1/25 In deze soep bespreken we Telegraaf journalist en media persoonlijkheid Wierd Duk. Regelmatig duiken zijn mening op in het publieke debat rond de oorlog in Oekraïne. In dit eerste deel focussen we ons op zijn analyses voorafgaand aan de invasie van 2022.
2/25 In de jaren ‘80 studeerde Duk Geschiedenis aan de universiteit van Groningen met als specialisatie de historie van Rusland en de Soviet Unie. Na zijn afstuderen werkte hij voor twee persbureaus waarin hij verslag deed over het chaotische jaren '90 in Rusland.
3/25 In de jaren 2000 verlegt Duk zijn werkgebied naar Duitsland. Toch blijft hij over Rusland schrijven, in 2014 nodigde Pauw & Witteman hem uit voor een presentatie van zijn boek ‘Poetin Straatvechter’, waarbij Duk ook zijn analyse op het lopende Oekraïne conflict gaf.
4/25 Zijn recht voor z’n raap meningen vielen in goede aarde bij het publiek. Showhosts wisten: “Nodig Duk uit aan tafel en er gebeurt wat.” Bovendien was Duk gepokt en gemazeld als correspondent, een mediapersoonlijkheid was geboren.
5/25 Duks boek “Poetin Straatvechter” geeft een opsomming van van de gebeurtenissen die leiden tot de situatie in 2014 vanuit Russisch perspectief. Voor een groot deel volgt het de grote lijnen maar af en toe vliegt het uit de bocht met een nogal eenzijdige en suggestieve blik.
6/25 In het boek haalt Duk Boris Berezovsky aan om Poetin als eerlijk te schetsen "Hij was de enige ambtenaar die geen geld vroeg" . Duk ‘vergeet’ in zijn boek de schandalen rond Poetin in de jaren ‘90. Miljoenenfraude, corruptie en het chanteren van een rechter met een sekstape.
7/25 Zo noemt Duk Ruslands ingrijpen op de Krim wel begrijpelijk vanwege de ‘nazi’s op de maidan’. Ondanks wat radicale elementen was de maidan een breed gedragen volksbeweging. De lijst van ‘de heilige honderd’ is daar een prima illustratie van.
8/25 De ingreep op de Krim bleek overigens al heel lang gepland door Rusland. Een bewijs waren de zogenaamde Shoigu medailles, die als referentiedatum 20 februari hebben, toen Janoekovitsj nog ‘in office’ was.
9/25 Volgens Duk is Oekraïne nauwelijks een land. Het sluit aan bij de culturele appropriatie die door het Kremlin op de Oekraïense cultuur wordt toegepast wordt. De Oekraïense taal bestaat 1000 jaar, Kyiv bestond langer dan Moskou ondanks geschiedvervalsing vanuit het Kremlin.
10/25 Een dag na de inname van de Krim in 2014 stelt Duk dat het ‘gewoon’ Rusland is. Opvallend want Poetin stelde op camera nog dat de Krim ontegenzeggelijk Oekraïne is in 2008. Ook een 2013 GALLOP peiling op de Krim gaf aan dat de meerderheid sowieso bij Oekraïne wilde blijven.
11/25 Duk bekrachtigt de woorden van Poetin dat Rusland voor de maidan nooit interesse had in de Krim. Wie zijn huiswerk rond de Krim heeft gedaan snapt wel dat dat pure Russische propaganda is. Hieronder een tijdlijn van de Russische inmenging.
12/25 Duk betitelt de maidan graag als een ordinaire coup van het Westen. De feiten zijn dat Yanukovich alle perken te buiten ging t.o.v. geweld naar de protestanten en toen besloot te vluchten. De Vekovna Rada startte een afzettingsprocedure die UNANIEM gesteund werd.
13/25 Yanukovich had bij zijn verkiezing stemmen ‘gekocht’ middels omkoping, Yulia Tymoshenko in een onrechtmatig proces laten berechten. Zijn corruptie was enorm, de decadentie in zijn residentie was zo groot dat het werd omgevormd to museum van corruptie.
14/25 In het stuk “Het Westen moet de balk in haar eigen oog zien” houdt Duk een lang betoog over de agitatie die Rusland met Het Westen heeft. Duk neemt de houding van Het Westen als uitgangspunt van de verzuurde relatie en de problemen, hij negeert alle geschonden verdragen.
15/25 Duk neemt daarbij regelmatig een loopje met de geschiedenis. Zo stelt hij dat Saakashvili Zuid-Ossetie bombardeerde in Georgië. Hij vertelt er alleen niet bij dat de Russen via undercovers zelf de Georgiërs uitgelokt hadden. Zelfs Zweden wist van die plannen af.
16/25 Oekraïner Mykola Riabchuk komt met een reactie. Hij stelt Duks gebrek aan ‘agency’ t.o.v. Rusland aan de kaak. Ook herinnert hij Duk eraan dat de Oekraïners ook zelf nog wat over hun land te vertellen en meer zijn dan een geopolitieke speelbal.
17/25 Een rake observatie van Riabchuk is hoe Duk taal gebruikt. Zo worden politieke tegenstanders van Poetin frequent aangeduid met kleinerende bijnamen. Ook elders gebruikt Duk voortdurend Russische namen voor Oekraïense steden en personen: Kiev, Zelenski, Charkov, etc.
18/25 Ook Wierds Duk Russische journalistieke vrienden zijn erg sceptisch op zijn stuk. Ze geloven niet in de ‘stabiliserende rol’ van Poetin die Duk ze voorhoudt en wijzen op de gevaren. Duk heeft niets dan lof: “Poetin steekt er als leider met kop en schouders bovenuit.”
19/25 In RadioRijmond bespreekt Duk Ruslands sociaal contract “Zolang je je niet met de politiek bemoeit kan je er prima leven” Met deze vergoelijking slaat Duk opnieuw de plank mis. Plato’s woorden werden realiteit in Mariupol met reclames voor Noord-Koreaanse kinderkampen.
20/25 In 2016 is Duk ook fel gekant tegen sancties ‘de Rus wordt armer dus levensgevaarlijk’. Duk ontslaat Poetin opnieuw van elke verantwoordelijkheid. De sancties hadden overigens wel een gewenst effect, de investeringen in het leger gingen sterk omlaag.
21/25 Ook stelt Duk: "Vladimir Poetin is geen dictator maar een autocraat (2016)" De Russische oppositie denkt er anders over. Gary Kasparov waarschuwt al in 2012, zijn boodschap over een eeuwige dictatuur wordt herhaald door Boris Nemtsov (2014), prompt wordt hij geliquideerd.
22/25 Russische onvrijheid bleek bijvoorbeeld in Barnaul (2010). Een reguliere demonstratie werd verboden, dus switchten inwoners naar een legoprotest. Kafkaësk is het statement van de autoriteiten “de figuurtjes zijn geen mensen en dus hebben ze geen recht tot protesteren.”
23/25 In 2016 is Duk geagiteerd over de term schurkenstaat. Met het hoogst aantal moorden op journalisten, een corrupt rechtssysteem en wijdverspreide kleptocratie had het er al veel kenmerken van. De zaak Sergei Magnitsky is het beste bewijs waarin dat alles samenkomt.
24/25 De MH17 is een andere casus waarin Duk de onschuld van het Kremlin bepleit. Bellingcat, De Volkskrant en menig andere bron die daderschap van Rusland suggereert krijgt een veeg uit de pan. Duk komt met alternatieve verhalen en trapt zelfs in trol 'Gregory Nelson'.
25/25 Ook op wappiekanaal Cafe Weltschmerz probeert Duk de integriteit van het JIT onderuit te halen. Daar pleit ook hij voor nauwere banden met Rusland, het moslimterrorisme dat is het gevaar! Het is een identiek geluid dat we vaak bij extreem rechts horen zoals Filip Dewinter.
Voor alle duidelijkheid er komt nog een deel II. :)
@threadreaderapp unroll
• • •
Missing some Tweet in this thread? You can try to
force a refresh
De aanval van Oekraïne op de vliegvelden kan de boeken in, een dergelijke aanval is in de recente geschiedenis qua effectiviteit nog nooit vertoond. Deze Pearl Harbour voor de Russen verdient een diepere analyse, daarom een uitgebreide draad. 🧵1/
Drone Warfare heeft de toekomst, we zien dat innovaties telkens de geldende wetmatigheid van oorlogsvoering veranderen. Eerder al haalde Oekraïne vlaggenschip de Moskva neer met Seababies. Ook een Russische jet werd al afgeschoten van een drone op zee. 2/
Waar het bovenstaande nog individuele gevallen betrof, toonde Oekraïne aan dat het ook gegroepeerd met innovatie heel erg effectief kan zijn. De voorbereiding van deze operatie Spinnenweb had 1,5 jaar in beslag genomen. 3/
Here a small thread about volunteering in Ukraine. I've participated in a few projects and this weekend had the privilege to take part in a project that focusses on rebuilding houses in Ukraine. So in this thread a story on the war and resilience of Ukrainians. 👇
Thanks to the NAFO community I am part of getting into touch with the whole project became easier thanks to fella's @alberto_q22 and @returntoukraine who are officially connected to repair-together.com/home/
Repair Together is currently involved in creating housing for families who lost their homes. It has been building new houses aswell as renovating damaged or older houses in villages around the Chernihiv area (north of Kyiv).
In deze draad gaan we het hebben over de eliminatie van tegenstanders door Poetin tussen 1998 en 2015. Er zitten wat bekende namen tussen maar ook wat personen waar je waarschijnlijk nog nooit van gehoord hebt. Achter dit hele kerkhof van opponenten en getuigen zit een verhaal.🧵
ANATOLY LEVIN UTKIN (1998) schrijft als journalist een kritisch stuk over Poetin die dan net benoemd is als hoofd van de FSB. Onterecht, aldus Utkin, want Poetin had de functie van generaal niet bereikt. Korte tijd later wordt hij vermoord teruggevonden.
VLADIMIR PETHUKOV (1998) is burgemeester van het Siberische Nefteyugansk en is op dat moment in conflict met oligarch en Yukosbaas Michael Khodorkovsky. Pethukov vindt de dood op de verjaardag van die laatste.
1. Vanuit de hoek van pro Palestina activisten komt nogal eens het verwijt dat Oekraïne zo op de hand van Israël zou zijn en Zelenskyy vol zionistische idealen zou nastreven, maar is dat ook zo? Een draad.
2. Het is sowieso een complexe zaak de verschillende dwarsverbanden uit te leggen. Historisch steunde Stalin de oprichting van Israël om Britse invloed in te dammen, toegegeven hij was niet erg happig op het zionisme.
3. Langzaam vanaf de jaren '60 ging de USSR een meer pro Palestijnse politiek voeren, met steun voor de PLO. Die had ook met het geopolitiek speelveld te maken. Het gaf eerst de USSR meer invloed op vredesonderhandelingen met een VS wat Israël steunde.
1/25 Het woord genocide valt de laatste tijd nogal eens. Wat is genocide precies en is er sprake van genocide in Oekraïne? In deze draad ga ik opzoek naar antwoorden.
2/25 De term genocide werd geïntroduceerd door de joodse Rafal Lemkin. Lemkin moest als Pool tijdens de uitbraak van WOII noodgedwongen vluchten naar VS, aan de lokale universiteit in Noord Carolina startte zijn lobby meer aandacht te hebben voor oorlogsmisdaden.
3/25 In '43 gebruikte hij voor het eerst de term gonocide, afkomstig van de Griekse termen genos (familie) en cide (doden). Lemkins voornaamste focus was aanvankelijk de nazi misdaden benoemen maar zijn werk trok hij later breder.
This thread a small photo compilation of Nazi- USSR collaboration.
The USSR had helped Germany develop weapons prior WOII and to say Stalin looked negatively to Hitler well no...
It was a Jolly bunch signing the Molotov-Von Ribbentrop pact. It was one of the first things Molotov did, that was because the previous general was Jewish and well...that wouldn't be a good look to Hitler.