Discover and read the best of Twitter Threads about #ترکیه

Most recents (22)

⚠️این رشته توئیت مهم را برای اطلاع از یک طرح پیچیده و خطرناک امنیتی-اطلاعاتی ج.ا بخوانید:

روز جمعه مورخ 21/08/1399 خبری در فضای مجازی پراکنده شد که از "قتل" ادمین یک کانال تلگرامی و صفحهٔ اینستاگرامی اطلاع میداد، شرح آن چنین بود که فردی بنام "#ارسلان_رضایی" که در "#ترکیه" 1🔽
پناهنده بوده و در فضای مجازی ادمین صفحات "خرافاتکده" است توسط عوامل ناشناسی بقتل رسیده.

نام "ارسلان رضایی" را اساساً نشنیده بودیم، چیزی درمورد او پیدا نمی‌کنید مگر تاریخ آن بعداز اعلام خبر "قتل" بوده باشد.
صفحهٔ "خرافاتکده" بیشترین فعالیت را در اینستاگرام و تلگرام دارد، در 2🔽
همانجا هم بیشترین مخاطب را جذب کرده. همانطور که میدانید محیط اینستاگرام بدلیل عدم فیلترینگ از سوی ج.ا مورد استقبال توده و عامهٔ مردم است.

منبع اولیهٔ خبر کانال تلگرامی "سپاه سایبری پاسداران" بوده، پست تلگرامی این کانال اکنون پاک شده که در ادامه دلایل آنرا متوجه خواهید شد اما 3🔽
Read 44 tweets
1- #ایران در یک پیچ تاریخی بسیار مهم قرار گرفته. شاید اگر درست ازش عبور کنیم آینده بسیار روشن در انتظارمون باشه!

در عرصه بین الملل و داخلی چه اتفاقاتی داره میفته؟! امشب میخوام در یک #رشتو اون چیزی که درک میکنم و میفهمم رو توضیح بدم.پس با من در این 16 توییت همراه باشید. 🙂
2- همیشه بعد از هر جنگ جهانی مرکز قدرت در دنیا تغییر میکنه و اگر #کرونا رو یک جنگ بیولوژِک جهانی در نظر بگیریم نتیجه اش میشه بزرگتر شدن اقتصاد #چین... جایی که برای سال آینده میتونه 10 درصد رشد اقتصادی برای این کشور پیش بینی شده!
3- در نقطه مقابل #آمریکا بعنوان ابرقدرت فعلی جهان هر چی #ترامپ در 3 سال اول کاشت رو از دست داد. و خوب اومدن #بایدن در حقیقت یک راه حل از سمت حکومت آمریکا برای بدست آوردن یک اجماع جهانی علیه چین هست! ولی موفقیت این اجماع یک شرط اساسی داره به اسم #ایران!
Read 16 tweets
#رشتو
یکی دو شب پیش یک توییت زدم راجع به کسانیکه تو ترکیه خونه خریدن و پیشنهاد دادم سریعتر نقد کنند، حالا دلایل:
🔆زمانیکه اردوغان زمام امور #ترکیه رو بدست گرفت بدهی ترکیه۳۰میلیارد دلار بود، امروز بدهی خارجی ترکیه ۴۵۰ میلیارد دلاره.
بدهی خارجی #ایران ؟ فقط دومیلیارد دلار
یعنی ترکیه باید فقط ۲۰ سال کار کنه (بدون منابع ایران)تا فقط نزول پولش رو بده
🔆تحریم #ترکیه در بودجه امسال آمریکا گنجانده شده و اروپا هم برای تحریم با آمریکا رقابت داره.این یعنی ترکیه در دولت #بایدن تحریمهاش تشدید میشه
۲
و اما
🔆آمریکا در حال #خروج از منطقه خاورمیانه‌ست و خب وقتی آمریکا خارج بشه یک خلا قدرت در منطقه بوجود میاد . اینکه فکر کنید اعراب در این خلا قدرت میتونن برای خودشون عرض اندام کنند پوچه ، چون خود آمریکا هم نمیتونه قدرت رو به اونها منتقل کنه.
۳
Read 6 tweets
🔴ترامپ یا بایدن؛ #ترکیه به کدام سو خواهد رفت؟

۱) وقتی #ترامپ رییس جمهور شد، ۵ سال از جنگ سوریه گذشته بود؛ جنگی که شاید اگر اوباما در ابتدا مانند پرونده لیبی در آن مداخله نظامی میکرد، روابط واشنگتن-آنکارا اینقدر پر تلاطم/تیره نمیشد (؟!) روابطی که در دوران ترامپ هم بی ثبات ماند.
۲) #اردوغان شاید باورش نمیشد اوباما که در اولین سفر برون مرزی اش به #ترکیه آمده بود، در زمانیکه ترکیه در اوج موفقیت دکترین "به صفر رساندن مشکلات با کشورهای همسایه" بود، رونق اقتصادی چشمگیری داشت، آن روزها که همه حرف از "مٌدل ترکیه" میزدند آنگونه دست آنکارا را در پوست گردو بگذارد.
۳) اوبامای دموکرات برغم عبور اسد از "خط قرمز" آمریکا [استفاده از سلاحهای شیمیایی] در سوریه ، نه منطقه پرواز ممنوع اعلام کرد و نه "مداخله بشر دوستانه"! اوباما از کُردهای سوریه/YPG حمایت کرد، #ایران/روسیه وارد جنگ شدند و سندرم سور، پارانویای خیانت قدرتها به #ترکیه، دوباره عود کرد.
Read 21 tweets
سخنان نسبتا تند امروز لاوروف برای آتش‌بس در #قره‌باغ نشان میدهد که ظاهرا توافق جدیدی بین روسیه و #ارمنستان انجام شده.
لذا نقش #ترکیه از این به بعد بسیار تعیین کننده خواهد بود.
آتش‌بس، بمعنای فرصتی برای ارمنستان برای تقویت توان پهبادی در آینده نزدیک خواهد بود.
#ما_خود_آذربایجانیم
سخنان تند ایلهام علیف، بعد از صحبتهای لاوروف نشاندهنده عزم جدی برای آزادسازی سرزمینهای اشغالی است.
#ما_خود_آذربایجانیم

تحلیل سیاست امریکا در قبال جنگ #قره‌باغ تا روز هفتم...

#ما_خود_آذربایجانیم
Read 3 tweets
۱)صفحه شطرنج خاورمیانه پیچیده و جالب شده؛ ج.ا مهره های زیادی در دست نداره و بازیگران منطقه دائما به خامنه ای کیش میدهند!
دقت کرده اید #بشار_اسد درباره توافق عادی سازی روابط #اسرائیل-#امارات حتی یک کلمه حرفی به میان نیاورده است؟ سکوت اسد معنادار است و باید آن را جدی گرفت!
اما چرا؟
۲) امارات در سوریه یک چرخش ۱۸۰ درجه ای نشان داده و به دنبال عادی سازی مناسبات با دمشق است. هدف ابوظبی از این رویکرد بالانس #ایران/#ترکیه است.

#امارات اوایل ۲۰۱۹ از معدود کشورهای عربی بود که سفارت خود در دمشق را بازگشایی کرد و بارها هیات های دیپلماتیک اقتصادی به سوریه اعزام کرد.
۳) امارات و سوریه از دسامبر ۲۰۱۸ عملا با یکدیگر سازش کرده اند و بحرین نیز اقداماتی را همزمان با ابوظبی در قبال دمشق نشان داد. جالب اینجاست که رژیم اسد حامی "مجلس نمایندگان تبروک" مورد حمایت حفتر در #لیبی است که از سوی ائتلاف عربستان-امارات-مصر حمایت میشود و ترکیه با آن مخالف است!
Read 8 tweets
🔴درباره چرخش بزرگ در سیاست خارجی #ترکیه

۱) یازده سال پیش بود که #اوباما تنها ۴ ماه پس از روی کار آمدن، در نخستین سفر خارجی به ترکیه رفت. آک پارتی ترکیه ای ساخته بود با رشد اقتصادی ۱۱درصد (بجز سال۲۰۰۹)؛ ترکیه ای که "الگوی منطقه بود و هیلاری کلینتون آن را قدرت نوظهور جهانی خواند.
۲) دکترین "عمق استراتژیک" داوود اوغلو مبتنی بر "قدرت نرم" ترکیه، طوفانی دیپلماتیک از ایروان و تهران تا نیکوزیا و بروکسل به راه انداخته بود. در دوره اول ریاست جمهوری اوباما، ترکیه برغم اینکه در جریان ماجرای کشتی "ماوی مرمره" از آمریکا دلخور شد اما میانجیگری اوباما به نفع ترکیه شد.
۳) #ترکیه تقریبا با هیچ کشوری در منطقه دچار تنش جدی نبود، اصلاحات ساختاری که ترکیه انجام داده بود اتحادیه اروپا را مجاب کرد تا مذاکرات الحاقی برای پیوستن ترکیه به اروپا را سال ۲۰۰۵ آغاز کند. تُرکها در این دوران با روسها هم مناسبات خوبی داشتند؛ اختلافات بر سر جنگ در گرجستان...
Read 20 tweets
1- خانوم ها و آقایان مخالف #جمهوری_اسلامی؛ با فعال شدن گروههای مخالف و وقوع #اعتراضات_اعتصابات_سراسری در داخل #ایران نهادهای امنیتی با اتخاذ یک رویکرد تهاجمی سعی در پوشاندن ضعف های نظام و کنترل اوضاع به نفع خودشان دارند. در این راستا اصل را در ارتباطات شخصی و کاری خود بر احتیاط
2-قرار دهید و نه بر اعتماد از جمله از سفر به کشورهای همپیمان نظام مانند بلاروس و #ونزوئلا و به ویژه کشورهای هم مرز و همسایه #ایران به شدت خودداری کنید. به سه دلیل
آ) اتباع ایرانی از جمله عوامل امنیتی #جمهوری_اسلامی میتوانند در برخی موارد بدون ویزا به آنجا سفر کنند.
3- ب) میتوان مخالفان را ربود و به راحتی از طریق مرز زمینی آنها را به ایران برد.
پ) سازمان اطلاعات برخی از کشورهای مزبور مانند MIT (میت) #ترکیه در برخی موارد با نظام همکاری دارد.

به این لیست #عراق، #لبنان، #سوریه، #پاکستان، #افعانستان و حتی #قطر را نیز اضافه کنید.
Read 3 tweets
🔴رشته توییت مهم🔴

۱)ده سال است تحولات #سوریه را در سایه روابط ترکیه-روسیه-#ایران به صورت میدانی/آکادمیک تحلیل میکنم. لازم میبینم توضیح دهم برای دوستان/علاقمندان که ج.ا براستی چه میزان در سوریه جنایت و هزینه کرده و آینده حضور نظامی ج.ا/مزدوران نیابتی اش در این کشور چه خواهد بود.
۲) ابتدا ذکر کنم اولین تلاش های عملی ج.ا از طریق کمک به رژیم اسد برای تشکیل نیروهای دفاع ملی سوریه [با الگو گرفتن از نیروی مقاومت بسیج] در اواخر سال ۲۰۱۲ صورت پذیرفت. ج.ا مداخلاتش را با سرکوب قیام مردم آغاز کرد > کشتار مخالفان در شهرک «باب عمرو» در شهر حمص با هدایت #قاسم_سلیمانی!
۳) در این فیلم ژنرال علي أيوب وزیر دفاع #سوریه خودش در مصاحبه ای اذعان میکند که سال ۲۰۱۱ با #قاسم‌_سلیمانی ملاقات کرد تا با همکاری یکدیگر طرح سرکوب مخالفان #اسد را در شهر بابا عمر پیاده کنند.

نکته: بسیاری از خبرنگاران آمریکایی و فرانسوی که این کشتار را مستند کردند کشته شدند.
Read 17 tweets
1-@Reuters به نقل از منابع سازمان امنیت #ترکیه خبر داده که دیپلماتهای #جمهوري_اسلامي در قتل #مسعود-مولوی مشارکت داشتند. خوب دقت کنید ببینید کارتل خبرنگاران و روزنامه نگاران مثلا میانه رو نظام مانند قتل خاشقجی اصلا این خبر رو چقدر پوشش میدن.
reuters.com/article/us-tur…
2-ایرانیانی که در #ترکیه کار و زندگی میکنند یا فعالیت سیاسی دارند و دنبال پناهندگی هستند باید بدونن که این کشور گرچه از ایران خیلی امن تر هست اما به دلایل زیر خیلی هم امن نیست. یکم اینکه ترکیه دارای مرز زمینی با #ایران هست و بنابراین امکان انتقال مخفیانه افراد به #ایران به سادگی
3- به داخل کشور وجود دارد. دو: ایرانیان برای رفتن به ترکیه نیازی به ویزا ندارند و بنابراین عوامل اطلاعاتی #جمهوري_اسلامي بدون نیاز به جعل مدرک از جمله پاسپورت امکان ورود به ترکیه رو دارند. امکان خروج رو هم از همه مرزها از جمله مرز زمینی به شکل مخفیانه دارند. مساله سوم که از همه
Read 5 tweets
1-#جمهوري_اسلامي مانند همیشه سعی دارد با بحران سازی مدیریت شده، از ویروس #کرونا برای خودش فرصت سازی بکند. نظام قصد دارد با استفاده از مردم #ایران به عنوان سپر انسانی (راهبردی که #قاسم_سليماني در #سوریه و نوار غزه هم پیاده میکرد) از جامعه جهانی پول نقد و مهمتر از آن معافیت تحریمی
2-دریافت کند. در حالیکه مواد غذایی و دارویی از ابتدا اصلا جز تحریمها نبوده و کانال مالی ویژه @USTreasury با همکاری @SwissEmbassyIr از 5 ماه پیش مشغول فعالیت است. همزمان نظام به شکل طنزآمیزی کمکهای بین المللی از جانب آمریکا و

3-سازمانهای جهانی از جمله سازمان پزشکان بدون مرز (@MSF) را رد میکند. همزمان نظام همراه با دولت کمونیست #چین به ترویج تئوری های توطئه روی آورده است. نمونه: دشمنان برای پژوهش بر روی ژنوم ایرانی ماموران اطلاعاتی را در قالب امدادرسان به ایران فرستاده اند. واقعیت: حداقل 10 میلیون
Read 12 tweets
حکومت جمهوری اسلامی #ایران درحالی به وضع مقررات لازم در رفت وآمد وجلوگیری از شیوع ویروس کرونا توجهی ندارد که حتی ارتش ملی #سوریه در این کشور جنگ زده به این اصول و تست گرفتن از اهالی در رفت آمد از مناطق رژیم و پ‌ک‌ک به مناطق آزاد شده شمال سوریه توجه میکند.
#ويروس_كرونا
#کروناویروس
While Iranian regime doesn’t care to restrict movements to stop spreading Coronavirus, even SNA in war torn #Syria is doing its job.
#COVIDー19
#Coronavirus
نیروهای ارتش #ترکیه و انقلابیون در کنار هم از عزم خود برای بازپسگیری شهرک سراقب میگویند.
Read 400 tweets
سه ماه پیش، بعد از بازی تراختور-استقلال اکثر رسانه‌های فارسی با انتشار #خبر_جعلی، شعار نژادپرستانه‌ی مرگ بر ک-د را به تماشاگران #تراختور منتسب و شروع به محاکمه تورکها کردند. طوفان رسانه‌ای آنها هر ساعت گسترده تر شد. در شبکه‌های اجتماعی به
۱/۱۹
یکباره همه شده بودند، فعال ضد #نژادپرستی. از زن و‌ مرد و پیر و جوان تمام آحاد مرز پرگهر فریاد وامصیبتا سر میدادند که باید با #پانتورکیسم مقابله کرد. خبرنگاران از هر تورکی که دم دست بود از نماینده تا بازیگر، در این مورد سوال میکردند و از زبان آنها محکوم میکردند.
۲/۱۹
دهها سال است که به اصرار به ما آذری میگویند، ولی این بار از صمیم قلب ما را #تورک خطاب میکردند، چرا؟! چون‌ وقت کوبیدن و شیطانی کردن کلمه تورک بود. شاهدان عینی و شهروند خبرنگاران از آزادی بیان و جریان آزاد اطلاعات به نحو احسن استفاده میکردند.
۳/۱۹
Read 19 tweets
رشته توئیت #مهم
بزرگترین استقرار نظامی آمریکا در نزدیکی خاورمیانه نشانه آمادگی برای #جنگ است

۱-یک گزارش نشان میدهد که آمریکا در بزرگترین استقرارنظامی خود از زمان وقوع جنگ عراق یک نیروی نظامی بزرگ را در پایگاههای خود در اروپا و دریای مدیترانه جمع کرده است soshals.com/politics/30456/
۲-پایگاههای نظامی خود در اروپا و دریای مدیترانه جمع کرده است

وبسایت دیلی کوهلر واشنگتن اعلام کرد که ده ها هواپیمای باری آمریکایی به پایگاه هایی در روتا و مورون در #اسپانیا و آویانو در #ایتالیا رسیده اند که از زمان #جنگ_عراق بزرگترین استقرار نظامی در این پایگاه ها است...🔻
۳-در این گزارش اشاره شده است که جمعیت ۳۰ هزار نفری شهر کوچک روتا در جنوب اسپانیا ، از افزایش شدید حرکت هوایی ارتش #آمریکا طی چند روز گذشته غافلگیر شدند و پایگاه نظامی آویانو در ایتالیا نیز شاهد افزایش چشمگیر ترافیک هوایی بود.
ایالات متحده آمریکا یک پایگاه...🔻
Read 9 tweets
داده‌های #سرمایه_گذاری خارجی نیمسال اول امسال نشان میدهد #ترکیه با ۱۰طرح، #افغانستان با ۹طرح و #امارات با ۵طرح توانسته‌اند بیشترین مجوز سرمایه‌گذاری را در ایران دریافت کنند، این درحالیست که پیش از این بیشتر پروژه‌ها از سوی سرمایه‌گذاران اروپایی صورت می‌گرفت./۱
#رشته_توييت
در دوره رشد ۳۲درصدی #سرمایه_گذاری خارجی (نیمسال اول امسال نسبت به مدت مشابه پارسال) این استانها بیشترین سهم را داشته‌اند:
#خراسان_رضوی
#تهران
#آذربایجان‌_شرقی
بیشترین سرمایه‌گذاری‌ها هم در این بخشها بود:
تولید #سیگار
تولید مکمل‌های #دارو یی
تولید گازهای صنعتی و طبی/۲
#رشته_توييت
استان #خراسان_رضوی بیشترین جذب #سرمایه_خارجی در نیمه اول امسال را داشته که بزرگترین طرح‌های آن عبارتند از:
۱.تولید پودر نوشیدنی فوری با ۱۵میلیون دلار سرمایه‌‌گذاری
۲.تولید توپ پینت‌بال با ۳۳۳هزار دلار
۳. #تولید جانماز و سجاده و #تسبیح با ۳۱۷هزاردلار
#رشته_توییت
دنیای اقتصاد
Read 3 tweets
روزنامه #اطلاعات در مطلبی فاشیستی میگوید: اگر دولت صلاح ببیند میتواند”حق تکلم به #زبان_مادری را محدود کند”.
شاید نویسنده قصد یادآوری دوران #رضاخان را دارد که برای بچه‌هایی که در مدرسه تورکی حرف میزدند صندوق جریمه گذاشته بودند.ولی این مطلب، برای من خاطرات دوستی از بلغارستان،
۱/۱۳
از تورکهای بلغارستان را تداعی کرد که بازگویی آنچه که بر آنها رفته، میتواند عیار این جنس تفکرات ضد انسانی را مشخص کند.
پلیس شبانه به خانه‌شان در روستایی در جنوب بلغارستان میریزد و پدرش را با خود میبرند. پدر نیمه‌جان هفته ها بعد با پیگیری خانواده و پرداخت رشوه آزاد میشود.
۲/۱۳
جرم پدرش تنها این بود که پسرش خلیل (دوست من) در مدرسه #تورکی حرف زده بود. این تنها یکی از مصیبتهایی بود که در نهایت آنها را مجبور به کوچ از بلغارستان میکند. اما چرا؟!
۳/۱۳
Read 13 tweets
خانمها و آقایان!
این شما و این هم ایران اینترنشنال!
برنده جایزه وقیح‌ترین، کثیف‌ترین و بیشرفترین خبر سال تا به امروز!
این بی حیاها با‌ چه رویی بیست وسی جمهوری اسلامی را نقد میکنند؟!
#ترکیه #سوریه #مدیای_فارسی Image
این تیتر خبری چنان تابلو بیشرمانه است که وقتی این توییت را مینوشتم فکر میکردم حتما طرفداران خجالتی #ترور که اتفاقا اهل خبر و گزارش هستند،تذکر داده و تغییرش میدهند.
امروز دیدم که نخیر! تذکر پیشکش،حتی این خبر را پایه تحلیل و فتوای خود کرده‌اند که اردوغان سر آنها را نمیتواند خرد‌کند
Read 3 tweets
تاسف آور؛
عفو بینالملل با صدور بیانیه‌ای ضمن اشاره به کشته‌شدن ۱۸ غیرنظامی در گلوله‌باران شهرهای #ترکیه توسط #پ‌ک‌ک/پ‌ی‌د، نیروهای محلی تحت امر ترکیه را به جنایات جنگی محکوم کرد.”ترکیه مسئول پایان دادن به اقدامات خشونت آمیز و جرایم جنگی توسط ارتش ملی #سوریه است”
در این میان سخنگوی ارتش ملی سوریه در جواب سوال خبرنگار سوئدی در خصوص کشتن بیرحمانه یک فعال سیاسی کرد در سوریه از سوی چند عضو این نیرو، اظهار تاسف کرد: آنها جوانان بدون آموزشی بودند که در شرایط جنگ و خشونت بزرگ شده اند. آنها شاهد چنین اقداماتی علیه نزدیکان خود بوده‌اند
در بیانیه عفو بینالملل به آواره شدن صدها هزار مردم عادی اشاره شده و از طرفین خواسته شده که در تسهیل کمک رسانی به آوارگان همکاری کنند. بیانیه همچنین با توجه با اینکه حملات هوایی ترکیه باعث کشته شدن چندین غیرنظامی شده، خواهان ممنوعیت صادرات سلاح به هر دوطرف شده است.
Read 4 tweets
شهرام رادمهر، #زندانی_سیاسی سابق #تورک در کامنتی به فعال #کرد شاهد علوی چنین مینویسد و میپرسد:(بماند، آنهایی که غرب و مدیایش و نیز مدیای پان‌‌فارسیسم را در اختیار دارند، نیازی به گفتگو و جوابدهی نمی‌بینند ولی باز برای وجدان تاریخ هم که شده، قسمتی را اینجا بازنشر میکنم).
۱/۶
[جناب علوی]حتما با این اصل موافقید که هیچ دلیلی توجیه گر ترور و خشونت نیست و همانطوریکه تعرض نظامی به یک کشور یا اعمال خشونت نسبت به ملتی از طرف دولتها محکوم و مذموم است، ترور و خشونت بر علیه همسایگان و اهالی غیر هم اتنیک نیز محکوم و مذموم است.
۲/۶
در مورد خاص شمال سوریه سوالاتی قابل تامل وجود دارد، [شما چه فکر میکنید]
۱. نقشه کردستان بزرگ دارای چه مبنای حقوقی و اصول پذیرفته بین المللی میباشد؟
۲. ایجاد کریدور کوردی شمال سوریه تا مدیترانه بر چه مبنایی هدف گذاری شده است؟
۳/۶
Read 6 tweets
بمبگذاری،ترور روحانیون و شخصیتهای برجسته،غصب اموال و املاک،اشغال، کوردیزاسیون مدارس،مالیات اضافی(جزیه) از جمله اقداماتی است که شاخه سوری تروریستهای #پ‌ک‌ک/ی‌پ‌گ بر علیه اقلیت #آسوری /آشوری در شمال سوریه مرتکب شده است.گزارش جامع فدراسیون آسوریهای اروپا را در بخوانید.۱
#Assyrian
گزارش مینویسد؛ علیرغم قانون اساسی دمکراتیک و ادعاهای مسئولین کرد،غیر-کردها شدیدترین موارد نقض حقوق را متحمل شده‌اند.مناطق آسوری نشین شمال سوریه از سال ۲۰۱۲ به اشغال نیروهای ی‌پ‌گ/پ‌ی‌د در آمد. الحسکه و مرکز آن قامیشلی که پایتخت #روژاوا بحساب میآید سابقا دارای اکثریت آسوری بوده.۲ Image
شهر آمودا در الحسکه جمعیت قابل توجهی آسوری با بیزینس موفق داشت.الان شهر کاملا کردنشین شده و فقط یک خانواده آسوری باقی مانده.مسوولین ی‌پ‌گ‌ بارها آسوریها را تهدید کردندکه کسب وکارشان را رها کنند.در مواردی برای ارعاب در محل آسوریها بمبگذاری شده.
عکس اعتراض آسوریها علیه پ‌ی‌د-سوئد ۳ Image
Read 6 tweets
شمال سوریه را در ادبیات #پ‌ک‌ک “روژاوا” نامند، یعنی غرب (کردستان غربی).
برای اینکه بدانید شمال #سوریه که محل سکونت عربها و تورکمنها و نیز جزئا کردها بود، چگونه به #روژاوا تبدیل شد، این گزارش عفو بینالملل را در مورد پاکسازی قومی توسط پ‌ی‌د/ی‌پ‌گ را بخوانید. amnesty.org/en/latest/news…
مستند ویدیویی سازمان عفو بین الملل درباره #پاکسازی_قومی توسط شاخه سوری #پ‌ک‌ک در شمال #سوریه.
ترجمه و زیرنویس فارسی توسط گروه اویان نیوز تهیه شده.
#ترکیه
از گزارش سازمان عفو بین الملل درباره #پاکسازی_قومی توسط #پ‌ک‌ک/پ‌ی‌د در شمال #سوریه، از روستائیان شهر سولوک بسال ۲۰۱۵:
“آنها [نیروهای پ‌ک‌ک/ی‌پ‌گ] به ما گفتند که باید روستاها را ترک کنید، والا به امریکاییها میگوییم شما با #داعش همکاری داشتید و آنها اینجا را بمباران میکنند”
Read 3 tweets
رشته توئیت/#لیر و #ریال شدیدا در حال کاهش ارزش خود هستند. کاهش ارزش پول ملی لزوما چیز بدی نیست.

اما چند تفاوت:
۱.ایران تقریبا #بدهی_خارجی ندارد. اما ترکیه اینطور نیست. (نمودار) #نظام_بانکی ترکیه در خطر شدید دیفالت کردن بدهی های خارجی است. بدهی های خارجی دولت #ترکیه هم بالاست.
رشته توئیت/۲. ایران ۵ سال ارز رو سرکوب کرد اما در این مدت #لیر مدام کاهش ارزش داشته و آزاد بوده. ماشه کاهش ارزش هر دو ارز رو #ترامپ کشید اما بدلیل مدیریت غلط ارزی در ایران، پتانسیل جدی برای #سقوط_ریال وجود داشت اما در #ترکیه اینطور نبود.
ترکیه مشکل ارزیش جدی تر از ایران است
رشته توئیت/ ۳.نسبت #بدهی_خارجی به تولید ناخالص داخلی #ترکیه بیش از ۵۳ است! این رقم در مورد #ایران کمتر از ۱ درصد است.
با افزایش شدید ارز خارجی این بدهی ها هم به همان شدت افزایش می یابند.

ترکیه کار بسیار سختی دارد.
Read 7 tweets

Related hashtags

Did Thread Reader help you today?

Support us! We are indie developers!


This site is made by just two indie developers on a laptop doing marketing, support and development! Read more about the story.

Become a Premium Member ($3.00/month or $30.00/year) and get exclusive features!

Become Premium

Too expensive? Make a small donation by buying us coffee ($5) or help with server cost ($10)

Donate via Paypal Become our Patreon

Thank you for your support!