Discover and read the best of Twitter Threads about #رشتو

Most recents (24)

توجیه ایرانی و توهم سیطره بر #باب_المندب

در آسیب‌شناسی ادبیات و کارشناسان رسانه‌های ایران - که متأسفانه بر فضای عمده اندیشکده‌های داخلی سایه می‌اندازند - معضلی وجود دارد به نام «توجیه مخاطب ایرانی»

با توجه به شیوع گسترده این توجیهات در فضای توییتر، در این مورد می‌نویسم.

(۱)
نگارنده می‌پذیرد که یکی از مأموریت‌های رسانه‌های وابسته به حوزه قدرت، باید «توجیه» و «همراهسازی» مخاطبان و افکار عمومی داخلی با سیاست‌های رسمی باشد.

اما مشکل این‌جاست که معمولا این توجیه‌های رسانه‌ای، از سوی گویندگان باور می‌شود!!
و با مبنا قرار دادن آن به پتک تبدیل می‌شود!

(۲)
در این #رشتو یک نمونه را مثال زده و با هم بررسی می‌کنیم:

همه ما بارها شنیده‌ایم که مزیت اصلی یا علت ورود ایران به پرونده #یمن را سیطره بر «تنگه #باب_المندب» می‌خوانند.
عباراتی نظیر «سیطره ایران بر دو تنگه استراتژیک جهان (هرمز و باب المندب)» موضوعی است که بارها خوانده‌ایم...

(۳)
Read 16 tweets
فرق میان‌ اماراتِ قبل و بعد از #جنگ_یمن چیست؟
این جنگ چگونه امارات را قدرتمند کرد؟
ابوظبی طی این سال‌ها برای رسیدن به موقعیت کنونی خود از چه مسیری عبور کرده است؟/۱
#رشتو
امارات اکنون به امپراتوری اقتصادی با بازوهای نظامی و شبه‌نظامیِ توامندی تبدیل شده که قدرت آن حول محور "بنادری" که به آن دسترسی دارد تعریف می‌شود
بر اساس این تعریف طبیعی است که در منظومه اقتصادی این کشور، شرکت #بنادر_دبی حرف اول را بزند
اما این‌ مسیر از کجا آغاز شد؟/۲
کمی به عقب بازگردیم
سال ۲۰۰۸؛ وقتی بنادر دبی طی قراردادی با دولت علی عبدالله صالح، امتیاز اداره #بندر_عدن به مدت ۱۰۰ سال را به دست آورد

براساس قرارداد، بنادر دبی موظف بود با سرمایه‌گذاری ۲۲۰ میلیون دلاری، بندر عدن و ظرفیت‌های داخلی آن را توسعه داده و شبکه تجاری آن را گسترش دهد/۳
Read 18 tweets
#رشتو دهه۴۰
در ۹۲ سال گذشته، پیش نیومده که سه سال متوالی تورم زیر ۵٪ باشه، بجز یک استثناء. اون استثناء دهه ۴۰ شمسیه؛ وقتی به مدت ده سال، تورم زیر ۵٪ بود.
همچنین، دهه ۴۰ تنها دهه‌ای‌ست که رشد اقتصادی هر سال بالای ۶٪ بود.
بسیاری از برندهای معروف صنعتی کشور، یا در این دهه متولد شدند
یا در این دهه چنان رشدی داشتند که در بازار کشور مطرح شدند.
منتها از سال ۵۰، تورم رفت بالای ۵٪، و پیوسته افزایش داشت تا در سال ۵۶ به ۲۵٪ رسید. از سوی دیگه،‌ رشد اقتصادی سال ۵۶ منفی بود.

دهه چهل رو دهه سیاستگذاری عالیخانی، در هماهنگی با سمیعی و صفی‌اصفیا می دونند.
اواخر سال ۴۱، در دولت اسدالله عَلَم و درست بعد از انقلاب سفید، وزارت اقتصاد ایجاد شد و علی‌نقی عالیخانی، دکترای اقتصاد از فرانسه، وزیر اقتصاد شد. همزمان محمدعلی صفی‌اصفیا هم رییس سازمان برنامه شد. دو سال بعد، محمدمهدی سمیعی رییس
Read 58 tweets
در این رشته توییت میخواهم به طور خلاصه به نقش مسیحیت در نابودی ایران بپردازم. به این منظور، از اسلام و ریشه های آن شروع میکنم و به مسیحیت خواهم رسید.
امروزه و از دید ناظر بیطرف، تواریخ و روایتها سنتی که از صدر اسلام و بعد از آن به دست ما رسیده، بی پایه به نظر میرسد. قدیمیترین قرآنی که به شکل قرآن امروزی و مورد تایید دانشگاه الازهر مصر به دست ما رسیده، سده ها پس از مرگ محمد نوشته شد
(قرآن عثمان، اگر اشتباه نکنم حدود 600 سال پس از محمد). از محمد و خلفای راشدین هیچ سکه ای ضرب نشده و هیچ سند تاریخی به دست ما نرسیده. امروزه وجود مکه به عنوان محل تاسیس دین اسلام زیر تردید بسیار است و میدانیم که مکه تا سده ها پس از صدر اسلام هرگز جایگاهی در تاریخها، سفرنامه ها
Read 38 tweets
واقعا علینقی عالیخانی همانطور که دهباشی می‌گوید نابغه اقتصاد ایران است
#رشتو
۱. بحران سرمایه‌داری بین‌المللی و خطر نفوذ کمونیسم در انتهای دهه ۱۹۶۰ منجر به ارائه دکترین کندی بر مبنای ایده‌های #جایگزینی_واردات و #نوسازی_از_بالای روستو از سمت امریکا برای حل بحران‌های سرمایه‌داری شد.
۲. #ایران مهمترین کشور برای پیاده‌سازی چنین طرحی بود.
جایگزینی واردات همان انتقال صنایع به کشورهای پیرامون در جهت #انباشته_سرمایه برای کشورهای مرکز بود. امریکایی‌ها برای اجرای این طرح ابتدا به سراغ علی امینی رفتند اما با ناامیدی از طرح او(طرح ارسنجانی) شاه متولی #انقلاب_سفید شد.
۳. با تولیت شاه، #کانون_مترقی که از یک طرف تحصیل‌کردگان آمریکا و شاگرد روستو و از طرف دیگر نیروهایی غیروابسته از اشراف زمین‌دار بودند مسئول دولت شدند.(منصور و سپس هویدا) برای پیاده‌سازی دکترین کندی اما تاسیس کارخانه‌های بزرگ و تشکیل یک #بورژوازی_کمپرادور نیاز مبرم بود.
Read 12 tweets
١/
#رشتو با عنوان "بر سر #ما چه ميآيد...!"

اين روز ها سوال هاي بي جواب بسياري در ذهن من و شما بابت خيلي از مسائل روز و مشكلات زندگي و اخبار در جريان وجود دارد، سوال هايي نظير:
-چرا ترامپ #برجام را طلاق داد!؟
-چرا پس از اين طلاق ايران برجام را آتش نزد؟
٢/
-چرا از بعد از اين طلاق شاهد مهاجرت موج زيادي از مردم ايران به خارج كه تعداد زيادي هم از آقازاده ها و يا بستگان نزديك به مقامات در آن بودند بوديم؟
-آيا قرار است جمهوري اسلامي سرنگون شود كه اين مهاجرت ها شد؟
-چرا در ابتداي اين طلاق شاهد #عدم_همراهي كشورهاي ٥+١ و اتحاديه اروپا و
٣/
خيلي ديگر از كشور ها با #ترامپ و آمريكا بوديم، اما هم اكنون اكثر همان كشورها مواضع نزديك با ترامپ دارند!
-چرا سپاه تحريم شد؟
-چرا اينستكس كار نكرد؟
-جنگ ميشود؟ جنگ نميشود؟
و بسياري سوال هاي ديگر....

اما #مهمترين_سوال "بر سر #ما چه مي آيد...؟؟"
Read 74 tweets
#رشتو #ختنه #ریتوییت
1-لطفا بخونید و #ریتوئیت کنید
به امید اینکه بقیه چنین ناآگاه نمانند و متضرر نشوند
موضوعی که در کشور ما وجود داره جنایتی به‌نامِ ختنه است. با بررسی این موضوع در‌می‌یابیم که موضوعی با سابقه‌ی طولانی(حداقل از زمان مصر باستان) بوده/
2- که بیشتر برای تحقیر افراد و کم‌کردن میل جنسی آن‌ها و کنترل فرد برای جلوگیری از خودارضایی یا تجاوز به دیگر زنانِ پدر(در نظام‌های چند زنی) بوده که به مرور در بعضی ادیانِ سامی(یهودیت و اسلام) پذیرفته شده است.[1,2,3]/
3-به بریدن بخشی از پوست آلت تناسلی پسران ختنه می‌گن و از برش دادن این پوست تا برداشتن همه‌ی پیش‌پوست[5] رو شامل می‌شه.
ولی بهتره بگم جنایتی به‌نامِ ختنه. چرا جنایت؟
بخونید تا بدونید:
اولا باید بگم که هدف من به کرسی نشاندن حرفم و قبولاندن بی‌چون‌و‌چرای آن به خوانندگان نیست./
Read 51 tweets
جسد مقتول یک پرونده پر سروصدا ۴۸ ساعته دفن میشه. یعنی در همین مدت کوتاه پزشکی تحقیقاتش را تکمیل کرده و نتیجه‌‌ را اختیار دادگاه گذاشته؟ یعنی دادگاه اگر نتیجه را دیده قانع شده؟ آیا چنین قتل رازآلودی احتیاج به بررسی بیشتر نداشته؟
#رشته_توییت #رشتو #میترا_استاد #محمدعلی_نجفی
معمولا در چنین قتل‌هایی ده‌ها نکته مجهول است که بررسی جسد تعیین میکند که قبل از وقوع قتل چه احتمالاتی وجود داشته؛ ضرب و جرح، احتمال خفگی، تجاوز احتمالی و چندین چیز دیگر. آیا همه اینها برای دادگاه اثبات شده؟ حتی تعداد گلوله‌های‌ شلیک شده معلوم‌ نیست. پلیس میگوید ۵، نجفی می‌گوید ۴.
#نجفی تا رسیده به آگاهی و‌ هنوز در حال تعارفات و نوشیدن چای است، سلاحش را گرفته‌ و داده‌اند دست خبرنگار که تعداد گلوله‌های باقیمانده در خشاب را بشمرد. این یعنی مخدوش شدن آلت جرم. احتیاج به انگشت‌نگاری نبود؟ آیا مطمئن بودند که این همان سلاحی است که مقتول با آن به قتل رسیده؟
Read 10 tweets
۱
شما رو به چالش گفتار #بی‌مبالغه دعوت می‌کنم!
#رشتار/#رشتو/#رشته_توییت:
(طولانیه، ولی حب اینم بخشی از چالش فرض کنین)
۲
منظور از «مبالغه» در اینجا بکار بردن ادبیاتی است که منطقاً کمکی به استحکام استدلال یا نقد در بحث نمی‌کند، توصیف اغراق‌آلود ویا بیانی‌ است بی‌پشتوانه، منفی با مثبت، آلوده به نفرت یا شیدایی، که از آن برای کسب اعتبار و پشتوانه کاذب و یا تبلیغ و القای حقانیت گفتار استفاده می‌کنیم.
۳
گفتار مبالغه‌آمیز چگونه است؟
مثال‌:
مردک جیره‌خوار افیونی، با تصویب این قانون شرم‌آور، باعث محرومیت کارگران شریف و رنجدیده کشور، از حقوق حقهٔ خود شد.
#بی‌مبالغه:
فلانی، با فشار برای تصویب این قانون، عملاً مانع از دستیابی کارگران کارگاه‌های زیر ۵ نفر، به پوشش تامین اجتماعی شد.
Read 13 tweets
درست است که گفتند «عشق پیری گر بجنبد، سر به رسوایی زند»، اما زندگی محمدعلی #نجفی از زمانی تغییر کرد که به عنوان شهردار تهران لیست فسادهای دوران قالیباف را به دادستان کل کشور ارائه کرد...
در یک #رشتو آنچه گذشت را مرور کنیم.
ماجرا از دی ماه سال ۹۶ و با قرائت گزارش تخلف‌های شهرداری دوران قالیباف، توسط محمد علی نجفی در شورای شهر آغاز شد. او در گزارش خود از تخلفات گسترده خبر داده بود.

dw.com/fa-ir/%DA%AF%D…
هنوز چند هفته از این گزارش نگذشته بود که رقص چند دختر بچه در ابتدای یک مراسم در برج میلاد و در حضور محمدعلی نجفی، باعث حملات شدید رسانه‌های اصولگرا به شهردار تهران برای استعفا شد.
Read 10 tweets
حدود یک دهه پیش در ماهنامه «دیار» تصمیم گرفتم گزارشی از «زن سرخپوش» میدان فردوسی بنویسم. منابع ناچیز و البته آمیخته به شایعه و روایت‌های گوناگون بود. تا اینکه متوجه شدم «خسرو سینایی» در مستندی که سال ۵۶ ساخته، تصاویری از او ضبط کرده.
آنچه در پی می‌آید، متن همین گزارش است.
#رشتو
تصویر محو است. ابتدا توده‌ی قرمز تنهاست. دوربین عقب می‌کشد. سرخی میان رنگ سبز یکدست در بر گرفته شده. همه اشتباه می‌کنند؛ چون تصور می‌شود گل‌رزی در میان برگ‌هایش است. تصویر شفاف که می‌شود، می‌بینیم آن رنگ قرمز، زن مشهور «سرخپوش» است که روی نیمکتی وسط چمن‌های میدان فردوسی خوابیده/۲
اینها صحنه افتتاحیه فیلم مستندی است که خسرو سینایی یکسال پیش از انقلاب در مورد تهران آن روزها و به زبان انگلیسی ساخته است. گیزلا سینایی همسر کارگردان مستقل سینمای ایران در مورد «زن سرخپوش» و تصویر او که تنها از دریچه دوربین همسر او ثبت شده‌است، می‌گوید.../۳
Read 22 tweets
(1)تصمیم گرفتم یک #رشته_توییت درباره‌ی #فاجعه_اقلیمی بنویسم. شاید تو فضای مسموم این روزهای توییتر و وسطِ این‌همه خبرِ بازداشت و سرکوب زیاد خریدار نداشته باشه. ولی مهم نیست. مسئله‌ایه که حداقل چند ماهه خواب از سرم ربوده. چاره‌ای جز وراجی درباره‌ش ندارم. #رشتو
(2)جهان سرشاره از آثار #گرمایش_زمین، و اطلاعات و شواهدِ اقلیم‌شناسانه و بوم‌شناسانه نشون میدن که وضع واقعاً خرابه. در حینِ دست‌وپنجه نرم‌کردنِ کشورهای مختلف با طوفان، سیل، آتش‌سوزیِ جنگل و خشک‌سالی و امواجِ گرما، وضعیتِ خیلی از جوامع واقعاً ابعادِ وخامت‌باری پیدا می‌کنه.
(3)در ادامه سعی می‌کنم برای توضیحِ ابعاد ماجرا به جنبه‌هایی از این فرآیندِ اقلیمی اشاره بکنم که رسانه‌های به‌اصطلاح پرمخاطب و بحث‌های عمومی، حداقل در ارتباطِ مستقیم با مسئله‌ی #گرمایشِ_زمین، کم‌تر بهشون می‌پردازن.
Read 34 tweets
زندگی سخت مردم کره شمالی بقدری باور نکردنی است که خیلی از دوستان میخواستن اطلاعات بیشتری از نحوه زندگی مردم در کره شمالی داشته باشن, جدا ازینکه وقتی تحقیق میکردم کاملا بهت زده بودم دلم هم برای این مردم ستمدیده واقعا سوخت, اینها تنها قسمت کوچکی از زندگی مردم کره شمالی هستش
#رشتو
مردم در کره شمالی ماشین شخصی ندارند و به گفته مردم :"رهبرانمان بخاطر اینکه سلامت بمانیم ماشین بهمان نمی دهند تا پیاده برویم و چاق نشویم!!!
مردم تنها حق استفاده از ترانوا برای تردد تا محل کار خود را دارند و بجز آن نیاز به حکم حکومتی دارند!!
-کنکور و دانشگاه حتی در پایتخت مال فرزندان مقامات امنیتی و نظامی و حزب حاکم است.
در بقیه شهرها،حد تحصیلات مشخص شده. عده ای می توانند دیپلم بگیرند،تعداد بیشتری سیکل و عده بیشتر تری،تا پایان ابتدایی درس می خوانند.
ولی هر فرد باید هزینه میز, صندلی وهر وسیله مورد استفاده را بپردازد.
Read 27 tweets
به عنوان کودکی بزرگ شده در کره شمالی، های اونسئو لی باور داشت که کشورش بهترین جای جهان است. او باور داشت که آمریکا شیطان است، مردم کره جنوبی از گرسنگی رو به مرگ هستند و کره شمالی بهتر از هر جای دیگری است. هر فردی در کره شمالی چنین باوری دارد. #رشتو
آزادی رسانه ها وجود ندارد، آزادی بیان وجود ندارد و حتی آزادی حرکت هم وجود ندارد. به دلیل کمبود برق و انرژی شب ها در تاریکی مطلق می گذرد. دوستان و همسایه ها تشویق می شوند تا جاسوسی یکدیگر را بکنند و باردار شدن زنان از مردان چینی مجازات مرگ دارد
زندگی برای هر کسی که به هر ترتیبی علیه رژیم صحبت کند بدتر و بدتر می شود. برخی از این افراد به زندان ها و اردوگاه هایی که کوانسیلو نام دارد برده شده و خانواده های آنها نیز مجازات می شوند
Read 25 tweets
بازخوانی از درون؛ روایت اماراتی از رخداد #الفجیرة

یکی از مشکلات جدی تحلیل‌های ما از کشورهای عربی، «عینک ایرانی» است که در هنگام تحلیل بر چشم می‌زنیم!
این مشکل را نگارنده طی سالیان طولانی در حوزه‌های #سوریه و #عراق مشاهده کرده و چندی است به خلیج فارس هم سرایت کرده است!

(۱)
#رشتو
وقتی رویدادها ناشی از دخالت خارجی باشد (فرضیه)، نباید صرفا ماجرا را از درون کشور تحلیل کرد؛
اما باز هم تحلیل از درون یا دست کم جمع‌بندی تحلیلی از مواضع و برداشت‌های نخبگان داخلی کشور هدف از اهمیت به سزایی برخوردار است.

با این مقدمه پیشنهاد می‌کنم این #رشتو را بخوانید
#فجیره

(۲)
بیش‌تر از ۱۵۰ چهره فعال و مؤثر بر فضای سیاسی و رسانه‌ای #امارات را رصد می‌کنم که تقریبا حدود ۱۰۰ نفر آن‌ها اماراتی هستند.

با گذشت ۳۶ ساعت از انتشار خبر رخداد #الفجيرة، مجموع نظراتشان را می‌توان دسته‌بندی کرد.
با توجه به حجم بالای #رشتو، ناگزیر در دو قسمت منتشر می‌شود

(۳)
Read 19 tweets
#رشتو
"چرا زنان تقریبا همیشه مردان بلندتر و قویتر را برای رابطه ترجیح میدهند؟"
1.شاید در نگاه اول این سوال بدیهی و احمقانه به نظر برسد ولی این سوال واقعا بدیهی نیست، یعنی می توان خلاف آن را تصور کرد که در آینده جامعه ای وجود داشته باشد که معیار جذابیت مردان متفاوت از امروز باشد.
2.ما در جهانی زندگی می کنیم که قد بلند و بدنی عضلانی و قوی یک فاکتور جدا ناشدنی از جذابیت مردان در نگاه زنان است و گریزی از این واقعیت نیست.کافیست نگاهی به عکس مدل های مرد روی مجلات و بیلبوردها و تبلیغات تلویزیونی و حتی پورن استارها بیندازید.
3.البته من فکر نمیکنم این موضوع لزوما یک کلیشه پذیرفته شده فرهنگی و اجتماعی باشد یعنی زنان آگاهانه این موضوع را بواسطه ارتباط با هم سالان و ارتباطات واقعی و مجازی یاد بگیرند چرا که حتی در بدوی ترین قبایل آفریقا که دور از نمودهای ظاهری جهان مدرن اند نیز...
Read 13 tweets
#رشتو
اوراسیا از دریچه نگاه نخبگان روسیه
توی این رشتو سعی میکنم تحولات فکری و علمی در سیاست خارجی و داخلی روسیه نسبت به اوراسیا(با تاکید بر ایران) رو بررسی کنم ولی قبل اینکه شروع کنم باید چندتا موضوع رو تعریف کنم
- اسلاووفیلیا : این جنبش روشنفکری در قرن نوزدهم در روسیه متولد شد و عقیده داشت که روسیه باید براساس ارزشها تاریخی خودش توسعه پیدا کنه و از نهادها بومی خودش مواظبت کنه . هم از راستها هم ازچپها جزی ازین جنبش بودند و تفاوت اصلیشون دراین بود که یک طرف اعتقاد داشت دموکراسی در روسیه
امکان داره و گروه دیگه اینو برخلاف ازرشها تمدنی روسیه میدونست ولی یکسری موارد بود که هردوطرف بهشون معتقد بودند مثلا هردوگروه معتقد بودند فردگرایی در فرهنگ روس جایی نداره و نقش روحانیت بمراتب از حاکمیت مهمتره و عرفان بر عقل گرایی ارجحیت داره همچنین هویت بلاروسی ها و اوکراینی ها
Read 28 tweets
#رشتو دربارۀ دیپلماسی و «زبان بدن»
بخش آخر از مصاحبۀ اخیر @JZarif است با CBS. کلام را رها کرده و تمرکز کنید روی ثانیه‌های «زبان بدن». خبرنگار با چشم‌غُرّه دربارۀ یکی از تهدیدهای ترامپ می‌پرسد. ظریف خونسرد و بی‌تفاوت است، اما ناگهان پس از چند ثانیه حرف خبرنگار را قطع کرده و... /1
با صدای بلند می‌گوید «ببین، من به عراق رفتم...» خبرنگار درجا یخ می‌زند، و ظریف لبخند! جناب وزیر در کمال آرامش ادامه می‌دهد و حین گفتنِ «من به میان مردم عراق رفتم» نگاهی سریع و تحقیرآمیز به سرتاپای خبرنگار می‌اندازد. /3
تادیب بچه‌پرو ادامه می‌یابد؛ ظریف از سفر چندساعته و بزدلانۀ ترامپ به عراق در تاریکی شب می‌گوید با چهره‌ای سرشار از اشمئزاز. سپس از سفر پنج‌روزه @Rouhani_ir می‌گوید با عبارت «رئیس‌جمهور ما» و چهره‌ای که فوراً لبخندی پذیرا بر آن نقش بسته. /4
Read 7 tweets
#رشتو
یک ایده بینظیر در بسته بندی سازگار با محیط زیست به مطرح شده که کمک زیادی به کاهش انتشار کربن در زمین می کنه.
اگر دقت کنید اکثر پاک کننده هایی که در خانه داریم (مثل شیشه شور) مقدار زیادی آب دارند. /1
این یعنی کارخانه ها، شرکت های پخش، عمده فروشان و خرده فروشان (و مصرف کننده) روزانه حجم بسیار بسیار زیادی آب جابجا می کنند! که مقدار زیادی سوخت و انرژی مصرف میکنه. در حالیکه آب در همه خانه ها هست.
میشه مواد اصلی پاک کننده را بصورت قرص درآورد و در خانه با آب حل کرد/2
مثلا شرکت بلولند اسپری های نشکن هم تولید کرده که اسمش رو گذاشته فور اِور (همیشگی) که کیفیت و عمر بالایی داره. شما یک بار بطری اسپری رو می خرید و ازون به بعد با یک قرص کوچک مثلا شیشه شورتون رو پر می کنید.
فکر کنید یک کامیون بار تبدیل به یک کارتن میشه!
#محیط_زیست
#زمین
#بهینه_سازی
Read 6 tweets
۱/۶
#رشتو
برای دوستانی که مدافع «اسلام‌هراسی» هستند چون مخالف اسلامن یا اسلام‌هراسی رو منطقی و قابل دفاع می‌دونن، این توضیحات لازمه:
۱/۶👇
۲/۶
#رشتو
۱. #اسلام‌هراسی یا Islamophobia در دنیای امروز به معنای ضدیت با مسلمانان هست و نه دین اسلام. (بارها هم پیشنهاد شده به‌جاش از عبارت anti-muslim یا مسلمان-ستیزی استفاده بشه) و نتیجه‌ی عملیش انتقاد یا مخالفت با دین اسلام نیست، نتیجه‌ش نسل‌کشی مسلمانان دنیاست.
۲/۶👇
۳/۶
۲. اگر فکر می‌کنید چون مذهبی یا مسلمون نیستید «اسلام‌هراسی» تاثیری در شما نخواهد داشت، خیلی در اشتباهید. همه مردم خاورمیانه مشمول این نوع نژادپرستی‌ان. حالا شما بگو من آتئیستم. به حال یه مسلمان‌ستیز که فکر می‌کنه همه ایرانیا تروریستن، فرقی نداره.
۳/۶👇
Read 6 tweets
به بهانه اجرای موفق همه‌پرسی -نمایشی - در مصر

پس‌از همه‌پرسی اصلاح قانون اساسی، عبدالفتاح #السیسی تا سال ۲۰۳۰ میلادی در رأس قدرت خواهد ماند.

این در حالی است که بعد از کودتای ۲۰۱۳ وعده داده بود، کاندیدای ریاست جمهوری نشود. یک بار هم وعده داد برای دور بعد کاندید نشود!

#رشتو

(۱)
قبلا نوشته بودم که قرار است سیسی به ژاندارم اجرایی منطقه تبدیل شود؛
مردی که گرچه دیکتاتور و حاکم مقتدری به نظر می‌رسد، اما نه در داخل و نه در خارج مجری فرامین #مسکو و #ابوظبی است.

در این رشتوی کوتاه، صرفا مروری داریم بر پلکانی که السیسی را برکشید...

(۲)
همان طور که می‌دانید در سقوط #مبارک، اعلام بی‌طرفی ارتش نقش بسیار مؤثری داشت.

السیسی در آن زمان رئیس سازمان اطلاعات ارتش مصر بود که یکی از مهم‌ترین مراکز تصمیم‌سازی ارتش است.

او همچنین جوان‌ترین عضو شورای عالی نیروهای مسلح در این مقطع زمانی بوده است.

(۳)
Read 17 tweets
جریانشناسی بسیج مردمی عراق
حضور حشد الشعبی در مناطق سیل‌زده غرب ایران، مباحثه و جنجال‌های زیادی را برانگیخته است!
اما کم‌تر کسی این مجموعه را می‌شناسد!
آیا از نظر سازمانی مشابه سپاه پاسداران است؟

در این رشتو، یک جریانشناسی اجمالی خواهیم داشت

#رشتو
#الحشد_الشعبی
#سیل

(۱ از ۳۰)
در میان جنجال‌ها و مباحثه‌های زیادی که شکل گرفته، نگارنده این نکته را می‌بیند که پیش‌فرض عمده نقدها، مشابهت‌سازی و این‌همانی میان حشد الشعبی و حزب الله لبنان است!

این یکی از عوارض مشکلی است که آن را «نگرش ایرانی به عراق» می‌خوانم
می‌دانید در داخل حشد چه جناح‌هایی وجود دارد؟

(۲)
می‌دانید در همین انتخابات اخیر عراق که یک لیست انتخاباتی توسط بخشی از فرماندهان حشد تهیه شد، انتقادات و کنایه‌های سنگین بخش دیگری را به دنبال داشت؟
می‌دانید کار به جایی رسید که حتی هادی العامری هم دستور داد ائتلاف فتح از عنوان حشد الشعبی استفاده نکند؟

(۳)
Read 32 tweets
پدیده کی روشیسم !

عصر هشت سال قبل ( ۱۳۹۰ ) مدام به در شبکه جام جم نگاه می کردم و منتظر ورود عباس ترابیان بودم خبر انتخاب سرمربی آینده ایران
ترابیان می گفت : کی روش برای فوتبال یک شاه ماهی بزرگ است ، پرونده مفصلی در دادگاه CAS دارد و من از طریقی ! می دانم تبرئه می شود
#رشتو
جذاب و پر خبر مثل کی روش
اقرار کنم برای بیشتر رسانه های ایرانی از جمله نود و مجموعه بزرگ صدا وسیما آمدن کی روش با آن کارنامه حسابی جذاب بود البته یکباری هم منصرف شد آقای ترابیان می گفت به من زنگ زده و گفته سی ان ان خبرهای خوبی از ایران نمی دهد و همسرم نگران است ! ولی بالاخره آمد
علاقه زیاد کی روش به خودمختاری !

سال ۹۲ من به وزارت ورزش و جوانان آمدم و کی روش هم به طرز شگفت انگیزی تمایل به ارتباط به بالادستی های ریاست فدراسیون داشت البته علاقمندی به مجاورت با مرد محبوب فوتبال ملی در آن روزها زیاد بود و به نظرم آفت بزرگ همین بود
Read 17 tweets
#رشتو
حال و احوال این روزهای #همشهری
@riazihassangma1
@pirouzhanachi
@AliEtaMedia
روزنامه همشهری که روزگاری نه چندان دور یکی از برترین موسسات مطبوعاتی کشور محسوب می شد این روزها درگیر مشکلات فراوانی شده
نبود ثبات مدیریت در دوسال گذشته و افزایش چندین برابری قیمت کاغذ و سایر اقلام
مورد نیاز چاپ روزنامه شرایطی سختی را بر این رسانه حاکم کرده
اما آنچه باعث شده که این روزها نام این روزنامه بیش از پیش بر سر زبانها باشد نحوه عملکرد و رفتار مدیران این موسسه است
امیدوارم آقای ریاضی که طی روزهای اخیر صفحه خود را در توییتر فعال کرده پاسخی بر این سوالات داشته باشند
1 به گفته مدیران قبلی موسسه #همشهری در سالهای گذشته کمک های مالی به شهرداری تهران داشته. آقای حاجی از طلب 30 میلیارد تومانی همشهری از شهرداری تهران خبر داده بود. تکلیف مطالبات همشهری از شهرداری تهران چه شد؟
Read 10 tweets

Related hashtags

Did Thread Reader help you today?

Support us! We are indie developers!


This site is made by just three indie developers on a laptop doing marketing, support and development! Read more about the story.

Become a Premium Member ($3.00/month or $30.00/year) and get exclusive features!

Become Premium

Too expensive? Make a small donation by buying us coffee ($5) or help with server cost ($10)

Donate via Paypal Become our Patreon

Thank you for your support!