Discover and read the best of Twitter Threads about #اخلاق

Most recents (4)

اگر بوعلی سینا هم امروز بود از شیوه های جدید #پزشکی استفاده می کرد اما اگر ما به دنبال شناخت گیاهان دارویی و استخراج خواص آنها برویم و به صورت #علمی و با ارائه مقاله آن را اثبات کنیم، این داروها با بدن ما سازگاتر خواهد بود.
دینی بودن علم، به دینی بودن موضوع علم است، لذا معیار دینی بودن طب به طبیب و بیمار نیست، بلکه به فهم دقیق موضوع است یعنی دینی بودن طب به فهم عمیق ابنا و ابدان است، اگر باور کنیم که موضوع علم طب، فعل خداست قطعا و لابد این علم دینی خواهد بود حتی اگر پزشک و بیمار #مسلمان نباشد.
#طب_سنتی باید به معنای دقیق کلمه علمی بشود و صرف اینکه فلان گیاه برای درمان فلان بیماری است کافی نیست؛ باید بدانیم تا مطلبی صد در صد #علمی نباشد #دینی نیز نخواهد بود!
Read 5 tweets
#یونان_باستان
خلاصه ای به ارای فلاسفه قبل از افلاطون

از اونجا که قراره #افلاطون رو شروع کنیم گفتم یه خلاصه بصورت نت برداری بگم

فلسفه با تالس و مکتب #ملطی شروع شد و فلاسفه اولیه دنبال ذات نهایی جهان یا بقولی ماده المواد جهان (آرخه) بودن
👇
بعنوان اولین فیلسوف، #تالس معتقد بود که ذات نهایی جهان #آب باید باشه، یعنی تمام چیزها در جهان، درنهایت از آب ساخته شدن

اما #اناکسیمندر، شاگرد تالس، معتقد بود حیات موجودات زنده از اب شروع شده، و انسان احتمالا تکامل یافته موجودات دیگه است، اناکسیمندر معتقد بود که 👇
جهان از چیزی به اسم #آپیرون ساخته شده، اپیرون یه چیز نامحدود و بدون شکله (مثل یه خمیر بازی، ولی نامحدود) دلیل اناکسیمندر این بود که ضدهای درون جهان (مثل سرد و گرم، خشک و تر) باید از چیز مشترکی ساخته شده باشن و این چیز مشترک اپیرونه
👇
Read 22 tweets
#یونان_باستان
#سقراط قسمت چهارم

2-اخلاق و معرفت
تا اینجا در تفکر سقراط بحث استقرا و تعاریف رو گفتم، و تاکید کردم که ارسطو میگه این دو مورد رو به حق میشه به سقراط نسبت داد

اما نظریه سقراط در مورد #اخلاق چی بود؟
یه واژه یونانی داریم بهش میگن arete، این واژه
👇
معناش به فارسی میشه فضیلت، ولی فضیلت یعنی چی؟ کلا ارزش های اخلاقی مثل صبر و بردباری و پرهیزکاری و عدالت و شجاعت رو میگن فضیلت که در مقابلش رذیلته مثل عصبانیت و دزدی و تجاوزی و بی عدالتی و....

👇
سقراط اولین کسی بود که میگفت #فضیلت و #معرفت یکی هستند (معرفت یعنی علم و دانش یا شناخت از چیزی، که نقطه مقابلش میشه جهل و نفهمی و نادانی)

این نظریه یعنی چی؟
بطور کلی عقیده سقراط این بود که ما ادمها کلا یه جور ساخته شدیم که همبشه دنبال خیر و خوبی هستیم

👇
Read 25 tweets
می‌پرسند هشتگ #مریم_رجوی_گوه_خورد اخلاقی ست؟ باید پرسید #اخلاق چیست؟

- اگر اخلاق، نایس بودن و چسباندن لب‌خند دروغین آبکی روی صورت است؛ نه نیست!
- اگر اخلاق، مسئولیت شجاعانه فرد برای حفظ سلامت جامعه است؛ بله هست و فراتر از آن؛ یک شاه‌کار اخلاق جمعی ست و مایه افتخار توییتر فارسی!
اشلی مونتاگو در کتاب «آناتومی فحش» آن را انسان‌شناختی و جامعه‌شناختی بررسی می‌کند. کتاب اِما بایرن «فحش دادن برای شما خوب است؛ دانش شگفت‌انگیز بدزبانی» با روی‌کرد روان‌شناختی و عصب‌شناختی.

خلاصه هردو کتاب این است: فحش دادن در جای خود، از نایس بودن الکی، انسانی‌تر و کارآمدتر است.
این ۲ را به‌عنوان نمونه آوردم که بگویم تنها حرف من نیست.

بیایید موضوع را از زاویه یک دانش جدید یعنی «اخلاق تکاملی» مرور کنیم: تا همین ۵۰ سال پیش، تا اواخر دهه ۶۰ میلادی، اخلاق را یک برساخته فرهنگ بشری می‌دیدیم که برای عنان زدن به تمایلات حیوانی و فیزیولوژیک بشر به وجود آمده.
Read 22 tweets

Related hashtags

Did Thread Reader help you today?

Support us! We are indie developers!


This site is made by just two indie developers on a laptop doing marketing, support and development! Read more about the story.

Become a Premium Member ($3.00/month or $30.00/year) and get exclusive features!

Become Premium

Too expensive? Make a small donation by buying us coffee ($5) or help with server cost ($10)

Donate via Paypal Become our Patreon

Thank you for your support!