Discover and read the best of Twitter Threads about #çin

Most recents (24)

#Türkiye seçim atmosferi içinde dünyadaki olayları ıskalıyor, sıradışı gelişmeleri göremiyoruz. Bu sefer de yolumuz 'Volt Typhoon' (VT) adı verilen #Çin'li bir hacker grubunun #ABD altyapısına sızma/sabotaj gerçekleştirme için harekete geçtiği istihbaratı.
reuters.com/technology/wha…
Bu sefer alarm zillerini çalan Microsoft oldu. Microsoft'daki siber güvenlik birimleri çok profesyonel bir Çin menşeli hacker ekibine dair iz yakaladığını açıkladı. İstihbarat güvenilirlik seviyesi olarak 'Orta güvenilir' ibaresi konulan bilgiye göre( istihbarat terminolojisinde Image
bilginin mantıklı, yeterli delilleri olsa da doğruluğunun tam anlamıyla onaylamadığı anlamına geliyor) VT stratejik/kritik altyapı hizmetlerini hedef alıyor. Microsoft'a ilave güçlü teknoloji devleri de VT hackerlarına ait izler bulduklarını ilan ettiler. Image
Read 10 tweets
📰📌 Sabah okumalarından notlar.

1) #Çin'de yaşanan protestolar muhtemelen günün en önemli maddesi. Covid önlemlerine karşı halk Pazar günü sokaklara dökülmeye başladı. Aslında çok önceden biriken gerilim Perşembe günkü yangınla taştı denilebilir. Image
Konunun insani ve sağlık boyutu yanında gerek Çin ekonomisi ve siyasi yapısı gerekse de yaklaşan kış ve artış gösterecek Covid-19 sıkıntıları nedeniyle küresel ekonomideki büyüme açısından da ciddi riskleri var. Image
2) FT: Küresel #enflasyon, veri göstergelere göre, muhtemelen zirveyi görmüş olabilir.

Enflasyonun, önümüzdeki aylarda, yön bakımından aşağı doğru bir eğilimde olması sevindirici olsa da bu temkinli yaklaşmakta yarar olan bir haber. FED #pivot konusunu daha önce açıklamıştım. Image
Read 6 tweets
economist.com/britain/2022/0…
#İngiltere ve #Amerika #Çin için ortak alarma geçti
İngiltere'de bu bir yenilik.
Birkaç yüz metre ötede Avam Kamarası'nda #BorisJohnson'ın yetkisi feshedilirken, iş dünyası ve akademik liderler 6 Temmuz'da #İngiltere'nin güvenlik servisi mi 5'in merkezi olan #Thameshouse'da toplandı .
Bu olay, bu servisin genel müdürü #KenMcCallum ve #FBI Direktörü Christopher Wray'in ilk ortak konuşmasıydı. Tüm gözler Rusya'dayken sert bir uyarıda bulundular: #Çin casusları kol geziyor.
Read 6 tweets
#BBC, #Uygur Bölgesi polis departmanına ait binlerce Uygurun belge ve fotoğraflarına ulaştı.

Fotoğraf 14-70 Yaş arası toplama kamplarında tutuklu Uygurlara ait.

Peygamberin karikatürü için dünya parmak sallayan Müslümanlarda ise tık yok.
Çin 2016'dan itibaren #DoğuTürkistan'da soykırım politikası yürütüyor. Binlerce yetişkin Uygur ve Çocukları nazi tarzı kamplarda tutuklu.
#Türkiye ise dünyada #Çin'e en çok #Uygur'u geri gönderen 2. Ülke.
Din ve etnik yakınlık bile #AKP iktidarına insan hakları için omurgalı davranmayı öğretemedi.

Çin ile yakın ilişkilere geliştiren #Türkiye AKP hükümeti #Çin karşısında sessizliğini sürdürüyor.
Read 4 tweets
Türkiye dış politikada hangi ülkeye yakın olmalı?

📌Mart ayı sonuçlarımıza göre toplumun yarısından fazlası Türkiye'nin Avrupa Birliği ile yakınlaşması gerektiğini düşünüyor.

turkiyeraporu.com/arastirma/turk…
📌Dış politikada önceliğin körfez/Arap ülkelerine verilmesini destekleyenlerin oranı %19.

📌MHP seçmeni, HDP ve CHP'den sonra AB'ye yaklaşmayı en çok destekleyen seçmen grubu olarak öne çıkıyor.
📌 #Rusya ve #Çin ise toplumun dış politikada ilişkilerin en az geliştirilmesini istediği ülkeler oldu.

📌Rusya'nın #Ukrayna'yı işgali ile başlayan süreçte kamuoyunun Rusya ile ilişkilere olan yaklaşımını değiştirdiğini söylemek mümkün.
#türkiyeraporu
Read 3 tweets
1) 🇮🇷#İran 🇺🇦#Ukrayna hakkında:

#Savaş'a karşıyız ama 🇷🇺#Rusya'nın kırmızı çizgisi olan "#NATO yayılımcılığı" konusunda 🇷🇺#Rusya'yı destekliyoruz.

🇮🇷#İran, 🇷🇺#Rusya, 🇨🇳#Çin ya da 🇹🇷 #Türkiye gibi #otokrat devletler #demokrasi den ve demokratlaşan devletlerden korkar çünkü...
2) ...devletin tüm gücünü ele geçirmiş ve bu gücü farklı nedenlerden dolayı paylaşmak ve denetlenmesini istemeyen "tek adamlar" tarafından yönetilirler.

Ülkelerin #demokrasi endeksi (9 şubat 2022):

🔴 Kırmızı: Tam #otoriter devletler
🔵 Mavi: Tam #demokrat devletler
3) #Otokrat yöneticiler bir taraftan ne kadar uzun yönetirse o kadar güç sarhoşu/güç bağımlısı olurlar.
Sınırsız güçleriyle kendilerini ve ailelerini zenginleştirmek için o gücü istismar ederler. Yolsuzluklar artar. Halk fakirleşir. Hukuk ve Adalet biter.
Read 6 tweets
1) Sayfamı takip edenlerin bildiği gibi artık bir klasik olan, geçen haftanın olaylarına ve önümüzdeki hafta öne çıkabilecek gelişmelere odaklanan, David Westin’in sunduğu #WallStreetWeek program özeti hazır.

Bir kahve içimi vakit ile buyrun başlayalım.
2) Öncelikle bizleri dolu dolu bir hafta bekliyor.📝✅

En azından açıklanacak ekonomik veriler açısından öyle. Diğer taraftan da alışveriş ve tatil dönemi başladığı için de bu hafta biraz kısa olacak. Bunların detaylarına şirketler ve haftanın programı bölümünde değineceğim.
3) #Enflasyon konusu en çok tartışılan tema oldu. Teknoloji, inovasyon ve verimlilik artışının iş gücünün katılımındaki kaybı karşılayarak büyümeye destek verdiği belirtiliyor. Benzer şekilde tüketicilerin yüksek harcamalarının etkisi de verilere ve hisse fiyatlarına yansıyor.
Read 12 tweets
This is the 2021 Best and Worst of Soaps thread. Now here's a picture of Lamon Archey knowing exactly what he's doing: Image
Best Actress in a Shitty Story: Camryn Grimes. She wins this over Stacy Haiduk because Kristen was the focal point of the shitty story she carried. Camryn had to carry "We Are The World" Baby which was really about Abby. And she made that story watchable which is a miracle. #YR
Worst Overacting: Wes Ramsey. I saw Latter Days, so I know the man can act which means he made the deliberate choice to be very hammy and not in an enjoyable way. This is #GH, sir. Not an acting challenge on RuPaul's Drag Race. Image
Read 72 tweets
20. yüzyılın sembol fotoğrafının hikayesi ve Çin’in yükselişi…

Çin'deki son etkili gösterinin üzerinden 32 yıl geçti. Ekonomik #kriz ve yüksek enflasyon gibi nedenlerle Nisan 1989'da başlayan ve demokrasi talepleriyle kısa sürede büyüyen gösteriler...
öğrencilerin #Demokrasi Tanrıçası'nın heykelini Mao'nun heykelinin karşısına dikilmesiyle devam etti. Gösteriler o kadar hızı büyüyordu ki 400 kentte caddeler dolmaya başlamıştı. Öğrencilerin başı çektiği olaylar başkentteki Tiananmen Meydanı’nında yoğunlaştı.
İlk zamanlarda müdahale konusunda çekimser kalan Komünist Parti kararını verdi: Göstericilerin taleplerini karşılanamaz, kalabalıklar sertlik ile dağıtılacak.
Read 10 tweets
Adım Ayşe, 21 yaşındayım.
Doğu Türkistan'ın Urumçi şehrinde doğdum.
Annem, babam, abilerim, bir ablam ve iki küçük kardeşimle huzur içinde yaşıyorduk.
Bir gün Çinli polisler gelip evimizdeki tüm erkekleri götürdüler.
Önce bizim evimizdeki, sonra komşumuzun, sonra bütün mahallenin, en sonunda tüm Türkistan'ın...
Kamplara köle işçi olarak aldıkları babalarımızın yerine Çinli erkekleri yerleştirdiler.
Onlarla yaşamaya mecbur bırakıldık.
Abilerimin organlarını çalıp öldürdüler. Kimse bir şey yapamadı.
Annemi almaya geldiklerinde yapamadıkları gibi...
Önce annemi aldılar, teyzemi, ablamı... Öğrendik ki, Kazakistan ve Türkistan'lı kadınları kamplarda toplamışlar.
Read 12 tweets
Pakistan’daki limanda Çin üssü mü kurulacak?

Çin-Pakistan Ekonomik Koridorunun en önemli noktası olan Gwadar Limanı, iki ülke ilişkilerini her alanda olumlu etkileyecek. Ancak bu limanda ‘bir Çin işi’ olabilir. Peki bu ne demek?
Çin ile Pakistan arasındaki ilişkiler, ekonomik iş birliğin üzerine çıkarak askeri iş birliğiyle farklı bir boyuta evrildi. Açıkçası bu yeni de değil. Pakistan, her ne kadar #Çin ile yakın ilişkilere sahip olsa da yıllarca şöyle bir denklem vardı.
Hindistan-Pakistan geriliminde tarafları silahlandıran ülkeler farklıydı. Hindistan’ı Ruslar, Pakistan’ı ise Amerikalılar. Pakistan’ın aynı zamanda Çin ile iyi ilişkiler kurmasının sebebi, “düşmanımın düşmanı dostumdur” düşüncesiydi.
Read 10 tweets
12 bin kişilik özel güç ile korunan Pakistan-Çin Koridoru…

Doğu Türkistan’ın Kaşgar bölgesinden başlayan ve#Pakistan’ın Gwadar Limanı’na kadar devam eden Çin-Pakistan Ekonomik Koridoru (CPEC).
Pakistanlı yetkililere göre sadece koridorun güvenliğini, polis ve askerlerin dışında özel olarak kurulan 12 bin kişilik özel bir güç sağlayacak. Normal karşılanmalı çünkü 47 milyar dolar ile başlayan yatırımlar 2018'de 63 milyar dolara yükselirken,
2030 bu sayının 100 milyar dolara ulaşacağı düşünülüyor. 2030’da tamamen bitmesi beklenen proje ile yaklaşık 2.5 milyon kişiye iş olanağı da sağlanmış olacak. Anlayacağınız proje, Pakistan ekonomisi için hayati öneme sahip.
Read 8 tweets
🔥 Geçtiğimiz hafta dünyada neler yaşandı?

1️⃣ Dünyanın en büyük altın alıcısı olan #Çin'in, 850 milyar dolar değerinde #altın ithal edeceği belirtildi.
2️⃣ Türkiye’de yayın yapan El Sharq TV'nin önde gelen isimlerinden Müslüman Kardeşler bağlantılı Mısırlı gazeteci Matar, "Türkiye tarafından bir kısıtlama yaşadık. Yayınlarımızda artık Sisi'yi eleştiremiyoruz." dedi.
3️⃣ İsrail ve Yunanistan, 1,6 milyar dolarlık (aralarındaki) bugüne kadarki en büyük savunma anlaşmasını imzaladı.
Read 8 tweets
Geçtiğimiz hafta dünyada neler yaşandı?

1️⃣ #Çin, uzayda silahlanmanın engellenmesi için kamuoyunun müzakereleri başlatması gerektiğini ve uzaydaki silahlanmaya karşı olduklarını açıkladı.
2️⃣ #Libya'da verdiğimiz destek sayesinde Trablus'un düşmesi engellendi ve ateşkes sağlandı" diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Libya ile 5 anlaşma imzaladı.
3️⃣ ABD'yi Karadeniz'den uzak durması konusunda uyaran Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Ryabkov, 15 savaş gemisinin Karadeniz'e gönderildiğini bildirdi.
Read 8 tweets
🔴#ÖZEL DOSYA

🇮🇷#İran ve 🇨🇳#Çin, ilişkilerini ‘’stratejik ortaklık’’ seviyesine çıkaran 25 yıllık iş birliği anlaşması imzaladı.

• Anlaşmanın detayları neler?
• Çin, İran üzerinden hangi kazanımları elde edecek?
• İran’ın muhtemel kazançları neler?
📍Resmi anlaşmaya göre:

•25 yıllık anlaşma bankacılık, telekomünikasyon, liman, demiryolları, sağlık ve bilgi teknolojileri gibi birçok sektöre Çin’in 400 milyar dolarlık yatırım yapmasını öngörüyor.

•Çin İran’dan düzenli olarak büyük bir indirimle petrol tedarik edecek.
📍Anlaşmanın görünmeyen yüzüne dair iddialar ise şöyle;

• İran’daki hava üslerine Çin ve Rus bombardıman/savaş uçaklarının sınırsız erişim imkanı verilecek.

• İran, yıpranan hava kuvvetlerini güçlendirme açısından Çin’den yeni nesil savaş uçakları alacak.

+++
Read 8 tweets
3. İlaveten; Çin'in üzerinden de çok buldozerler geldi, geçti. En önemlisi Çin, aklını yeniledi. 3000 Yıllık “Tarihi Çin Aklı” hapsedildiği “Yasak Şehrin Zindanları”dan çıktı ve devletin değer verdiği bir konuma yerleşti. Görünürde hala bir “Komünist Çin “Akılsızlığı” var.
4. Da… Bundan sonrasının Çin’inin yol haritasını çizilecek olan, “Tarihi Akıl” olacak kanaatimizce.
Bu durumu; dünya fark etmedi; doğal olarak, bizde de fark edilmiş değil.
5. Lakin ne kadar saklarsa saklasın, Çin'in akıl değiştirdiğini, Galler Masası ve o masanın etrafında, gittikçe çoğalan halkalarıı oluşturanlar çok iyi biliyorlar. Onlar; durumu gördü ve ona göre formatladılar/formatlıyorlar kendilerini.
Read 312 tweets
81. Sekseninci(80) Twetin devamı olan bu DOSYA, 142 twet daha devam edecek ve toplamda 222 twetlik #FLOOD bir DOSYA olarak şuanlık bitmiş olacak! Cübbeli'nin bütün ENCAMIYLA ortaya koyulduğu bu DOSYA DELİLLER eşliğinde hazırlanmış olup, ÜMMETE hediyemizdir!
82. Cübbeli'nin avukatı BYLOCK'cu FATİH OĞUZ kim?
.
2007-2016 yılları arasında Cübbeli'nin işlerini yürüten...
LALEGÜL YAYINCILIK ve Reklam San. Ltd. Şti'nin ORTAĞI...
HOCA AHMET YESEVİ Derneği kadrosundan...
Cübbeli'nin ELİ-KOLU, BAŞI ve SONU!
.
sabah.com.tr/gundem/2017/06…
83. Cübbeli'nin Avukatı FATİH OĞUZ, Bylock üzerinden ADİL ÖKSÜZ'le haberleşenlerden! Fatih Oğuz'un babası eski Vali MEMDUH OĞUZ ise, telefonun da BYLOCK tesbit edildikten sonra tutuklananlardan! 2016 yılına kadar Cübbeli ile temasta olan bir isim!
.
gazete32.com.tr/eski-isparta-v…
Read 145 tweets
KG’NİN PLANI
2010’daki #Rockefeller Vakfının “Uluslararası Gelişme ve Geleceğin Teknolojisi Senaryoları” raporu incelendiğinde tamamen bugünün #Cov19’la #Çin’de başlayan olayların öngörüldüğü görülecektir. Ey #KG şeytanlarının planlarını anlaması gereken akıl sahipleri, uyanın!+
Plan şudur:
1- #Sovyet #Komünizmi ve #Çin Komünizmini dünyanın başına bela eden bunlardır.
2- Kurmak istedikleri “#YeniDünyaDüzeni”, komünist bir sistemdir. Komünist sistemdeki komünist partinin yerini; #bilimi, #teknolojiyi, #sağlık sektörünü dünya çapında elinde tutan +
bir avuç #Liberal görünümlü #Şeytani #Küreseller alacaktır.
3- #İnsanlığa vurulacak #teknolojik kelepçe ve kontrol; böylece merkezden(#İblis’in tek gözünden görme ve yönetme) hayata geçirilecektir. +
Read 9 tweets
1. #Çin🇨🇳- #Hindistan🇮🇳 sınır hattında artan gerilim artık karşılıklı askeri kayıpların yaşandığına dair gelen bilgilerle yeni bir boyuta evrilmiş durumda. Hint medyasını gün boyu takip ediyorum. Birkaç meseleyi ve gözlemlerimi sizlerle paylaşmak istiyorum.
2. Öncelikle her iki tarafta gerginliği arttıracak herhangi bir resmi açıklama bugüne kadar yapmadı. Yani doğrudan birbirlerini hedef tahtasına oturtmadılar ancak gazeteler, düşünce kuruluşları, yazılı ve görsel medya sistematik bir şekilde yaşananları gündemde tutmayı başardı.
3. Şimdi biraz tarihte geriye doğru gidelim, 1940'lı yılların sonuna. Hindistan, Komünist Çin ile diplomatik ilişki kuran ilk sosyalist olmayan ülkeydi ve Hindistan'ın ilk başbakanı Nehru, Çin ile dostane ilişkiler kurma çabasındaydı. Ancak bu durum çok uzun sürmedi...
Read 11 tweets
1- 1900 den günümüze Amerika “Dünya ne yaşıyor” 1900 lü yılların başında Amerika denen ülkede çok teknolojik, ekonomik ve sosyal gelişmeler oldu. 2. Dünya Savaşı yıllarına gelindiğinde. Dünyadaki her şeyin en moder olanı Amerikan olanı idi. Otomobil,silah,bilim, sanat,spor,yaşam.
2-Atom bombasının da yardımıyla. Amerika dünyaya krallığını ilan etti. Krallığın kabul edilmesi ile Dolar altından sonra tarihte tüm dünyada geçerli ikinci para birimi oldu. Buraya kadar bir sorun yoktu. Efsane bir sistem kurulmuştu. Herkes memnundu. Lakin sistemin sürmesi için
3-Sürekli daha fazla para gerekiyordu! Neden gerekiyordu ?(Bu biraz derin konu.)Doların başlangıçta dünyayı ikna etmek için altına dayalı olarak tesis edilmiş yapısı sisteme yetmez oldu.Zira altın sınırlı bir varlıktı.Doların altınla bağı koparıldı. İşte bu sonun başlangıcı idi.
Read 27 tweets
Uzun yıllardır #ABD ve #NATO'nun, kendisine yönelik esas tehdit olarak gördüğü #Rusya'nın yanına #Çin de eklenmiş durumda. Bu iki ülke hem #Amerika hem de Avrupa Birliği üyesi başat ülkeler tarafından tehdit olarak tanımlanıyor. Son NATO zirvesinde de bu teyit edilmişti. Image
Putin, tüm stratejisini rusya’nın yeniden bir küresel güç olması üzerine bina etmişti. Tüm konuşmalarında “büyük güç”, “büyük #Rusya” söylemlerini kullanıyordu. Bir yandan küresel bir aktör olmaya çalışan Putin, öte yandan Avrasyacılık stratejisine uygun adımları atıyordu. Image
Söylem olarak Avrasyacılık kavramını kullanmasa da, o her zaman #Rusya’nın Avrasya’da başat güç olması gerektiğine inanageldi. Bu doğrultuda ilk olarak Bağımsız Devlet Topluluğu'nun eski üyeleriyle yakın ilişkiler geliştiren Putin
Read 60 tweets
1) Çin derin devleti Corano virüsünün bir saldırı olduğunu anladı. Saldıran ülkeyi ve yapıyı tespit etti. Çin belayı atlattıktan sonra ABD ile masaya oturacak. İstediğini alamazsa ABD'yi ateşe verecek. Çin biyolojik ve ekonomik olarak saldırıya geçecek. ABD kırmızı alarmda.
#Çin
2) Çin'in intikam almayacağını mı sanıyorsunuz? Çin devletinin bir kanadı virüs belası ile uğraşırken bir kanadı da soğuk kanlılıkla yapılacak intikam saldırısını planlıyor. Çin devlet yetkililerinin tavır ve açıklamaları buna işaret ediyor. Çin her konuda ciddi kayba uğradı
#Çin
3) Çin bu belayı atlatamaz ve virüs sebebi ile ekonomik, psikolojik, sağlık, teknolojik ve askeri alanda batar ve yok oluşa geçerse ölümcül saldırıya geçecek. Bana bunu yapan yok olsun diyerek nükleer, biyolojik ve fiziki olarak ABD'ye saldıracak. Tüm dünya etkilenecek.
#Çin
Read 10 tweets
“Karl Marx’a Das Kapital’i cinler yazdırdı!” dedi. Peki Doğru mu?

Wurmbrand, kitabında bunun da cevabını veriyor. Yazar, ateizmin aslında marksistlerin bir “maskesi” olduğunu ve bazen bu maskeyi çıkarıp gerçek (satanist) yüzlerini gösterdiklerini iddia ediyor
#satanist #Marxist Image
Nitekim Karl Marx, “The Fiddler” isimli şiirinde;

“With Satan I have struck my deal” yani “Şeytan’la anlaşma yaptım” der 👇

#seytan #satan #Marxism #cin Image
#Karlmarx
#HeinrichHeine

Marx’ın samimi arkadaşı meşhur Alman şair Heinrich Heine’nin aşağıdaki şiirinde geçen şu ifadeler de ürperticidir;

“Şeytanı aradım ve o geldi,
Ve ona şaşkınlıkla baktım
Çirkin değil, topal değil,
Çok hoş-sevimli ve büyüleyici bir adam.”
#Marx ImageImage
Read 3 tweets

Related hashtags

Did Thread Reader help you today?

Support us! We are indie developers!


This site is made by just two indie developers on a laptop doing marketing, support and development! Read more about the story.

Become a Premium Member ($3.00/month or $30.00/year) and get exclusive features!

Become Premium

Too expensive? Make a small donation by buying us coffee ($5) or help with server cost ($10)

Donate via Paypal Become our Patreon

Thank you for your support!