Discover and read the best of Twitter Threads about #علمی

Most recents (5)

اگر بوعلی سینا هم امروز بود از شیوه های جدید #پزشکی استفاده می کرد اما اگر ما به دنبال شناخت گیاهان دارویی و استخراج خواص آنها برویم و به صورت #علمی و با ارائه مقاله آن را اثبات کنیم، این داروها با بدن ما سازگاتر خواهد بود.
دینی بودن علم، به دینی بودن موضوع علم است، لذا معیار دینی بودن طب به طبیب و بیمار نیست، بلکه به فهم دقیق موضوع است یعنی دینی بودن طب به فهم عمیق ابنا و ابدان است، اگر باور کنیم که موضوع علم طب، فعل خداست قطعا و لابد این علم دینی خواهد بود حتی اگر پزشک و بیمار #مسلمان نباشد.
#طب_سنتی باید به معنای دقیق کلمه علمی بشود و صرف اینکه فلان گیاه برای درمان فلان بیماری است کافی نیست؛ باید بدانیم تا مطلبی صد در صد #علمی نباشد #دینی نیز نخواهد بود!
Read 5 tweets
هر فلسفه تاریخی که به دنبال الگو دادن به حرکت تاریخ میگردد، چیزی جز لاطائلات نیست
از اینرو مارکسیسم هم چیزی جز لاطائلات مارکس و انگلس نیست، که با تلاش تئوریسین های بعدی، در روسیه به بار نشست.

برای ما ایرانیان، یک رضاخان یا محمدرضا پهلوی در ایران، کافی بود که بفهمیم

👇
حرکت تاریخ، پیوسته هست، ولی جهتدار نیست.

این عالیجنابان میگفتند در حرکت تاریخ، فرد جایگاهی ندارد ولی ظهور پهلوی ها، گواه بزرگی بر رد ادعایشان بود.
گاه یک فرد، چنان ردپایی در یک تاریخ میگذارد که میتواند گیجیِ پس از مستی، از شراب مارکسیسم را از کله ی پوک پله خانف* ها بپراند.

👇
مضحک آنجاست که طبق تئوری مارکس و انگلس، روسیه نباید انقلاب شود، بلکه "#سده_ها_بعد"، باید در کشورهای #صنعتیِ غربِ اروپا (مثل المان و فرانسه و انگلیس) انقلاب شود.
تئوری مثلا #علمی ایشان میگفت، سوسیالیسم زمانی محقق میشود که از مسیر کشورهای غربی اروپا عبور کنیم.

👇
Read 6 tweets
دوستان نقدی که جناب هری نوشته رو بخونید، شخصا از نقد استقبال میکنم و حرف هیچ احدی واسم وحی منزل نیست

اما نقدی به نقد هری:
در باب مسجد گوانژوی چین، تاریخ گزاری مسجد توسط گیبسون انجام نشده، بلکه یک سرچ ساده هم نشان میدهد که منابع دیگر نوشتند که سعدبن ابی وقاص این مسجد را ساخته. 👇
(در واقع گیبسون اینجا صرفا اطلاعات تاریخی میدهد، نه کشفیات شخصی خودش)

دوم اینکه من، شخصا وقتی کتاب و مستند گیبسون را دیدم، اولین شبهه برایم خطای قبله زدن مساجد بود، انصافا میتوان پذیرفت که قبله زدن مسجدی در چین، تا اورشلیم میتواند خطای 12درجه ای داشته باشد، ولی اگر قبله یازده 👇
مسجد اولیه، همگی دقیقا به پترا برسد این دیگر خطای نجومی نیست، و البته نه تنها خطای نجومی نیست اتفاقا دقت کارشان را نشان میدهد
ضمن اینکه مسجد گوانژو قطعا درست تاریخ زده شده (حداقل قبل از 624 م. بودنش صحیح است) یعنی در زمان زندگی خود محمد ساخته شده، چرا؟ 👇
Read 13 tweets
#تورم یا #رکود، مسأله این است!
#منحنی_فیلیپس ارتقایافته برای اقتصاد ایران
دیدگاه رایج در اقتصاد کلان، بیانگر رابطۀ معکوس بین #بیکاری و #تورم است و مهندسان اقتصادخوانده با #علمی و قطعی دانستن این گزاره‌ها و بدون توجه به تفاوت‌های تاریخی و اجتماعی میان کشورها، نسخه‌های سیاستی ویرانگری را برای اقتصاد ایران می‌پیچند.
🔸 براساس این نگاه غلط علم‌پندارانه، برای کاهش تورم باید بیکاری (و در نتیجه رکود تولید و تعطیلی بنگاه‌های تولیدی) را افزایش داد.
Read 5 tweets
آیا اخبار بد بیشتر شده؟ هنرمندان محبوب بیشتر از قبل فوت می‌کنند؟ انفجار و آتش‌سوزی بیشتر شده؟ قتل و تجاوز و سربریدن زیادتر شده؟ آیا ارتباطی بین این پدیده‌ها وجود داره؟

برای اینکه جواب این سوالات رو بدونیم باید چندین جنبه رو در ذهن داشته باشیم:

#رشتو
۱ از ۱۳ Image
برای فهمیدن اینکه تکرار برخی اتفاقات بیشتر از نرخ عادیش شده یا نه، باید عوامل تاثیرگذار و دینامیک حاکم بر اون‌ها رو بدونیم. برای مثال در مورد زیاد شدن فوت افراد مشهور باید در نظر داشته باشیم که هرم جمعیتی در ایران چه شکلیه. فعلا هر سال جمعیت سالمند کشور بیشتر میشه. پس

۲ از ۱۳
باید انتظار داشته باشیم در سال‌های آینده تعداد مطلق مرگ‌ومیر افراد سرشناس مدام افزایش پیدا کنه (در کل جمعیت کشور هم همین‌طوره مگه اینکه طول عمر میانگین یه دفعه زیاد یا فرمول جاودانگی پیدا بشه). پس آخر سال قبل از فکر کردن به این موضوع به اون سال لعنت نفرستید. دیگر اینکه

۳ از ۱۳
Read 13 tweets

Related hashtags

Did Thread Reader help you today?

Support us! We are indie developers!


This site is made by just two indie developers on a laptop doing marketing, support and development! Read more about the story.

Become a Premium Member ($3.00/month or $30.00/year) and get exclusive features!

Become Premium

Too expensive? Make a small donation by buying us coffee ($5) or help with server cost ($10)

Donate via Paypal Become our Patreon

Thank you for your support!