Discover and read the best of Twitter Threads about #زبان_مادری

Most recents (10)

#رشتو
۱/هفته هاست که فدرالیست ها برای جاانداختن #فدرالیسم و نقشش تو مرتفع کردن مشکلات #ملتهای_تحت_ستم تولید محتوا میکنن, سپیس میذارن, تو سپیسهای #مرکزگرا ها شرکت میکنن تا خواسته های مردم رو به گوششون برسونن. نتیجه ش چی شده؟ قطع کردن میکروفون روی فدرالیستها و ریموو شدن از سپیس.
۲/ماها که گاو پیشونی سفید شدیم کلا با اکانت خودمون جرات نداریم ظاهر شیم سریع میزننمون، استتار میکنیم با یه اکانت مهربونتر میریم تو سپیس تا میگیم #زبان_مادری عه ریموو شدی رفت! کلا هیچ جایی برای ابراز نظر ما وجود نداره. در ایرانی که مرکزگرایان #سلطنت_طلب دارن برنامه شو میریزن،
۳/هیچ جایی برای حقوق غیرفارس وجود نداره، یه پاک کن برداشتن میخوان ما رو از چهره ی #ایران پاک کنن. من که فعلا فدرالیستم، کلا دوست دارم پروژه های سگ سگی و بدقلق رو پیش ببرم. تلاش برای ورود به گفتمان سیاسی #احمقیسم ها و امید واهی برای تاثیرگذاری روی اونها هم یکی از همین پروژه های
Read 5 tweets
1/20
مُلک ءَ بِلّ بلے لبز ءَ مہ ھِلّ
با وجود این‌که هفتادویک سال از کشته‌شدن چهار دانشجوی بنگلادشی که خواستار آموزش به #زبان_مادری (بنگالی) بودند، می‌گذرد و بیش از هفتادویک سال است که ملل مختلف برای حفظ زبان و حق یادگیری مبارزه می‌کنند،
#ماتی_زبان #ژينا_ئەمينى
2/20
در ایران نه تنها حق آموزش به زبان مادری از ملل غیرفارس گرفته شده، بلکه به دلیل روان صحبت نکردن به زبان فارسی و داشتن لهجه مورد تمسخر و گاها تنبیه قرار می‌گیرند٬ و به جای این که انرژی و هوش آن‌ها صرف پیشرفت شود صرف فهمیدن زبانی دیگر می‌شود و
3/20
بسیاری نیز به این دلیل از تحصیل باز می‌مانند. در بلوچستان اغلب به دلیل صحبت‌کردن به زبان مادری خود مورد تبعیض، آزارواذیت و فعالین زبان مادری دستگیر و زندانی می‌شوند.
محدودیت‌هایی که دولت‌های ایران ایجاد کرده‌اند، نشان می‌دهد که دولت و ناسیونالیست‌های ایرانی
Read 20 tweets
ایربی‌اندبی( airbnb@ ) دیروز خبری رو اعلام کرد که در شبکه‌های اجتماعی بازتاب زیادی داشت، به همین دلیل در این رشته توئیت 10 نظریه خوندنی در مورد آینده #دورکاری دنیا که به نظرم ارزش داره همه،مخصوصا مدیران و کارآفرینان نگاهی بهشون بندازن رو به نظرتون میرسونم:
ممنون بابت #ریتوئیت 🙏
استارت آپ @Airbnb ،بزرگترین پلتفرم اجاره اتاق دنیا، به ارزش حدودی صد میلیارد دلار، و از سر دم داران خلاقیت در کسب و کار،دیروز اعلام کرد تمام کارمندانش میتونن تا ابد و از سراسر دنیا #ریموت کار کنن، این اقدام بسیار مورد تحسین قرار گرفت/
1)پیشبینی میشه در آینده همه مشاغل #ریموت خواهد شد و شغل حضوری دیگر وجود نخواهد داشت،بر اساس گزارشی از رویترز تعداد کارمندان دورکار در سال 2021 دوبرابر سال قبل بوده و پیشبینی میشه نه با این شیب ولی #کار_ریموت تمام فضای کسب و کار را در بر خواهد گرفت.(بهتره زودتر آماده بشیم)
1/10
Read 14 tweets
🔹روز بین‌المللی زبان فارسی

✍️ نویسنده: دکتر حمید احمدی (استاد علوم سیاسی دانشگاه تهران)
۱) سال‌هاست که جریان‌های قوم‌گرا و کشورها و رسانه‌های خارجیِ حامی آن‌ها روز بین‌المللی #زبان_مادری در ٢١ فوریه (دوم اسفند) را تفسیر به رأی کرده و با مصادره آن به عنوان روز زبان‌های محلی و قومی، کارزار شریرانه‌ای علیه #زبان_فارسی، زبان ملی و مادری همه ایرانیان به راه انداخته‌اند.
۲) دقت عمیق نکردن در فلسفه اعلام این روز از سوی سازمان ملل باعث شده تا برخی و از آن میان برخی شبه‌روشنفکران و رسانه‌های ساده‌انگار داخل و خارج ایران، این تفسیر را بپذیرند و ناخواسته در کارزار علیه #زبان_فارسی همراه شوند.
Read 22 tweets
پوست اندازی چگونه است!؟ چطور سیستم بعد از فروپاشی خود را بازتولید میکند!؟ #رشتو
فروپاشی سیاسی مرحله بعد از فروپاشی اقتصادی و یک مرحله قبل از #براندازی است. آگاهی به تفکیک بین این سه مرحله مهم است چون عمدتا عوام به اشتباه این سه مرحله را یکی میدانند. درصورتیکه در مرحله فروپاشی
نظام میتواند خودرا بازیابی کند! در این رشتو از روسیه مثال میزنم که دوبار در ۱۹۱۷ و ۱۹۹۱ فروپاشی شده و هربار از درون دوباره خودرا زائیده است!
پوست اندازی دقیقا کی اتفاق می افتد:
پاسخ: بعد از شکست ایدئولوژیک، اقتصادی و نظامی (جنگ یا مسابقه) منجر به #شکافت_بین_مردم_و_حکومت!
بازیابی رژیم فروپاشی شده شامل چه مراحلی است:
۱- کوبیدن جبهه مردم! رژیم درحال انحلال فشار اقتصادی و اجتماعی بر مردم را چنان افزایش میدهد که مردم از مرگ به تب راضی شوند.
۲- وابسته کردن مردم به سیستم قبلی: رژیم کمونیستی مردم رو بطور کلی وابسته به فساد قبلی میکند. مثلا از طریق #کوپن
Read 19 tweets
🔽 رد پای شوروی در قتل تقی ارانی
۱) #انور_خامه_ای برای نام بردن از گروه زندانیان متهم به داشتن مرام اشتراکی در عهد #رضاشاه (موسوم به گروه ۵۳ نفر) نمی‌گفت ۵۳ نفر، بلکه می‌گفت ۵۰ نفر و ۳ نفر.
۲) #تقی_ارانی نفر اول آن سه تن است که خامه‌ای از بقیه جدایشان کرده، #عبدالصمد_کامبخش نفر دوم و #محمد_شورشیان نیز سومین بود. تقی ارانی از آن تبریزی‌هایی بود که عشق به #ایران در خونش موج می‌زد.
Read 31 tweets
چشم دیدن کتاب‌هایمان را هم نداشتند.

۱/۱۷
۴ سال پیش بود که در هفته اول اسفند به مناسبت روز جهانی #زبان_مادری با مجوز از باشگاه دانشجویان #دانشگاه_تهران در لابی دانشکده ادبیات به همراه چند نفر از دوستان اقدام به برپایی غرفه فروش کتاب‌های ترکی در موضوعات ادبیات، تاریخ و... کردیم. Image
۲/۱۷
اطلاع داشتیم که جو غالب حاکم بر آنجا ممکن است مشکل‌ساز باشد؛ اما خیال می‌کردیم وقتی با فرهنگ و ادب روبرو شوند، برقراری مکالمه درفضای منطقی و دور از حاشیه که امروزه آفت جامعه ما است، امکان‌پذیر باشد و بتوانیم به بیان دیدگاه‌های خودمان بپردازیم اما با فضای دیگری روبرو شدیم.
۳/۱۷
شنبه بیشتر بچه‌ها قید کلاس‌ صبح خود را زدند و با همکاری هم تا ظهر توانستیم تمامی کتاب‌ها را به لابی دانشکده انتقال بدهیم. درحال چینش کتاب‌ها بودیم که حاشیه‌ها شروع شد. اول سعی در پی بردن به ماهیت کار و شناخت افراد حاضر داشتند. «از کدام دانشکده هستید؟»
«اسمتون چیه؟!»
Read 17 tweets
#رشتو
۱.درآستانه ۲۱آذرروزی که ارتش شاهنشاهی برای نجات آذربایجان وارد تبریزشدوبه حکومت ۱ساله حزب دموکرات آذربایجان به رهبری پیشه وری پایان داد #اردوغان در
مراسمی که به مناسبت پیروزی ارتش آذری درجنگ ۴۴روزه قره باغ تدارک دیده شده بود،حضورمی یابدوشعری دررابطه باجدایی #ارس می خواند!
۲.معنای بخشی ازشعرمی گوید:رودارس را جدا کردندوآنرا باخاک پرکردند،این شعر
فولکلور آذری درزمان جداشدن آن بخش از خاک ایران دردوره قاجارسروده شده وسینه سینه توسط مردم منتقل شده است،درد جدایی آذربایجان از ایران ونقش رودارس دراین جدایی.
حالااردوغان کسی که سودای امپراتوری #عثمانی رادارد
۳.دایه عزیزتر از مادربرای آذربایجانیها شده است! اردوغان هم همانند #رژیم_اسلامی مهره #گلوبالیسم در #خاورمیانه است واهداف آنهارا درمنطقه دنبال می کند.توجه داشته باشیم ترکیه نوین توسط #آتاتورک بنانهاده شد حدود۷۵سال پیش.
درجمهوری ترکیه احزاب نقش اساسی را درسیاست ایفا می کنند.
Read 18 tweets
درباره‌ی #زبان_مادری

پیش‌ترها گمان می‌کردم برای گفتنِ دیدگاهم پیرامون یک موضوعِ مناقشه‌برانگیز نیازی نیست موقِف سیاسی‌ام را اعلام کنم و - فی‌المثل - بگویم که جزء این یا آن گروه یا حزب نیستم. گمان نادرستی بود. چنین می‌نماید که فارسی‌زبانان ...
ادامه⬇👇⬇
فارسی‌زبانان هرچه‌قدر به پوشیده‌گویی مایل‌اند دوست دارند بی‌پرده بشنوند (مثل #دروغ که گفتنش سخت نیست اما همه از شنیدنش بیزارند).
دوم؛ وسواس در جمعیتِ ایرانی اختلال رایجی است. یک حرف را بارها تکرار می‌کنیم چون فکر می‌کنیم به قدر کافی روشن نگفته‌ایم و نکند طرف ...
ادامه 👇⬇👇
درست نفهمیده باشد. یکی از دلایل پرگویی و تکرار در کلام ما همین باید باشد. من از تکرار هم گریزان بودم اما ظاهراً لازم است. همان وسواس باعث می‌شود که بارها از آدم بپرسند «یعنی تو ...؟» یا «گفتی ...؟».
پس نکاتی که به عنوان مقدمه می‌گویم #اعلام_موقف است (بیان موضع).
ادامه ⬇👇⬇
Read 19 tweets
روزنامه #اطلاعات در مطلبی فاشیستی میگوید: اگر دولت صلاح ببیند میتواند”حق تکلم به #زبان_مادری را محدود کند”.
شاید نویسنده قصد یادآوری دوران #رضاخان را دارد که برای بچه‌هایی که در مدرسه تورکی حرف میزدند صندوق جریمه گذاشته بودند.ولی این مطلب، برای من خاطرات دوستی از بلغارستان،
۱/۱۳
از تورکهای بلغارستان را تداعی کرد که بازگویی آنچه که بر آنها رفته، میتواند عیار این جنس تفکرات ضد انسانی را مشخص کند.
پلیس شبانه به خانه‌شان در روستایی در جنوب بلغارستان میریزد و پدرش را با خود میبرند. پدر نیمه‌جان هفته ها بعد با پیگیری خانواده و پرداخت رشوه آزاد میشود.
۲/۱۳
جرم پدرش تنها این بود که پسرش خلیل (دوست من) در مدرسه #تورکی حرف زده بود. این تنها یکی از مصیبتهایی بود که در نهایت آنها را مجبور به کوچ از بلغارستان میکند. اما چرا؟!
۳/۱۳
Read 13 tweets

Related hashtags

Did Thread Reader help you today?

Support us! We are indie developers!


This site is made by just two indie developers on a laptop doing marketing, support and development! Read more about the story.

Become a Premium Member ($3.00/month or $30.00/year) and get exclusive features!

Become Premium

Too expensive? Make a small donation by buying us coffee ($5) or help with server cost ($10)

Donate via Paypal Become our Patreon

Thank you for your support!