1/8 🇹🇷Lubię przemierzać tureckie ulice, o tak bez celu. Będąc w Ankarze, natknęłam się na wizerunek Necmettina Erbakana, który stał na czele Partii Odrodzenia (tr. Refah Partisi).
2/8To postać, która w pewnym stopniu ukształtowała obecnego prezydenta 🇹🇷, a co najlepsze Erdoğan obecnie dogaduje się z jego synem -Fatihem.
Zaczynijmy od początku.Gdy RF w latach 90.XX wieku doszła do władzy, w Turcji podniosło się larum, szczególnie wśród postępowych elit.
3/8Oburzenie wywoływała polityka wewnętrzna i zagraniczna Erbakana, postrzegana jako dążenie do islamizacji Turcji. Wojsko nie mogło biernie przyglądać się oddalaniu się państwa od fundamentalnych zasad kemalizmu.
4/8 W 1997 roku armia zmusiła Erbakana do ustąpienia z funkcji premiera, a wydarzenie to jest określane w historii 🇹🇷mianem „postmodernistycznego” zamachu stanu.Rok później RF została zdelegalizowana pod zarzutem dążenia do zmiany świeckiego charakteru państwa.
5/8 Kontynuatorką RF została w 1999 roku Partia Cnoty (tr. Fazilet Partisi), również rozwiązana dwa lata później. W wyniku wewnętrznych podziału, w partii doszło do wyłonienia się stronnictwa konserwatywnego i modernistycznego.
6/8 Z pierwszego powstała Partia Szczęśliwości (tr.Saadet Partisi,SP), na czele której stoi Temel Karamollaoğlu - tak, tak to ugrupowanie obecnie wchodzi w skład opozycyjnego Stołu Sześciu
7/8 z drugiego w 2001 roku utworzona została Partia Sprawiedliwości i Rozwoju (tr. Adalet ve Kalkinma Partisi, AKP), która zwyciężyła w wyborach parlamentarnych w 2002 roku i sprawuje władzę do dziś.
8/8 Jak perypetie Erbakana wiążą się z postacią obecnego prezydenta ? To już temat na oddzielną nitkę :)👇
1/4Erdoğan wygrał wybory na burmistrza Stambułu, startując z listy RP i wówczas miał rzec: "kto wygrywa Stambuł, wygrywa Turcję". Radził sobie sprytnie, a sprawne zarządzanie w największej tureckiej stało się dla niego trampoliną do sukcesów w wyborach ogólnokrajowych.
2/4Od 2002 roku AKP monopolizuje scene polityczną Turcji, a przy okazji obecnych wyborów, Erdoğan dogadał się z liderem Partii Ponownego Odrodzenia (tr.Yeniden Refah Partisi) - Fatihem Erbakanem, spadkobiercą ideowym islamistycznej Refah Partisi.
3/4 Fatih, ponieważ jego imię oznacza "zwycięzca", jest za wychowaniem "pobożnego pokolenia", przeciwko społeczności LGBT i najchętniej także chciałbym aby dziewczynki i chłopcy uczyli się oddzielnie.
4/4Partia Ponownego Odrodzenia po tegorocznych wyborach parlamentarnych wprowadzi do parlamentu pięciu swoich przedstawicieli.
Tym sposobem, "przybrany syn" i "biologiczny syn", odnaleźli nową, wspólną, polityczną drogę.
1/3🇹🇷W tegorocznych wyborach parlamentarnych w #Turcja partia HÜDA PAR wprowadziła do parlamentu czterech swoich przedstawicieli, a ugrupowanie Partii Ponownego Dobrobytu, pod przewodnictwem Fatiha Erbakana - 5 posłów.
2/3 Dyskursy obu partii na temat kobiet i prowadzona przez nie polityka spotkały się z krytyką instytucji walczących o prawa kobiet.
Co oznacza to, że wymienione ugrupowania są w parlamencie i pozostają sprzymierzone z rządzącą koalicją AKP-MHP ?
- zaostrzenie stygmatyzującej retoryki wobec kobiet i społeczności LGBT;
- profil ideowy nowych sojuszników, przyczyni się do dalszego oddalenia 🇹🇷 od wartości liberalnych i poszanowania dla świeckości;