Volgens de website zijn hier Thom van Campen (VVD), Fatimazhra Belhirch (D66), Tom van der Lee (GL-PvdA), Derk Boswijk (CDA), Laurens Dassen (Volt) en Gerrie Elfrink (SP).
De kandidaten zijn bijna allemaal gearriveerd.
Het loopt geen storm in Nieuwspoort maar misschien komt het nog goed. Er lopen nu ook mensen naar de zaal, die van een afstandje de indruk wekt veel te groot te zijn.
Op de uitnodiging stond dat er meer kandidaten zouden komen, misschien, maar dat lijkt niet zo te zijn. FvD is er niet, die zitten nog te eten.
Ik heb het idee dat er een blik studenten naar dit debat is gestuurd. Of beter gezegd: een paar klassen. Zaal verre van vol.
Het begint. Suggestie dat er mensen via de livestream meekijken. De moderator zegt dat het heel belangrijk is, Europa. Fijn dat er zoveel mensen in de zaal zitten.
Bij de introductie krijgen de politici een kennisvraag over de EU. Van Campen schat 20.000 ambtenaren in de EU, het zijn er 60.000. Elfrink denkt dat de duur van een wetgevingstraject zeven jaar duurt, dat is twee jaar.
Belhirch weet haar vraag ook niet. Dassen weet zijn vraag wel. Applaus: 720 Europarlementariërs. Er komen ondertussen steeds meer studenten binnen. Dassen vertelt nu dat er niet meer Europarlementariërs nodig zijn.
Van der Lee weet niet wie de volgende voorzitter van de Europese Raad is. Het is Polen. Boswijk weet niet hoeveel talen in het Europees Parlement worden gesproken. Hij zegt 21, maar het is 24.
Vraag in debat 1 is of bedrijven vanwege de klimaatmaatregelen mogen wegtrekken. Dassen wil dat bedrijven die niet verduurzamen vertrekken (ik verzin dit niet).
Er was hier een politiek verslaggever van een zeker medium en hij is nu weggerend. Boswijk legt ondertussen uit dat de ambities realistisch moeten zijn. Begint over Nederlandse regels bovenop EU-regels. Dat moet niet.
Van der Lee vindt dat bedrijven elkaar nu eenmaal beconcurreren. Dat is nu geen uitzondering. We kunnen niet meer wachten, als ze niet meekunnen dan is dat zo.
Van Campen vindt dat bedrijven het wel mee moeten kunnen maken, het klimaatbeleid. Die bedrijven zorgen ook voor banen, daar herinnert hij ons aan.
Van Campen denkt dat bedrijven willen verduurzamen, maar regels en mogelijkheden werken tegen, noemt netcongestie. Van der Lee vindt dat beleid consistent moet zijn. Van Campen denkt dat bedrijven wegjagen heel consistent is.
Beetje herhaling van zetten. VVD en CDA willen wat realistischer zijn, Volt en GroenLinks-PvdA nooit. Van der Lee praat door de debatleiders heen.
Dit was thema 1. Oordeel zelf of we iets hebben geleerd. Thema 2 nu: defensie. Stelling: is het wel nodig om de defensie-uitgaven naar 5% op te hogen. Elfrink (SP) vindt het op dit moment niet nodig. Waarschuwt voor een wapenwedloop.
Belhirch (D66) denkt dat de uitgaven omhoog moeten en dat je niet kunt rekenen op de VS. We moeten zelf onze veiligheid kunnen waarborgen. Van der Lee (GL-PvdA) vindt 3,5% goed. Dassen wil een eigen defensie-industrie.
Van der Lee wijst nu op Europese samenwerking. Andere landen profiteren van de Nederlandse investeringen als zij niet meedoen. Belhirch weet dat men in Polen graag solidariteit wil. We moeten niet naïef zijn.
Belhirch wil ook een Europese defensie-industrie.
Elfrink vindt dat het wel ietsje minder kan dan de rest. Het is overbewapening als je kijkt wat Rusland ons aan kan doen. Het is slechts een dictaat van Trump.
Waar moet het geld vandaan komen? Van der Lee begint over meer groei, Dassen wil gezamenlijke schulden. Nu gedoe wat een Europees leger is: een EU-leger of een leger van Europese NAVO-landen?
Nu beginnen ze te hakketakken wat er wel en niet in het verkiezingsprogramma van GroenLinks-PvdA staat.
Nu migratie. Dat is thema 3. De vraag is of het EU Migratiepact voldoende is of dat er meer Nederlandse regels nodig zijn. Van Campen (VVD) vindt het pact een goed begin. Boswijk (CDA) vindt terugkeerhubs een goede ontwikkeling.
Maar dat is niet voor minderjarigen, denkt Boswijk. Belhirch wil aanvragen aan de rand van Europa, maar dan moeten de mensenrechtenstandaarden goed zijn en dat is 'een uitdaging'. Elfrink denkt dat allerlei landen niet mee gaan doen aan het EU Migratiepact.
Elfrink denkt dat je ernaar moet kijken waarom mensen vluchten. Belhirch wil wel het vluchtelingenverdrag openbreken, maar vluchtelingen moet je blijven beschermen. Waar de asielaanvragen gedaan moeten worden, moet wel flexibeler.
Van Campen (VVD) doet nu een riedel over strenger asielbeleid. Hij wil dat als andere Europese landen strenger worden, Nederland ook de regels verandert zodat we strenger blijven.
Volgens Belhirch is Nederland voor asielzoekers helemaal niet zo aantrekkelijk. Asiel is conjunctureel, begint nu over oud beleid dat heel slecht is. Er moet meer grip op migratie komen, dat is voor iedereen beter.
Van Campen praat nu over verschillende ideeën binnen D66. Hoe streng is men nu? Steeds referenties naar moties waarvoor een partij gestemd zou hebben of juist niet, het hele debat lang. Het argument helpt niet erg.
Het gaat nu over arbeidsmigratie. Moet dat teruggedrongen worden? De SP wil een harde aanpak, horen we van Elfrink. Van Campen ziet ook uitwassen en daar moet wat aan gedaan worden.
Boswijk zegt dat arbeidsmigratie nodig blijft om het werk te kunnen doen. Van Campen is blij met robotisering want dan kun je met minder.
Nu gehakketak over cijfers over migratie waar niemand vat op heeft.
Ik twijfel een beetje over wat ik heb geleerd. Nou ja, dat kun je alleen als je erbij bent. Daarom kunt u nu ook hierover twijfelen. Doneren? Dat is fijn. chrisaalberts.nl/twitter/
Ondertussen vragen uit de zaal waaruit blijkt dat sommige toeschouwers niet hebben geluisterd. Naar mij luisteren? Dat kan via de volgende socials. linktr.ee/chrisaalberts
#eind
@threadreaderapp unroll
• • •
Missing some Tweet in this thread? You can try to
force a refresh
Een Rotterdams debat met Rotterdamse kandidaten in een Rotterdams debatcentrum. #draad #erbij #live
Heel veel kandidaten. Bekendste: Barbara Kathmann (GL-PvdA), Vincent Karremans (VVD), Fatimazhra Belhirch (D66) en Ceul (JA21). Plus deze: arminius.nl/programma/het-…
Click even aan, verder allemaal ruimschoots onverkiesbare kandidaten, misschien met uitzondering van de nummer 29 van het CDA, Stefan Mastenbroek. Het gaat over wat de kandidaten voor Rotterdam kunnen doen, e.a.
We zijn in Rotterdam voor het #JA21 Campagne Café. Ingrid Coenradie en Simon Ceulemans, de nummers drie en vijf, spreken ons zo toe. #draad #erbij #live
Het Campagne Café is in de gelegenheid onder dit kantoorgebouw. Naast station Rotterdam Alexander.
Een debat over diversiteit en inclusie met kandidaten van kleur. #draad #erbij #live
In de Rode Hoed en het gaat over de toekomst van de democratie. Dat klinkt een beetje algemeen.
Dit zijn de kandidaten die vanavond komen praten. Topper is Tofik Dibi maar er is hier iemand die twijfelt of hij echt komt. Hij zegt namelijk steeds interviews af. Zegt hier iemand. rodehoed.nl/programma/verk…
In Amsterdam. Een boekpresentatie. Polarisatie en hoe we ervan af komen. Boek van @KemalRijken. #draad #erbij #live
We gaan naar Perdu, voor een discussie met oud-Kamerlid Renske Leijten (SP), kandidaat-Kamerlid Diederik Boomsma (JA21) en oud-campagnestrateeg Huub Bellemakers (GroenLinks). perdu.nl/agenda/boekpre…
Leuk: dit is om de hoek van de UB waar dertig jaar over vergaderd is maar die net open is. Toch mooi geworden.
In Den Bosch. Verkiezingscongres van #D66. #draad #erbij #live
Door de regen naar de Brabanthallen. Koffie is er vanaf half negen. Raar vroeg maar komt door vorige week, want toen begon GroenLinks-PvdA pas om twaalf uur.
Congres blijkt aan de achterkant, is goed nieuws voor D66 want die hal is de grootste van de twee.