Discover and read the best of Twitter Threads about #بدیهیات

Most recents (12)

حکومت به مثابه یک بولدوزر برای اجرای احکام شریعت به لحاظ تاریخی سیره خلیفه اول و دوم بود و الآن ایده طالبان و داعش برای تشکیل دولت در دوران مدرن است.
#یادآوری_بدیهیات
توضیح بیشتر اینکه فقه شیعه چون برخلاف طالبان و داعش اقتضائات جامعه برای اجرای شریعت و لزوم همراهی جمهور را می‌فهمید از دلش پارلمان و رای گیری و تفکیک قوا بیرون آمد درحالیکه سپردن جامعه به آرای عمومی و انتخابات در آنطرف شرک محسوب می‌شد.
توضیح بیشتر اینکه در فهم فقه حکومتی شیعه تطبیق نهایی تصمیمات جمهور با شاغول شرع نیست!
آنهم توسط فقها در جایی به نام شورای نگهبان.
تصمیم نهایی در جایی است به نام تشخیص مصلحت که علاوه بر شرع سایر اقتضائات جامعه را هم بررسی می‌کنند و اتفاقا اعضایش هم فقیه و مجتهد نیستند.
Read 4 tweets
۱. وقتی می‌نویسید #مهران_مدیری حالا که قسط آخر دستمزد نجومی‌ را گرفته این مواضع را می‌گیرد معنایش اینست مابقی هم ساکتند چون هنوز اقساط را کامل نگرفته‌اند.
در واقع هوار می‌زنید ساختار فاسدی بوجود آمده که از جیب مردم با ارقام هنگفت سلبریتی‌ می‌خرد تا سر بزنگاه حرف نزنند.
#بدیهیات
۲. وقتی می‌نویسید اینها سالها سر سفره نشسته‌اند و حالا از سر سفره پانشده و دور دهان‌شان را پاک نکرده دارند گاز می‌گیرند و جفتک می‌زنند در واقع دارید هوار می‌زنید این سیستم به قدری ناکارآمد است که حتی در سفره‌داری ساده و خرید سلبریتی و نمک گیر کردن هنرمندان هم شکست خورده است.
۳. وقتی ارقام میلیاردی قراردادهای سلبریتی‌ها را افشا می‌کنید که مثلا از ایشان انتقام بگیرید چون متاسفانه یا خوشبختانه تلویزیون و شبکه‌ها در ایران خصوصی نیست شما در واقع دارید از فساد در یک نهاد حاکمیتی افشاگری می‌کنید که خیلی عادی شده است و تا طرف موضع سیاسی نگیرد افشا نمی‌شود.
Read 6 tweets
با غارتگران حاكم -که سیاهی جهل و ظلم تمام مغز و چشمشان را بسته- سخن گفتن بیهوده است، اما اگر ذره‌ای به ادعاهایتان باور دارید، تنها خواسته‌ #امیرحسین_مرادی و #علی_یونسی در دادگاه را اجرا کنید: "فیلم ۵۹ روز اول بازجویی را عینا بدون حذف هیچ جزییاتی منتشر کنید."
توضیح #بدیهیات برای جاهلان در قدرت:‌
منظور، فیلم بازجویی در سلول‌های بند ۲۰۹ وزارت اطلاعات در طی ۵۹ روز اول بازداشت است و نه فیلم اعتراف اجباری که در آن #امیرحسین_مرادی و #علی_یونسی را با لباس‌های خودشان در یک مدرسه و پس از هفته‌ها شکنجه و تهدید و تطمیع در مقابل دوربین نشاندید.
حتی برای حفظ ظاهر هم که شده به بیدادگاه نمایشی و سیستم قضایی فاسد خودتان احترام بگذارید. افساد فی‌الارض، "اتهام" مورد نظر وزارت اطلاعات بود و نه "جرم" که توسط "دادگاه" بلاموضوع تشخیص داده شد.
#علی_یونسی #امیرحسین_مرادی
Read 3 tweets
هرجا که قدرت هست، مقاومت هم هست.
-میشل فوکو
#بدیهیات
به عبارت دیگر، هر جا «کرئون» هست، «آنتیگونه» هم هست.
کرئون یک دیکتاتور خودرای نیست،او پیچیده‌تر از این حرفهاست.او ضامن«قانون انسانی‌»ست،همانطور که آنتیگون ضامن«قانون الاهی»ست،نوعی تقابل دو اخلاق،شکلی از مواجهه فردودولت،خانواده وجامعه مدنی،اخلاق و قانون و...در جریان است.بله،هر دو طرف به یک میزان محقند و مفهوم تراژدی دقیقا همین‌ است.
Read 7 tweets
چه نفت قیمتش به صفر برسد چه به صد، شما سعی کنید اخبار نبینید، تاریخ بخوانید.
چون تحولات بنیادین معمولا در صدر اخبار قرار نمیگیرند.
#بدیهیات
«کارشناس مسائل» اسم دیگرِ «نیروی واکنش سریع به هیجان مخاطب» است.
رسانه‌ها هرشب،به فراخور اخبار،یک مشت نخاله را بعنوان «کارشناس» دعوت میکنند؛ افرادی موظف و وظیفه‌بگیر،با عمق نیم‌سانت که اگر دسترسی‌شان به اینترنت را دو ساعت قطع کنی، عملا هیچ حرفی برای گفتن ندارند. اینها مواجب میگیرند که توضیح واضحات بلغور کنند یا سرمایه‌گذارشان را پروموت کنند./
Read 5 tweets
بله، در «لاس‌وگاس» هم کارتن‌خواب زیاد هست، اما در «لاس‌وگاس» انقلاب مستضعفان نشده است.
#بدیهیات
با این مقایسه‌های پیش‌‌افتاده که نمیتوانیم سر تاریخ شیره بمالیم.
حکام ما باید توضیح دهند چرا یک دهه پس از انقلاب مستضعفان، به توصیه بانک جهانی بزرگترین پروژه «خصوصی‌سازی» در خاورمیانه را اجرا کردند و دارایی‌های عمومی و صنایع ملی را به مشتی نخاله و تفالهٔ رانتی دادند؟
چرا برنامه خصوصی‌سازی را به بخش خدمات، نظام‌آموزشی، نظام سلامت و ... تسری دادند و از وعدهٔ آب و برق مجانی رسیدند به «خودت بمال»؟
Read 4 tweets
شهاب حسینی:«اگر ما هنرمندیم و ادعایمان می‌شود پس صدای مردم باشیم».
کسی که «صدای اختلاسگران» شد و حتی یکبار حاضر نشد بابت حضورش در سریالی که با غارت صندوق فرهنگیان ساخته شد یک عذرخواهی از مردم بکند، نه میداند هنرمند چیست، نه میداند صدا چیست، نه میداند مردم کیست.
#بدیهیات
کسیکه برای بازی در فصل اول سریال شهرزاد، از هادی رضوی و محمد امامی، ماهی 120 میلیون تومان حقوق گرفته است، و حالا پس از رو شدن همه چیز، باز هم حاضر نیست نه که پول را پس بدهد، بلکه حتی یک جمله از غارت مردم توسط آقازاده‌ها ابراز تاسف کند کند، چگونه میخواهد «صدای مردم» باشد؟
عکس یادگاریِ احسان دلاویز(از محکومان پرونده فساد صندوق ذخیره فرهنگیان)، محمد امامی(از متهمان پرونده فساد از صندوق ذخیره فرهنگیان) و «صدای مردم».
Read 3 tweets
قبل از ابراز احساسات رد پول را بگیرید.
#بدیهیات
دیشب برنامه‌ای دیدم که ابی و مهناز افشار(عروس محمدعلی رامین) و آرش و یک صورت پلاستیکی دیگر «هیات ژوری پرشین گات تلنت» بودند.
پول این برنامه را کی میدهد؟
این یارو «ابی» مگه «برانداز» نیست؟ پس ورِ دلِ عروس محمدعلی رامین چه میکند؟
#رد_پول
Read 3 tweets
«مخاطب» آخرین چیزی‌ست که هنگام نوشتن باید به آن فکر کرد.
#بدیهیات
نوشتن برای مخاطب، یعنی محاسبه سود و زیان. اما «حقیقت» یعنی عدم این محاسبه.
برای وفاداری به حقیقت باید مخاطب را کسر کرد نه زیاد. من به تمام متن‌هایم که زیاد مورد استقبال قرار گرفته‌اند، مشکوکم.
Read 4 tweets
شجریان و پسرش هر دو در ردهٔ «هنرمندان حکومتی» جای می‌گیرند.
پدر، قبل از انقلاب با آن رژیم بود، بعد از انقلاب با این رژیم(جناح اصلاح‌طلب) و پسر هم که یک بنفش دعوت بر سر سفره است.
هی «مردمی مردمی» به ریش آنها نبندید.
ماشالله خوب هم بارشان را بسته‌اند.
#بدیهیات
درباره جایگاه هنری‌شان هم بنده نه علاقه‌ای به چه‌چه و ردیف و این حرفها دارم و نه به این بحث ورود می‌کنم.
ورود نمی‌کنم یعنی هم صلاحیتش را ندارم هم خوشم نمی‌آید.👆
Read 5 tweets
عددی نیستید.
#بدیهیات
جیره‌تان از ناحیه آل‌آقا قطع شود، اتاق‌فکر پروژهٔ «گذار» حسابتان را شارژ نکند، جسدی نباشد که معاشتان را تامین کند، بجای کراوات زدن کج‌وکوله و رقصیدن و چیتان‌فیتان کردن باید کف ایستگاه‌های مترو را برای چند سنت بلیسید.
اگر «هله‌هوله‌ها» در بی.بی.سی و منوتو بی‌وقفه پروموت‌تان نکنند و «تاثیرگذار» و «فعال» و «پژوهشگر» به خیک‌تان نبندند، طول عمرتان از طول عمر ماندن غذا در معدهٔ نوزاد کمتر است و با اولین سیفون توی فاضلات غرق‌آب میشوید. فعلا تا وقت هست، بارتان را ببندید. کشیدن سیفون نزدیک است.
Read 3 tweets
در مورد قانون سربازی اجباری یک خطای رایج وجود دارد. رضاشاه خدمت نظام را اجباری نکرد. پیش از او هم سده‌ها همانند آن در ایران وجود داشت. کاری که رضاخان از زمان تصدی وزارت جنگ آغاز کرد این بود که تبعیض را برداشت و دایرۀ شمول آن را به طبقات شهری و خان‌زاده‌ها و ملازاده‌ها گسترش داد.
این بود که صدای اعتراض بسیاری بلند شد. البته همه اعتراض نکردند. برای نمونه مدرس که بزرگ‌ترین دشمن رضاخان بود با این موضوع همراهی کرد.
پیش از رضاخان تنها یک بار امیرکبیر در چهارچوب نظام موسوم به «بنیچه» اصلاحاتی در امر سربازگیری انجام داد. به این صورت که دفترهای مالیاتی هر...
...دهی مبنای تعداد سربازانی قرار می‌گرفت که آن ده باید بفرستد و هزینۀ آن سرباز هم در طول خدمت بر عهدۀ دولت و خان آن ده بود. پس از امیرکبیر این نظام مانند دیگر امور کشور به مرور دچار فساد شد:
نخست اینکه خان‌ها و کدخداها به مأموران دولتی رشوه می‌پرداختند تا از میان فرزندان...
Read 13 tweets

Related hashtags

Did Thread Reader help you today?

Support us! We are indie developers!


This site is made by just two indie developers on a laptop doing marketing, support and development! Read more about the story.

Become a Premium Member ($3.00/month or $30.00/year) and get exclusive features!

Become Premium

Too expensive? Make a small donation by buying us coffee ($5) or help with server cost ($10)

Donate via Paypal Become our Patreon

Thank you for your support!