16. #vatniksoupEE episoodis tutvustan keskerakondlast ja europarlamendi saadikut Jana Toomi.
Toom on Eesti üks vastuoluliseim poliitik, kelle kandideerimine europarlamenti lõhkus Keskerakonna ja kinnistas erakonna taas "vene valijate" parteiks.
Oli see kõik seda väärt?
1/22
Toomi ema Margarita Tšernogorova töötas komparteis ning oli kurikuulsaima ENSV riigijuhi Karl Vaino usaldusisik. Näiteks oli Tšernogorova ülesanne maha suruda laulev revolutsioon.
Hiljem tegutses Savisaare ehitatud Tallinna linnasüsteemis.
2/22
Toom elas abikaasaga Venemaal ja naasis Eestisse 1994; liitus Molodjož Estonii toimetusega. Nõukaajal oli see Leninliku kommunistliku noorsooühingu häälekandja.
Seejärel teised venekeelsed ajalehed, nt Vesti, milles oli osalus ka Oleg Ivanovil!
Kuni 2006. aastani oli Toom Venemaa kodanik. Toomi ema sai Savisaarega hästi läbi. Viimase taotlusel andis peaminister Andrus Ansip Toomile “eriliste teenete eest” Eesti kodakondsuse. Ettekäändeks toodi töö ajakirjanduses.
Savisaar sillutas ka Toomi tee tipp-poliitikasse.
4/22
2011. aasta kapo raamatus on tühi laik, sest Toom suutis kohtu abil sealt sisu eemaldada.
2000ndate lõpus algas Eestis Kremli rahastatud lobi eestikeelse hariduse ülemineku vastu. Selleks loodi MTÜ Vene Kool Eestis.
Toom ja Vene Kool Eestis EI TEINUD aktiivset koostööd :)
5/22
Samal ajal on Toom olnud üks selgemaid eestikeelse kooli reformi vastaseid Eestis, seda siiamaani.
Nimetanud on ta eestikeelset koolireformi korduvalt vägivallaks ja see on üks tema püsivamaid seisukohti läbi aastate.
6/22
Madistamine kapoga, suhtlus Venemaa propaga ning tsitaadid nagu “Me ei saa lubada, et võimule pääseb Pronksiöö koalitsioon!” kinnistasid Toomi poliitikuks, keda eestlased vihkavad ja venelased armastavad.
Mida rohkem Toomi materdati, seda populaarsemaks ta muutus.
7/22
Toom on alati suutnud tajuda piiri, mida mitte ületada. Nt üritas Venemaa korduvalt kutsuda teda okupeeritud Krimmi külastama, kuid Toom keeldus.
Kremliga lähedalt seotud “kaasmaalaste foorumil” 2014. aasta novembris oli ta paneelis üles seatud, kuid kohale ei ilmunud.
8/22
Samas osales ta Brüsselis Kremli käepikenduse töötava Russki Mir fondi üritusel "Euroopa Venemaa Foorum".
Jutuks tuli ka Krimm. Mis Toom Krimmist arvab?
9/22
Krimmi osas oli Toomi arvamus varakult selge.
Ta nimetas Õhtulehe intervjuus Venemaa sõdureid “viisakateks rohelisteks mehikesteks”. Ta nimetas annekteerimist kohalike inimeste “majanduslikuks valikuks”, mitte Venemaa agressiooniks - mida Krimmi vallutamine selgelt oli.
10/22
Järgnevatel aastatel algas Krimmi teemal whataboutism. Küsides “kellele kuulub Krimm?”, vastas ta, et selle küsimine venelastelt on vale.
Tema väitel puudus Keskerakonnal Krimmi suhtes ametlik seisukoht (kas see pole mitte karjuv seisukoht?)
11/22
2018. aastal tõi ta Krimmi sündmuste ajendiks sinna Sevastopoli NATO mereväebaasi plaanimise, mis on Venemaa strateegiline narratiiv, mille vähemalt NATO ise on ümber lükanud.
Krimmi sündmustest tingitud Venemaa sanktsioonidele seisis ta Euroopas pidevalt vastu.
12/22
2016a külastas (korduvalt) Toom venemeelsete kolleegidega Süüria diktaatorit ja sõjakurjategijat al-Assadi, kel on Kremli igakülgne toetus.
Teisel visiidil oli ta ühes delegatsioonis Venemaa föderatsiooninõukogu esindajatega.
Süürias on käinud vähemalt kolm korda.
13/22
2018. aastal külastas Toom pärast Skripali mürgitamisjuhtumit Solovjov Live saadet. Ta kaitses seal mõrva toime pannud Venemaad.
“Londonist on saanud keskus, kust Euroopa Liidus Vene-vastast hüsteeriat õhutatakse” ütles ta.
14/22
2021. aastal avaldas Toom koos Venemaa presidendi administratsioonile alluva (ja rahastatud) organisatsiooniga poliitikaanalüüsi. Nõukogude okupatsioon saab selles raamatus sujuvalt väga vähe tähelepanu.
Venemaa ajalookäsitlus on Toomile hingelähedane: 9. mai rõõmupäev.
15/22
Kõige räigemat Venemaa propasaadet Solovjov Live’ on ta külastanud lugematutel kordadel.
Viimati 2022 veebruar, loetud päevad enne pealetungi algust, kui Venemaa tankid Ukraina juba piiri taha olid koondunud ja agressiooni eest hoiatas kogu maailm.
16/22
Tolles 2022. aasta veebruari saates avaldas Toom heameelt, et lääneriigid ei kavatse Ukrainat relvadega aidata, erinevalt Eesti valitsuse soovidest.
“lääs ja EL saavad lõpuks aru, et Venemaal on õigustatud ootused ja oma mured ning me peame neist rääkima,” ütles Toom.
17/22
Nagu olen kirjutanud, siis aastaid tegi Toom koostööd Kremli rahastatud õigusfondiga ning abistas ka isiklikult juriidiliselt ja rahaliselt Eestist välja saadetud mõjuagente, kes kõik on jätkuvalt Venemaal aktiivsed Eesti-vastases tegevuses.
Leaked docs from a Kremlin-controlled propaganda machine reveal a campaign backing far-right parties in EU elections and spreading disinformation to undermine Ukraine.
In a leaked video meant for internal use, Ilya Gambashidze, head of Russia's secret propaganda project, sports a hoodie labeled "Russian Ideological Troops."
He leads the Orwellian-named organization called Social Design Agency.
He uses some interesting examples here...
2/15
SDA follows orders from the Kremlin.
DOJ affidavit reveals that Putin’s right-hand man, Sergei Kiriyenko, and presidential admin employee Sofia Zakharova joined Gambashidze in meetings, meticulously planning to influence elections in the US and Europe.
Tutvustan teile Rodion Denissovit, kes on tuntud ajakirjaniku ja õpetajana, kes veel mullu oli venekeelse Objektiivi peatoimetaja.
Kuhu paigutab end praegu keegi, kes on saanud korduvalt Kremlist raha?
Eks ikka Eesti haridussüsteemi.
1/14
Denissov on kirju minevikuga, kunagine Raadio 4 saatejuht;ka keskkonnaministeeriumi eksnõunik ja rahvaliidu eksliige (2002-2010); arvukate venekeelsete väljannete toimetaja.
Jah, ka Tallinna Televisioon on CVs, nagu paljudel siinsetel kangelastel.
2/14
Ta oli MTÜ Tribune juhataja kuni 2022.a suveni.
2010ndate alguses tootis ta eesti patriotismist pakatavaid materjale vene keeles.
Aga 2021-22 seisuga kajastas kapo, kuidas tema MTÜ portaal on saanud Kremlilt 7500 eurot.
17. #vatniksoupEE. Tutvustan teile Aleksandr Tšaplõginit, kes on tuntud pikaaegse venekeelse linnameedia peatoimetaja ning keskerakondlasest riigikogu liikmena.
Vaatleme klassikalist inimtüüpi, keda ajab kõige rohkem närvi küsimus “Kellele kuulub Krimm?”
1/16 🧵
Tšaplõgini skandaalide ajalugu ulatub läbi dekaadide.
Aastal 2006 kujutas Tšaplõgin keskerakonna venekeelses trükises toonaseid poliitikuid natsidena, süüdistas neid "vale" ajalookäsitluse levitamises.
Võite aimata, milline on Tšaplõgini "õige" arusaam ajaloost.
2/16
Seejärel kommenteeris Aarne Rannamäe, et Tšaplõgin vallandati AKst omal ajal “Eesti riigi vastu töötamise eest”. Rannamäe oli üllatunud, kui Tšaplõgin valiti juhtima ETVs kakskeelsest saadet „Unetus/Bessonnitsa“.
Sealt lahkus Tšaplõgin, sest kandideeris valimistel.