Nakon utakmice u Munchenu, pa i protiv BvB, osobno nikad ne bih rekao da ovaj Dinamo može ovako odigrati fazu obrane.
Jučer je na Maksimiru pao Milan i to isključivo zbog faze obrane.
1. Pol. - 39% posjed lopte -> 1.05xG 2. Pol. - 47% posjed lopte + igrač više -> 0.15xG
Cannavaro je poprilčno iznenadio postavkama u fazi obrane, pa tako unatoč trojici stopera na terenu zaigrao u 4-4-2 srednjem bloku.
Za razumijeti zašto se je Cannavaro odlučio na tu formaciju i što mu je ona donijela, prvo moramo pogledati kako je Milan gradio svoju igru.
Milan igra u nekakvoj asimetričnoj 4-3-3 formaciji.
Na lijevoj strani se bek diže visoko, Leao ulazi u sredinu i osmica spušta na poziciju druge šestice. Tako kreiraju box u sredini.
Na drugoj strani bek igra nisko, on u zadnjoj trećini fromira rest defence.
Zbog asimetričnosti u zadnjoj liniji kutevi dodavanja u sredinu su poprilično "teški". Stoga, Cannavaro je procijenio da uz dovoljno aktivnu prvu i drugu liniju može neutralizirati Milanovu brojčanu superiornost u sredini.
Dinamo je zaigrao u kompaktnom 4-4-2 bloku.
I bio je upravu. Baturina je poprilično lako zatvarao dodavanje na #6.
Pritiska na zadnju liniju Milana također nije nedostajalo. To je Milanu onemogućilo pronalazak izoliranog igrača na suprutnoj strani.
Dinamov blok je bio iznimno organiziran. Pogotovo je bila bitna komunikacija u preuzimanju igrača u halfspaceu u kojem su #8 napadale prostor iza ili se nudile nisko kao pass opcija.
Milan s kretnjama nije mogao razbiti linije Dinama.
Zadnja linija nije iskakala ni pod koju cijenu. Razlog je taj što linija 4 nema cover i svaka lopta iza bila bi opasna zbog brzine milanovih igrača.
Stoga, na svaku dugu loptu iza igrači bi bili najmanje 1v1.
U zadnjoj liniji igrali su: KTC, Mmaee, Torrente i RPG, fizički najmoćniji igrači Dinama. Jako bitan faktor za ovakvu igru!
No, vratimo se nazad na 4-4-2 strukturu i zašto se je Cannavaro odlučio na nju.
Cannavaro je do sad koristio 4-1-4-1 u obrani. Znajući da Milan gradi igru s 2 stopera, odlučio se na 2 napadača i tako značajno povečao šanse u kontrama.
Izvor svake, ali baš svake opasne situacije Dinama je bio 2v2 u prvoj liniji.
Poništen gol zbog ruke.
Crveni karton.
Spomenuo sam da je bilo jako bitno preuzimanje igrača u HS.
Mišićevo zonsko branjenje je omogućilo da na povratnu loptu Dinamo iskoči man-to-man. Baturina iskače na stopera dok Mišić pokrije #6.
POZNATO?
Da.
Možemo slobodno reći da je gol Baturine gol Cannavara. Slučajna je samo pogreška stopera, pritisak Baturine i pozicnioranje njega i Kulenovića nisu.
Milan je na momente igrao 3-1-6 tako da se je jedna od #6 spuštala između stopera. Dinamo je tad imao probleme u 4-4-2 formaciji jer bi dvojica napadača bili 2v3, ne više 2v2. Baturina nije mogao pokriti #6.
Milan bi tad puno lakše dolazio u sredinu, vidimo ovdje Stojkovića 2v1.
No, Cannavaro se je brzo prilagodio spuštanjem Stojkovića u liniju 5. To je KTC-u omogućilo iskakanje na igrača u HS dok bi Ademi pokrio #6.
S igračem više Dinamo je mogao komforno pritisnuti Milan man-to-man dok bi iza imali +1.
Faza napada je ona u kojoj Cannavaro nije pokazao nimalo respekta prema Milanu. Igrao je kao protiv Istre, 3-1-6
Da, kritizirao sam Garicu i Istru jer su se branili u 4-4-2 protiv ovoga, kritizirat ću i Milan.
Velika je razlika između te dvije ekipe ali što ti zapravo drugo preostaje nego prilgoditi se? Bilo koja ekipa, brojke su brojke, dvojica ne mogu pokriti trojicu.
Dva igrača u halfspaceu uz široko krilo je iznimno teško braniti.
Poruka Cannavara je bila jasna, dizanjem igrača gore prisiliti Milan da se prilagodi njima i da brane zone koje oni žele, usprutnom će ih kazniti, da... bar je trebalo tako biti.
Jedan od igrača u HS napada dubinu, drugi se nudi nisko kao pass opcija, krila drže širinu.
Pošto je Milan u donosu na Istru radio pressingu na loptu morali su biti vertikalniji.
U tim situacijama su targetirali Kulenovića koji je imao jako siromašnu izvedbu. Duel igra mu nije jača strana i to je u ovoj utakmici, s obzirom na ulogu, jako došlo do izražaja.
Milan u zadnjoj liniji nije bio baš kompaktan, ovakve situacije su otvarale tonu prostoru između daljneg stopera i beka. Da je osvajao duele, Dinamo bi se još golova nazabijao, to garantiram.
Drugo poluvrijeme, s igračem više, pritisak na loptu od strane Milana više nije bio moguć i mogli su kroz kombinatoriku probijati milanovu zadnju liniju.
Trokut koji će najvjerojatnije osvojiti prvenstvno....
Cannavaro je odradio prvu utakmicu na klupi Dinama i podigao igru na razinu više. Iako izvedba nije bila najbolja, ideja je bila više nego jasna 🧵
Ajmo započeti s onime što na terenu nije izgledalo ni malo dobro, faza obrane.
Cannavaro preferira imati +1 u zadnjoj liniji, i kao što se to obično radi, plan je zaključati protivnika na stranu.
Dva napadača napadaju stopere dok u sjeni drže #6 kako Stojković ne bi bio 2v1.
Vidimo Stojkovića kako pokazuje Kulenoviću da pokrije dodavanje na #6.
Iz razno raznih razloga Dinamo nije uspjevao realizirati taj plana. Nekad bi prednji dvojac stajao preširoko, pa bi #6 bila free, ili je Shakhtar napravio rotaciju, pa se Dinamo nije znao adaptirati itd.
U zadnjih par kola Gorica se je istaknula izvedbom svojih kornera koji podsjećaju na Arsenalove, evo kako Carević pretvara Krzimanića u Gabriela.
Teško ih je uspoređivati s Arsenalom, primarno zbog načina branjenja kornera u našoj ligi. U HNL-u dominira man-mark uz 2-3 branjene zone, u PL je najčešće obrnuto. No, ono što ih podsjeća na njih je pozicioniranje na drugoj stativi.
Dvije, po meni, najveće prednosti pozicioniranja na drugoj stativi protiv man-marka su:
1.) Pozicijska superiornost
Napadač je licem okreut prema lopti, dok je branič okrenut leđima. To znači da branič mora svoje tijelo okrenuti za 180 stupnjeva.
Da napravim animaciju svake ekipe u HNL-u na taktičkoj ploči, jednu bi svi prepoznali - Tramezzanijevu Istru.
Prepoznatljiv stil i igra s glavom i repom, je rezultat trenera s idejom i vizijom.
Možda njegov stil nogometa nije za svačije oči ali jedno je sigurno, Istra je pravo osvježenje za HNL!
Faza obrane, tranzcija, agresivnost i intenzitet pressinga je to što krasi ovu Istru. Međutim, to što ih zapravo izdvaja od ostatka HNL-a, je njihov mindset u tim segemntima.
Fazom obrane su uspjeli zadržati igru na polovici Varaždina (desno).