Jak uniknąć przykrych konsekwencji nieterminowego złożenia PIT?
(WĄTEK)
Niektórzy z Was mogą się zastanawiać jakie skutki może nieść ze sobą złożenie PIT po terminie. W tym roku ostatni dzień, w którym mogliśmy składać zeznania podatkowe minął 2 maja.
W przypadku podatników, którzy przegapili tę datę, a których deklaracje nie zostały automatycznie złożone, od tego czasu mogą mieć naliczane odsetki od swoich zaległości, a dodatkowo mogą być zmuszeni opłacić kary finansowe.
W przypadku deklaracji PIT-37 oraz PIT-38 dzięki usłudze Twój e-PIT, niezłożone deklaracje już 3 maja zostały automatycznie złożone z wyjątkiem tych, które zostały przez podatnika zmienione i niezapisane. Warto więc upewnić się, czy nasze deklaracje zostały poprawnie wysłane.
Pamiętajmy jednak, że w przypadku osób prowadzących działalność oraz zobligowanych do złożenia deklaracji PIT-28, czy PIT-36, zeznania podatkowe nie zostają automatycznie złożone.
Jeśli nie złożymy deklaracji podatkowej w terminie może nas czekać kara fin. mowa tutaj o odpowiedzialności karno-skarbowej. Gdy kwota niedopłaty naszego podatku to więcej niż 5x minimalnego wynagrodzenia, mamy do czynienia z wykroczeniem skarbowym i grzywną do 70 tys. zł.
Powyżej wskazanego limitu będziemy mieli do czynienia z przestępstwem skarbowym za które potencjalnie może nam grozić nawet kara pozbawienia wolności.
Nie złożyłem zeznania w terminie – jak uniknąć przykrych konsekwencji?
Przede wszystkim należy złożyć zaległe zeznanie oraz uregulować zaległy podatek wraz z naliczonymi odsetkami. Aby uniknąć konsekwencji należy złożyć do US również tzw. czynny żal. Jest to nic innego jak zawiadomienie z wyjaśnieniem, dlaczego podatnik nie dopełnił obowiązku.
Wypełniając wymienione obowiązki, podatnik nie musi obawiać się potencjalnego nałożenia kary grzywny.
Warto również mieć na uwadze, że w przypadku rozliczeń po terminie, nie będziemy już mogli skorzystać z przekazania 1,5% na cele OPP, czy też rozliczyć się wspólnie z małżonkiem.
• • •
Missing some Tweet in this thread? You can try to
force a refresh
Osoby prowadzące działalność, które do 22.05 złożyły poprawne deklaracje, następnie do 1 czerwca powinny przez PUE ZUS, złożyć również wnioski o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej.
Do 1 sierpnia otrzymać powinniście z kolei zwrot nadpłaty na firmowe konto bankowe. Tak jak wspominaliśmy, nie wszystkim prowadzącym JDG należy się zwrot, pojawiły się również spore dopłaty.