Po prostu emeryt / Leśnik Profile picture
Jun 10, 2023 9 tweets 7 min read Read on X
#IFRnU2022
Kolega @wolski_jaros uprzedził mnie 😉, ale pozwolę sobie dodać trzy słowa od siebie.
Operowanie przez 🇷🇺 znad własnych linii istotnie czyni je nieosiągalnymi dla VSHORAD (Piorun, Mistral), i na granicznym zasięgu (lub poza nim) dla SHORAD takich jak Osa.
A warto
1/ Image
przypomnieć, że w tej kategorii 🇺🇦 ponieśli przez te 14 m-cy wojny straty sprzętowe (których dostawy nie zrekompensowały), a co nawet istotniejsze duże ubytki materiałowe.
Mówiąc kolokwialnie, mają mało rakiet do tych systemów.
A im bardziej uda się im wniknąć w głąb pozycji🇷🇺
2/ Image
tym bardziej problem ten będzie narastał.

A i jeszcze jedno.
W tygodniach poprzedzających rozpoczęcie działań przez 🇺🇦, jej składy materiałowe (amunicja, mps, części zamienne, żywność, środki opatrunkowe) były obiektem dość intensywnego polowania przez 🇷🇺.
Jednocześnie
3/ Image
wszystkie dochodzące informacje, dość zgodne są co do intensywnego ostrzału prowadzonego przez WRiA SZ 🇺🇦
Może i jestem marudą, ale we mnie budzi to określone obawy. Trzymając kciuki za sukces naszych Ukraińskich sojuszników, warto zachować profesjonalizm i nie ulegać emocjom.
4/ Image
Pozwolę sobie nie spekulować co do planów jakie ma gen Załużny, ale niewątpliwie przed SZ 🇺🇦 stoi szalenie trudne zadanie.
Tym bardziej, że (ale to tylko nie podparta niczym myśl) nie wykluczam, iż 🇷🇺 nie uznają, iż to idealny moment na wyprowadzenie ataku taką np.
5/ Image
1 Gwardyjską Armią Pancerną, która w dużym stopniu odtworzyła się po stratach (złośliwi by powiedzieli o niezłym laniu 😁) w wiosny 2022 i może teraz być źródłem dość nieprzyjemnej niespodzianki, czy też "fikołka" jak to sobie pozwoliłem publicystycznie nazwać.
6/ Image
Chyląc głowę nad bohaterstwem i poświęceniem żołnierzy 🇺🇦 pozostaję w dużym stopniu sceptyczny i na tym kończę ten komentarz do #kontrofensywa

RT mile widziane.
Wsparcie dla publicystyki także
patronite.pl/Lesnik

#cc @wolski_jaros @DawidKamizela @TrompBK @Artur_Micek
7/
@Maciej_Korowaj - zapomniałem oznaczyć 😳

• • •

Missing some Tweet in this thread? You can try to force a refresh
 

Keep Current with Po prostu emeryt / Leśnik

Po prostu emeryt / Leśnik Profile picture

Stay in touch and get notified when new unrolls are available from this author!

Read all threads

This Thread may be Removed Anytime!

PDF

Twitter may remove this content at anytime! Save it as PDF for later use!

Try unrolling a thread yourself!

how to unroll video
  1. Follow @ThreadReaderApp to mention us!

  2. From a Twitter thread mention us with a keyword "unroll"
@threadreaderapp unroll

Practice here first or read more on our help page!

More from @PEmeryt

Mar 7
#IFRnU2022
Czy gospodarka i ekonomia Rosji to wzorcowy przykład zdrowego, silnego organizmu mającego solidne podstawy?
Tjaaaa. Tak samo jak chory na astmę 80 latek jest gotów do głębokomorskiego nurkowania.
Natomiast
Wyciąganie z tego zbyt daleko idących wniosków co do
1/
Image
Image
przestawienia się na gospodarkę wojenną i mobilizacji przemysłu jest... no cóż pójściem na łatwiznę. Nawet biorąc bardzo solidną poprawkę na wymiar propagandowy (oj mistrzowie socrealizmu by się nie powstydzili...) prezentowanych informacji, to ewidentnie widać efekty
2/ Image
zwiększenia wolumenu produkcji czy to środków bojowych czy też SpW (sprzętu wojskowego). Ba ewidentnie przy tym mamy do czynie z poprawą jakości i wprowadzanymi na bieżąco modyfikacjami (a przynajmniej w niektórych przypadkach) Ktoś powie „a jakim cudem to możliwe?!”
No i tu
3/ Image
Read 17 tweets
Jan 25
#IFRnU2022
Wielu się nie spodoba, ale trudno.

To jest ten moment w bitwie o Awdijiwkę gdzie stosunek strat 🇺🇦 do 🇷🇺 jest jeszcze dość korzystny i najrozsądniej by było zarządzić manewr odwrotu i uniknąć katastrofy.
Na którą zresztą 🇺🇦 nie stać
Jakie decyzje zapadną - nie wiem
1/ Image
Ale..
świeże siły rosyjskie (rotacja tam była niedawno i to spora...) niestety przeważa szale.
Jakkolwiek w mojej ocenie 🇷🇺 mogli by je spożytkować mądrzej gdzie indziej. Przynajmniej ja bym tak zrobił.

Dziękuję i pozdrawiam serdecznie.
@wolski_jaros @adamswierk99
2/ Image
@Anna_M_Dyner @AntoniWalkowski @B_BrunonQ @BlumentalDoktor @BStrategia @EdwardWeinert @Artur_Micek @Fitek69 @MariuszGierej @IrekKulesza @DMaterniak @jodynaa @konrad_muzyka @WarNewsPL1 @KapitanLisowski
@MarekMeissner
3/3 Image
Read 4 tweets
Dec 4, 2023
Przy okazji khmm kontrowersji związanych z zakupem
🇰🇷 haubic K9 pojawiły się od czynników oficjalnych kwestie: "musimy mieć potencjał odstraszający/być gotowi na wojnę 2027/2028" oraz "potrzebujemy 1000 sha" (samobieżnych haubico armat)
Super
To przejdźmy do mniej przyjemnych
1/ Image
"nieistotnych didaskaliów".
Decyzja o formowaniu 18 DZ wymusiła co oczywiste proces formowania pułku artylerii. Oczywiście personelu dla pułku nie było, więc zalążek stanowiła kadra wyciągnięta z trzech pozostałych pułków i brygadowych dywizjonów. Oczywiście skutkiem tego było
2/ Image
obniżenie stanu ukompletowania osobowego, który i tak w niektórych dywizjonach był ekhm nieprzesadnie duży.. Słuszna decyzja o zwiększeniu limitu przyjęć do Torunia zapadła "ciutkę" późno i trochę w następstwie planów o kolejnych dwóch dywizjach - bo tu już rozwadnianie
3/ Image
Read 10 tweets
Nov 13, 2023
#IFRnU2022 #UkraineWar
„Zimowa bitwa o Ukraińskie Niebo” - czy to „Bitwa o Anglię 1940” naszych czasów?

Takim trochę click-bajtowym tytułem (ale nie do końca) chciałbym przykuć uwagę Szanownych Czytelników do poniższej notki.
Wbrew nadziejom części komentatorów 🇷🇺 lotnictwo
1/ Image
strategiczne ma się całkiem nieźle, by nie powiedzieć, że dobrze. Rosjanie włożyli naprawdę dużo energii, by przywrócić do stanu lotnego jak najwięcej maszyn Tu-160, Tu-95 czy Tu-22.
Jasne, Himalaje problemów z jakimi się zderzyli przy tej okazji nie były czymś co by im to
2/ Image
ułatwiło, ale i tak rezultat jest co najmniej znośny. Ostatnie 2-3 m-ce 🇷🇺 dość gruntownie przetrząsali wszystkie magazyny, by zwozić masę części zamiennych, podzespołów bezpośrednio do baz. Najprawdopodobniej gorzkie doświadczenia pracy z własną logistyką (wróć... w ich
3/ Image
Read 16 tweets
Aug 1, 2023
#IFRnU2022 #WRE

W przestrzeni medialnej (podziękowania dla @_LOAC_lawyer za czujność) pojawiły się informacje o debiucie operacyjnym RUS mobilnego zestawu WRE (anty-dronowego) „Szafir” (РЭБ „Сапфир”)
Jest to produkt АО "КРЭТ" (Kret) który publicznie został po raz pierwszy
1/
Image
Image
zaprezentowany na forum „Armia-2020”. Ten opracowany w АО „Градиент” (Gradient) system tworzy zakłócenia kanały kontroli i transmisji informacji z bsl a także ich połączenie z systemami nawigacji satelitarnej. W uproszczeniu pozwala na neutralizację poprzez przechwycenie
2/ Image
transmisji sygnału radiowego. Wykrycie bsl odbywa się min. przez detekcję linku radiowego pomiędzy dronem a jego operatorem. Rosjanie twierdzą, że „Kompleks gwarantuje wykrycie celów na dystansie do 30 km, przeciwdziałanie odbywa się na dystansie 5 km i bliżej”.
3/ Image
Read 12 tweets
Jul 26, 2023
Krab, Ukraina a K9
#TeamKrab

Na kanwie ostatnich wpisów które się pojawiły, chciałbym powrócić do tematu, który częściowo opisywałem w poniższych nitkach

https://t.co/TAN33wFrwj

https://t.co/ZAGAhIUoCI

Odpowiednio w sierpniu, grudniu 2022 oraz
1/ https://t.co/2Le7XX7uPx


Image
lutym 2023.
Przypominam, że jedną z podnoszonych zalet Kraba jest to, że specyficzna budowa zamka i uszczelniacza, która stawia pewne wymagania co jakości szkolenia, jednocześnie jest jego fenomenalną zaletą, gdyż nasza haubica ma STANAG-i „tam gdzie Plusz ma metkę” i
2/ Image
na 🇺🇦 strzelają z niej niemal dosłownie z wszystkiego, łącznie z partiami prototypowymi eksperymentalnej amunicji jak wynalazkami które nie śniły się w najgorszych koszmarach inżynierom z HSW.
I to strzelają celnie, ba przy doświadczonej obsłudze bym powiedział nadzwyczaj
3/ Image
Read 18 tweets

Did Thread Reader help you today?

Support us! We are indie developers!


This site is made by just two indie developers on a laptop doing marketing, support and development! Read more about the story.

Become a Premium Member ($3/month or $30/year) and get exclusive features!

Become Premium

Don't want to be a Premium member but still want to support us?

Make a small donation by buying us coffee ($5) or help with server cost ($10)

Donate via Paypal

Or Donate anonymously using crypto!

Ethereum

0xfe58350B80634f60Fa6Dc149a72b4DFbc17D341E copy

Bitcoin

3ATGMxNzCUFzxpMCHL5sWSt4DVtS8UqXpi copy

Thank you for your support!

Follow Us!

:(