Discover and read the best of Twitter Threads about #برجام

Most recents (7)

١/
#رشتو با عنوان "بر سر #ما چه ميآيد...!"

اين روز ها سوال هاي بي جواب بسياري در ذهن من و شما بابت خيلي از مسائل روز و مشكلات زندگي و اخبار در جريان وجود دارد، سوال هايي نظير:
-چرا ترامپ #برجام را طلاق داد!؟
-چرا پس از اين طلاق ايران برجام را آتش نزد؟
٢/
-چرا از بعد از اين طلاق شاهد مهاجرت موج زيادي از مردم ايران به خارج كه تعداد زيادي هم از آقازاده ها و يا بستگان نزديك به مقامات در آن بودند بوديم؟
-آيا قرار است جمهوري اسلامي سرنگون شود كه اين مهاجرت ها شد؟
-چرا در ابتداي اين طلاق شاهد #عدم_همراهي كشورهاي ٥+١ و اتحاديه اروپا و
٣/
خيلي ديگر از كشور ها با #ترامپ و آمريكا بوديم، اما هم اكنون اكثر همان كشورها مواضع نزديك با ترامپ دارند!
-چرا سپاه تحريم شد؟
-چرا اينستكس كار نكرد؟
-جنگ ميشود؟ جنگ نميشود؟
و بسياري سوال هاي ديگر....

اما #مهمترين_سوال "بر سر #ما چه مي آيد...؟؟"
Read 74 tweets
با فرارسیدن #تحریم های نفتی و بانکی و شاخ و شانه کشیدن طرفین برای یکدیگر؛ در این #رشته_توییت می‌خواهم به بررسی اثرات تحریم‌ها بر #اقتصاد ایران و زندگی روزمره #مردم بپردازم:
⬇️
1. زمانی که #برجام امضا و عملیاتی شد؛ شاهد رفت و آمد سران کشورهای مختلف به تهران و ابراز علاقه آنها برای سرمایه‌گذاری در ایران بودیم. قول و قرارهایی رد و بدل شد اما در نهایت هیچ لقمه دندان‌گیری به دهان هیچ‌کس نرسید؛ چرا که هیچ چیز در هیچ کجا تغییر نکرده بود.
2. از این طرف هنوز کسانی بودند که به هر روش سعی در حفظ و تشدید تخاصم داشتند؛
از سرمقاله و تیترهای آتشین، تا شعار «مرگ بر» و سخنرانی در هر تریبون ممکن.
از حمله به #کنسولگری_عربستان تا پرتاب #موشک با نوشته عبری!
خلاصه اینکه از ایران پیامی قوی مخابره شد: "در به همان پاشنه می‌چرخد"
Read 44 tweets
#سری_توییت تحلیلی. #جمهوري_اسلامي چگونه می خواهد روزهای سخت را پشت سر بگذارد.
1- در این #رشته_توییت میخواهم بگویم، نظام چرا حداقل در کوتاه مدت با توجه به ادامه وضع موجود علی رغم فشارهای داخلی و خارجی تغییر محسوسی در رفتارش نخواهد داد. من با بررسی شرایط موجود به ویژه سیری که #اعتراضات_سراسری طی کرده شروع خواهم کرد و نحوه رفتار ج.ا را بررسی خواهم کرد.
2- رهبر #جمهوري_اسلامي که مدتی ساکت بود در آخرین سخنرانی خود مواضع جالبی گرفت. او ضمن تایید اوضاع نامساعد اقتصادی گفت که اکثر مسایل به مدیریت داخلی برمیگردد. همچنین گفت که نظام دچار بن بست نیست و مذاکره ای هم با آمریکا به ویژه دولت فعلی نخواهد شد.
leader.ir/fa/speech/2186…
Read 37 tweets
#رشتو درباره #قطعنامه۵۹۸ و #جام_زهر:
۱- موضوع تعیین متجاوز (بند۶) و کمک به بازسازی و جبران خسارت‌ها (بند۷) برای نخستین بار در قطعنامه ۵۹۸ آورده شد. موضوعی که جزو بدیهیات حقوقی بود و بدون آن امکان ترک مخاصمه و صلح پایدار وجود نداشت. چیزی که در ۱۲ قطعنامه پیشین اصلا وجود نداشت!
۲- قطعنامه ۵۹۸ در ۳۰ تیرماه ۱۳۶۶ به تصویب رسید. یعنی ۶ ماه پس از عملیات کربلای ۵ و در واقع پس از آغاز نشانه‌های پیروزی بخش ایران در جنگ.
۱-۳- تداوم جنگ موجب خسارت‌های بسیاری به کشور شد و اگر شرایط و زمینه‌های پایان آن وجود می‌داشت حتما باید صورت می پذیرفت. نشانه‌هایی از وجود این زمینه‌ها بعد از فتح خرمشهر وجود داشت، کما اینکه برخی مستند به آن خواستار پایان جنگ یا لااقل پذیرش آتش بس بودند...
Read 6 tweets
در این #رشته_توئیت از منظر #سیاستگذاری_انرژی منافع #آمریکا، #عربستان، #اروپا و #چین در رابطه با #برجام پرداخته ام.
طبق این تحلیل آمریکا و عربستان بیشترین سود از لغو برجام را میبرند و ایران، اروپا و چین باید برای حفظ برجام و جریان فروش نفت ایران حتی بعد از خروج آمریکا، تلاش کنند/
1. #آمریکا:
-وابستگی امریکا به واردات نفت خام در سالهای اخیر کاهش یافته و در سال2017 به کمترین میزان آن از1967 تاکنون رسیده و نسبت واردات خالص به کل مصرف نفت به 19% کاهش یافته.
- نکته مهم دیگر کاهش سهم نفت وارداتی آمریکا از منطقه خلیج فارس است. در سال 2017، 5منبع برای واردات نفت/
/امریکا عبارنتد از: کانادا 40%، عربستان 9%، مکزیک 7%، ونزولا7% و عراق6%
- از طرفی امریکا در سال 2017 برای اولین بار در تاریخ به صادرکننده خالص گاز تبدیل شد و صادرات گاز مایع (LNG) و گاز با خط لوله این کشور رو به افزایش است و بدلیل قیمت نسبتا بالا تولید گاز در امریکا، تنها تهدید/
Read 15 tweets
1-امروز، سالروز امضا #بیانیه_تهران است. توافق هسته ای که "پیروزی استراتژیک" و اوج هنر دیپلماتیک تیم قبلی مذاکره بود.
آقای #جبراییلی با شمردن شروطی گفته بودند، #برجام، خیانت و کسانی که آن را بزک کردند خائن هستند. میخواهم نشان دهم چه چیز خیانت و چه کسی خائن بود و هست.
#رشتو⬇️
2-در این توافق، بخشی از "دارایی هسته ای"(1200کیلو اروانیوم با غنای کم) بدون هیچ "تضمین عملی" به ترکیه ارسال و تا بدون هیچ "اقدام متقابل"،«مذاکره برای مذاکره» شروع و 120کیلو اورانیوم 20درصد به ایران تحویل شود.
هیچ "رفع تحریمی" در این بیانیه وجود ندارد حتی به آن اشاره هم نشده است.
3-در این بیانیه، حتی "حق غنی سازی ایران" به رسمیت شناخته نمیشد.
کشورهای برزیل و ترکیه به نمایندگی از غرب این توافق را امضا کردند در حالیکه هیچ تضمینی در مورد برگشت اورانیوم، رفع تحریم، تحویل سوخت 20 درصد و... از طرف همین کشورها هم به ایران ارائه نشد چه رسد به غرب و مخصوصا آمریکا!
Read 8 tweets
روزنامه اینترنتی سعودیِ ایلاف ساعاتی قبل گفتگوی‌ بسیار مهمی با آویگدور لیبرمن، وزیر دفاع #اسرائیل منتشر کرده
در این گفتگو درباره آخرین تحولات منطقه و فلسطین بحث شده و بخش‌هایی از آن هم مربوط به #ایران است:
* شما و ایران در داخل سوریه با یکدیگر می‌جنگید، درحالیکه سوریه نه خاک اسرائیل است نه خاک ایران!
این درست نیست، از ابتدا در جنگ سوریه که بیش از ۷ سال است ادامه دارد دخالت نکرده‌ایم. آنجا ایرانی‌ها، حزب‌الله، شبه‌نظامیان دیگر، روسیه، داعش و ... حضور دارند و همه با یکدیگر می‌جنگند/
برای همه آن‌ها آرزوی موفقیت دارم! ما در جنگ سوریه دخالت نکرده و نمی‌جنگیم اما ایران در تلاش است پایگاه‌هایی برای خود در سوریه تاسیس کرده و آن‌ها را به تسلیحات پیشرفته تجهیز کند تا از این پایگاه‌ها ما را مورد تهاجم قرار دهد. نمی‌توانیم دست بسته بایستیم وقتی مشاهد می‌کنیم که ایران/
Read 11 tweets

Related hashtags

Did Thread Reader help you today?

Support us! We are indie developers!


This site is made by just three indie developers on a laptop doing marketing, support and development! Read more about the story.

Become a Premium Member ($3.00/month or $30.00/year) and get exclusive features!

Become Premium

Too expensive? Make a small donation by buying us coffee ($5) or help with server cost ($10)

Donate via Paypal Become our Patreon

Thank you for your support!