Vsi omenjajo frekvenčni padec, ampak glede na graf iz moje elektrarne, je bil tak padec tudi zjutraj. Tudi elektrike so oni imeli preveč. Možno, da je bila previsoka napetost/frekvenca, ven vrglo kako večjo elektrarno, potem pa je zanihalo v obratno smer ali kaj takega. 🤔
Če je res bil požar v Franciji pri daljnovodih: potem verjetno izpad interkonekcije s Francije -> naraste frekvenca v Španiji (pri nas pade), potem vrže ven inverterje -> potem pade frekvenca -> potem vrže še več elektrararn ven -> razpad. 🤔
Zanimivo, desinhronizacija z ostalo Evropo je bila šele ob 12:38, torej po tistem množičnem razpadu, ki smo ga videli v prvem tvitu in po padcu frekvence (enak čas je tudi na gridradarju, neodvisno od moje elektrarne). Verjetno je bil pol import preobremenjen in je zato padel. 🤔
Interkonekcije, baje. OK s Portugalsko je prenizka časovna resolucija. S Francijo pa kot da je bila 0 ob 13:00. Verjetno ker je 15 min povprečje.
Ok Portugalska ima zamik 1 h, torej 12:33, kar se sklada z grafi padca proizvodnje, kakor tudi z grafom frekvence. Interkonekcija pa je izgleda padla kasneje 12:38.
Sonce je izgleda, da bilo stabilno -> stalno brez oblakov.
OK, na Francoskih grafih električne energije po regijah, je problem bil na vzhodu Pirenejev in ne na zahodu.
Pretok pa je zanimiv. Zahod Pirenejev je bil nonstop, da je Francija izvažala, vzhod pa je okoli 12 imel ~0 pretoka, okoli 12:30 pa naglo narastel uvoz Francije.
Je pa na vzhodu Francije vrglo ven nuklearke, na zahodu Pirenejev pa ni bilo sprememb v proizvodnji.
To naj bi bila prva verzija kaj se je zgodilo. To s Francijo ne vem koliko je res. Morda gre za kake specifične vode, ne pa vse, lahko pa so podatki lažni (modeli/projekcije), kakor so očitno bili za proizvodnjo, saj za razpršene vire so ponavadi modelski.
🧵1/ Veliko ljudi misli, da zaradi 1. bloka elektrike zdaj "ne smejo porabljati preveč," ker bo drago. Ampak v resnici je elektrika zdaj CENEJŠA kot prej: v višji tarifi je nekje 3 cente na kWh nižja, v nižji pa 2 centa na kWh – to je okoli 15% ceneje.
🧵2/ Kaj je potem dražje? Novi sistem je zasnovan tako, da če več naprav uporabljate hkrati (naenkrat perete, kuhate, grejete vodo...), bo vaša "naročnina" za elektriko, torej omrežnina, višja v prihodnje.
🧵3/ Torej, ni pomembno, če čez dan veliko trošite, ampak kdaj in kako! Če trošite enakomerno (ne preveč hkrati), bo vaša fiksna omrežnina manjša. Če pa porabite vse naenkrat, kot npr. ko sta pralni stroj in bojler istočasno vključena, boste plačevali večjo naročnino.
Primer uporabe. Ste stanovanje s 7 kW. Do zdaj ste plačevali 12,92 € za priključno moč (vklj. DDV in prispevek). Po novem si boste npr. v 1. bloku zmanjšali moč na 5 kW in 2. blok na 6 kW. Potem pa boste znotraj meseca za 30 min prekoračili za 1 kW moč. Skupaj bo 42,17 €.
@AntigravityPill@xmp125a OVE lahko nadomestijo tudi jedrsko, ampak rabiš shranjevanje energije. Edina ekonomična oblika shranjevanja ogromne količine energije (za enkrat) so hidroelektrarne. Rabiš ogromne jezove (in vode za njimi). V Sloveniji nimamo niti enega takega jeza, ki bi dajal polno moč 24 h!
@AntigravityPill@xmp125a Hkrati smo proti gradnji takih jezov. Smo tudi proti gradnji črpalnih HE, ampak v bistvu smo za, če le ne bi tam bil tako velik daljnovod. Smo pa za kablovode, ampak 400 kV kablovod je božjastno drag. Smo pa za samooskrbo, pa proti vetrnicam, ker piha samo v Natura 2000 območjih.
@AntigravityPill@xmp125a Smo za lastne neodvisne vire energije. Kopljemo najbolj umazan premog, ki je bolj pesek, kot premog. Plina ne črpamo ker je dirty shit, podtalnica na 4000 m bo zasvinjanja. Kanalizacija čez je OK. Je pa plin iz Rusije OK, ker je eko (ker tam delajo plin z metuljčki).
Včeraj je bil na tnalu Zakon o RTV, danes je čas za Zakon o Vladi, oz. ZVRS-J 🧵. Zakon je bil sprejet po skrajšanem postopku, kar je običajno za spremembe zakonov. Sprejet zakon najdete tu: imss.dz-rs.si/IMiS/ImisAdmin…, original predlog s komentarji pa tu: imss.dz-rs.si/IMiS/ImisAdmin….
Obstoječ oz. stari zakon najdete tu: pisrs.si/Pis.web/pregle…. Pa pričnimo s 1. členom sprememb.
1. člen sprememb definira ministre. Po novem jih bo 19, prej 14. Poleg tega izgleda, da ostajajo nespremenjeni naslednji odstavki, kjer imaš še +1 do 3 ministrstva (zamejci + 2 po želji).
Prihajajo referendumi o treh zakonih. Nekega mnenja nimam. Večina propagande je pa 3xZA/3xPROTI brez neke vsebine. Poskusil bi to malo raziskat in preučit o čemu se sploh gre. Bom pisal počasi v niti 🧵.
Prvi zakon, ki bi si ga pogledal je ta o RTV, ZRTVS-1B.
Pri temu je zanimivo, da se je uporabil institut nujnega postopka (vir1: dz-rs.si/wps/portal/Hom…). Nujni postopki naj bi bili, ko je ogrožena varnost države in preskočijo javno razpravo (vir2: pisrs.si/Pis.web/pregle…).
Prvotno besedilo zakona, skupaj s komentarji *zakaj* se nekaj spreminja lahko najdete tukaj: imss.dz-rs.si/IMiS/ImisAdmin…, sprejet predlog, o kateremu glasujemo pa najdete tukaj: imss.dz-rs.si/IMiS/ImisAdmin…. Med predlogoma je bilo kar nekaj amandmajev, a osnova je cca. enaka.
Šel sem malenkost bolj podrobno raziskat razlike v plačah med spoloma v Sloveniji. Imate top 25 poklicev, kje so bolje plačane ženske (zeleno) in top 25 poklicev, kjer so bolje plačani moški (rdeče). Potem pa še histogram kako je to pogosto glede na razred.
Za osnovo sem vzel pxweb.stat.si/SiStatData/pxw…. Za plače sem vzel neto plače, če so bili podatki za oba spola 2021 mediana neto plače, če tega ni bilo 2020 mediana, če tega ni bilo 2021 povprečje, če tega ni bilo 2020 povprečje.