1/10 Komisja Instytutu d/s polskiego UFO ma zaszczyt przedstawić efekty własnego śledztwa w sprawie incydentu emilcińskiego. Efekty zaprezentowano w postaci makiety plastycznej pt. "Nielicha przygoda". 🧵
2/10 10 maja 1978, po spotkaniu III stopnia z Janem Wolskim w podlubelskim Emilcinie, UFO poleciało w kierunku N/W. Przelatując nad poligonem w Wicku Morskim, obiekt otrzymał trafienie rakietą 9M31 produkcji Predom-Mesko z wyrzutni "Strzała-1". Obiekt łomotnął w ziemię.
3/10 Załoga wyrzutni (18 pułk zmechanizowany z Gorzowa) udała się na miejsce impaktu, aby ocenić skalę zniszczeń oraz zrobić pamiątkową fotkę (w przyszłości umieszczoną na grupie FB "Koledzy z wojska - prawdziwa rezerwa").
4/10 Niestety, tu na scenę dramatu wkraczają siepacze reżimu w postaci patrolu WSW. Siepacze poruszają się Nysą o nr. rej. UWZ 1856. Analiza OSINT wskazuje, że jest to ta sama Nysa, którą ścigano Krolla w "Krollu".
5/10 W myśl zasady "ledwo przyszedł, już by aresztował", patrol WSW zatrzymuje oszołomionych przybyszy z innej planety, nie szczędząc słów powszechnie uznawanych za wulgarne.
6/10 Dowódca patrolu sporządza NOTATKIE SŁUŻBOWO.
7/10 Wszyscy przybysze zostali aresztowani. Wszyscy? Nie! Jeden z nich zdołał ukryć się za sosenką.
8/10 Wykonanie makiety zostało poprzedzone gruntownym OSINT-em ufoznawczym i nysoznawczym. Dalsze losy przybyszy są nieznane. Uszkodzone UFO stało za to potem wiele lat w hangarze WAT. Próby transferu technologii z UFO do samolotu I-22 Irydy nie powiodły się.
9/10 Makieta plastyczna otrzymała wyróżnienienie na XX Festiwalu Modelarskim w Bytomiu. To wielki sukces dla Instytutu, dla mnie osobiście i w ogóle.
10/10 Dziękuję:
- Żonie za cierpliwość oraz pomoc w zbieraniu mchu, gałązek itp. jako roślinności na makiecie
- @M4covsky i @A3Ridah za znakomitą wyprawę do Bytomia
- @madopl i @Tomke_z_Pudla za rozmowy na festiwalu i zwalczanie lokowców
• • •
Missing some Tweet in this thread? You can try to
force a refresh
❗️UWAGA MIESZKAŃCY WROCŁAWIA 📷W związku z zatrzymaniem prezydenta i panującym przez to bezkrólewiem, dla zapobieżenia niepokojom, degrengoladzie i bezhołowiu, przejmuję zarząd komisaryczny nad miastem.
Pierwsze zarządzenia: 1. Na placu Grunwaldzkim znowu robimy lotnisko, proszę zgłaszać się z łopatami - mężczyźni, kobiety, dzieci i starcy 2. Knysza XXL z kotletem dla każdego
Ludność Wrocławia z entuzjazmem zareagowała na zmianę władz i tłumnie ruszyła na plac Grunwaldzki. W tym tempie do wieczora pas startowy będzie gotów.
Z ostatniej chwili: wznowiono ruch tramwajowy przez sam środek wrocławskiego Rynku. Jarmark świąteczny, ten festiwal hałasu, tandety i drogiej pajdy ze smalcem został odwołany po wsze czasy. Kolejne dekrety będą podawane do wiadomości publicznej na bieżąco.
1/7 Do Instytutu zadzwonili z FSR w Antoninku. Prosili, by nie krytykować Tarpana Honkera. W zamian zaoferowali dwa komplety opon do służbowej Nysy. Po krótkiej naradzie zgodziliśmy się. 🧵
2/7 Co nie zmienia faktu, że zamieścimy kilka ściśle tajnych materiałów z "Przeglądu Wojsk Lądowych". W 1985 odbyły się testy porównawcze: pierwsze miejsce zajął Tarpan (opisany jako FSR 4x4), drugie UAZ, a trzecie ARO. Potem wszyscy dostali dyplomy i upominki.
3/7 Warto zauważyć, że uczestnicy badań złożyli kwiaty pod pilskim Pomnikiem Zwycięstwa. Zapewne wszyscy byli wzruszeni narodzinami nowej, świeckiej tradycji.
1/10 Dziś OSINT-owcy poprztykali się między sobą na Twitterze. My tymczasem wróćmy do solidnej działalności naukowo-badawczej. Temat wykładu mają Państwo na slajdzie. Można przepisać do zeszytu. Proszę zajmować miejsca w auli. 🧵
2/10 Istotą uczenia czegokolwiek o wojsku jest znalezienie osi podziału: "zaczepny-obronny", "swój-obcy", "szkolny-bojowy". Tak samo jest z fotografią. Na zeszłych zajęciach poznaliśmy przykuc, czyli fotografię statyczną. Czyli teraz zajmiemy się? Tak jest, fotografią dynamiczną.
3/10 Dynamizm zdjęcia wojskowego w WAF-ie uzyskiwano bardzo prosto - kazano fotografowanym żołnierzom hopsać przez różnorakie przeszkody terenowe.
1/10 Katedra Badań Fotografii WAF-owskiej przedstawia zestaw przeźroczy pt. "Żołnierz LWP kuca i pokazuje różne rzeczy", wraz z omówieniem poszczególnych slajdów. Na pierwszym zdjęciu przykuc powietrznodesantowy.
2/10 W Ludowym Wojsku Polskim kucali i pokazywali wszyscy. Za klasyczny już przykład można uznać przykucowskazanie pododdziałów zmechanizowanych.
3/10 Czołgiści - poeci poligonów - stosowali czasami warianty przejściowe, tj. kucanie bez pokazywania, albo pokazywanie w pozycji półleżącej. Badacze określają to umownie stylem "drawskim" lub "żagańskim".