Stávající právní úprava jako predpoklad pro spáchání znásilnění vyžaduje, aby pachatel použil násilí, pohrůžku násilím nebo jiné těžké újmy, či aby zneužil bezbrannosti oběti, k tomu, aby na ní vykonal pohlavní styk nebo soulož.
Pohlavním stykem máme my právníci na mysli nepenetrativní formy sexuálního kontaktu, souloží a srovnatelnými styky pak penetrativní formy.
Ano, osahávání prsou a zadku je dnes znásilnění. Viz první odstavec. Ano, jsou za to v naprosté většině podmínky. Problém je ovšem u
tzv. digitálního znásilnění, tedy znásilnění prsty, které podle prověrky, co si nechalo udělat NSZ, soudí některé soudy místo druhého odstavce jen jako základní skutkovou podstatu (první odstavec).
Novela se toto snaží napravit v důvodové zprávě, kde uvádí digitální znásilnění
jako sexuální styk srovnatelný se souloží.
Hlavní problém stávající úpravy však byl jinde - v tom, že v řadě případů pachatel násilí ani pohrůžky nemusi použít - viz včerejší vlákno o subjektivni bezbrannosti.
Předpokládali jsme totiž, že hlavní únikové reakce obětí znásilnění
jsou Fly & Fight - uteč a bojuj. V roce 2017 však studie Anny Möller ukázala, že šokujících 70% obětí zažilo významný pokles svalového tonusu v průběhu znásilnění, plný disociativní stupor pak 48%. Do této kategorie Freeze spadá i podkategorie Flop - "změknutí" a ochablost.
Pokud se taková velká část obětí není schopna bránit, ale zákon hovoří o znásilnění jen tam, kde pachatel musí překonávat její odpor, je něco špatně. Proto začaly různé státy měnit svou legislativu, aby pomohly i těm obětem, které se bránit nemohly.
ČR v novele zvolila způsob "NE je NE". jak vidíte, nová uprava hovoří o vykonání soulože přes seznatelný odpor. Tedy odpadl požadavek násilí či pohrůžek. Odpor přitom dle judikatury nemusí být vyjádřen slovně, ale také pláčem, zvuky, postojem těla, atp.
Povšimněte si, že nám ze znásilnění zmizely nepenetrativní formy pohl. styku - ty budou novým trestným činem. O tom víc jindy.
Ptáte se, jak poznat, že váš protějšek nechce? Jednoduché - zeptejte se ho. Vyhnete se tak možnosti, ze vás neumí odstrčit či nemuze odpovědět z důvodu
bezbrannosti, tak jak jsme ji řešili minule.
Jak se taková věc bude dokazovat? Jako u jiných trestnych činů, kde jsou u toho taky jen 2, a nemusí se jednat o násilí. U vyhrožování nebo loupeže třeba. Tam to OČTŘ zvládají, takže není důvod, proč by neměly zvládat znásilnění.
@UnrollHelper unroll please
• • •
Missing some Tweet in this thread? You can try to
force a refresh
Od prvního ledna bude v trestním zákoníku nový trestný čin - § 185a sexuální útok.
Minule jsem psala o tom, že nepenetrativní formy sexualizovaného kontaktu zmizely z nově upraveného znění trestného činu znásilnění. A objevují se zde.
Jak vidíte, tento trestný čin má jinak podobnou konstrukci jako znásilnění, a v podstatě postihuje všechna ostatní jednání sexualizovaného násilí, která nespadají pod znásilnění, ale jsou spáchána za obdobných podmínek.
I u tohoto trestného činu, stejně jako u znásilnění
přichází v úvahu jeho spáchání na oběti, která se nachází ve stavu bezbrannosti (viz předchozí thready). Jelikož bude nově bezbranné každé dítě do 12 let věku, v případě sexualizovaného jednání pachatele vůči němu bude se podle povahy tohoto jednání řešit buďto