Discover and read the best of Twitter Threads about #Şişecam

Most recents (7)

#Şişecam finansallarını incelemeyi sürdürüyorum ve bu kez yapısal değişiklikler nedeniyle biraz uzun sürecek.

Çok genel yorumla: Satışlar azalırken, brüt kâr marjı artmış, FVÖK marjı daralmış (yine de güçlü). Maliyet artışı ve talep koşullarındaki daralmanın etkisi görülüyor. Image
Raporlama değişikliğine Alper Bey, kısaca yer verdiği aşağıya ekledim.

Bunun dışında yatırımlar, satın almalar ve soğuk bakım gibi önemli kararlar sermaye harcamaları ve nakit akışını etkiliyor. Tabi iyi taraftan, gelecek kârlılık ve büyümeyi de.

1) Bugün finasal tablo detaylarına grafikler ve belgelerdeki açıklamalar üzerinden yaklaşarak #Şişecam şirketi için 2023 yılının ilk çeyrek performansına ve geleceğe ilişkin beklentilere bakalım.

Fiyat düşerken belki o kadar keyifli olmuyor, ama değer yatırımında işin özü bu. Image
Read 18 tweets
#SISE #Şişecam

Bugün açıklanan finansal tablolar, zor dönemlerde başarılı işler yapıldığını gösteriyor. Yönetiminden çalışanlarına, tüm emeği geçenlere teşekkür eder, yatırımcılarına başarılar dilerim.🙏🏻👏🏻

1) Şimdilik kısa bir iki not, detaylı çalışmaya yarın devam ederiz.
2) Belirsizlik ve risklerin yüksek olduğu bir dönemde 95,3 milyar TL seviyesine ulaşan konsolide net satış değeri sevindirici. Farklı tesisler, yatırımlar ve lojistik ağ sayesinde arz talep dengesi iyi sağlanmış ve uluslararası satışların payı yüzde 63'lerde gerçekleşmiştir.👏🏻👌🏻
3) Faaliyet gruplarına göre son çeyrek performansını grafiğe aktardım.

En büyük katkı #Kimyasallar bölümünden gelmiştir. #MimariCam bunu yakın bir değerle izlerken #CamAmbalaj satış gelirine güçlü katkı sağlamıştır. #CamEvEşyası ve #OtomotivCamları ile toplam 26 milyar TL'dir.
Read 19 tweets
#sisecam #SISE Bilanço verileri, Temel ve Teknik analizi;
1⃣ 12 senelik geçmişine bakıldığında Öz Sermaye artışı istikrarlı. ✅
2⃣ EFK artışı muazzam. ✅
3⃣ Varlıklarını artırmış. 2021 de 2 katına çıkmış.✅ Image
4⃣ 2021 yılında Net Karı bir önceki yıla 4 kattan fazla artmış. ✅
5⃣ Hasılatını her yıl bazı şeyleri ispatlar nitelikte artırmış.✅
6⃣ HBK 2021 senesinde ne olduğuna grafikten bakabilirsiniz. ✅ Image
7⃣ Kısa vadeli borçları artmış.
8⃣ Uzun vadeli borçları artmış.
Bu durumun etkisini borç ödeme gücüne bakarak değerlendireceğiz sonraki tweette.
9⃣ Hisse başına temettü miktarını az da olsa her yıl artırmış. İleriki yıllar için bir referans olabilir. Image
Read 7 tweets
Üçüncü çeyrek finansal raporları makro anlamda ve beklentiler açısından önemliydi. Birçok şirketin verilerine baktım ve yöneticilerin geleceğe ilişkin yorumlarını okudum, ama heyecanla beklediğim bir rapor vardı ki o da bugün yayımlandı.

#Şişecam #SISE

kap.org.tr/tr/Bildirim/10…
2) Satışların ve kârlılığın arttırılarak büyük resimdeki hedefe doğru istikrarlı bir şekilde ilerlendiğini görüyorum.👏🏻👏🏻

Çeyrekler bakımından kıyaslamada, beklentinin çok üzerinde gelen ikinci çeyrek değerleri üçüncü çeyreği baskılıyor gibi görünse de genel olarak beğendim.
3) Bu şekilde hızlı yorumlar yerine detaylı analizleri tercih ettiğim için sektörel geçişlerdeki değişimler, maliyet kalemleri ve küresel talep koşullarındaki bozulmanın etkilerini kapsamlı bir şekilde inceleyeceğim.
Read 4 tweets
"Avrupa'nın Enerji Krizi Cam Üretimini Tehdit Ediyor."

1) #Cam konusuna özel ilgi duyduğumdan #WSJ haberini ilgiyle okudum ve aklımdan geçen onlarca fikri paylaşamasam da bir kahve eşliğinde sizlere yazıyı özetleyeyim.

#Glass #Energy #GasPrice

wsj.com/articles/europ…
2) Rusya'dan gelen doğal gaz akışının tamamen durması ya da sekteye uğraması Avrupa'da birçok şirketin korkulu rüyası. Bir süredir yönetimlerin alternatifler üzerinde düşündüğünü daha önce aktarmıştım.

Bu yazı da biraz bu endişeler üzerine.

3) Makalede otomotivden şişe üretimine, inşaattan sağlık sektörüne ve hatta sanatsal cam üretimine birçok üretimin maliyet artışı nedeniyle sıkıntıda olduğu ve alternatif arayışları örneklerle aktarılıyor.

Bu kapsamda şirketlere de yer vereceğim ancak burada bir parantez açalım.
Read 23 tweets
#Cam bardakta içeceklerinizi alın, akşama bir #Şişecam akışı yapalım.🙏🏻🙋‍♂️
1) Herkese merhaba 🙋🏻‍♂️

Pazartesi sendromu var mıdır bilmiyorum, ama bu akışta Şişecam şirketinin 2022 yılı ikinci çeyrek sonuçları sonrası aldığım notları paylaşarak sizleri biraz daha yoracağım. Şimdiden vakit ayırdığınız için teşekkür ederim.

Buyrun başlayalım.
2) Malum, finansal tablolar 2 Ağustos gece açıklanmış ve birçok kişi gibi ben de geç saatlere kadar son durumu incelemiştim. Ertesi gün de Sayın Görkem Elverici Bey (CEO) ve Sayın Gökhan Güralp Bey'in (CFO) geçmiş ve geleceğe ilişkin paylaşımlarını da dinlemek istedim.
Read 36 tweets
1️⃣ Size bugün uzun vadeli yapmayı düşünenlerin yatırım yapmaya değer buldukları bir hisseyi al sat yapmadan uzun süre tutmalarının (HODL) çok önemli iki faydasından bahsetmek istiyorum. Birkaç gün önce paylaştığım uzun vadeli yatırım simülasyonlarla da bağlantılı olarak..
2️⃣ İlki şu. Hisseyi alıp üstüne yatarsanız sürekli fiyat takip etmek zorunda kalmazsınız, stres olmazsınız, bilgi edinmek için efor harcamazsınız. İkincisi, yeterince uzun süre geçtiğinde hemen her hissede tutmak al/sat yapmaktan çok hatta çok çok çok daha fazla getiri sağlıyor.
3️⃣ Genelde al/sat için en iyi stratejilerin başında hissenin 200 günlük hareketli ortalamasını (MA) kırdığı dönemlerde ayı ya da boğa piyasasına girdiğine kanaat getirilmesi geliyor. XU100 getiri endeksi (temettü ve sermaye artırımlarını dikkate alan endeks) için bakalım.
Read 30 tweets

Related hashtags

Did Thread Reader help you today?

Support us! We are indie developers!


This site is made by just two indie developers on a laptop doing marketing, support and development! Read more about the story.

Become a Premium Member ($3.00/month or $30.00/year) and get exclusive features!

Become Premium

Too expensive? Make a small donation by buying us coffee ($5) or help with server cost ($10)

Donate via Paypal Become our Patreon

Thank you for your support!