#SLIKANADAN 4
Mark Rothko: SEAGRAM MURALI, olje na platnu, 1959 (Galerija Tate).
Rothko je slikar, ki vzbuja izredno močna čustva. Na eni strani se ljudje pred njimi zjokajo od ganjenosti, po drugi vzbuja bes (in vandalizem) kot primer "vsak bi lahko to naredil" umetnika.
1/25 Image
Rojen je leta 1903 v Ruskem imperiju (današnja Litva) v skromno, a visoko izobraženo judovsko družino levičarskih prepričanj. Zaradi vpoklica sinov v cesarsko vojsko družina emigrira v ZDA. Leta 1913 se Markus Jakovljevič Rotkovič vpiše v šolo. Je zelo dober učenec.
2/25 ImageImage
Oče umre takoj po prihodu (dogodek zaostri njegov odnos do religije), družina se komaj prebija, izjemno nadarjeni Mark pa pridobi štipendijo za prestižno fakulteto Yale. Vzdušje elitizma in antisemitizma ga odvrneta, študij opusti in se posveti slikarstvu.
3/25 Image
Eden njegovih učiteljev je Armenec Arshile Gorky (vplival na mnoge abstraktne ekspresioniste), Max Weber (slika kot posredovalca čustvenih in religioznih občutij). Kasneje se znajde (tudi npr. Pollock) v krogu Miltona Averyja (podobe poenostavlja skoraj do abstrakcije).
4/25 ImageImage
Skozi počasne redukcije oblik, obenem prek zavedanja, da slika NI le upodabljanje vidnega sveta (tihožitij, aktov, zgodovinskih prizorov ipd.), do zgodnjih 1950-ih let pride do svojega značilnega, osebnega sloga, do "lebdečih barvnih pravokotnikov".
5/25 ImageImageImage
Kaj pa Rothkova slike JE?
Za razumevanje delovanja (ne pa za samo doživljanje) si lahko pomagamo s tremi izhodišči.
1. Sam pravi: "Zanima me izražanje osnovnih človeških čustev: tragedije, ekstaze, pogube itd." Tu pride prav Nietzsche, ki ga je Rothko zavzeto prebiral.
6/25 Image
Nietzsche je kot vrhunec umetnosti proglasil grško tragedijo. Po njegovem ta izraža temeljno človekovo izkušnjo sveta, ko uskladi apolinično (po Apolonu: razum, jasnost, oblika) in dionizično (po Dionizu: iracionalno, ekstatično, divje).
7/25 Image
V glasbi je apolinična struktura, dionizično pa je doživljanje. Mozarta cenita Nietzsche in Rothko, ki slika ob njegovi glasbi in pravi: "Mozart se smeji skozi solze". Rothkove slike lahko gledamo, kot bi poslušali glasbo, neposredno skozi občutja, ne upodabljanje vidnega.
8/25 Image
2. izhodišče: koncept sublimnega, ki so ga razvijali različni filozofi (Burke, Kant ...). Zelo poenostavljeno rečeno je to združitev lepote in groze. Eden pomembnejših (in Rothku zelo ljubih) sublimnih slikarjev je Turner.
9/25    J. M. W. Turner - Snežni...
Izjemno pomemben je tudi nemški romantični slikar Caspar David Friedrich. "Menih ob morju" ob neskončnem morju kontemplira o vsemogočnosti univerzuma, ki ga obdaja, počuti se neznatnega in majhnega ob tem. Lep prizor, ki ga/nas obdaja tudi z grozo nezmožnosti spoznanja.
10/25 Caspar David Friedrich, Men...
Vzemimo isto logiko, le da "meniha" postavimo pred sliko. Rothko: "Ne slikam velikih slik, da bi bile grandiozne in pompozne, ampak, da bi bile intimne". Pravi, da je najboljša pozicija gledalca da sliko gleda z razdalje 45 cm, saj mu tako zasede celoten vizualni prostor.
11/25 Image
3. Izhodišče: Fenomenologija zaznave, kjer Merlau-Ponty nasprotuje dualistični ločitv objekta in subjekta, jasneje povedano: naše telo (ne le um) je ključno za razumevanje sveta, ki nas obdaja.
Tudi slike (in še toliko bolj Rothkove) zaznavamo s celim telesom.
12/25 Image
Glede percepcije: človek vedno s seboj "nosi" prostorski križ, skozenj določa lasten položaj v prostoru. Horizontalo dojemamo kot pasivnost, vertikalo kot aktivnost, diagonale kot dinamičnost. Tudi barve dojemamo neposredno: tople se nam bližajo, hladne se oddaljujejo ...
13/25 Image
Torej: Rothkova slika na nas (če ji dopustimo) deluje zelo neposredno, kot glasba. Struktura je umirjena (pravokotniki), deli se zaradi odtenka približujejo, drugi oddaljujejo, v barvah se "izgubljamo" kot da bi stopali v neznano, zato lahko zbujajo zelo globoka občutja.
14/25 Image
Ne opazujemo le slike, ampak tudi lastno zaznavo. Enostavne barve se nam počasi razkrivajo, to, kar smo mislili, da je črna, se izkaže za večplastno barvo ... Več v opazovanje vložimo, več dobimo nazaj. Rothko pravi: "Slika ni upodabljanje izkušenj, ampak je izkušnja."
15/25 Image
Nazaj k SEAGRAM MURALOM. Leta 1958 še relativno neznan dobi naročilo za serijo slik za opremo restavracijo v New Yorku, za takrat izjemno plačilo 38.000 dolarjev (ekvivalent današnjemu pol milijona). Loti se dela, čerpav je v konliktu s svojimi političnimi prepričanji.
16/25 Image
Leta 1959 odpotuje v Evropo: "Vedno sem slikal grške templje, ne da bi to sploh vedel." Velik vpliv nanj naredi Michelangelova knjižnica (Medičejcem) s svojimi "slepimi" okni, ki ne spuščajo notri svetlobe, obenem pa ohranjajo občutek prehoda/okna.
17/25 Image
V Pompejih vidi Vilo skrivnosti (2. st. pr.n. št.) . Fascinira ga rdeče/črni razpon ozadij, stenska umestitev podob, obenem so bile poslikave v Pompejih namenjene slavljenju kulta Dioniza (se spomnite Nietzscheja in koncepta dionizičnega?).
18/25 Image
V New Yorku si postavi atelje, ki po dimenziji ustreza restavraciji. Slike razporeja po prostora, da bi ustvaril meditativno povezavo med podobami in arhitekturo. Razmišlja o "kapelah", ki bi jih postavil po ZDA, kamor bi pred njegove slike ljudje hodili kontemplirat.
19/25 ImageImage
Kljub prejšnjim precej barvitim slikam, lestvico reducira na rdeče in črne odtenke, površine ustvarja z velikim številom lazurnih premazov, obenem pa uporablja različna veziva in lake, tako da se različne površine različno svetijo: odzivajo se na naše gibanje okoli njih.
20/25 ImageImage
Leta 1959 se odpravi Rothko na večerjo v predvideno restavracijo. Naslednji dan zavrne naročilo in vrne denar, "kdorkoli bo jedel tako hrano za take cene, ne bo gledal mojih slik."
21/25 Image
Po drugi naj bi že prej pripravljal "subverzijo", da se ob hrani "bogati prasci počutili, kot da so ujeti v sobi, kjer so vsa vrata in okna zazidana in bodo lahko le večno butali z glavo ob zid.". Spomnite se Michelangelovih "slepih oken". Kakorkoli že, naročilo odpove.
22/25 Image
25. februarja 1970 Galerija Tate dobi 9 velikih platen (z jasnimi navodili za postavitev, barvo sten, odmiki od tal ...) Isti dan Marka Rothka najdejo v ateljeju, v "luži krvi" velikosti njegovih platen. Umetnik, ki se je dolgo boril z depresijo, je naredil samomor.
23/25 Image
Dela vzbujajo najgloblja občutja, včasih podobna religioznem zamaknjenju, najglobljemu soočenju z "dramo življenja", s seboj.
Večkrat sem slike videl v Tate Modern, užival v kvaliteti, a lani so jih preselili v Tate Britain (ob J. M. W. Turnerja) in zgodilo se mi je tole:
24/25 Image
No, za konec nekaj Rothka v popularni kulturi. MAD MEN:

• • •

Missing some Tweet in this thread? You can try to force a refresh
 

Keep Current with Arjan Pregl 🇸🇮🎨🇸🇮🍄🇸🇮🔨🇸🇮☀️🇸🇮🐛🇸🧜‍♂️

Arjan Pregl 🇸🇮🎨🇸🇮🍄🇸🇮🔨🇸🇮☀️🇸🇮🐛🇸🧜‍♂️ Profile picture

Stay in touch and get notified when new unrolls are available from this author!

Read all threads

This Thread may be Removed Anytime!

PDF

Twitter may remove this content at anytime! Save it as PDF for later use!

Try unrolling a thread yourself!

how to unroll video
  1. Follow @ThreadReaderApp to mention us!

  2. From a Twitter thread mention us with a keyword "unroll"
@threadreaderapp unroll

Practice here first or read more on our help page!

More from @PreglArjan

Mar 26
Spet priložnostna #SLIKANADAN, malo ob incidentu z ruto oni dan, ko je samovoljni učitelj srednješolsko s pokrivalom poslal iz razreda, malo ob intervjuju v Sobotni prilogi (delo.si/sobotna-prilog…)

Skratka: SHIRIN NESHAT: Serija Alahove ženske
1/9
Ena najpomembnejših sodobnih umetnic je rojena 1957 v Iranu, l. 1975 gre študirat v ZDA. Kmalu zatem se odvije Islamska revolucija, ki Iran podredi strogemu versko patriarhalnemu režimu. Ko se leta 1990 prvič vrne v Iran, je šokirana nad totalno družbeno spremembo.
2/9
Kmalu zatem začne s serijo Alahove ženske. Kot medij uporabi fotografijo, ki jim doda risbo, »ročno intervencijo«, pisavo. Serija črno belih del je izjemno estetska in poetična, prikazuje ženske, pokrite s tradicionalnimi pokrivali, večkrat z orožjem in popisane z verzi.
3/9
Read 10 tweets
Mar 14
Ena bolj na hitro pripravljena nit za #SLIKANADAN. Podpoglavje #AKTUALNAUMETNOS

Dejansko neposreden odgovor ob večkratni (žal negativni) omembi Olje Grubić danes. Mimogrede, ima prav zdaj zelo dobro razstavo v Škucu.

1/10
Performans kot oblika umetnosti ima že kar dolgo zgodovino, zametke najdemo pri kabaretu (gledališču) in dadaizmu (v času prve svetovne vojne umetniki s šokantnimi nastopi protestirajo proti nesmislu vojne. Šokirajo (malo)meščansko publiko.

2/10
V 60-ih in 70-ih letih dobi velik zalet, razlogov je več, pomembnejši je recimo ta, da umetniki zavračajo komodifikacijo (umetnost kot prodajljiv kos - slika, kip), bolj jim je pomembno, kaj gledalec odnese od konkretnega dogodka. Chris Burden se da ustreliti v roko ...
3/10
Read 11 tweets
Feb 18
#SLIKANADAN PRVIČ

Pa začnimo pri Picassu in eni najpomembnejših slik 20. stoletja: Avignonske gospodične, 1907, olje na platnu, 243.9 x 233.7 cm. Picasso jo je naslikal pri 26. letih, tudi sam pa se je vseh implikacij, ki jih je odprl s to sliko zavedel šele kasneje. 1/11
Pablo je bil sin slikarja, od malih nog je pridno risal, hodil po muzejih, kopiral stare mojstre in do polnoletnosti dosegel res zavidljivo raven veščine.
Risba na levi je nastala pri njegovih 12. letih, slika na desni pri njegovih 15. Skratka, znal je slikati realistično. 2/11
Kmalu je opozoril nase s slikami, kasneje imenovanimi Modro obdobje - otožne, barvno hladni prizori s tematikami, kot so »popotovanja« človeka od rojstva do smrti, in Rožnato obdobje - toplejši toni, sanjsko in praznično vzdušja z motivi harlekinov, cirkusantov … 3/11
Read 11 tweets
Jan 4, 2022
@Janez_Mezan ZAKAJ JE TO UMETNOST? ZELO ZELO NA KRATKO:
Z iznajdb fotografije je nastopila ena večjih kriz upodobitvene umetnosti: zakaj bi sliakali realistično, če lahko vsak amater s fotoaparatom naredi boljšo podobo. Umetniki so začeli vnašati različne pristope: poudarjati »svoje 1/8
@Janez_Mezan videnje« (ekspresionisti), poudarjanje optike (impresionisti), vnašanje občutka hitrosti modernega življenja (futuristi)…
Pri Picassu (ki je zelo vplival na Doro Maar, ki je naslikala zgornjo sliko) je šlo za vprašanje kubizma: kako objekt videti z več gledišč hkrati. 2/8
@Janez_Mezan Recimo, če bi slikal kocko, ne bi naslikal običajnih 3 stranic, ki jih običajno vidimo, ampak 4, 5, 6. Istočasno se s tem sprosti realistična uporaba barve in zaživi »svoje« življenje podobno, kot toni (note) v glasbeni kompoziciji. Slednji se ne ravnajo po imitiranju 3/8
Read 8 tweets

Did Thread Reader help you today?

Support us! We are indie developers!


This site is made by just two indie developers on a laptop doing marketing, support and development! Read more about the story.

Become a Premium Member ($3/month or $30/year) and get exclusive features!

Become Premium

Don't want to be a Premium member but still want to support us?

Make a small donation by buying us coffee ($5) or help with server cost ($10)

Donate via Paypal

Or Donate anonymously using crypto!

Ethereum

0xfe58350B80634f60Fa6Dc149a72b4DFbc17D341E copy

Bitcoin

3ATGMxNzCUFzxpMCHL5sWSt4DVtS8UqXpi copy

Thank you for your support!

Follow Us on Twitter!

:(