Discover and read the best of Twitter Threads about #خشونت

Most recents (11)

در پی اعلام سیاهه ۱۰۰ نفری از «#معترضانی که حکم #اعدام گرفته‌اند، یا به #محاربه، #افساد_فی‌الارض متهم و یا در تهدید چنین اتهاماتی هستند» توسط #سازمان_حقوق_بشر_ایران، ارگان خبری این نهاد که در #نروژ قرار دارد، افزود
که از ۲۶ شهریور تا ۷ دی‌ماه امسال ۵۰۸ #معترض بر اثر #خشونت_نیروهای_امنیتی کشته شده‌اند. با وجود این‌که #حکومت در مورد «#خشونت و #کشتار» برشمرده پاسخ‌گو نیست، اما برپایی محکمه‌ها ادامه دارد و در این میان بیم از اعدام «#محمد_قبادلو» شدت گرفته‌است.
در پرونده دکتر #حمید_قره‌حسنلو نیز در پی اعلام نزدیکانش مبتنی بر لغو حکم اعدام، #دیوان‌عالی_کشور این خبر را تایید نکرد. صبح پنج‌شنبه رئیس #قوه_قضاییه بر «#محاکمه و #مجازات هرچه زودتر» متهمان، تاکید کرد

#ایران
#مهسا_امینی
#زن_زندگی_آزادی
#بخش_فارسی_رادیو_بین‌المللی_فرانسه
Read 4 tweets
چند هفته ایه که صفحه منشور #حقوق_شهروندی از پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری تو مرورگر بازه و هر چند وقت یکبار بهش نگاه میکنم.
تا از اینجا
president.ir/fa/96859
برش نداشتن، بیایید باهم مرور کنیم:
۱
#به_نام_خدای_رنگین_کمان
مقدمه:
۲
الف- حق حیات، #سلامت و کیفیت #زندگی

ماده ۱- شهروندان از حق حیات برخوردارند. این حق را نمی‌توان از آن‌ها سلب کرد مگر به‌موجب قانون!!!
۳
ب- حق #کرامت و #برابری انسانی

ماده ۷- شهروندان از کرامت انسانی و تمامی مزایای پیش‌بینی‌شده در قوانین و مقررات به نحو یکسان بهره‌مند هستند.

ماده ۸- اعمال هرگونه #تبعیض ناروا به‌ویژه در دسترسی شهروندان به خدمات عمومی نظیر خدمات بهداشتی و فرصت‌های شغلی و آموزشی #ممنوع است.
Read 26 tweets
⚡️مدیر کل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری #قزوین از افزایش آمار #ازدواج دختران در رده سنی ۱۲ سال و همچنین افزایش آمار #کودک_آزاری در این استان خبر داد.
به گفته مهدی مدرسی، آمار #خشونت علیه #کودکان که شامل #ازدواج کودکان دختر و همچنین کودک آزاری می‌شود، در این استان بالاتر از میانگین کشوری است.
بر اساس‌ گفته‌های این مقام مسئول، #ازدواج #کودکان در این استان شرایط حاد پیدا کرده و شاهد ازدواج دختران کم سن با مردانی با فاصله سنی قابل توجه است که یکی از تبعات آن بازماندن کودک از تحصیل است.
Read 4 tweets
از کژفهمی تا برخورد شخصی!

وقتی از #اعتراض #خشونت_پرهیز حرف می‌زنیم چه طرفی باید برآشفته شود؟ طبعاً طرفی که بیشترین ابزار اعمال زور و خشونت یعنی انواع نیروهای شبه نظامی و نظامی و تسلیحات و جنگ‌افزار در اختیار دارد؛ زیرا او برندۀ نهایی هر قسم بازی خشونت‌آمیز است.
۱/
طرفی که چنین ابزارهایی در اختیار ندارد، به طور طبیعی باید هر قسم #خشونت را محکوم کند زیرا قربانی نهایی خشونت خود اوست.
در کشور ما اما گویی امور واژگونه شده است! کسانی به مقابله با اصل #خشونت‌_پرهیزی برخاسته‌اند که خود را مدافع مردم معترض می‌دانند
۲/
و خشونت پرهیزی را به نفع حکومت تعبیر می‌کند یعنی همان نهادی که ابزارهای انحصاری هر سطح از اعمال زور و خشونت را در دست دارد! حکایت ما ایرانیان ظاهراً حکایت غریبی شده است. واکنش‌ها به طرح بحث جنبش عدم خشونت یکی از جلوه‌های این حکایت غریب، و بسیار درس‌آموز و عبرت‌برانگیز است.
۳/
Read 14 tweets
شما را به خدا گوش کنید!

در پی حادثۀ خونین و جگرخراش #شاهچراغ، مسئولان کشور در مورد ارادۀ دشمنان ایران برای ایجاد ناامنی و هرج و مرج در کشور هشدار داده‌اند.
بدون شک، ایران در خارج از مرزهای خود دشمنانی از جمله برخی کشورها و برخی گروه‌های تروریستی دارد
۱/
که مترصد ضربه زدن به امنیت و موجودیت آن هستند. اما در این میان، خود مسئولانِ کشور برای حفظ امنیت و ثبات پایدار ایران چه کرده‌اند؟
این وضع نتیجۀ عملکرد چه کسانی است؟ این رابطۀ خطرناک با #روسیه و ارسال پهپاد انتحاری به مسکو کار کیست؟
۲/
تعلیق مذاکرات #برجام و ادامۀ تحریم‌های سنگین علیه کشور از کجا آب ‌خورد؟ چشم بستن بر گسترش فقر و تبعیض در کشور به چه دلیلی است؟ بی‌اعتنایی به هشدارهای مکرر و بی‌وقفۀ عموم کارشناسان حوزه‌های مختلف در مورد بحرانی شدن شرایط جامعه در صورت ادامۀ سیاستهای مرسوم با چه منطقی صورت گرفت؟
۳/
Read 13 tweets
خوب است اما برای همسایه!

برخی از این دوستان عزیز و یا نسبتاً عزیز و یا ناعزیزِ سیاسیِ خارج از کشور گویی راه خود را به کلی گم کرده‌اند و یا به موقعیت خود واقف نیستند!
آنها حتی با اصل #خشونت‌_پرهیزی نیز به جنگ و نزاع برخاسته‌اند! یعنی رسماً طرفدار اعمالِ خشونت شده‌اند؟
اگر #خشونت در نگاه آنان مشروع است، پس با کدام منطق، خشونت حکومتی را محکوم می‌کنند؟
آنها از راه دور، بی‌وقفه و خستگی‌ناپذیر جوانان داخل ایران را به حضور در خیابان و درگیری با نیروهای امنیتی و انتظامی و نادیده گرفتنِ توصیه‌های مسالمت جویانه فرا می‌خوانند
و این شیوه را تنها راه نجات ایران معرفی می‌کنند. نتیجۀ این کار روشن است: بازداشت‌های گسترده، حبس‌های طولانی، ضرب و جرح و احیاناً قتل.
در واقع آنها به صراحت، جوانان ما را تشویق می‌کنند که خود را در معرض بازداشت و انواع ضرب و جرح و احیاناً قتل قرار دهند.
Read 8 tweets
#مهسا_امینی
این درست است که رخداد مهم در نظریه اتفاق نمی‌افتد و نظر تابع عمل است اما کنش [act] نیز تابع اندیشه است. خیزش ملی ایرانیان بدون پیوست‌های تئوریک و امتداد میهن‌پرستانه ناتمام خواهد ماند. انقلاب بیش از آن که به سلبریتی نیاز داشته باشد نیازمند فلسفه و #فیلسوف است.
۱
ما برای پیروزی خیزش به اندیشه نیازمندیم نه چهره‌های مشهور. ما به آراء کورش، زرتشت، #فردوسی، خیام، سهروردی، حافظ، طالبوف، ملکم، فروغی، هدایت، آدمیت، کسروی، مسعود انصاری، شجاع‌الدین شفا و روشنفکران لیبرال ایرانی نیازمندیم.
۲
نفوذ قالب‌های فمنیستی در چارچوب تفکر مسموم چپ‌گرا علاوه بر تفرقه و دو شقه کردن خیزش ملی، باعث انحراف به ورژن جدیدی از کژراهه‌ آنهم از نوع ۵۷ خواهد شد. ما برای پیروزی بر ج‌ا به یک #کاربست با هویت جمعی و پراگماتیک ملی نیازمندیم.
۳
Read 12 tweets
این چرخه را قطع کنید!

سیاست عرصۀ تدبیر و سنجش و عقلانیت است؛ما اما آن را به صحنۀ زورآزمایی کلامی و فیزیکی درآورده‌ایم.
در طول تاریخ دویست ساله‌مان هیچ مشکل و بحرانی ازسوی حکومت‌ها و همینطور مخالفان‌شان ازراه تدبیر حل نشده است.هرچه بوده تلاش برای غلبه بر دیگری ازراه زور بوده است.
ما در سیاست، استعداد و توان "گذشت" را به کلی از دست داده‌ایم. ورد زبانِ اجدادمان " صلوات بر گذشته‌ها" برای فصل خصومت و آغازی دوباره بوده است، ولی این سنت هیچ اثری در بازی قدرت این مملکت نداشته است.
همه مدعی کوشش برای نجات کشور و آسایش مردم خود هستیم،
اما قربانی اصلی برانگیختگی عاطفی و احساسی ما و تبدیل آن به زورآزمایی‌های سیاسی، کشور و مردم ما بوده‌اند. در پی جان باختن زنده‌یاد #مهسا_امینی در مقرّ #گشت_ارشاد، اعتراضی از سر همدردی و برای نشان دادن اهمیت جان یک انسان بیگناه صورت گرفت،
Read 11 tweets
#رشتو
از صفحه اینستاگرام الی خرسندفر

این تصویر فاطمه است دختری که دیروز به فرمان غیرت، توسط شوهرش که پسرعمویش هم بود سرش بریده شد. رسانه‌های داخلی نوشته‌اند، فرار فردای روز عقد و خیانت. خبری جعلی و دروغین برای سرپوش گذاشتن بر واقعیت ماجرا و مشروعیت بخشیدن به قانون متحجری که Image
به شوهر اجازه می‌دهد که در صورت خیانت زن، او را به قتل برساند. یکی از بستگان فاطمه حقیقت ماجرا را با بغض و هراس برایم بازگو می‌کند، او می‌ترسد اما این ترس مانع از آن نشده که چشمانش را ببندد و اجاز دهد که دروغ و فریب جولان دهد. او چنین می‌گوید؛
خواهر فاطمه چند سال پیش با برادر قاتل ازدواج کرده بود و نتیجه این وصلت شده بود، صورتی همیشه کبود از ضرب و شتم، سقط جنین بر اثر ضربه‌هایی که بر تنش فرود آمده بود و سرانجام زنی دلمرده که رنگ رخسارش خبر می‌دهد که او را امیدی به زندگی نیست. فاطمه نمی‌خواست به سرنوشت خواهرش دچار شود
Read 9 tweets
چرا (اکثر) #سلطنت_طلبان همچون #بسیج و گروههای فشار رفتار میکنند؟
- یک قسمتش مربوط به این است که، اساس هر دو #کیش_شخصیت و شخص پرستی است. بحث و استدلال منطقی در فضایی عقلانی راه را بر تعصب و تقدس دهی می بندد. لومپنها فضایی هیجانی، غیرتی و حداکثر احساسات عشق و نفرت دوست دارند. //
//قسمت دیگر مربوط است به تاکتیک تبلیغاتی آنها که بر محور #دوقطبی_کردن جامعه است. آنها به نظرات مخالف هجوم می برند. و به هر نحوی حتی #ترور_شخصیت سعی در خاموش کردن صدای مخالف دارند. به طوریکه فقط صدای دو قطب شنیده شود و سلطنت طلبی به عنوان تنها آلترناتیو به مردم القا شود//
//هجوم سلطنت طلبان به مخالفان نیز معمولا دسته جمعی و از قبل برنامه ریزی شده است. به این ترتیب علاوه بر رعب و وحشت، سعی در القا کثرت خود به مردم هستند. از نظر آنها بسیج توده ای ولو با #خشونت تنها راه تغییر است. سانسور و ارجاع به تاریخ گزینشی، القا ناامیدی ازدیگر گزینه ها،//
Read 4 tweets
رشتو ۷
۱-حضور اراذل و اوباش در کشتار مردم در روزهای سقوط #حکومت_ملی #آذربایجان، مسئله ایست حاشیه ای فلذا انحرافی. تاکید روی این مسئله با هدف سایه انداختن بر نقش ارتش شاهنشاهی در این جنایات و تلاش بر برائت آنست.
#ما_بازگشته_ایم
۲- آن اراذل و اوباشی که حین سقوط فرقه دست به جنایت، کشتار و تجاوز میزدند، و بعدها به عنوان “خود مردم” تبلیغ شدند، چرا در دوران استقرار فرقه حضور نداشته و یا فعال نبودند؟!
جواب واضح است. چون، اکثر این جنایتکاران درست قبل از لشکرکشی به #آذربایجان به طور سیستماتیک از طرف دولت/
۳- مرکزی و ارتش #پهلوی سازماندهی و مسلح شده بودند. البته برخی از فئودالهای متواری نیز در این مسئله نقش واسطه داشته اند. نمونه مشابه آن را در کودتای ۲۸ مرداد، در گروههای فشار بعد از انقلاب در حمله به #کوی_دانشگاه و غیره شاهد بوده ایم. حتی، روسیه نیز در اشغال کیریم، از همین حربه
Read 7 tweets

Related hashtags

Did Thread Reader help you today?

Support us! We are indie developers!


This site is made by just two indie developers on a laptop doing marketing, support and development! Read more about the story.

Become a Premium Member ($3.00/month or $30.00/year) and get exclusive features!

Become Premium

Too expensive? Make a small donation by buying us coffee ($5) or help with server cost ($10)

Donate via Paypal Become our Patreon

Thank you for your support!