1/20 (превод)
В днешната #ватниксупа ще обсъдим финансираната от Кремъл и базирана в щата Тенеси медийна компания TENET Media. TENET Media е известна с разпространяването на руски наративи и силната подкрепа за Доналд Тръмп на президентските избори в САЩ.
2/20
Струва си да се отбележи, че финансирането произхожда от контролираната от Кремъл RT и че средствата са били прикрити чрез кухи компании в страни като Турция, Обединените арабски емирства и Мавриций като парите са били описвани като плащания за електроника.
3/20
Двамата от RT, идентифицирани като Константин Калашников и Елена Афасяева са с повдигнати обвинение за заговор за пране на пари и заговор да се наруши Закона за регистрация на чуждестранните агенти (FARA). Те са работили със създатели на онлайн съдържание.
4/20
TENET е основана през 2022 от Лорън Чен и Лиам Донован, който е и президент на компанията. Чен е дарителка на организацията с нестопанска цел Turning Point USA на Чарли Кърк. Между 2021 и 2022 е писала статии за Russia Today.
5/20
Писали сме за смяната в тактиките на руските информационни операции,което предполага, че вместо да използват ботове/тролове с ограничен обхват, те са започнали да подкрепят профили в социалните медии, които разпространяват информация с огромен обхват.
6/20
Нека се запознаем и с хората зад TENET Media. Това са Тим Пуул, Бени Джонсън, Дейв Рубин и Лорън Съдърн са може би най-големите имена от компанията, като общият им брой последователи в X е около 7 милиона. Те правят съдържание и в YouTube.
7/20
Тим Пуул е човекът, който влиза ва банк във всичките си видеа. Твърди, че „Украйна е враг на нашата държава“, тя е предизвикала конфликта, чрез взривяването на тръбопровода Северен Поток. Също предлага, че „трябва да се извиним на русия“.
8/20
Тим е изразявал мнение относно Украйна в X, особено по отношение на военната помощ на САЩ за страната. Той предполага, че Тръмп би могъл бързо да де-ескалира войната. Между другото, тези публикации са станали много по-чести след като TENET получава финансиране от Русия.
9/20
Основните опорни точки на Джонсън са свързани със спирането на помощта за Украйна и акцентиране на вътрешните проблеми в САЩ (естествено причинени от злите демократи). Учудващо той е получавал 400 000 долара на месец и бонус от 100 000 долара.
10/20
В случая с Лорън Съдърн, руската връзка е по-очевидна – през 2018 г. тя посещава Москва, за да се срещне с Александър Дугин, политически философ, който предоставя основата за руския империализъм в книгата си от 1997 г. "Фундаменти на геополитиката".
11/20
Очевидно руски оперативни служители са повлияли на съдържанието, публикувано от TENET медиа: Афасяева е помолила медийната компания да публикува посещението на Такър Карлсън в руски/френски магазин, въпреки че един от продуцентите е смятал, че това е "явно рекламиране".
12/20
В друг пример Афасяева е казала на компанията, че трябва да обвинят Украйна за терористичния акт в Crocus City Hall, въпреки че ИДИЛ по-рано са поели отговорност. Чен е отговорил, че един от инфлуенсърите е "щастлив да го отрази".
13/20
Според обвинението, основателите на TENET медиа са знаели, че както Калашников, така и Афасяева са руски граждани, но въпреки това са избрали да работят с тях. TENET медиа имат огромен онлайн обхват – техните 2000 видеа в YouTube са събрали над 16 милиона гледания.
14/20
Дейв Рубин вече е заявил, че той и другите коментатори са "жертви на тази схема", но очевидно те не са имали проблеми да получават пари от фалшива персона на име "Едуард Григорян", без да правят особени проверки за произхода им.
15/20
Бени Джонсън също е определил себе си и другите инфлуенсъри като "жертви" и като силен защитник на свободата на словото заплашва да съди всеки, който твърди обратното.
Не бих го нарекъл руски агент, но наистина смятам, че е и алчен, и наивен.
16/20
Всичко това показва колко лесно онлайн коментатори могат да бъдат купени, за да споделят конкретни политически наративи, дори когато те са формулирани от PR специалисти на чуждестранна държава. Предполагам, че всичко е позволено, когато получаваш 400 000 долара на месец.
17/20
В действителност, руските разузнавателни служби предпочитат да не знаеш, че работиш за тях. Чуждестранен агент може да бъде съзнателен (съзнателно работещ за чужда държава) или несъзнателен (несъзнателно работещ). Последните често се наричат "полезни идиоти".
18/20
За щастие, изглежда че американските власти са станали по-ефективни в откритията за чуждестранно влияние върху изборите в САЩ. През 2016 и 2020 г. те не се справиха добре, но този път успяха да докладват за масивна схема за финансиране преди самите избори.
19/20
Разбира се, обичайните заподозрени вече започнаха да отклоняват темата. Например, Дейвид Сакс е прехвърлил разговора на "платени украински инфлуенсъри", напълно игнорирайки факта, че някои хора всъщност могат да защитават суверенна нация напълно безплатно.
20/20
В заключение, Русия е променила стратегията си за онлайн влияние и в допълнение към използването на обширни мрежи от ботове/тролове, сега осигуряват финансова подкрепа на профили в социалните медии, които разпространяват съответната информация.
• • •
Missing some Tweet in this thread? You can try to
force a refresh
В днешната #vatnik супа представяме украинската медийна личност и пропагандистка Диана Панченко (@Panchenko_X). Тя е най-известна с това, че предаде собствената си държава, разпространявайки пропаганда и дезинформация срещу Зеленски и Украйна в полза на Кремъл.
2/22
Панченко е родена през 1988 г. в Николаевска област в СССР. Учи издателска дейност в Киевския политехнически институт „Игор Сикорски”, а по-късно завършва право в Киевския национален университет „Тарас Шевченко“.
3/22
След университета, Диана работи за кратко в новинарския сайт . Между 2010 и 2015 е водеща в KyivTV, но открива истинското си призвание като прокремълска пропагандистка, след като е наета от националния „новинарски канал” NewsOne. Gazeta.ua
1/21
#Ватник супа #5 е за разследваща журналистка с необикновени заслуги в обслужването на тоталитарни режими и пропагандата им.
Диляна Гайтанджиева става популярна и извън границите на България чрез разпространение на дезинформация и конспиративни теории.
2/21
Тя завършва телевизионна журналистика в СУ, а през 2003 започва кариерата си като репортер в Нова ТВ, където я наричат "острието на разследващата журналистика". И наистина има защо - по това време Диляна прави смели и интересни репортажи.
3/21
През 2011г. се мести в проправителствената ТВ7, където по това време директор на новините е Николай Бареков. Телевизия ТВ7 беше собственост на фалиралата през 2014 КТБ, която оперираше с парите на повечето държавни дружества. През 2016 ТВ7 също обяви фалит.
1/25 (превод)
В днешната #vatnik супа представяме настоящият президент на България-Румен Радев @PresidentOfBg. Той е най-известен с непоколебимата си подкрепа за Владимир Путин и неговата геноцидна война в Украйна, както и с това, че е против всякаква европейска помощ за Украйна.
2/25 През 80-те Радев се присъединява към БКП. По-късно казва, че е станал партиен член, за да стане военен пилот, но и подчертава, че не се срамува от това. Напуска партията едва след приемането на закон, забраняващ на военнослужещи да членуват в политически партии.
3/25 Оттогава той не е член на никоя партия, а подкрепата за президентската му кандидатура идва от независим инициативен комитет, свързан с проруската БСП. Радев печели първия си мандат на президентските избори през 2016 г.
Изключително важно, според @P_Kallioniemi е супите да достигат до повече хора, затова обещахме да правим редовно преводи на български на някои от тредовете му. Особено тези, които са свързани с български ватници⬇️
1. В днешната #Vatnik супа ще ви запознаем с австрийския беглец,бизнесмен и руzzки агент, Ян Марселек (@derJanMarsalek). Най-добре познат покрай скандала Wirecard, както и с насочване на финансиране към руски разузнавателни агенции и частната армия Вагнер.
2. Дядото на Ян, Ханс Марселек, също е подозиран като руски шпионин. Вероятно Ханс, като заклет социалист, е отговорен за съучастие в Съветските отвличания на поне 4 човека и нелегалното им предаване на Москва за изтезания и разпити.
1. В днешната супа ще представим една дама, която в държава с работещи служби, би била сериозно разследвана за агентурна дейност в полза на Русия.
Светлана Шаренкова е политик, издател и автор, учен от БАН. Позната също с обществена и предприемаческа дейност.
2. Шаренкова завършва социална психология в Московския държавен университет „М. Ломоносов“. Работи в Института по социология към БАН в периода 1987 – 1995.
Доктор е по обществени комуникации и информационни науки с фокус към "славянско-православния цивилизационен проект".
3. От 2016 г. е почетен професор в Университета по библиотекознание и информационни технологии (УниБИТ), също преподавател в Института по лидерство към УниБИТ – специалност „Геополитика и цивилизационни модели“.
1.
В месеца на Прайда ще обърнем внимание на човек, който скоро беше обвинен в "гей пропаганда и содомия", а визията му винаги е била пищна.
Филип Киркоров е роден във Варна в семейството на певеца Бедрос Киркоров. Баща му е арменец, а майка му - рускиня.
2.
Още докато той е дете, семейството се мести в Русия заради музикалната кариера на бащата. Киркоров младши завършва музикално училище в Москва.
В началото на 90те започва поп кариерата си в Русия с български песни на дует Ритон и Васил Найденов, които превръща в руски шлагери
3.
Истински популярен става през 1994г. покрай брака си с 18 години по-възрастната от него Алла Пугачова. Тогава Киркоров започва да пълни най-големите концертни зали както в Русия, така и по света - особено Германия и САЩ.