1/23 In deze vatniksoep gaan we het hebben over Daniel Van der Stoep, een voormalig politicus van CDA, PVV en Artikel 50. Hij was een van de eerste politici die een duidelijk anti Oekraïne geluid liet horen. Enkele schandalen torpedeerden echter zijn verdere politieke carrière.
2/23 Van der Stoep werd geboren in 1980 te Delft en komt uit een echt politiek nest. Zijn vader had verschillende functies voor het CDA zoals wethouder van Pijnacker-Nootdorp en lid van Provinciale Staten in Zuid-Holland. Ook zoon Daniel sloot zich bij Jong CDA aan.
3/23 Van der Stoep studeerde Internationaal en Europees recht aan de universiteit van Leiden. Aan die rechtenfaculteit was Paul Cliteur hoogleraar, bekende namen zoals Thierry Baudet, Raisa Blommestein, Afshin Ellian en Eva Vlaardingerbroek studeerden en/of doceerden er.
4/23 In 2006 maakt Van der Stoep de switch van het CDA naar de dan net opgerichte PVV. Daar wordt hij beleidsmedewerker en assistent van Hero Brinkman voor de afdeling Binnenlandse Zaken & Defensie.
5/23 In 2009 staat de jonge politicus derde op de kandidatenlijst van de PVV voor de Europese Parlementsverkiezingen. Even is er opschudding als blijkt dat Van der Stoep de Armeense genocide heeft ontkend. De plooien worden glad gestreken met excuses voor de uitlatingen.
6/23 Als Europarlementariër openbaart hij wat zijn gage is: 8000 euro maandelijks + 300 euro dagelijkse onkostenvergoeding. Van der Stoep bepleit openheid over de declaraties en stelt 'dat het wel een tandje minder mag' hoewel niet afziet van zijn eigen toelages.
7/23 In Augustus 2011 veroorzaakt Van der Stoep met 5 maal de toegestane hoeveelheid alcohol in zijn bloed een auto ongeluk. De PVV gooit hem vervolgens uit de fractie. Saillant detail: Van der Stoep declareert later zijn ontwenningskuur onder het kopje ‘onkosten’.
8/23 Als Europarlementariër kan Van der Stoep toch aanblijven, hij gaat verder als eigen partij “Artikel 50”. Hij steekt zijn bewondering voor de Eurosceptische UKIP van Nigel Farage vervolgens niet onder stoelen of banken “Een voorbeeld van een fatsoenlijke middenpartij.”
9/23 Korte tijd later zien we de eerste links met Rusland. Van Der Stoep duikt op in Nagorno Karabah, een regio die zich met steun van Rusland heeft afgescheiden van Azerbeidzjan. Hij is er om de internationaal niet erkende ‘presidentsverkiezingen’ te monitoren.
10/23 De Poolse politucs Mateusz Piskorski heeft hem uitgenodigd, hij is wel vaker de liason van het Kremlin. Europese politici krijgen een snoepreisje met wat zakgeld aangeboden. In ruil moeten ze lokale verkiezingen legitimeren van illegale Russisch gezinde republiekjes.
11/23 Na de eerste schermustelingen op de Maidan in 2013 kiest Van der Stoep opnieuw duidelijk een kant. “De Europese leiders zijn zwak, ze willen een zo sterk mogelijke eenheidsstaat zelfs al gaat dat middels wereldoorlogen.”
12/23 Van der Stoep noemt de journalistiek rond Brussel weinig kritisch en afhankelijk dus reist hij zelf maar af naar Kyiv. Vervolgens tweet hij een nogal ongeloofwaardig verhaal over zijn plaatselijke avonturen. “Ik heb twee keer een pistool in zijn nek gehad van de nazi’s.”
13/23 Russische propaganda probeert sinds jaar en dag de maidanevenementen af te schilderen als een nazi-coup. Euroscepticici verlenen er graag hun hand en spandiensten aan.
Volgens Van der Stoep zijn de enigen die het een revolutie noemen in Oekraïne fascisten en nazi’s.
14/23 Het verhaal van Van der Stoep houdt geen stand als we de feiten er bij nemen. De Oekraïense protesten kwamen voort uit een breed gedragen sociaal activisme. Kenmerk zijn ‘de heilige honderd’, de doorsnee burgers die stierven op de barricaden.
15/23 Van der Stoep noemt andere katalysator aan: de toespraken waar Van Balen en Verhofstadt hun steun uitspraken voor de beweging. Ook dit is uiteraard een gotspe als we kijken naar de chronologie van de gebeurtenissen, beiden hadden gewild dat ze zoveel invloed hadden.
16/23 Dat Van Der Stoep met zijn anti-Oekraïne geluid goed ligt in Rusland blijkt wel uit gelekte e-mails tussen Doema lid Mirzahkanian en Pools politicus Mateusz Piskorski blijkt er een persoonlijke uitnodiging te liggen voor een Pro Russische conferentie in Kyiv.
17/23 Piskorski en Mirzahkanian staan beide bekend voor hun hand en spandiensten voor het Kremlin. De Pool introduceert meerdere politici die welwillend zijn voor de Russische zaak. In 2016 wordt Piskorski opgepakt, hij zou een asset zijn van Chinese en Russische diensten.
18/23 Van der Stoep voert bij nieuwe verkiezingen campagne met zijn eigen partij Artikel 50. De partij nodigt meerdere UKIP politici uit op haar congres. Het mag allemaal niet baten want de kiesdrempel wordt niet gehaald. Binnen Nederland gaat de partij op in splinterpartij VNL.
19/23 In 2016 raakt Van der Stoep in opspraak, hij heeft de minderjarige dochter van een partijmedewerker 'gegroomd' en cocaïne aangeboden. Hij wordt aangeklaagd en zijn loopbaan loopt op de klippen.
20/23 Van der Stoep ontvangt uiteindelijk in hoger beroep drie maanden voorwaardelijk. Zijn reputatie valt niet meer te redden, ook op twitter sneuvelt zijn account.
21/23 Het radicaal negatieve geluid van Van der Stoep over Oekraïne stond destijds nog redelijk op zichzelf in de politiek. Later kreeg het navolging van notoire Ruslandpropagandisten als Thierry Baudet en Marcel Van der Graaf.
22/23 De UKIP van Nigel Farage was een partij waar Van Der Stoep ideologisch op een lijn mee zat. Het droeg in The UK bij aan een politieke aardverschuiving met de Brexit. Ook Farage spuide regelmatig Russische propaganda.
23/23 Deze vatniksoep is exclusief gemaakt voor de Nederlandstalige editie onder supervisie van @P_Kallioniemi. Wil je meer van dit projecten zien, deel dan dit verhaal!
@threadreaderapp unroll
• • •
Missing some Tweet in this thread? You can try to
force a refresh
Laten we het nog eens over de Russische economie hebben, die zit aardig in de puree. Westerse propaganda? Nou niet echt. In deze draad een overzicht met quotes van Russische economen en magistraten die er hun licht op laten schijnen.🧵👇
Om te beginnen even twee qoutes van Oekraïense diensten die in 2024 al voorspelden dat dit er zat aan te komen.
Vasyl Malyuk, baas van een tak van de Oekraïense veiligheidsdienst. "Als je vijand een probleem heeft, verander dat probleem dan in een catastrofe." (Malyuk verklaart hoe Oekraïne Rusland economisch probeert te raken, 24 maart 2024).
There are quite a few repulsive accounts on X but this one eats the cake. He even tried the whole denial tactic "Where did I ever mock Ukrainians?"
Well lets just give you an insight in what this account has posted so far. 🧵
2. Making fun of Zelenskyy asking for aide to the International community. Lets be clear here, those Ukrainian civilians that are being bombed daily can be better protected by air defence and weapons alike.
3. Any leader would try to get help his people better survive the horrible attacks. Naturally our protagonist just finds it funny. A bit like a bystander laughing when someone's house is on fire and the owner desperately asking people for help.
In maart 2014 worden duizenden Russische burgers door Oekraïense grensbeambten betrapt met tassen vol camouflage materiaal en wapens aan de Oekraïens-Russische grens. Het waren de eerste tekenen dat Rusland zich grootschalig ging bewapenen op het Oekraïense vaste land. 2/
Waarschijnlijk is de zaak van Maria Koleda illustratief voor Ruslands tactiek. De 22 jarige maatschappelijk werkster uit Moskou dook plots in zuidelijk Oekraïne op, o.a. Kherson en Mykolayiv en postte daar wat Kremlin propaganda op haar socials. 3/
In dit zesde deel over de interventie in de Donbas gaan we het hebben over een van de meest prominente figuren: Vladyslav Surkov. Mijn motto: als je Surkov begrijpt ga je zien hoe het spel werkelijk is gespeeld.🧵
Surkov, opgeleid als militaire 'intelligence officer' werd als PR man van oligarch Khodorkovsky groot in de jaren '90. Met zijn invloed stapte hij de politiek in. Hij vond een ingang bij de presidentiële groep rond Jeltsin in 1999. 2/
Kort erop was hij een belangrijke schakel in de verkiezing van Poetin tot president. Eigenlijk stond vice premier Primakov (de Vaderland Partij, zie foto) er een stuk beter voor. Surkov ging lobbyen bij regionale gouverneurs om zich achter Poetin te scharen. 2/
In dit vijfde deel over de Russische interventie van de Donbas gaan we het hebben over de pionnen die vochten in de Donbas. Het wordt een verhaal over rebellenleiders, FSB spionnen en opportunisten.🧵
In het vorige deel kwam al terug dat Konstantin Malofeev een belangrijke lobbyist was geweest voor het project in Oost- Oekraïne. De oligarch was een van de voornaamste financiers geweest. 2/
Een andere naam die waard is om te vermelden is Sergei Koertsjenko. Als zakenman koos hij het spoor van Yanukovich en de milities. Ook hij vluchtte net zoals de voormalige president, momenteel onderhoudt hij in Moskou een innige band met de FSB. 3/
In dit vierde deel over 🇷🇺 interventie in de Donbas aandacht voor twee projecten die mislukten zoals de Kharkiv Republiek. Het toonde aan dat Rusland veel grotere ambities had.🧵
Ik schreef drie eerdere stukken die vind je hier👇 1/
We beginnen met de Kharkiv Republiek, dat plan haalde Rusland uit de mottenballen. Al in 2005 was burgemeester van Moskou Loesjkov, tevens hoog in de boom bij Poetins verenigd Rusland, op bezoek gegaan bij het clubje achter het initiatief. 2/
Veel was daar niet uitgekomen, maar Rusland had nog een troef in handen: het duo Dobkin en Kernes. De eerste was gouverneur van de provincie, de tweede burgemeester van de stad Kharkiv. Beiden hadden een duidelijke sympathie voor Rusland. 3/