Farid Profile picture
Digital marketing Enthusiast. Content strategist for Startups. Open for business. @kalaaghecom
Abbas Sadeghi Profile picture Farid Profile picture 2 added to My Authors
23 Nov
جسی لیورمور رو به عنوان خرس بزرگ وال استریت میشناسن؛ کسی که چند دوره رکود بورس رو تشخیص داد و با short کردن سهام و کمودیتی، از ثروتمندترین آدم‌های دنیا شد. اما وقتی در ۲۸ نوامبر سال ۱۹۴۰، ساعت ۵ و نیم صبح، خودش رو با تپانچه کشت، بدهی‌هاش از دارایی‌هاش بیشتر بود.
در نامه‌ی خودکشی‌اش به زن سومش نوشت :«نینای عزیزم، از جنگیدن خسته‌م. توانایی ادامه دادن ندارم. تنها راه خروج از این وضعیت همینه [خودکشی]. دوست‌دار تو لوری». پسرش و نوه‌اش هم سالها بعد پشت سر هم خودکشی کردن.
وقتی بچه بود کارش رو تو Bucket shopها با تغییر دادن قیمت سهام روی تابلوها شروع کرد. وقتی قیمت سهامی عوض می‌شد، این دستی قیمت‌ها رو روی تابلوی بزرگ سالن عوض میکرد. باکت شاپ بورس واقعی نبود و مردم روی تغییر قیمت‌ها شرط‌بندی میکردن.
Read 22 tweets
21 Nov
استالین عادت داشت تا نصف شب کار میکرد و ده و یازده‌ صبح از خواب بیدار می‌شد. آخرین شب زندگیش کمی شراب خورده بود و در مسیرش به اتاق خواب، به سربازای محافظ گفته بود برین بخوابین. چیزی که عجیب بود چون تابحال همچین حرفی به کسی نزده بود.
روز بعد حوالی ده و یازده منتظر میشن بیدار بشه، خبری ازش نمیاد. طبیعتا هیچ جنبنده‌ای هم جرات این رو نداشت در بزنه. ساعت دوازده شد، یک شد، دو شد و ... هیچ خبری ازش نبود. عجیب بود. چه کنیم چه نکنیم، زن خدمتکار پیر کاخ رو با ترس و لرز میفرستن جلو در که به بهانه غذا بره تو.
زن خدمتکار در میزنه: تق تق تق، رفیق استالین. تق تق رفیق استالین بیدارین. تق تق تق رفیق استالین براتون غذا آوردم. صدایی از داخل اتاق نمیاد. نگران میشن، ولی جرات نمیکنن در رو باز کنن، با رئيس محافظان کاخ در میون میزارن و اونا هم جرات رفتن به داخل رو ندارن.
Read 13 tweets
19 Nov
در دوران جنگ سرد، شوروی قدرت بلامنازع شطرنج بود، تا اینکه بابی فیشر آمریکایی، در مسابقه قرن، شوروی رو شکست داشت. این مسابقه حیثیتی بود و تقابل میان شرق و غرب محسوب می‌شد. اما بابی فیشر بعدها مغضوب آمریکا واقع و کاملا بایکوت شد.
بابی فیشر از نابغه‌های دنیای شطرنج بود و با آی کیوی ۱۸۱ میگن بزرگترین شطرنج باز تاریخ هست. از ۶ سالگی مشغول شطرنج شد و در ۱۳ سالگی قهرمان جهان شد. اما این نابغه، خیلی پرخاشگر بود و رفتار عجیبی از خودش نشون داد.
بابی فیشر سال ۱۹۴۳ به دنیا اومد. از شش سالگی شطرنج کار کرد. تمرکز عجیب و قدرت حل مسئله‌ش در شطرنج، از همون ۹ سالگی اون رو قهرمان دنیا کرد. زندگیش شطرنج بود. همیشه یک تخته شطرنج همراهش بود؛ چه تو حموم باشه چه رو تخت خوابش.
Read 24 tweets
15 Nov
برایان ریگان بیماری خوانش‌پریشی یا dyslexia داشت. یعنی مشکل داشت در خوندن و نوشتن. همیشه غلط غلوط می‌نوشت یا سخت درسی رو حفظ می‌کرد. بخاطر همین خیلی مسخره‌ش میکردن تو مدرسه. اما وقتی بزرگ شد، فکر کرد که کسی بخاطر این بیماری‌ش بهش مشکوک نمیشه اگه اطلاعات فوق سری آمریکا رو بدزده.
برایان حالا نزدیک به ۴۰ سالش بود. یک روز در سال ۲۰۰۱ در کنار مدرسه‌ی بچگی‌ش از یک ون پیاده شد. از دور نگاهی به مدرسه انداخت و کل خاطرات تلخ تحقیر همکلاسی‌ها، معلم‌های بیخود و بولی شدن‌ها یادش اومد. چند دقیقه‌ای از دور مدرسه رو نگاه کرد و بعدش راهشو کج کرد سمت یک سری درخت و بوته.
داخل اون درختا شد، چند لحظه‌ای اطراف رو پایید ببینه کسی هست اطراف یا نه. با یه بیلچه‌ی کوچیکی که همراه داشت شروع کرد به کندن زمین. سپس یه سری کاغذ حاوی شماره تلفن از جیب بغل پالتوش در آورد و خاکش کرد. این حرکتش تا اون زمان بزرگترین حرکت جاسوسی در تاریخ آمریکا بود.
Read 46 tweets
11 Nov
فرید زکریا در این ویدیو تئوری عجیبی از سیستم پیچیده‌ی انتخاباتی آمریکا رو بیان میکنه که در اون ممکنه ترامپ برنده انتخابات بشه! چطور؟ میگه مکانیسم‌هایی در سیستم قضایی آمریکا وجود داره که ترامپ رو میتونه برنده انتخابات کنه حتی با اینکه رای کم داشته باشه.
میگه سیستم انتخاب رئيس جمهور پیچیده‌ست چون اینطور طراحی نشده که مستقیما دموکراتیک باشه. قانون اساسی افرادی رو مشخص میکنه که بتونن رئیس جمهور رو انتخاب کنن (همون الکتروال). میگه به مرور زمان قانون طوری طراحی شده که رای مردم انتخاب کننده باشه.
بعد این سناریو رو معرفی میکنه: ترامپ با رای مردم جلو می‌افته، بعد وقتی رای‌های پستی میاد ترامپ دوم میشه. سپس جمهوری خواها اعتراض می‌کنن به رای‌های پستی، و دموکرات‌ها هم اعتراض مجدد میزنن. سپس قانونگذار میاد که خودش انتخاب کننده‌ها (الکترها) رو مشخص کنه.
Read 8 tweets
9 Nov
جورج سوروس رو بیشتر با تیتر «مردی که بانک انگلستان را به زانو در آورد» می‌شناسن. اما سوروس تنها یک تریدر باسابقه نیست، یک چهره‌ی مرموز هست که همه کشورها ازش واهمه دارن و خیلی‌ها میگن این مرد پشت پرده سیاست جهانی هست. تو همین انتخابات آمریکا هم اسمش دوباره اومده بالا. Image
جورج سوروس یک یهودی متولد بوداپست مجارستان هست. در دوره‌‌ای که هیتلر اون مناطق رو اشغال کرد، پدرش با خرید اسناد جعلی و با تظاهر به اینکه مسیحی هستن تونستن جون سالم به در ببرن. بعدش فرار کردن انگلستان و اونجا سوروس ادامه تحصیل داد.
سوروس در مدرسه اقتصاد لندن ادامه تحصیل داد. اونجا شاگرد مستقیم کارل پوپر بود. پوپر در ایران بیشتر با کتاب جامعه باز و دشمنان آن شناخته شده ست که نقدی بر نظام‌های فکری افلاطون و مارکس. پوپر رو به اسم فیلسوف آزادی میشناسن و تو ایران خیلی از کتابهاش ترجمه شده. Image
Read 24 tweets
6 Nov
یکی از دزدا، تری پرکینز، که ۶۷ سالش بود، دیابت داشت و انقدر حالش داغون بود که برای روز دزدی با خودش انسولین و دارو آورده بود که مبادا بیهوش بشه. بقیه دزدا هم بالای ۶۰ و ۷۰ سن داشتن و میخواستن یک صندوق امانات پر از الماس رو در لندن خالی کنن. Image
برایان ریدر ۷۶ سالش بود و تازه زنش مرده بود. تری پرکینز ۶۷ سال داشت و دائم مریض بود. جونز ۶۰ سالش بود. کارل وود ۵۸ سال داشت. راننده‌شون ۷۵ ساله بود و همگی اینا در جوانی دزدی‌های معروفی انجام داده بودن. میخواستن به عنوان کار آخر یک کار بزرگ انجام بدن.
صندوق امانات در یک ساختمان ۷ طبقه بود با ۶۰ تا مستاجر که بیشترشون تو کار طلا و جواهر بودن. آسانسور از طبقه همکف پایین‌تر نمیرفت. صندوق امانات در طبقه زیرزمین بود. وقتی وارد ساختمون میشدی ۶۰ ثانیه فرصت داشتی که رمز رو بزنی وگرنه آژیر به صدا در میومد.
Read 40 tweets
21 Oct
صد سال پیش در چنین روزهایی، کشورهایی به اسم اسرائيل، اردن، سوریه، عراق و عربستان وجود نداشتن. چیزی به اسم خاورمیانه وجود نداشت. کل این منطقه بزرگ زیر حکمرانی یک امپراطوری بود به اسم عثمانی.
چیزی که ما امروز اسمش رو خاورمیانه می‌نامیم، محصول تصمیمات متفقین در جنگ جهانی اول است. طی سالهای ۱۹۱۴ تا ۱۹۲۲ اروپایی‌ها (بخصوص فرانسه و انگلیس) در کنار آمریکا دور میز نشستن، خط کشی کردن و این کشورها از دل اون تصمیمات به وجود اومد.
مثلا کشوری به اسم عراق و اردن رو انگلیسی‌ها اختراع کردن. مرز دولت‌های عراق، عربستان و کویت رو یک کارمند دولت انگلیس در سال ۱۹۲۲ روی نقشه مشخص کرد و مرز بین مسلمان‌ها و مسیحان رو فرانسه بین سوریه و لبنان کشید.
Read 25 tweets
18 Oct
برای دسترسی به رشته توییت‌ها، این توییت رو پین می‌کنم که به راحتی بتونید اونا رو پیدا کنید.

⬇️⬇️⬇️
ماجرای به قدرت رسیدن استالین

ماجرای فرار کارلوس گون (یا غصن)، مدیر افسانه‌ای صنعت خودرو از ژاپن به لبنان
Read 12 tweets
17 Oct
خالد بن سعود بین سرمایه گذارانی که تو یک اتاق نشسته بودن همیشه صداش میومد که با بیل گیتس صحبت میکرد، یا با اوباما یا با بیل کلینتون. یا داد میزد سر منشی‌ش که آقا من نمیخوام برم پیش ترامپ. دعوتنامه‌های ترامپ رو محترمانه رد کن. نمیرم اونجا.
این شاهزاده خالد بن سعود رولز رویس داشت، ساعت رولکس به دست، بعضی وقتا هم با فراری میومد. پسر شاه عربستان بود و قصد داشت ۳۰ درصد هتلی در میامی رو به ۴۴۰ میلیون دلار بخره. کلی سرمایه گذار دور خودش جمع کرده بود برای فروش سهام اولیه‌ی آرامکو؛ بزرگترین شرکت نفتی دنیا.
ساک دستی‌ش از برند لوی ویتون بود، توی بعضی جلسات الماس ۹ قیراطی رو از ساکش در میاورد و به حضار نشون میداد. بعضی وقتا میگفت با پدرم با فیس تایم حرف میزنم و اجازه میداد بقیه صداش رو بشنون. صفحه لینکدینش رو که میدیدی زده بود ارشد اقتصاد از هاروارد.
Read 32 tweets
17 Oct
میگن اگر راسپوتین نبود، لنینی هم سر کار نمیومد و اگر لنین نبود، کمونیسمی هم وجود نداشت. از زندگی و افسانه‌ی راسپوتین تابحال صدها نمایشنامه‌ ساختن، صدها ترانه خونده شده و چندین فیلم و سریال ازش دراومده. اما این واعظ دیوانه کی بود که انقدر معروف شد؟
آخرین تزار روسیه، نیکلای دوم بود از سلسله‌ی رومانف‌های روسیه که حدود ۳۰۰ سال بر روسیه حکمرانی کردن. نیکلای در جوانی سرکار اومد و پس از مرگ پدرش سلطنت رو در دست گرفت. زنش الکساندرا فیودورنا، آلمانی بود و بسیار خرافاتی.
پس از ازدواج این دو نفر، یکی پس از دیگری بچه‌هاشون دختر بود. از اونجایی که سلطنت باید به یک پسر واگذار بشه، به هرکاری دست زدن که پسردار بشن. دختر اول، دختر دوم، دختر سوم، دختر چهارم یکی پس از دیگری اومدن و اینا مستاصل از فرزند پسر، ناامید شده بودن.
Read 32 tweets
13 Oct
میگن آیشمن در دادگاه اورشلیم به عنوان آخرین حرفش گفت من میخوام به دین یهودیت ملحق بشم تا با مرگم یک یهودی بیشتر از روی زمین کم بشه. این نقل قول شاید افسانه باشه اما برای نازی‌ها همچین حرفی بعید نیست.
پس از خودکشی هیتلر، نیروهای آمریکایی آیشمن رو گرفتن اما با مدارک جعلی. اون زمان نمیدونستن که این بابا یکی از طراحان برنامه هلوکاست هست. چند مدت بعد آزاد شد. آیشمن چند سال تو آلمان با مدارک جعلی متعدد موند اما بالاخره آلمان رو به مقصد آرژانتین ترک کرد
چرا آرژانتین؟ حکومت وقت آرژانتین یک حکومت به شدت دست راستی و طرفدار نازی‌ها بود. آیشمن اونجا دوستانی داشت که میتونستن ازش محافظت کنن. در دورانی که نازی هانترها در به در دنبال عوامل نازی بودن، این تونست خودش رو از اروپا دور کنه و تو بوینس آیرس ساکن شد
Read 22 tweets
11 Oct
ویکتور بوت میگه به ۶ زبان تسلط کامل داره، به ۱۰ زبان میتونه وارد داد و ستد بشه و کلا به ۱۶ زبان میتونه متن بخونه. سال ۲۰۱۴ به خبرنگار نیویورکر گفت که داره فارسی یاد میگیره و عاشق شاهنامه‌ست. اما این آدم کیه که بهش لقب «بازرگان مرگ» یا «مظهر شیطان» رو بهش دادن؟
بوت در تاجیکستان در دوره شوروی به دنیا اومده. در جوانی عضو یک دوره‌ی مترجمی اطلاعاتی میشه و برای سرویس جاسوسی شوروی به اسم G.R.U فعالیت میکنه. اوایل دهه ۹۰ میلادی دست زنش رو میگیره و میاد به شارجه، امارات و یک شرکت حمل نقل هوایی تاسیس میکنه.
یه چند تا هواپیمای قدیمی روسی رو تهیه می‌کنه، باهاش تلویزیون، مبلمان خانگی و چیزای این شکلی رو جابجا میکنه. عمده سفرهاش هم به آفریقاست و شرق آسیا. طی یکی از این سفرهاش با احمد شاه مسعود روبرو میشه. اون دوره برهان الدین ربانی رئيس جمهور افغانستان بود و احمد شاه مسعود وزیر دفاع
Read 29 tweets
9 Oct
پس از جنگ جهانی دوم و شکست آلمان، دنیا دو قطبی شد. و چیزی شروع شد که بهش می‌گفتن جنگ سرد. این دوره‌ی بسیار عجیب سرآغاز تنش‌های بزرگی بود که حدود ۵۰ سال طول کشید و هر رویدادش یک ماجراست.
در دوره جنگ سرد، بطور مشخص آمریکا و شوروی مقابل هم قرار گرفتن. شوروی تقریبا رهبر نصف کره زمین بود و آمریکا با سیاست‌های هری ترومن که به دکترین ترومن معروف شد، سعی میکرد با کمونیسم مبارزه کنه.
مثلا آمریکا برنامه ریزی کرد که به کشورهای ضرر دیده در جنگ وام بده، صنعت بده و بهشون کمک کنه خودشون رو بازسازی کنن تا در دام کمونیسم نیافتن. جنگی که آمریکا علیه کمونیسم شروع کرد تقریبا به کل دنیا کشیده شد. دوره دوره جاسوسی بود، و دوره‌ی پیشرفت علم.
Read 20 tweets
8 Oct
کریس اسمیت Chris Smith یک کارآفرین در سیلیکون ولی بود که پس از فروش شرکتش، به قیمت یک میلیون دلار، یه ایمیل به خانواده‌ش زد و گفت آقا ما رفتیم دور دنیا بچرخیم. اینم عکس دوست دخترمه که از مدلهای پلی بوی هم هست.
کریس از حرفه‌ای‌های اسکی روی آب بود. عاشق تکنولوژی هم بود و همیشه دوست داشت یه شرکتی بسازه، بزرگش کنه و بفروشتش؛ بعدش بره دنبال عشق و حال دور دنیا. یه خلق تئوری توطئه هم داشت که میگفت آمریکا با این قرصاشون دارن مارو مسموم میکنن. سیاست کثیفه و فلان. و هی میگفت من از اینجا میرم
آدم با انگیزه و جاه طلبی بود و همیشه دنبال فکرای بزرگ میرفت. میخواست خیلی سریع پولدار بشه و البته به سختی هم کار میکرد. سال ۲۰۰۴ میاد یه سایتی راه میندازه به آدرس Localprofit.com. یه موتور جستجو برای فروش عمده کالا، که مردم رو وصل میکرد به انبارها. ایده‌ش گرفت
Read 29 tweets
5 Oct
در دهه ۳۰ میلادی و در دوره وحشت استالینی که به اسم Greate purge معروف شده، سربازان استالین در یک دهکده دو برادر رو کنار هم به زانو در میارن. به یکیشون شلیک می‌کنن و می‌کشنش، ولی برادرش زنده می‌مونه. چند روز بعد دست زنش و دو تا بچه‌ش رو میگیره و فرار می‌کنه به سیبری.
مناطقی در سیبری و نزدیک به مرز مغولستان وجود داره که هوا به شدت سرده. در سال شاید یکی دو ماه هوا کمی خوب باشه ولی جنگل‌هایی درش وجود داره که به شدت ترسناک هستن. پر از حیوانات درنده و سرمایی که سنگ رو می‌شکافه. رودخونه‌هایی که از بلندی پرتاب میشن تو دره.
درخت‌هایی که به جای برگ انگار یخ تولید می‌کنن. باتلاق‌های یخی و درخت‌های کاج و توسی که پای اونها پر از گرگ و خرس هست. مناطقی که در دوره شوروی خالی از سکنه اعلام شده بود و اصولا کسی نمیتونست به اونجا بره.
Read 21 tweets
3 Oct
من متاسفم که مسائل کاری رو میارم اینجا اما پرونده #افیلیت #دیجی‌کالا هنوز برای ما باز هست و در کنار مسائلی که قبل توییت کردم، ما هنوز دریافتی تیرماه، یعنی ۳ ماه پیش، رو دریافت نکردیم. سایت‌های تولید محتوایی خوابیدن، دو سال زحمت تولید محتوا و کار شبانه روزی ما معلق مونده.
دیجی کالا طبق قانونی که وضع کرده اعلام داشته که پرداختی پس تایید، نهایتا تا ۴۰ روز تسویه میشه. این مهم در اطلاعیه‌ای که دیروز دیجی کالا منتشر کرد هم روش تاکید شده.
bit.ly/33qOaa7
@Digikalacom
لازم به ذکره که سایتها از کلیه جوانب تایید شده، موارد دریافتی تایید شده و بیش از دو ماه از این قضایا میگذره. این موارد مورد تایید ده سایت برتر محتوایی ایران هست و مجموعه ما در این بین با بیش از ۱۰ نفر پرسنل یکی از شرکت‌هایی است که از این مسئله ضربه خورده.
Read 12 tweets
1 Oct
سال ۲۰۰۶ پلیس‌ها رسیدن دم بانک Banco Río در بوینس آیرس آرژانتین و خوشحال شدن که دزدا هنوز داخل بانک هستن و نتونستن فرار کنن. این بانک دو در خروجی داشت و پس از گذشت نیم ساعت پلیس‌ها این دو رو محاصره کردن و خیابون‌ها رو بستن.
پلیس‌ها مقداری منتظر موندن و هنوز در حال چه کنیم چه نکنیم بودن که دیدن درب بانک باز شد و دزدای مسلح، نگهبان بانک رو انداختن بیرون. ۱۰ دقیقه بعد دزدا یک جوون دیگری رو که میگفتن خیلی ترسیده رو اجازه دادن بره بیرون. چند دقیقه بعد اینبار یک خانومی رو آوردن و از در بانک انداختن بیرون
پلیس‌ها فهمیدن دزدا ۵ نفرن و ۲۳ تا گروگان دارن. حدود صد تن پلیس زبده وارد صحنه شدن و بالاخره پس از مدتی یه راه ارتباطی برقرار کردن با فردی به اسم والتر که مسئول مذاکره با پلیس‌ها شده بود. والتر اول گفت پیتزا بیارین برای گروگانها اینا گشنه‌شونه
Read 33 tweets
28 Sep
اگر از جلوی سفارت روسیه کنار پل حافظ رد شدید بدونید که سرنوشت جنگ جهانی دوم و سقوط هیتلر در اون حیاط رقم خورد. وقتی که استالین، چرچیل و روزولت به درخواست استالین اونجا جمع شدن که به میتینگ Big three معروف شد. Image
قضیه از این قرار بود که هیتلر با عملیات‌های برق‌آسا که با عنوان blitzkrieg معروف شد، کل اروپا رو گرفت و همه رو غافلگیر کرد. حملات منظم و دقیق ورماخت (نیروی زمینی) و لوفت وافه (نیروی هوایی) کل اروپا رو به زانو در آورده بود.
عملیات اشغال اروپا بقدری سریع صورت گرفت که هنوز نیروهای متفقین نمی‌دونستن باید چه برنامه‌ای برای ضد حمله داشته باشن. آمریکا که میگفت من بی طرفم (تا اینکه حمله پرل هاربر انجام شد) و فرانسه که اشغال شد. انگلیس هم هنوز سردرگم بود. Image
Read 18 tweets
26 Sep
سال ۲۰۱۹، یعنی همین پارسال، یکی از جذاب‌ترین فرارهای قرن ۲۱ توسط یک تیم زبده‌ی نظامی صورت گرفت که طی اون عملیات کارلوس غصن افسانه‌ای رو از ژاپن به لبنان فراری دادن. فراری که کل رسانه‌های دنیا تیتر اولشون شد. اما کارلوس غصن کیه و چرا تو ایران کمتر شناخته شده‌ست؟
نوامبر سال ۲۰۱۸ کارلوس غصن ۶۴ ساله بلیت هواپیمایی به مقصد توکیو رو گرفت تا به مهمونی دخترش برسه. واتساپ رو باز کرد و نوشت: On my way to Tokyo! love you guys. و سوار هواپیما شد تا به شام ساعت ۷:۳۰ برسه و دخترش رو ببینه.
کارلوس سوار هواپیما شد ولی به اون شام نرسید چون به محض رسیدن به خاک ژاپن در فرودگاه به اتهامات مالی بازداشت شد. پس از دستگیری، چند نفر به خانه‌اش در توکیو که دخترش هم اونجا بود یورش بردن و کل مدارک و اسنادش رو ضبط کردند. به دخترش گفتن فعلا با هیچکس صحبت نکن.
Read 35 tweets
24 Sep
ماجرای به قدرت رسیدن استالین خیلی جالبه. استالین روسی نبود بلکه اهل گرجستان بود. روسی رو با لهجه حرف میزد. آدم ناطقی نبود و بلد نبود نطق کنه. این وقتی بیشتر به چشم میاد که کنار تئوریسین‌های غولی مثل لنین، بوخارین، تروتسکی قرار می‌گرفت. همیشه در جلسه‌های حزب در دوره لنین
عقب می‌نشست. آدم به شدت عملگرایی بود ولی از نظر تئوری ضعیف و برای همینم بود که سالها بوخارین رو کنار خودش نگه داشت و بطور غیر مستقیم ازش یاد میگرفت. در دوره رهبری لنین چندین بار شبانه جان لنین رو نجات داد. در دوره تزار چندین بار تبعید شد و هر بار از تبعید فرار کرد.
بخاطر همین ضعف در صحبت کردن، هم از نظر لهجه و هم از نظر کم بودن سوادش کنار این غول‌ها، از کل پولیت‌برو (افرادی که سردمدار حزب بودن) یه کینه‌ای به دل داشت ولی آدم صبوری بود. وقتی حزب لنین بطور تقریبا اتفاقی قدرت رو در دست گرفت، همه آدمهای اطراف لنین یک پست حکومتی گرفتن.
Read 20 tweets