Discover and read the best of Twitter Threads about #بلوچ

Most recents (17)

🧵بازنشر از دسگوهارا‌ں

از سلسله مقالات و گزارش‌ها

امنیتی سازی معیشت اقتصادی
سوختبری

#دسگوهاراں. ندای زنان بلوچ برای زن، زندگی، آزادی

⬇️ Image
در ادامه گزارش امنیتی‌سازی و ناامن‌سازی قهری/ پیرامون «امنیت» در حاشیه در این بخش بعد امنیتی‌سازی اقتصادی، به عنوان یکی از ابعاد مهم امنیتی‌سازی منطقه سیستان و بلوچستان می پردازیم.
⬇️
بخش اقتصادی خود دارای دو بخش است که به دلیل مفصل بودن مطلب، ابتدا بخش سوختبری، و در روزهای آینده بخش‌های دیگر را منتشر می کنیم.
⬇️
Read 55 tweets
🔴 سریر حکومت کشتار غرق در خون: تنها در یک روز ۱۰ نفر با طناب دار به قتل رسیدند
۱۳ اردیبهشت ۱۴۰۲

بر اساس گزارشات رسانه‌های حکومتی و فعالان حقوق بشر، تنها ظرف یک روز پنج زندانی در زندان رجایی شهر کرج، دو زندانی در میناب، دو زندانی در زندان قزوین👇
#اعدام_قتل_عمد_حکومتی Image
و یک زندانی در نیشابور با قتل حکومتی (اعدام) جان باخته‌اند. اسامی و اتهامات این شهروندان را در اخبار مجزا آورده‌ایم.
این در حالی‌ست که به فهرست بلند بالای زندانیانی که برای قتل به انفرادی منتقل شده‌اند هر لحظه اضافه می‌شود.👇
در این میان زندانیان #بلوچ را بیش از سایر گروه ها به مسلخ برده اند. حکومت کشتار که بیش از چهار دهه به لطف قتل عام چه در زندان‌هایش و چه در جنگ بقا یافته، حالا در دریای خون خود در حال دست و پا زدن است. با فروکش کردن تظاهرات خیابانی،👇
Read 5 tweets
قسمت دوم مقاله:
آنچه در اعتراضات ۶ ماهه #جنبش_ماهو_بلوچ گذشت از آغاز تا حرکت به سوی زوال

تا اینکه اولین اختلاف بین نیروهای برانداز_ملی و #مسجد_مکی ظهور کرد، و آن زمانی بود که #مولانا_عبدالحمید بر عکس خواسته کف خیابان که شعارها براندازانه و اصل نظام را هدف قرار داده بود
۱/ادامه👇
مساله تغییر قانون اساسی! را بیان کرد و این مساله به گونه ای در رسانه ها بازتاب یافت که گویا صحبت همه آزادی خواهان #بلوچ حاضر در کف خیابان است.

این مساله از نگاه #احزاب و جریان های برانداز به معنی نادیده گرفتن خواسته های ملی فرهنگی جنبش تلقی شد و جریانات ملی از آن لحظه
۲/👇ادامه
راهشان را رفته رفته جدا کردند چون نگران شدند که این مساله به سمت نادرستی حرکت کند

به همین خاطر #پلاکاردهای ملی را بر افراشتند و شعارهای مردم را سازماندهی کرده و اعتراضات زاهدان را به یک مدرسه سیاسی بسیار قوی تبدیل کردند و با این کار حضور جریان های #ملی را در کف خیابان
۳/👇ادامه
Read 12 tweets
بازنشر:‌
انتقال دو زندانی بلوچ به قرنطینه زندان مرکزی دُزاپ (زاهدان) جهت اجرای حکم #اعدام

به گزارش رسانک، روز شنبه ۶ اسفند ماه ۱۴۰۱، مسئولان زندان مرکزی دُزاپ (#زاهدان) دو زندانی محکوم به اعدام را جهت اجرای حکم اعدام به قرنطینه منتقل کردند.
⬇️
هویت این زندانیان "هادی اربابی (گرگیج)، فرزند احمد و "محمد اسحاق گرگیج" فرزند خدارحم، هر دو نفر اهل #زاهدان عنوان شده است.
⬇️
این شهروندان #بلوچ در سال ٩٧ به همراه ده نفر دیگر شامل یک سردار، چهار سرهنگ سپاه و سه افسر و بسیجی طرح امنیت با هویت "پودینه"، "سنجری"و "علی میر" همگی اهل زابل به اتهام جرایم مربوط به مواد مخدر بازداشت شدند.
⬇️
Read 4 tweets
به گزارش کمپین فعالین بلوچ، روز سه شنبه ۲۵ بهمن ماه ۱۴۰۱، یک زندانی #بلوچ به دلیل ضرب و جرح در زندان #کرمان، جان خود را از دست داد.

هویت این زندانی بلوچ “#پرویز_صفاری” فرزند بدل اهل #شیرآباد #زاهدان عنوان شده است.
⬇️
گفته می شود پرویز به مدت دو سال در زندان 3کرمان بسر میبرده و در تاریخ ۱۳ بهمن ماه توسط مسئولین زندان مورد ضرب و جرح قرار گرفته بود.

این زندانی بلوچ پس از ضرب و جرح و اصابت جسم سخت به سر توسط مسئولین زندان به بیمارستان افضلی پور منتقل شده و به مدت ۹ روز در کما بسر میبرده است.
⬇️
آقای صفاری به دلیل ضربه ای که به سر وی وارد شده و جراحت ناشی از آن، در ۲۵ بهمن ماه ۱۴۰۱ در زندان کرمان جان خود را از دست داده است.

پیکر آقای صفاری امروز دوم اسفند ماه ۱۴۰۱ به خانواده وی تحویل داده شده است.
⬇️
Read 4 tweets
🟥به گزارش کمپین فعالین بلوچ، ابوالفضل ماهگلی رئیس سازمان قضایی نیروهای مسلح سیستان و بلوچستان در رابطه با پرونده کشتار #جمعه_خونین $زاهدان در هشتم مهرماه، از بازداشت تنها دو نیروی نظامی خبر داد.❗️
⬇️
آقای ماهگلی در گفتگو با تسنیم گفت: “هم اکنون در بخشی که متهمین هستند، تحقیقات پرونده تقریبا کامل و دو مامور بازداشت شدند و نفرات دیگری هم متهم هستند.”
⬇️
رئیس سازمان قضایی نیروهای مسلح #سیستان‌وبلوچستان علت تاخیر در رسیدگی به پرونده کشتار جمعه خونین زاهدان را که تاکنون منجر به صدور کیفر خواست و به دادگاه ارسال نشده، عدم تکمیل اسناد و مدارک از جمله گواهی انحصار وراثت که برای دادگاه مهم است عنوان کرده است.
⬇️
Read 6 tweets
بازنشر:
گزارش کمپین فعالین بلوچ، با گذشت بیش از ۴ ماه از زمان بازداشت دو جوان بلوچ، آنها همچنان در بازداشت و بلاتکلیفی بسر میبرند.

هویت این دو جوان بلوچ، «#نظام_حوت» فرزند لال محمد و «#منصور_حوت» فرزند کمال خان از شاعران #بلوچ و هر دو اهل #چابهار عنوان شده است.
⬇️
گفته می‌شود، #نظام_حوت در تاریخ ۸ مهرماه و #منصور_حوت در تاریخ ۱۰ مهرماه ۱۴۰۱ از #چابهار توسط نیروهای اطلاعات سپاه بازداشت شدند؛ این دو جوان با گذشت بیش از ۴ ماه از زمان بازداشت، همچنان در بلاتکلیفی بسر میبرند.
⬇️
طبق این گزارش، #منصور_حوت به مدت ۱۰ روز در بازداشتگاه اطلاعات سپاه #چابهار و زیر شکنجه نگهداری شده و پس از آن به بند ۲ زندان مرکزی #زاهدان منتقل شده است.
⬇️
Read 5 tweets
ترجمه:
🇮🇷 خلاصه تظاهرات اعتراضی ایران برای دوره ۷ روزه ۸-۱۴ بهمن‌ماه ۱۴۰۱، گردآوری شده از شواهد تصویری

نتایج:
#️⃣ تعداد کل افراد مشاهده شده معترض: ~1096 نفر
#️⃣ تعداد سایت های اعتراضی: 42
#️⃣ تعداد شهرها و شهرستان های تحت تاثیر: 15

📊 نمودار ⬇️
🧵 1/5 ⬇️
ادامه
#️⃣ میانگین (میانگین) مشارکت روزانه معترضان: ~164
#️⃣ تعداد تظاهرات اعتراضی (شامل روزهای متفاوت): 46
#️⃣ میانگین (میانگین) اندازه تظاهرات اعتراضی: ~ 25 نفر

🗒️ برگه داده 🔢 آمار 📊 نمودارها ⬇️
🧵 2/5 ⬇️
ادامه
#️⃣ بزرگترین سایز اعتراض: ~397 (#زاهدان)
#️⃣ حوادث شعارهای اعتراضی از ساختمانها: 16
#️⃣ درصد افراد درگیر در فعالیت اعتراضی شبانه: 18 درصد
#️⃣ درصد اعتراضات با حضور نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی ایران: 4 درصد❗️

🧵 3/5 ⬇️
Read 5 tweets
🧵هدف @criticalthreat اطلاع‌رسانی و آموزش سیاست‌گذاران، جوامع اطلاعاتی و نظامی، و همه شهروندان علاقه‌مندی است که نیاز به درک تفاوت‌های ظریف و مقیاس تهدیدات منطقه دارند.

اخبار اعتراضات #ایران، ۱۴ بهمن‌ ۱۴۰۱:
⬇️
🟧رژیم ایران با مولوی عبدالحمید روحانی برجسته سنی در یک الگوی ثابت تشدید تنش قرارگرفته که خطر دامن زدن به تنش های فرقه ای در ایران را بدنبال دارد.❗️
#زاهدان #بلوچستان
⬇️
🔸عبدالحمید یک منتقد صریح رژیم است که از خطبه های نماز جمعه خود در #زاهدان، برای الهام بخشیدن به تظاهرات هفتگی در انتقاد از بدرفتاری رژیم با #بلوچ های ایرانی و بدرفتاری با معترضان استفاده کرده است.
⬇️
Read 38 tweets
1. خیلی مهم
بازم صبح جمعه شد و روز، روز #بلوچستان شجاع و دوست‌داشتنیه.
یک لیست 54نفره از بازداشت‌های فله‌ای احراز هویت شدن و ما باید این لیست رو برسونیم دست کسایی که کفیل پیدا میکنن.
بچه‌ها زیر شکنجه‌‌های شدیدی‌ان و بعضیاشون حتی شناسنامه هم ندارند.
#مهسا_امینی
#بلوچستان_تنها_نیست
2. حکومت برای تخریب روحیه به بلوچ‌ها میگه مردم ایران حتی اسم شمارم نمیدونن و شماها اصلا براشون مهم نیستید. درحالیکه ایرانی‌تر از #بلوچ نداریم و همه ما پاره‌ی یک تنیم. پس سفارش نمیکنم.
این لیست باید ازش تمام قد و حداکثری حمایت بشه.
از زاهدان تا تهران جانم فدای ایران
#مهسا_امینی
3.
۱-علی براهویی
۲-محمد گرگیج ۱۸ساله
۳-اسحاق ریگی ۲۳ف محمد
۴-محمد براهویی
۵-بنیامین کوهکن ۱۶ساله ف حمیدرضا
۶-الیاس ریگی پورکریمی( براهویی)
۷-نعمت الله سرگلزاهی
۸-احسان سرگلزاهی
۹-کریم کشانی
۱۰-سعید(فامیل نامشخص)
۱۱-یاسین ارباب ۱۸ ساله
#مهسا_امینی
#بلوچستان_تنها_نیست
Read 7 tweets
🔴 این دو دختر دانشجو ساعت پنج صبح ۲۴  آذر در حمله‌ی مأموران امنیتی به خانه‌هایشان در اکباتان ربوده شده‌اند و هیچ خبری از وضعیت هیچ‌کدام‌شان و اتهام‌شان و بازداشت‌کنندگان‌شان نیست:

سارا بهزادی، ۲۷ ساله، دانشجوی زبان انگلیسی
آناهیتا فرهمند، ۲۶ ساله، دانشجوی کامپیوتر

#SS35
🚩 #محمد_آرن_زیرک_خشت‌_مسجدی (مجید) ، از بازداشتی های #رشت

محمد ۲۶ آبان حوالی میدان مادر رشت بازداشت شد و به #زندان_لاکان رشت منتقل شده است. اتهام محمد اخلال در نظم عمومی و حضور در تجمعات غیر قانونی عنوان شده. محمد از بیماری رنج می‌برد؛ همچنین او در تماس تلفنی اظهار داشته که حال
روح نامناسبی دارد. در حال حاضر امکان آزادی موقت محمد به قید وثیقه وجود دارد؛ اما بدفعات دادسرا از قبول وثیقه امتناع کرده. میزان وثیقه برای آزادی موقت محمد ۵۰ میلیون تعیین شده. هنوز امکان قانونی تعیین وکیل برای محمد وجود ندارد...
Read 9 tweets
خیبرپختونخواہ اور بلوچستان کے مختلف علاقوں میں پاک فوج اور پیرا ملٹری فورسز کی کارروائیاں جاری ہیں اور فورسز نے گزشتہ چند روز کے دوران ٹی ٹی پی، دائش اور بلوچ مزاحمت کاروں کے تقریبا ً دو درجن افراد کو ٹھکانے لگا دیا ہے۔اعلی ٰ عسکری حکام کے مطابق ان کارروائیوں کا مقصد۔۔۔ Image
افغانستان کی بدلتی ہوئی صورتحال کے ممکنہ اثرات اور اسپائلرز کی متوقع کاروائیوں سے ان علاقوں کو محفوظ بنانا ہے تاکہ ماضی کے تجربات کے تناظر میں ان سرحدی علاقوں کو پھر سے منفی اور ریاست مخالف سرگرمیوں کا مرکز بننے نہیں دیا جائے اور امن کو بحال رکھا جاسکے۔
اس ضمن میں ہفتہ رفتہ کے دوران جنوبی #وزیرستان میں #دہشتگردوں کی موجودگی کی #خفیہ اطلاعات پر ایکشن لیتے ہوئے 4 اہم کمانڈروں سمیت 10 مطلوب دہشتگرد وں کو ہلاک کیا۔ یہ تمام افراد شہریوں کی ہلاکتوں اور بم #دھماکوں میں #حکومت کو مطلوب تھے۔ ان کے ٹھکانے سے بڑی تعداد میں
Read 7 tweets
داستانی از یک دانشجوی #بلوچ
دانشجوی ادبیات دانشگاه تهران بودم، یکی از دانشجویان کلاس ما بلوچ بود بعضی وقتها با لباس بلوچی سر کلاس میآمد...
خلاصه که سوژه کلاس ما بود مخصوصا بخاطر لهجه اش! استاد ادبیات ما کاظم دزفولیان که یکی از اساتید برتر دانشگاه بود،
روزی برای تحقیق به ما گفت متنی را تنظیم کنید که کاملا #فارسی باشد.
چند روز بعد وقتی استاد سر کلاس آمد نگاهی به کلاس انداخت و دانشجوی بلوچ را که آنروز لباس بلوچی پوشیده بود بلند کرد، همه زدند زیر خنده!!
دانشجوی بیچاره از خجالت قرمز شده بود میخواست دوباره بشیند
که استاد با عصبانیت کلاس را به سکوت خوانده و او را پیش آورد. سپس از ما خواست دلیل خنده خود را نوشته و به او بدهیم. استاد پیش از اینکه نوشته ها را بخواند گفت:
دلیل انتخاب دانشجوی بلوچ بخاطر این بوده که از بین تمامی تحقیق ها فقط تحقیق این دانشجو صد درصد فارسی بوده است،
Read 8 tweets
#رشتو
۱.درآستانه ۲۱آذرروزی که ارتش شاهنشاهی برای نجات آذربایجان وارد تبریزشدوبه حکومت ۱ساله حزب دموکرات آذربایجان به رهبری پیشه وری پایان داد #اردوغان در
مراسمی که به مناسبت پیروزی ارتش آذری درجنگ ۴۴روزه قره باغ تدارک دیده شده بود،حضورمی یابدوشعری دررابطه باجدایی #ارس می خواند!
۲.معنای بخشی ازشعرمی گوید:رودارس را جدا کردندوآنرا باخاک پرکردند،این شعر
فولکلور آذری درزمان جداشدن آن بخش از خاک ایران دردوره قاجارسروده شده وسینه سینه توسط مردم منتقل شده است،درد جدایی آذربایجان از ایران ونقش رودارس دراین جدایی.
حالااردوغان کسی که سودای امپراتوری #عثمانی رادارد
۳.دایه عزیزتر از مادربرای آذربایجانیها شده است! اردوغان هم همانند #رژیم_اسلامی مهره #گلوبالیسم در #خاورمیانه است واهداف آنهارا درمنطقه دنبال می کند.توجه داشته باشیم ترکیه نوین توسط #آتاتورک بنانهاده شد حدود۷۵سال پیش.
درجمهوری ترکیه احزاب نقش اساسی را درسیاست ایفا می کنند.
Read 18 tweets
میرا یہ تھریڈ ان پشتون تحفظ تحریک کے گُل خانوں کیلئے ہے جو مجھ سے یوتھیوں جیسا سوال کرتے ہیں کہ؛
“تم نے اپنا نام اور تصویر تو لگائی نہیں اور ھمارے لیڈران پر تنقید کرتے ہو”
تو عرض ہے کہ @GulBukhari ایک جنرل کی بیٹی اوربرطانوی شہری ہے اور اس کو فوج پر تنقید کرنے کی وجہ سے پاکستان
2
میں گرفتار کرلیا گیا۔
@AWGoraya اور چار دیگر لوگوں کو تنقید پر اغوا کرکے تشدد کیا گیا۔
#بلوچ بیچارے تو اغوا ہونے کے بعد زندہ بھی نہیں ملتے۔
#مہاجروں کو صرف @AltafHussain_90 کا ساتھ دینے پر اغوا اور تشدد اور بعض کو دوران حراست قتل بھی کردیا جاتا ہے۔
#یورپ میں بسنے والے #پشتون
3
بیچارے اپنے گھر والوں سے ملنے کیلئے #تُرکی یا #دُبئی جاتے ہیں
مگر
یہ کیسے ممکن ہے کہ #PTM کے ایسے ایسے لوگ جو اپنے اصل نام، تصویر اور لوکیشن کے باوجود، ہر روز اپنی ویڈیوز شیئر کرنے کے باوجود اور سارئے پاکستان میں گھومنے پھرنے کے باوجود، فیسبُک ٹوئیٹر پر فوج کو گالیاں دینے کے
Read 5 tweets
#اردو اور #پنجابی پر لعن طعن ہورہی ہے اس میں نہ اردو اور پنجابی کا کوئ قصور ہے اور نہ ہی یہ دو زبانیں بولنے والوں کا قصور ہے بلکہ اردو کو سرسید، جناح ، مولویوں نے مذموم سیاسی و مذہبی مقاصد کے لیئے استعمال کیا اس کی وجہ سے تنازع بنا - زبانوں پر تعصب شرعا” حرام ہے

#SNC #AikNisab
صحیح بخاری کی حدیث سے تمام زبانوں کا احترام واجب ہوگیا ۔ مگر تحریک پاکستان کے مولانا ظفر علی خان (پنجاب) کی جہالت ملاحظہ فرمائیں کہ بغیر کسی شرعی دلیل کے جنوبی ہند کی زبانوں کو کمال بے حیائ سے “کافر” قرار دیا ہے ۔ اور یہ تلخ حقیقت شفقت محمود #SNC #AikNisab کی بھی سمجھ سے باہر ہے
آل سعود و وہابیوں سے تمام اختلاف اپنی جگہ مگر اس حقیقت سے انکار محال ہے کہ آل سعود و وہابیوں نے دنیا کی ۹۰ سے زائد زبانوں میں قرآن کا ترجمہ کروایا اور مفت تقسیم کرتے ہیں ۔ اور اس پر جناح و دو قومی نظریہ ٹولے کی جہالت واضح کرتا ہوں #SNC #AikNisab #Urdu #Punjabi #اردو #پنجابی
Read 37 tweets
Dr Shahbaz Gill is not only expert on Pakistani Culture but also an expert on Chinese Culture & that’s why he is not in favour of #CPEC & #OBOR in #Pakistan

#AjrakIsOurPride
#AjrakIsPrideOfPakistan
لوگ “اجرک” پر غیر محتاط گفتگو پر احتجاج کررہے ہیں جبکہ پاکستان بننے کے چند سال بعد ہی جب مشرقی پاکستان کے ایک وزیر نے سینیٹری کا کچھ سامان ڈھاکہ بھیجنے کی بات کی تو مغربی پاکستان کے وزرا نے کہا کہ بنگالی کیلے کے درخت کے نیچے بیٹھ کر رفع حاجت کرتے ہیں سینیٹری کی ضرورت نہیں
پچھلے ٹوئٹ میں مشرقی پاکستان کے حوالے سے جو لکھا وہ قدرت اللہ شہاب کی تصنیف “شہاب نامہ” سے اقتباس تھا ۔ اجرک پر احتجاج ہورہا ہے ۔ زرا K K Aziz کی Murder of History پڑھیں تو پتہ چل جائیگا کہ “بنگالیوں” کیساتھ مغربی پاکستان نے کیا کیا

#AjrakIsOurPride
#AjrakIsPrideOfPakistan
Read 13 tweets

Related hashtags

Did Thread Reader help you today?

Support us! We are indie developers!


This site is made by just two indie developers on a laptop doing marketing, support and development! Read more about the story.

Become a Premium Member ($3.00/month or $30.00/year) and get exclusive features!

Become Premium

Too expensive? Make a small donation by buying us coffee ($5) or help with server cost ($10)

Donate via Paypal Become our Patreon

Thank you for your support!