Discover and read the best of Twitter Threads about #اینترنت_ملی

Most recents (5)

۱/
امروز لینک سایت zarebin.ir را دیدم که در حقیقت یک موتور جستجوگر هست. کنجکاو شدم و رفتم یکم تستش کردم متوجه شدم خیلی شبیه به گوگل داره کار میکنه بطوریکه اینقدر شباهت بین نتایج ذره‌بین و گوگل تعجب برانگیز است.اما حقیقت ماجرا اینه که ذره‌بین همان نتایج گوگل را Image
۲/
برمیگرداند اما در کنارش سانسور نیز انجام میدهد. برای اینکه شفاف تر مطرح کنیم شما یک سروری را در نظر بگیرید که به منزله همین موتور جستجوگر ذره‌بین است. یک عبارتی یا رکوئستی حاوی کوئری سرچ به سمت این ذره‌بین ارسال میکنید اما وقتی ذره‌بین درخواست را از سمت شما بعنوان کاربر میگیرد
۳/
خودش عبارتی که شما سرچ کرده بودید را در گوگل سرچ کرده و سپس برای شما به نمایش درمیاورد. اما تا اینجا صرفا در نقش یک reverse proxy عمل کرده است و کار خاصی برای سانسور انجام نداده است. نمیگیم reverse proxy است بلکه میگیم کارش شبیه reverse proxy هستش. اما نکته مهم اینجاست که
Read 9 tweets
۱/
سفر هفته گذشته #زارع‌پور به #روسیه حاشیه کم نداشت. انتشار دو تصویر از یک مصاحبه توسط مشاور #وزیر_ارتباطات خبرساز شد و از کار بی‌کار شدن مشاور وزیر را در پی داشت! کاربران شبکه‌های اجتماعی از این عزل با عنوان «قدرت دامن کوتاه روسی» یاد کردند.

#طرح_صیانت Image
۲/
روز بعد از واقعه، موتور جست‌وجوی «یاندکس» پس از ۷ سال رفع فیلتر شد. همزمان با رفع فیلتر، «جست‌وجوی امن» روی این موتور جست‌وجو هم فعال شد. کارشناسان نسبت به مسدودسازی #گوگل نگران‌اند. سوق دادن کاربران به استفاده از #یاندکس، می‌تواند اقدامی برای نظارت بر فعالیت شهروندان باشد.
۳/
دیدار #وزیر_ارتباطات با مسئولین نهاد نظارتی بر ارتباطات روسیه یا همان #روسکومنادزور که مسئول اصلی #سانسور و نظارت گسترده بر ارتباطات و رسانه‌های جمعی این کشور است و قول و قرار همکاری‌های مشترک و امضای تفاهم‌نامه‌ نگرانی‌های کاربران اینترنت در ایران را بیش از پیش کرده است.
Read 6 tweets
15 رشته توئیت و توئیت آگاهی بخش که به نظرم میتونه بدون تعصب بخشی از ابعاد مختلف موضوع #شبکه_ملی_اطلاعات و #اینترنت_ملی رو برای خیلی ها روشن کنه و فکر میکنم ارزش داره حتی اگه قبلا خوندید مجدد نگاهی بهشون بندازید👇
ممنون بابت #ریتوئیت🙏 )
) حامد به عنوان یه آدم فنی دغدغه‌مند مورد قبول خیلی ها در توئیتر فارسی هست و به نظرم کامل ترین رشته توئیت رو در این زمینه نوشته:
@Hamed
👇


1/15
) در مورد موافقت با این طرح من مطلب خوبی در توئیتر فارسی پیدا نکردم اما #میلاد_نوری در این رشته توئیت استدلال ها و سوالات مهمی رو مطرح کرده:
@MilaDnu
👇

2/15
Read 18 tweets
راه‌اندازی #اینترنت_ملی ممکنه؟
🌱پاسخ خلاصه من اینه: نتیجه یه چیزی شبیه دردسرهای #واکسن داخلیه، حتی بدتر!
1/ در صورت راه‌اندازی چه جستجوگری جایگزین گوگل میشه؟ جایگزین جی‌میل؟ جایگزین تلگرام یا ویندوز؟ با اندروید و ios کار میکنن؟... نمونه‌ای از این تلاشهای شکست خورده رو ببینین:
۲/ سال ۹۱ وزیر ارتباطات احمدی‌نژاد گفت به جای گوگل ارث، گوگل ارث اسلامی بصیر رو آوردیم و تا ۴ ماه آینده راه می‌افته. بصیر کجاست الان؟
۳/ سال ۹۳ واعظی گفت ۱۲۰ میلیارد تومان برای جستجوگرای جایگزین گوگل هزینه کردیم. با نرخ دلار فعلی میشه حدود هزار میلیارد تومن. یوز الان کار نمیکنه
۴/ای‌میل ملی چاپار رو راه انداختن با هزینه گزاف. کاربرا هرروز باید ای‌میل هاشونو پاک میکردن تا بتونن میل جدید ارسال کنن. عکس و فیلم قابل ارسال نبود. متن بهم میریخت. ارسال ۳۰ دقیقه طول میکشید! و دردسرها اونقدر زیاد بود که حتی نتونستن کارمندای دولتو مجبور به استفاده‌ش کنن.
Read 5 tweets
پس از قطع اینترنت در آبان‌ تصور میرفت که هنوز به دلیل برخی ضعف‌ها و ناکارآمدی‌های «اینترانت» (از جمله نبود جایگزین برخی خدمات خارجی در سرورهای داخل، اتکای برخی سایتهای دولتی به سرورهای خارج و بطور کلی آسیب به دانشگاه‌ها و شرکتهای کوچک و بزرگ)، حکومت هنوز آمادگی لازم را برای 👇🏽
دائمی کردن #قطع_اینترنت ندارد و حداقل نیازمند یک دورۀ «تدارکاتی» برای آن باشد.
امروز بر ما روشن‌شده که این ارزیابی اولیه اشتباه بود. حکومت دنبال رفع تک تک این موانع نیست بلکه استراتژی میانبری را اتخاذ کرده تا از تمامش یکجا پرش کند: پیچیدن #اینترانت در زرورقی بنام #فیلترینگ_سفید.
Read 47 tweets

Related hashtags

Did Thread Reader help you today?

Support us! We are indie developers!


This site is made by just two indie developers on a laptop doing marketing, support and development! Read more about the story.

Become a Premium Member ($3.00/month or $30.00/year) and get exclusive features!

Become Premium

Too expensive? Make a small donation by buying us coffee ($5) or help with server cost ($10)

Donate via Paypal Become our Patreon

Thank you for your support!