1/25 In deze soep gaan we het hebben over Martijntje Smits @martijntjesmits , ze is een wetenschapsfilosofe die zich manifesteert als vredesactivist. In haar vredesmantra wordt Oekraïne regelmatig weggecijferd en sijpelt ook regelmatig Russische propaganda door.
2/25 Smits legt de ontstaansgeschiedenis van de oorlog bij de NAVO en ziet de grote boosdoener in het grootkapitaal en de wapenindustrie, ze bekijkt alles door die bril. Het is zoals Maslow al zei “als je enige gereedschap een hamer is benader je elk probleem als een spijker.”
3/25 In maart 2024 publiceert Smits samen met Ewald Engelen het opiniestuk “Nederland gaat slaapwandelend een nieuwe kernoorlog in.” Het pleit voor ‘strategische empathie’ voor Rusland. Ze memoreren aan de Cubacrisis met als suggestie dat elke grootmacht dan ingrijpt.
4/25 De Cubacrisis ging over de kernrakketten die de USSR in Cuba plaatste onder de rook van de Amerikaanse kust. Het was Rusland dat in 2008 Iskander rakketten stationeerde in Kaliningrad. De afstand tot West-Europa was twee keer zo kort, de NAVO heeft er nooit op gereageerd.
5/25 Het duo mag hun visie ook toelichten bij de podcast van Boekestijn en De Wijk, zo claimen ze “Oekraïne kan niet winnen helemaal omdat het geen kernwapens heeft.” De geschiedenis zegt wat anders, neem Tsjetsjenië dat in 1996 met slechts 1,5 miljoen inwoners Rusland versloeg.
6/25 Ook de ‘belofte’ over geen NAVO uitbreiding wordt aangehaald. De feiten zijn dat (1) Dat onderwerp niet op de agenda stond (2) Gorbatsjov de afspraak ontkent (3) Het nooit op papier kwam (4) Diegenen die de belofte deden niet geautoriseerd waren dat te doen.
7/25 Het vreemde is dus dat dat Russisch propagandapunt voor Smits zwaarder telt dan de Helsinki akkoorden die het ratificeerde ‘elk land staat vrij zijn militaire en economische bondgenoten te kiezen’. Rusland sloot ook andere verdragen die de Oekraïense soevereiniteit erkennen
8/25 Smits en Engelen bewijzen deze blik sowieso eenzijdig toe te passen. In hun optiek moet Oekraïne een soort bufferstaat blijven om de lieve vrede te bewaren. Maar juist Rusland breidde haar NAVO grenzen met Polen en Letland uit door Belarus in het Uniestaatmodel te annexeren.
9/25 Als we die logica dan toepassen dan kunnen we ons afvragen waar de wederkerigheid in dat argument zit. Rusland breidde immers haar bewapening in Belarus, het stationeerde er zelfs kernwapens. Plots gelden dan de regels van neutrale bufferstaat (Belarus) niet?
10/25 Smits stelt 'de onnodige' uitgaven militaire uitgaven aan de kaak. De realiteit is weerbarstiger; Duitsland en het VK stellen dat hun munitievoorraad slechts enkele dagen reikt. In Nederland moesten soldaten tot 2015 ‘pang’ roepen, de boel zou pas in 2028 op peil zijn.
11/25 Wat we Smits ook zien doen is de legitimiteit van Oekraïens gezag in twijfel trekken. Zo stelt ze te weten dat het Oekraïense volk nu de wapens wil neerleggen. Ook is Oekraïne “geen democratie” en is er onbegrip over het niet laten doorgaan van verkiezingen in oorlogstijd.
12/25 Smits meent ook dat er in Oekraïne met het steun van het Westen “uitgebreid gemoord” wordt. Dat Oekraïne een verdedigingsoorlog voert geheel rechtmatig naar VN handvest doet er dan niet meer toe, het is een klassiek staaltje victim blaming.
13/25 Het is niet Rusland maar het Westen dat ‘totaal roekeloos’ en dat met het Westen met bewapening meewerkt aan de oorlog. Smits wekt hier overigens de suggestie dat de oorlog de reden van onderdrukking is en is daarmee totaal blind voor de realiteit.
14/25 Russisch minister Lavrov had het over het etnisch zuiveren van Oekraïne voor diegene die zich niet Russisch voelt. Net zo min als dat Rusland 700.000 kinderen ontvoerde vanwege een ‘NAVO dreiging’. De Oekraïners verzetten zich tegen die onderdrukking.
15/25 Het is daarbij belangrijk om de omstandigheden in bezet gebied te schetsen. Men is er verplicht een Russisch paspoort te nemen of men wordt er gedeporteerd. LHTBQ overtuiging, Jehova getuige, Oekraïens spreken, protesteren tegen de regering en je wordt vervolgd.
16/25 Ook zien we Smits een vreemde draai maken. In de Boekestijn& De Wijk podcast noemt ze het nog realistisch dat Rusland na vredesonderhandelingen zal terugtrekken uit bezet gebied. Een maand later stelt ze vervolgens het TOTAAL tegenovergestelde.
17/25 Wie het twitterprofiel van Smits bezoekt ziet een constante pleidooien over onze inperking van onze vrijheden. De Maidan was volgens Smits echter een coup. Dat het Oekraïense parlement Yanukovich unaniem wegstemde wegens plichtsverzuim is voor haar irrelevant.
18/25 Wat Smits zich overigens niet realiseert is welke antiprotestwetten die katalysator waren voor de veranderingen in 2014. Timothy Snyder noemde ze een opmaat naar een dictatuur. Mocht dit in Nederland doorgevoerd worden dan staat Smits als eerste op de barricades....
19/25 Smits kaart graag de escalatie van het conflict aan waarbij ze telkens de Westerse stappen als uitgangspunt neemt, het is niet Rusland dat escaleert maar het Westen. Zo neemt ze ook de tocht van Russische marineschip naar Cuba als bewijs opgelopen spanningen.
20/25 De media krijgt de zwarte piet van het niet melden. Dat het helemaal niet zo bijzonder is omdat de Russische marine al 10 jaar lang zo’n uitstapje maakt naar Havana doet er dan uiteraard niet meer toe.
21/25 Hetzelfde patroon zien we ook met nucleaire escalatie, Rusland doet enkele bedreigingen en die vormen een open deur om de NAVO de schuld te geven. Dat Rusland dat ook al 25 jaar lang doet zult u nooit uit Smits’ mond horen.
22/25 Volgens Smits moeten we maar onderhandelen met Poetin. Het zou dan wel nuttig zijn dat Smits erkent dat Rusland de afgelopen dertig jaar al haar vredesverdragen meermaals brak in Transnistrië, Abchazië, Donbas en Zuid-Osetie. Voor de details zie deze draad..
23/25 Ook zal Smits moeten inzien dart Rusland al pogingen om Oekraïens grondgebied in te palmen in 1991 (Sevastopol), 1994 (Krim) 2003 (Tuzla, Krim) en Kharkiv (2005) nog ver voor het thema van de zogenaamde ‘NAVO uitbreiding een ding was’
24/25 Smits is ook close met Edward Snowden. Als klokkenluider vluchtte hij naar Rusland, waar hij ‘in ruil’ Russische propaganda verspreidt. Dat hij recent tweette vanuit het Lubyanka plein (waar het FSB hoofdkwartier zit) spreekt boekdelen.
25/25 We zien bij Smits ook veel Russische propagandisten geretweet worden vanuit uiterst linkse hoek; Thomas Fazi, Kees Van der Pijl In deze hoek is de NAVO doorgaans de dader, dat zien we ook bij Smit.
• • •
Missing some Tweet in this thread? You can try to
force a refresh
1-23In deze soep gaan we het hebben over Jako De Jonge, de jongere broer van politicus Hugo De Jonge.
Hij is een vredesactivist en tevens voorzitter van The Hague PeaceProjects. In zijn absolute roep om vrede ondersteunt hij vaak Russische propaganda.
2-23Als zoon van een dominee heeft Jakob dus een bekende broer in Hugo De Jong, de voormalig vice premier. Hij geeft toe dat het soms wel knettert tussen hen twee als het op Oekraïne aankomt. Hugo steunde wapenleveranties, Jakob is mordicus tegen.
3-23In gesprek met Ab Gietelink bij AlternatiefTV stelt De Jonge de media ter discussie.Gietelink Suggereert vervolgens dat het Western daarmee een rol speelt. Jakob beaamt dat het Western medeverantwoordelijk is voor slachtingen in Oekraïne.
1/25 In deze vatniksoep ga ik het hebben over de Belgische Partij van de Arbeid. Deze marxistisch geïnspireerde beweging staat ideologisch ver af van haar Nederlandse naamgenoot. Meermaals hield @pvdabelgie er Kremlinvriendelijke standpunten op na.
2/25 Deze soep heeft een klein persoonlijk tintje, ik groeide letterlijk twee meter van de grens op en ging naar school in Zelzate (België). Dat was toevallig ook een van plaatsen waar de partij nog voet aan de grond had. Met name in de wijk Klein Rusland (je verzint het niet).
3/25 Een klasgenote probeerde me destijds nog warm te maken voor de partij zonder succes. Het was een marginaal clubje waarvan ik nooit had kunnen bevroeden dat het zou uitgroeien tot een landelijke speler. Laat staan dat Elon Musk ze nog zou betrekken in een discussie.
1/25 Hoe Rusland ons al in 2008 de oorlog verklaarde maar we dat nog niet helemaal doorhadden. In deze draad mijn theorie over 'bijzonder jaar' 2008 en welke processen er toen allemaal plaatsvonden die we nog niet zagen aankomen.
2/25 2008 was voor een jaar waarin een HR stage deed, ik zag aan den lijve hoe de economische crisis er in hakte. Konden we eerst amper personeel krijgen en plots regende het cv's. Wat ik me toen minder besefte is hoe hard de klappen in Rusland en Oekraïne waren.
3/25 Rusland en Oekraïne kregen een harde klap te verwerken, dit had er mede mee te maken dat buitenlandse investeerders geld uit projecten terug trokken en voor Rusland de cruciale olieprijs daalde los van de crisis bij de banken.
1/25 In deze Vatniksoep gaan we het hebben over Ad Verbrugge. Hij is een filosoof en tevens universitair docent aan de UvA. Belangrijker is dat hij ook een van de oprichters is van Youtube kanaal De Nieuwe Wereld waar regelmatig een pro Russisch geluid te horen is.
2/25 Ik zal me in deze draad beperken tot het gesprek dat Ad Verbrugge voerde met Jelle van Baardewijk genaamd Keldergesprek “Oorlog is de vader aller dingen” [1651].
3/25 “De Oekraïense identiteit is pas in de 19de eeuw ontstaan.” Daar valt wat op af te dingen, de taal bestond al in de 11de eeuw. Begin 1700 stelde Pylyp Orlyk al de eerste grondwet (vergelijkbaar met de Amerikaanse constitutie) op voor de Oekraïense kozakken van Zhaporizhya.
1/25 In deze vatniksoep gaan we het hebben over filosoof, theatermaker en mediafiguur Ab Gietelink @AbGietelink . We zien hem frequent bij vredesdemonstraties op De Dam en ook bij verschillende countermedia breek hij regelmatig een lans voor Rusland.
2/25 Gietelink studeert rechten en filosofie maar rolt uiteindelijk de theaterwereld in met zijn gezelschap Nomade. Tijdens de covidperiode zoekt hij frequenter de media op. Hij spant samen met het Viruswaarheid van Willem Engel een rechtszaak aan te tegen de mondkapjesplicht.
3/25 Bij Café Weltschmerz heeft Ab een aflevering met een huisarts over het nut van hydroxychloroquine tegen covid. De aflevering wordt door YouTube offline gehaald wegens desinformatie. Hij vecht die beslissing aan in de rechtbank maar wordt opnieuw in het ongelijk gesteld.
1/25 In deze vatniksoep gaan we het hebben over schrijver en columnist Leon De Winter @leondewinter. Al sinds de maidan in 2014 laat Leon zijn stem horen waarbij de beschuldigende vinger opvallend vaak naar het Westen gaat. De Winter positioneert zich daarmee in Russische kamp.
2/25 Als schrijver publiceert hij zijn eerste verhalenbundel in 1976 op z’n 22ste. Later verschenen Kaplan, De ruimte van Sokolov, Hoffman’s honger, Supertex, God’s Gym waarvan sommigen ook het grote doel haalden. Joodse thema’s komen regelmatig aan bod in zijn boeken.
3/25 Sinds 2008 woont De Winter met zijn gezin afwisselende periodes in Nederland en Santa Monica in de VS. In de loop der jaren ontwikkelt De Winter zich tot talkshowgast en columnist voor verschillende bladen in Nederland en Duitsland. Ook de Telegraaf geeft hem die rol.