Chris is erbij Profile picture
Aug 30 59 tweets 9 min read Read on X
In Franeker bij de ledenvergadering van de FNP, de Friese Nationale Partij, die gaat beslissen over deelname aan de Tweede Kamerverkiezingen. #draad #erbij #live Image
Dit is in de Koornbeurs, het theater hier in Franeker. Image
Er staat een rij bij de koffie. Kleine gelegenheid. Dat zie je al vanaf de gracht, maar de zaal is toch vrij groot. Image
Er passen denk ik 200 mensen in de benedenzaal, zonder het balkon. Die is dicht. Image
Het is begonnen. Allemaal in het Fries. Niet echt mijn taal. Ik snap dat ongeveer voor de helft. Een man houdt een soort introductie en zegt dat het een gewichtig besluit is, en voor het eerst in vijftig jaar ook heel concreet. FNP heeft vaak over deelname nagedacht.
Er komen nieuwe leden bij FNP bij, horen we. Een camera gaat uit omdat er dan vrijer kan worden gediscussieerd. De man praat verder over dat FNP er voor de regio wil zijn en staat voor regionalisme van onderop.
Er is nieuwe energie in de partij, denkt de man. Applaus. Er staan mensen klaar om campagne te gaan voeren. Image
Nu gaat het om het Fries. Die taal is belangrijk en moet worden beschermd, horen we. Dat kan goed vanuit Den Haag. In Friesland staat Fries op een maar in de campagne zal het in het Nederlands zijn. Dit laatste weet ik dus 75% zeker dat dit zo is gezegd. Even voor je beeld
Er zijn straks meer dan 20 insprekers die twee minuten krijgen. Er is gemor over die twee minuten. De voorzitter wil dat de tijd strak wordt gehouden. Conclusie is niet helemaal duidelijk.
Het gaat nu over het proces. Daar was vanuit de leden kritiek op. Volgens het bestuur gaat het om nu of nooit. Het vertrouwen in landelijke partijen was nooit zo laag. Er zijn nu een kandidatenlijst en een verkiezingsprogramma, maar geen besluit om mee te doen.
De volgorde is volgens sommige leden dus verkeerd. De voorzitter verzekert de zaal dat de werkwijze logisch was. Nu komt er een technisch voorzitter. Ik mag op het balkon zitten, dus daar ga ik nu heen.
De technisch voorzitter legt de regels uit. In blokken komen er nu insprekers. Image
We horen nu een meneer uitleggen dat FNP nooit 70.000 stemmen kreeg dus het is wel een uitdaging aan de Tweede Kamerverkiezingen mee te doen. Daarom steekt men de hand uit naar andere regio's die dezelfde problemen hebben.
Insprekerr vindt het verkeerd dat er een kandidaat-lijsttrekker was zonder dat de leden er iets over te zeggen hadden. Er is al een campagnefilm en publiciteit, maar leden staan erbuiten.
Tweede inspreker zegt ook dat het raar is dat dit plan al is aangekondigd en uitgewerkt, zonder draagvlak. Dat kan bij zo'n belangrijke beslissing niet. Applausje.
Man vraagt zich bij heel veel thema's af wat FNP zal stemmen. Gaan ze landelijk mee met Wilders of met de ChristenUnie? De partij wordt verkwanseld. De naam is ook al anders: Federatieve Nederlandse Plattelandspartij. Paar mensen klappen heel hard.
Man vraagt ook wat de publiciteit gaat kosten. Voorzitter geeft antwoord op de kritiek. Er was een kandidaat-lijsttrekker en hij is de enige die geschikt is voor de taak: Aant Jelle Soepboer (was: Kamerlid van NSC). De voorbereidingscommissie wilde het doen zoals het ging.
Man vroeg net of er door de deelname aan de Tweede Kamerverkiezingen bezuinigd moet worden op de campagne voor de gemeenteraadsverkiezingen. Dat is niet zo want je kunt spandoeken twee keer gebruiken, zegt de voorzitter nu.
Voorzitter vindt het ook teleurstellend dat er soms op ALV's maar vijftig mensen zijn. Daar is wel over deze zaak gesproken.
Man zegt dat hij bij de Tweede Kamer geen FNP gaat stemmen omdat het een verloren stem zal zijn. Ik zie nu dat de felle tegenstanders van de deelname achterin rechts in de zaal zitten.
Man zegt dat de FNP een voorhoedepartij moet zijn, geen grijze middenpartij. Het valt erg op dat de meeste insprekers geen fan zijn van het plan in de Tweede Kamerverkiezingen. Wat dat zegt over de bredere steun binnen de partij? Geen idee.
Discussie: er is al een federatie van regionale partijen OPNL, met een fractie in de Eerste Kamer. De voorzitter van de FNP denkt dat niemand OPNL kent en dat het daarom logischer is met een bestaande partij mee te doen.
Ik weet niet of het u duidelijk is, maar FNP is dus Fries, zit hier in de Staten en in gemeenteraden, maar ze willen landelijk dus een breder profiel met meerdere regio's. Een kwart van de kandidaten komt niet uit Friesland.
Nu een regionale voorzitter van FNP, kennelijk uit een gemeente ofzo, die vindt dat de leden voor het blok zijn gezet.
Man houdt nu genuanceerd verhaal dat je veel twijfels kunt hebben over de organisatie, de timing en dergelijke, maar dat het probleem natuurlijk is dat landelijke partijen steeds minder vertrouwen hebben onder mensen in de regio.
Man zegt nu dat er veel kritiek is en dat hij die deels wel begrijpt, maar dat FNP de ambitie zou moeten hebben om het eigen verhaal in Den Haag te vertellen.
Het klinkt als dat er meer applaus is voor de voorstander dan voor de critici daarnet. Veel herhalingen van argumenten. Opvallend: meeste sprekers zijn 50plus.
Uw verslaggever denkt ondertussen: hoe kun je nou als partij die continu Fries spreekt, denken dat je andere regio's kunt aanspreken? Ik zie geen landelijke media hier, ik vroeg dat maandag bij het CDA al. Men had deze bijeenkomst niet op het netvlies.
Maar ja, wat zou er gebeurd zijn als alle landelijke kranten hier waren geweest? Ze hadden allemaal problemen gehad een goed stuk te schrijven. Zoals ik dus ook. Want het blijft Fries. En dat moet zich dan verspreiden naar Limburg en Zeeland? Ehhhh
Man noemt de deelname van FNP een voorbeeld van het 'Tweede Kamer virus'. Een ander denkt dat de partij meer dynamiek kan gebruiken. Dat is wat het bestuur aan het doen is.
Er is nu een soort rek- en steekmoment in de zaal. Sommige mensen treken hun armen in de lucht. Ik denk dat dit een Friese traditie is. Het ziet er voortal uit als een halve pauze.
Er is meer discussie nu. De voorzitter legt uit dat in Nederland geen traditie is van regionale partijen. Maar elders is die er wel (Catalanen, Schotten etc).
Vrouw praat nu over allerlei thema’s waar FNP straks een mening over moet hebben, waaronder Hamas, Oekraïne en dergelijke. Wat te vinden van de Lelylijn, waar Friesland enorm verdeeld over is. Image
Een journalist hier denkt dat het niet zeker is dat het plan doorgaat. Het ligt echt verdeeld of deelname aan de Tweede Kamerverkiezingen een goed idee is. Een inspreker zegt nu dat ze allemaal FNP’ers blijven, wat er ook gebeurt.
Ik begrijp nu goed hoe het zit. Er had ook een gezamenlijke deelname van alle regionale partijen kunnen zijn maar daar kwam men niet uit. Toen dacht FNP: we doen het in ons eentje. Probleem: het werkt het beste als andere regionale partijen steun. uitspreken. Dat doen ze niet
Ook opvallend: heel veel oude insprekers terwijl FNP wel jonge leden schijnt te hebben. Camera’s mogen dit niet verslaan want dat willen sommige leden niet.
Zaal is zelf ook relatief oud. Insprekers krijgen hier twee keer het woord, in rondes. Dat is nergens zo. Tegelijk duurt het vrij lang. Er is een enorme herhaling van argumenten.
Een man zegt dat het idee dat FNP vooral heel Fries was, de taal is heel belangrijk. Het beeld van een plattelandspartij is echt iets anders. Image
Man vraagt zich uit of FNP niet mee wil waaien op het politieke momentum. Ondertussen staan de broodjes al een uur klaar. Het loopt kennelijk uit. Image
Een Drents raadslid komt aan het woord. Ze staat op plek 6. Ze ziet dat in Drenthe dezelfde problemen zijn als in Friesland. Je kunt elkaar helpen, denkt ze. Ze is de eerste die in het Nederlands spreekt.
Voorzitter van OPNL spreekt. De gezamenlijke regionale partijen doen niet met OPNL mee omdat ze het niet eens konden worden over het politieke programma.
Voorzitter sluit af: mooie discussie gehad, fijn. We stemmen straks. Nu de lunch.
Broodje met kaas. En een met boterhamworst.
Even bekeken of hier meer media zijn. De Volkskrant is er wel. Maar verder lijkt het allemaal alleen lokaal/regionaal/Fries te zijn. Indruk: er is meer tegenstand tegen de deelname aan de Tweede Kamerverkiezingen dan het bestuur had gedacht. Maar discussie is heel constructief.
Er komt nu een stemming over de deelname en over allerlei moties. Gedoe hoe er gestemd moet worden. Iemand in de zaal wil bij alles schriftelijk stemmen, geen handsteken. Voorzitter wil dat laatste.
Motie. De statuten van FNP bevat de grondslag van de partij en die vloekt met de deelname aan de Tweede Kamerverkiezingen. Soepboer zei in de Volkskrant dat de partij voor de regio's zal zijn maar de grondslag is dat het gaat om het Friese belang. Motie wil afzien van deelname.
Er gaan best wat handen omhoog, maar zeker geen meerderheid. Verre van. Stemming is toch schriftelijk. Er wordt geteld. Ondertussen een nieuwe motie over het draagvlak voor de 'Twadde Keamer'. Vraagt om een 2/3 meerderheid voor deelname.
Motie wordt afgeraden want vloekt met de statuten. Onduidelijk wat ermee gebeurt. Stembureau laat weten dat de eerste motie met een derde van de stemmen is verworpen. Er stemden ongeveer 240 mensen.
Tweede motie is ingetrokken. Nu stemming over deelname Tweede Kamerverkiezingen. Gedoe met stembriefjes.
De spanning stijgt, we wachten op het stembureau.
Als het een ja wordt, komt er een groepsfoto van de kandidaten.
Stembureau: FNP doet mee aan de Tweede Kamerverkiezingen.
Lijsttrekker Soepboer schudt handen. Applaus in de zaal. Video wordt ingestart. Image
Ongeveer 250 stemmen uitgebracht waarvan 140 voor, 110 tegen.
Groepsfoto. Alle kandidaten voor 29 oktober. Image
Dit was de ledenvergadering van de FNP. Morgen een analyse. Deze verslaggeving wordt mede mogelijk gemaakt voor vrijwillige donaties. Doet u mee? chrisaalberts.nl/twitter/
U volgt mijn werk op de volgende socials. linktr.ee/chrisaalberts
Soepboer komt eraan. Komende week meer, o.a. HJ Schoo-lezing in de Rode Hoed. Tot dan. #eind Image
@threadreaderapp unroll

• • •

Missing some Tweet in this thread? You can try to force a refresh
 

Keep Current with Chris is erbij

Chris is erbij Profile picture

Stay in touch and get notified when new unrolls are available from this author!

Read all threads

This Thread may be Removed Anytime!

PDF

Twitter may remove this content at anytime! Save it as PDF for later use!

Try unrolling a thread yourself!

how to unroll video
  1. Follow @ThreadReaderApp to mention us!

  2. From a Twitter thread mention us with a keyword "unroll"
@threadreaderapp unroll

Practice here first or read more on our help page!

More from @ChrisIsErbij

Aug 25
Vanochtend presenteert het #CDA het verkiezingsprogramma in perscentrum Nieuwspoort in Den Haag. #draad #erbij #live Image
Beetje gek want het CDA gooit mij steeds van de perslijst af, lijkt het, maar ik heb toch ontdekt dat dit zometeen is. Geen idee of de presentatie wat voorstelt maar we gaan het zien.
Aanwezig. Begint om 10.30 uur. Image
Read 52 tweets
Aug 24
In Leiden. GroenLinks-PvdA in gesprek over een groene toekomst. #erbij #live #draad Image
Benieuwd of het echt over natuur gaat of toch over andere zaken, zeg maar. De rol van Sonja/Oprah wordt verzorgd door @laurabromet Image
Het is in Naturalis. Ik ben te vroeg, deur open om half acht, programma van acht tot negen. Image
Read 46 tweets
Aug 20
In Amersfoort. Politiek café van #NSC met Eddy van Hijum en Judith Uitermark. #draad #erbij #live Image
We zijn in de Observant. Leuk binnenpleintje. Ik zie nu al acht mensen. Tjebbe van Oostenbruggen - staatssecretaris- is er ook. Ik schudt hem en Van Hijum de hand. Image
We moeten naar de Blauwe Zaal. Dat is op de eerste verdieping maar er is een lift.
Read 65 tweets
Aug 14
We openen bij deze het politieke jaar met een kennismaking met de #Volt-kandidaten voor de Tweede Kamer. #draad #erbij #live Image
We zijn in Den Haag onderweg naar het partijkantoor waar het allemaal gaat gebeuren. Het weer zit niet mee, er was weinig plek op locatie maar de zaal zit geloof ik niet vol. Maar er is ook een stream.
Het lijkt er dus op dat het rustig blijft maar we zullen zien. Inloop om half zeven, start om zeven uur. Kandidatenlijst staat hier, geen idee wie er wel en niet komen voorstellen. voltnederland.org/mensen/adviesl…
Read 51 tweets
Jul 16
De verkiezingsaftrap van #BVNL. In Rotterdam in restaurant Old Dutch. #draad #erbij #live Image
Er lopen allemaal mensen naar binnen. Ik ga ook. Image
Lekker buiten! Image
Read 58 tweets
Jul 15
In Utrecht. De Vierde Golf vraagt zich af: wat moet er op de verkiezingsagenda? #draad #erbij #live Image
We zijn bij de Vierde Golf, een organisatie die tijdens Corona ontstond en zich inzet voor een crisisbestendige democratie. vierdegolf.org
De Vierde Golf is onder andere kritisch op de grondrechten, big pharma, big tech en big finance. Vanavond is een workshop over wat echt bij de verkiezingen op de agenda moet staan.
Read 44 tweets

Did Thread Reader help you today?

Support us! We are indie developers!


This site is made by just two indie developers on a laptop doing marketing, support and development! Read more about the story.

Become a Premium Member ($3/month or $30/year) and get exclusive features!

Become Premium

Don't want to be a Premium member but still want to support us?

Make a small donation by buying us coffee ($5) or help with server cost ($10)

Donate via Paypal

Or Donate anonymously using crypto!

Ethereum

0xfe58350B80634f60Fa6Dc149a72b4DFbc17D341E copy

Bitcoin

3ATGMxNzCUFzxpMCHL5sWSt4DVtS8UqXpi copy

Thank you for your support!

Follow Us!

:(