KULTIVACE MĚSTA ŽĎÁR NAD SÁZAVOU: je to na cestě 2019–2023–?
Před čtyřmi lety mě pozval starosta Žďáru nad Sázavou Martin Mrkos ohledně tématu vizuálního smogu a kultivace města. Teď jsou vidět v terénu první výsledky naší spolupráce. VLÁKNO 👇
#vizualnismog #reklamnismog
Na procházce městem jsem potkala svůj jiný projekt – spolupráci s Plzeňským Prazdrojem. Tam jde o kultivaci partnerských provozoven. Když radnice značku oslovila, jestli by označení nešlo posunout, mám za to, že jsem obě strany připravila na to, aby si snáz porozuměly...
Odstraňovat plochy outdoorové reklamy a umisťovat je smyslupněji vyžaduje schopnost zříct se drobných obnosů, které reklamy městu generují a není to nic samozřejmého. Na fotce je zastávka komplet bez reklam, obvykle bývá 1–2 CLV po stranách, i když už je to přežitek.
Kultivace města není hotová, je to dlouhodobá vize a akorát sdílíme první kroky na cestě k realizaci v terénu. Nikde nejde o můj návrh ani design, o jednotlivé výstupy a vyjednávání se stará tým místních lidí, v čele s městským architektem Zbyňkem Ryškou.
Jsem ráda, že se toho starosta tak zdárně chopil, koncepce, strategie i poradenství z mojí strany je jedna věc, realizace je úplně jiná věc. Bez spousty další práce se nezačne dít nic.
Díky i všem obchodníkům, co měli ke kultivaci odvahu... Těší mě, že se tolik věcí povedlo a fandím jim v další práci. Je jí ještě samozřejmě dost, pro mě je důležité oslavit každé úspěchy.
Příklady před a po...
Příklady před a po...
Zrekonstruovaná tepna pro pěší dobře dokládá mindset starosty, který musí chtít do veřejného prostoru investovat a je stavu zrealizovat architektonickou soutěž s dobrým výsledkem. Autory jsou GRIMM Architekti ve spolupráci s Vladimírem Fialkou a Klárou Zahradníčkovou.
Kultivační strategie jsou pro mě pole, kde připravím kvalitní a čisté prostředí pro značku, která už zná své hodnoty. A ty jsou vždycky jinde, než na fasádě. Na posledních fotkách je Malá kavárna, podnik, který ví, co dělá a myslí na lidi.
Útulnou, pečlivě a nenuceně udělanou zahrádku nejde vydefinovat, vymáhat ani standardizovat. Nese kouzlo okamžiku, místa a zážitek pro každého návštěvníka. Duši majitele. Teprve až se zápalem takových lidí to celé dává smysl, jsou to ti, kteří vše posouvají nejdál.
(Malá kavárna)
Díky za skvělé kafe a všem doporučuji k návštěvě! – Malá kavárna.
Celá případovka u mě na webu 👇 veronikarut.com/project/kultiv…
• • •
Missing some Tweet in this thread? You can try to
force a refresh
1/ 🚨 Na Brně si opět ukážeme, jak se to nemá dělat. Parkovací dům v dopravně přetížené oblasti? Ztracený městský prostor? Ekonomický nesmysl? Jdeme na to. 🧵👇 #doprava #brno
2/ ❌ Umístění parkovacího domu je v už tak dopravně přetížené oblasti. Výsledek? Ještě víc aut, větší zácpy, totální dopravní inferno.
3/ ❌ Ukázkový příklad balamutění veřejnosti. Tvrdí se, že si všichni líp zaparkují, ale ve skutečnosti to lidi motivuje jet autem ještě častěji. Výsledek? Rychlejší vyblokování parkování na ulicích – samozřejmě na úkor rezidentů.
Jak se mi povedlo zavřít ulici pro auta na půl roku, jak to funguje a k čemu to je🧵 1. taktický urbanismus v ČR feat. divoké vyjednávání s obchodníky, rezidenty a majiteli nemovitostí.Paní, co všechny zažaluje, obchodník, který odmítá jednat se ženou a další veselé historky❤️🔥
1) Projekt má pro mě rozpočet 0 a dělala jsem ho dobrovolnicky.Každý financuje po vlastní ose co chce a je to na dohodě.Nejdřív jsem do toho zatáhla obchodníky,aby se o ulici starali.Každý den sklízí žluté židle, kde můžete sedět jen tak bez útraty.
2) Obchodníci se skládají i na bezpečáka, aby se vše sklidilo ve 22.00 a rezidenti měli klid. Egoé věnovali luxusní lehátka a lavice, LINO design přispěli na žluté nekomerční židle. Ty financuje radnice MČ Brna-středu podobně jako lehátka a židle jinde po městě.
Moje Kuchařka kultivace českých měst má recenzi na @czechdesign 🔥Díky!
Kuchařku mi zadalo Sdružení historických sídel, kde si 200 měst odhlasovalo, že ji chtějí. Co v ní najdete? 🧵 👇
#vizualnismog #reklama #nasekultivovanamesta
@czechdesign 1/ Přehled legislativy kolem reklam a jak (ne)funguje.Bylo to náročný, ale povedlo se nám to utřídit tak, aby se v tom starosta rychle zorientoval a mohl začít. A plánovat na 4 roky volebního období. Spolupracovala jsem na něm s právničkou A. M. Valenovou a K. Drápalovou.
@czechdesign 2/ Na vlastní náklady jsem doplnila přehled práce s mobiliářem a vším, co může město poměrně snadno řešit. Často jsem při spolupráci s městy zjistila, že reklama fakt není hlavní problém a nechtěla jim cpát náš Manuál pro reklamu. Řešme, co nám ve městech zůstane, až ho očistíme.