Martin Laine Profile picture
Jan 7 21 tweets 12 min read Read on X
Üheksandas #VatnikSoupEE episoodis tutvustan teile Tallinna Linnavalitsust, õigemini selle suhteid Kremliga viimase 15 aasta vältel.

Märksõnad: Lasnamäe kirik, Savisaare pärand, venekeelne haridus, Venemaa propaganda ja PBK.

1/21

Image
Image
Image
2010. aasta algul istuvad Tallinnas õhtusöögi laua taga toonane linnapea Edgar Savisaar, tema käsilane Deniss Boroditš, Venemaa raudtee juht, luuretegelane ja oligarh Vladimir Jakunin.

Savisaar anub Jakuninilt 15 miljonit krooni, ehitamaks Lasnamäele õigeusu kirik.

2/21
Image
Image
Venemaal kivisöe ärika Sergei Petrovi vahendusel tiksub Moskva õigeusu kiriku kontole 13,5 miljonit krooni.

Süües kasvas isu: 2010. aasta jaanitulel Hundisilma talus arutasid Jakunin, Boroditš ja Savisaar veel 1,5 miljoni euro kandmist Keskerakonna valimiskampaaniaks.

3/21 Image
Idarahastamise peatas kapo, kes pidas maha vestlused nii Boroditši kui Savisaarega.

Kuigi Boroditši roll selles riigireetmise mõõtu afääris on ilmselge, jätkus tema karjäär linnasüsteemis 2022. aastani, kui ta Tallinna linnatranspordist kahtlaste kulude tõttu kinga sai.

4/21
Image
Image
Nagu näha, olid suhted Kremli käsilastega toona täiesti avalikud. Samaaegselt Savisaarega jõudsid kapo huviorbiiti ka tema abilinnapead Kõlvart ja Toom, kes kapo väitel õõnestasid eesti keelse hariduse jõudmist Tallinna koolidesse.

5/21

Pikaajalisim koostöö Venemaa huvidega käivitus samuti 2010ndate algul. Savisaare käe all tegutses Lev Vaino, kelle orkestreerimisel hakati Kremli propagandavõrku ühendama Tallinna linnameediaga. Tallinn hakkas sõlmima lepinguid saadete tellimiseks PBK esindusega Eestis.

6/21
Image
Image
PBK punutud skeem on keeruline, kuid iva seisneb selles, et PBK kuulus Pervõi Kanali gruppi, mille omanikuks Juri Kovaltšuk. Makstes raha tema kanalitele, rahastas linnavalitsus EUs sanktsioneeritud Putini isiklikku pankurit, rahakotti ja propagandisti.

7/21


Image
Image
Image
Image
Savisaar lahkus linnasüsteemist 2015. aastal, kuid PBK ja linnameedia suhe säilis.

PBKd Eestis levitav BMA Estonia OÜ teenis Tallinna linnavalitsuselt vahemikus 2014-2020 2,8 miljonit eurot.

8/21 Image
Ärisuhte lõpp polnud vabatahtlik.

Just sanktsioonide tõttu puistati 2020. aasta algul PBK levitaja BMA kontoreid Eestis ja Lätis. 2022.a algul mõisteti BMA emafirma korduvates sanktsioonide rikkumises süüdi Lätis. Karistada sai ka firma Eesti esindaja Margus Merima.

9/21

Image
Image
Image
See suhe Tallinna TV ja PBK vahel oli vastastikku kasulik. Keskerakond kasutas propagandavõrgustiku venekeelse valijaga kurameerimiseks (seda kinnitavad arvukad keelatud rahastamise menetlused). Propaganda sai pesta venelaste ajusid linnarahva raha eest.

10/21

Image
Image
Image
Tallinna propavõrgustikus oli roll ka Lev Vaino õemees Aleksandr Tsaplõginil, pikaaegne linna-ajalehe Stolitsa peatoimetaja, kes levitas tihti vene propaganda jutupunkte linnarahvale ja ülistas keskerakondlikku linnavõimu.

Tasuks koht riigikogus.


11/21

Image
Image
Kui Tallinna rahadega läks 2020 mais (pärast kapo reide) eetrisse viimane PBK saade, meenutas seda “üliedukat” projekti Tallinna linnameedias siiani juhtivkohal istuv Kristina Rossman.

Rossmani eelmine ametikoht? Kümme aastat PBK emafirma turundus- ja produktsioonijuhina.

12/21

Image
Image
Image
Pipeline PBK-Tallinn on mehitanud Tallinna linnasüsteemi aastaid.

Nt riigikogu liige Maria Jufereva-Skuratovski jõudis PBKst Tallinna meediaspetsialistiks, sealt Savisaare usaldusisikuks ning siis juba Lasnamäe linnaosa vanemaks.

Leidub teisigi näiteid, sh linnameedias.

13/21

Image
Image
Image
Sidenote: PBK sidemed Kremliga olid tegelikult teada, kuid kuna neid sai juriidiliselt eitada, sest tegevus liigutati teise ärikehasse.

Sinna müüsid reklaami edasi väga pikalt ka erakanalid, nt TV3 ja Postimees. Elisa ja Telia tegid kuni sõjani PBK edastajaga koostööd.

14/21 Image
Vene propaganda käsilased tegid TLVga koostööd ka pärast 2020. aastat. Linnavõim tasustas aastaid koostöölepingutega Oleg Bessedinit, kellele pühendasin arvukatel põhjustel esimese VatnikSoupEE. Temaga on koostööd tehtud ka sõja ajal.

15/21

Bessedini firma Kivron on teinud Keskerakonnale turundust 2023 valimisteks (2300 EUR).

Olegi isa Aleksander on Kivroni osanik Olegi kõrval ja tema kanali TVN asutaja.

A.Bessedin on keskerakondlasest Vene kultuurikeskuse direktori nõunik: Tallinna LV palgal juba pea 20a.

16/21

Image
Image
Image
Huvitav on igasugu Kremli-meelsete käsilaste poputamine linna raha ja aumärkidega. 2017.a ulatas toonane linnapea aumärgi Aleksei Semjonovile, kes juhtis pikalt Inimõiguste teabekeskust, millest tegin juttu Toomi mõjuagentide rahastamise juures.

17/21

Image
Aumärgi on saanud ka Sergei Garanža, kelle juhtimis Vene lütseumis Putini propagandat levitati ning kes Kõlvarti kaitse all eales kohustuslikus korras eesti keelt ära ei õppinud. Temast kirjutasin seoses Vene Kooliga Eestis.

18/21

Aumärgi ja igavese sooja koha linnasüsteemis on teeninud ka Margarita Tšernogorova, Yana Toomi ema, endine nõukaaja kompartei keskastme juht, kes 2014 aasta Krimmi sündmuste järel tõdes Stolitsa vahendusel: “Mina usun Putinit”.

19/21
Image
Image
Kuni augustini 2023 hoidis linnasüsteem Tallinna Soojuse nõukogu palgal Vladimir Velmani, kellega koos 2010. aastal Savisaar Jakuninit Eestisse kutsumas käiski. Velmani on nimetatud oluliseks lüliks Savisaare suhetes Moskvaga.

20/21


Image
Kokkuvõtvalt: TLV on sõjaga õhku puhtamaks löönud, kuid seda “Savisaare pärandit” on sügaval süsteemis tajuda siiani.

Keskerakond on aastaid “tootnud” endale valijaid, tehes otsesõnu koostööd Kremli käsilastega. Kahju, mida sellega tekitati on hoomamatu.

21/21

• • •

Missing some Tweet in this thread? You can try to force a refresh
 

Keep Current with Martin Laine

Martin Laine Profile picture

Stay in touch and get notified when new unrolls are available from this author!

Read all threads

This Thread may be Removed Anytime!

PDF

Twitter may remove this content at anytime! Save it as PDF for later use!

Try unrolling a thread yourself!

how to unroll video
  1. Follow @ThreadReaderApp to mention us!

  2. From a Twitter thread mention us with a keyword "unroll"
@threadreaderapp unroll

Practice here first or read more on our help page!

More from @Martinlaineolen

Apr 6
#VatnikSoupEE 15. episoodis tutvustan teile Ülle Pukki, kes on osutunud Koos partei üheks aktiivsemaks uueks juhtliikmeks.

Jälgime ühe Eesti naise teekonda uueks Aivo Petersoniks.

1/12


Image
Image
Image
Image
Pukk elas mitukümmend aastat oma elust USAs.

Enne sealt naasmist tegeles alternatiivmeditsiinivaldkonnas ettevõtjana; 2017. aastal naasis elama Valgamaale. Tegev olnud ka Otepää volikogus.

2/12 Image
Pukki geopoliitiline huvi ilmnes ERE partei kaasasutamisega - oli samas pundis siin varem kajastatud Harry Raudvere ja Kertu Luisuga.

Kuid ERE lagunes ning hiljaaegu valiti Pukk juba KOOS partei juhatusse. Ta kirjutab ka parteile n-ö pressiteateid.

3/12


Image
Read 12 tweets
Apr 3
Keskerakonna süvalinna suurlõim.

Kuna autoritaarne Tallinna linnavõim kukkus, annan ülevaate n-ö mittepoliitilistest ametikohtades linnasüsteemis, mida täidavad parteilased.

Ametikoha saamisele järgnesid annetused parteile.

Loe ka:


1/18 ekspress.delfi.ee/artikkel/96264…
Image
Maksim Butšenkov.

Truu keskerakondlane Butšenkov on läbinud arvukad linnasüsteemi ametikohad. Praegu Tallina spordikooli juhataja.

Annetanud parteile 6400 eurot.

2/18 Image
Aleksandra Pavlova.

Raua Sauna juhataja Pavlova on aktiivne keskerakondlane ja korduvalt kandideerinud valimistel ning poseerinud poliitikute seltskonnas partei pidudel ja üritustel.

Annetanud parteile 1100 eurot, suure osa vahetult pärast ametisse saamist.

3/18 Image
Read 18 tweets
Mar 17
#VatnikSoupEE 14. episoodis tutvustan teile portaali Eesti Eest!, mis on tuntud endise ekrelase @mikecalamus “vaba sõna” veebilehena.

Vaatleme fenomeni, kuidas Putini suuvoodrist Eesti “rahvuslased” teevad koostööd Venemaa mõjuagentidega, lehvitades Eesti lippu.

1/15

Image
Image
Image
USAs resideeruv puhastusteenuste ärimees Mike Calamus on mees, kes impordib Eestisse kõige ehedamat MAGA kultuuri ja Trumpi isikukultust.

Paraku tuleb temaga kaasa ka see osa MAGA jutupunktidest, mis vaenab Ukrainat ja kiidab Putini režiimi.

2/15

Image
Image
Image
EKRE perifeerias on pulbitsemas suur tüli. Hr. Calamus on parteist välja söödud. Erakonna liikmed süüdistavad teda griftimises, sest Calamus kogub raha e-valimiste vastu sõdimiseks, kuigi EKRE seda juba niigi teeb.

3/15
Image
Image
Read 15 tweets
Feb 26
Paljastan, kuidas Pekka siinviidatud "russofiilide liikumise" niidid toovad meid ka Eesti mõjuagentideni ning kuidas üleüldse enamik mõjuagente Eestis ja Euroopas omavahel seotud on.

🧵

1/12
Alustame seda rännakut jäneseurgu möödunud aasta novembrist, kui Oleg Ivanov ja Venemaale pagenud Läti eks-MEP Andrei Mamõkin teatasid Koos partei Baltikumi ülesest koostööprojektist.

See projekt kuulutati välja Peterburis "kaasmaalaste foorumil".

2/12

Kui te tahate teada kõiki viimaste dekaadide Vene infooppe Eestis, vaadake, keda on rahastanud Venemaa kaasmaalaste õiguskaitse fond.

See kuulub Vene välisministeeriumi struktuuri. Lihtsamalt öeldes: Kremli rahastus.

Siin väljavõte Kapo aastaraamatust 2022:

3/12 Image
Read 12 tweets
Feb 25
#VatnikSoupEE 13. episoodis tutvustan teile Neeme Lalli, kes on tuntud kunstniku, poliitaktivisti, Savisaare esifänni ning Tallinna linna puuküürnikuna.

Nüüd jahib Neeme uut tiitlit: Eesti kõige vatnikum vatnik.

1/13


Image
Image
Image
Image
Sel nädalal sai kohalikes Venemaa propagandavõrgustikes laia kajastust, kuidas “kuulus Eesti kunstnik” Neeme Lall oli teinud videopöördumise otse Putinile.

See on uskumatu tekst. Otsesõnu kutsub üles Putinit Eestit vabastama ("Eesti suveräänsust taaskehtestama”).

2/13
Image
Image
Harrastuskunstnikuna vahel meediaveergudele sattunud Lall oli varase Keskerakonna protestiürituste püsikülaline ja Edgar Savisaare esifänn.

Lalli samastati küll Keskerakonnaga, kuid liige ta polnud. 2017 kandideeris Savisaare nimekirjas KOV valimistel (26 häält!).

3/13


Image
Image
Image
Image
Read 14 tweets
Feb 18
#VatnikSoupEE 12. episoodis tutvustan teile Kertu Luisku - Võru kohalik poliitik, kes on tuntud Nursipalu protesti ja Kremli-sõbraliku partei ERE eestvedajana.

Mis värk Nursipalu ja Kremli strateegiliste narratiividega ikkagi on?

1/13 🧵

Image
Image
Image
Luisk oli tavaline kosmeetik. Asjad hakkasid lappama koroonaajal, kui Kertust sai antivaxx aktivist, millega kogus endale arvestava jälgijaskonna.

EKRE nimekirjas sai võru volikokku 2021. aastal 151 häälega: kampaania keskendus suuresti vaktsiiniprotestile.

2/13

Image
Image
Image
Luisk pajatab illuminaatidest; salaainetest, millega meid kontrolli alla võetakse (vaktsiinid); ASist Eesti Vabariik - you name it.

Tegu on inimesega, kelle mõttelõng ei allu alatihti analüüsile.

Seda kõike tuleb ka tema tegude “tahtluse” üle juureldes silmas pidada.

3/13 Image
Read 14 tweets

Did Thread Reader help you today?

Support us! We are indie developers!


This site is made by just two indie developers on a laptop doing marketing, support and development! Read more about the story.

Become a Premium Member ($3/month or $30/year) and get exclusive features!

Become Premium

Don't want to be a Premium member but still want to support us?

Make a small donation by buying us coffee ($5) or help with server cost ($10)

Donate via Paypal

Or Donate anonymously using crypto!

Ethereum

0xfe58350B80634f60Fa6Dc149a72b4DFbc17D341E copy

Bitcoin

3ATGMxNzCUFzxpMCHL5sWSt4DVtS8UqXpi copy

Thank you for your support!

Follow Us!

:(