Discover and read the best of Twitter Threads about #فاشیسم

Most recents (7)

ادامۀ ماجرای ثبت در تاریخ!

سال 84 محمود #احمدی‌_نژاد و تیمش نزد طیف‌های روشنفکری و حامیان اصلاحات، "مخوف‌ترین" نیروی حاضر در انتخابات محسوب می‌شدند.
با این حال، در ابتدا، نظرسنجی‌ها از جایگاه او در قعر جدولِ داوطلبان ریاست جمهوری حکایت داشت
و محمدباقر #قالیباف به عنوان کاندیدای بلوک اصلی قدرت به حساب می‌آمد.من همانطور که در سال 76 نگرانی خاصی از پیروزی #ناطق_نوری در #انتخابات نداشتم از احتمال پیروزی قالیباف در سال 84 نیز نگران نبودم.
قالیباف اما در آن سال برای جذب رأی طبقۀ متوسط و شهرنشین شعارهایی داد که به مذاق پایگاه اجتماعی جناح محافظه‌کار بخصوص در بین نیروهای #بسیجی خوش نیامد به طوری که با متهم کردن او به مشی لیبرالی از او روگردان شدند و در اقدامی به نظر من خودجوش و حتی تا اندازه‌ای تمردجویانه
Read 16 tweets
برای ثبت در تاریخ!

وقتی نوشتم "از ریاست جمهوری ابراهیم #رئیسی نباید وحشت‌زده شد" برخی از مخاطبان با انتقاد از این موضع‌گیری، آن را نوعی "سندروم استکهلم" تلقی کردند و برخی دیگر یادآور شدند که در سال 84 نیز در مورد پیروزی محمود #احمدی_نژاد، همین را گفته بودم اما بعد دیدیم چه شد!
این داستان طبعاً بحث بسیار مفصلی می‌طلبد و امیدوارم به زودی از طریق #کلاب_هاوس امکان بازشکافی آن را پیدا کنم.در اینجا اما به اجمال لازم است یادآوری کنم که وقتی می‌گویم از ریاست جمهوری سید ابراهیم #رئیسی نباید وحشت کرد، عمدتاً منظورم هشدار نسبت به غلبۀ افسردگی و نومیدی محض
به افرادی است که گمان می‌کنند اگر کاندیدای مورد نظر آنها در قدرت نباشد، دیگر روزنه‌ای برای حیات باقی نمی‌ماند!به هر حال، چه بخواهیم چه نخواهیم، آرایش #انتخابات به گونه‌ای است که آقای رئیسی به احتمال قریب به یقین رئیس جمهور خواهد شد.
Read 15 tweets
نیکلای چائوشسکو دیکتاتور رومانی
از کارگری تا دیکتاتوری و براندازی‌اش

چائوشسکو در سال ۱۹۱۸ در خانواده روستایی فقیری با ده فرزند زاده شد. در یازده سالگی برای فرار از خشونت و بی رحمی پدر معتاد به الکل، تحصیل را ناتمام گذاشت و برای همیشه به #بخارست پایتخت رومانی رفت
17/1 Image
از ۱۹٣۴ به خاطر ارتباط با محافل نزدیک به کمیته ملی ضد #فاشیسم توجه پلیس را به خود جلب کرد و در سالهای ۱۹٣۲تا ۱۹۳۴ چند بار دستگیر شد. در ماه مه ۱۹٣۶ محاکمه و به دو سال زندان محکوم شد. اما طولانی ترین دوران زندان او از سال ·۱۹۴ تا ۱۹۴۴ در بحبوحه #جنگ_جهانی_دوم است
17/2
با به قدرت رسیدن #کمونیست ها در رومانی، #چائوشسکو در سا‌ل ۱۹۶۵ پس از درگذشت #گئورگه_گئورگیودج، نخستین رهبر جمهوری خلق رومانی، بر جای او تکیه میزند. او در سال ۱۹۶۵، با قانون اساسی تازه، نام رسمی کشور را از جمهوری خلق روما‌نی، به جمهوری سوسیالیستی روما‌‌نی تبدیل میکند
17/3
Read 18 tweets
درست است که در بین تورکها هم رفتارهای فاشیستی هم وجود دارد ولی این دلیل نمیشود که این سطح از #فاشیسم را با فاشیسم فارسی یکی دانسته و آن دو را یکسان ارزیابی کرد. چون اولی ذهنی، بالقوه و محدود است ولی دومی عینی، بالفعل، گسترده و سیستماتیک.
نمود رفتاری فاشیسم فارسی با
۱/۱۶
با محوریت هویت #فارسی و #شیعی از سوی نظام جمهوری اسلامی، همه جانبه و در تمام ابعاد از قانونگذاری و اجرا تا قوای قهریه به صورت روزمره اعمال میشود. در حالیکه نمود #فاشیسم مقابل، بیشتر در حد شعارها و کامنتهای شبکه های مجازی هست. در کنار سیاستهای پنهانی و اطلاعاتی،
۲/۱۶
سیاستگذاری و گفتمان فاشیستی حاکمیت به درجات مختلف بر علیه دیگر ملیتها و مذاهب با ساختار و شفافانه اعمال میشود، در حالیکه فاشیسم مقابل از سوی اکانتهای غیر واقعی و بی مسئولیت، ویا بعضا جمعی ناشناخته سر داده میشود.
در صورت اعتراض دیگران، مشت آهنین فاشیسم وارد عمل میشود
۳/۱۶
Read 16 tweets
انتقاد جای خود،ولی جعل خبر و سیاه‌نمایی در مورد جنبش تورکها و نمودهای اجتماعی/اعتراضی آن چون #تراختور برای ساکت‌کردن فعالین مقابل #فاشیسم و #تروریسم انجام میشود.زمینه سازیست برای سرکوب بیشتر و #پاکسازی_قومی در آینده.
نگذاریم در هیاهوی روزمره، این دروغها سند تاریخی برای آینده شود.
فیلم جعلی و دستکاری شعارهای سرداده در بازی #تراختور و استقلال و واکنشهای برنامه‌ریزی شده به آن موید همین نکته است. خجالت آور اینکه اکثر رسانه‌های #فارسی زبان بدون اندکی تحقیق و ارائه هیچ سندی این خبر جعلی را منتشر کرده‌اند. وظیفه‌ی امروز من و شماست که به این رسانه‌ها اعتراض کنیم.
در بازی تراکتور و استقلال بتاریخ جمعه۱۰آبان۹۸ هیچ شعاری با آرزوی مرگ برای هیچ ملیت و قومیتی از سوی تماشاگران #تراختور سرداده نشده است.فیلم و خبر جعلی است. لطفا #خبر_جعلی را تصحیح و از مخاطبان عذرخواهی کنید.
@RadioFarda_ @RadioZamaneh @euronews_pe @iranwire @euronews_pe @IranIntl
Read 3 tweets
روزنامه #اطلاعات در مطلبی فاشیستی میگوید: اگر دولت صلاح ببیند میتواند”حق تکلم به #زبان_مادری را محدود کند”.
شاید نویسنده قصد یادآوری دوران #رضاخان را دارد که برای بچه‌هایی که در مدرسه تورکی حرف میزدند صندوق جریمه گذاشته بودند.ولی این مطلب، برای من خاطرات دوستی از بلغارستان،
۱/۱۳
از تورکهای بلغارستان را تداعی کرد که بازگویی آنچه که بر آنها رفته، میتواند عیار این جنس تفکرات ضد انسانی را مشخص کند.
پلیس شبانه به خانه‌شان در روستایی در جنوب بلغارستان میریزد و پدرش را با خود میبرند. پدر نیمه‌جان هفته ها بعد با پیگیری خانواده و پرداخت رشوه آزاد میشود.
۲/۱۳
جرم پدرش تنها این بود که پسرش خلیل (دوست من) در مدرسه #تورکی حرف زده بود. این تنها یکی از مصیبتهایی بود که در نهایت آنها را مجبور به کوچ از بلغارستان میکند. اما چرا؟!
۳/۱۳
Read 13 tweets
به هیچیک از ناشران کتابهای ترکی اجازه حضور در نمایشگاه #کتاب_تبریز را نداده اند.
#جنبش_سبز، #شورای_گذار، اصلاح‌طلبان، فرشگرد، حقوق بشریها، چپها، روشنفکران بیایید به این آپارتاید اعتراض کنید! بخاطر خودتان اعتراض کنید.چون، ما بدون شما هم ما با #فاشیسم میجنگیم و پیروز خواهیم شد.
تصحیح میشود:
با وجود حضور برخی از ناشران کتابهای تورکی در نمایشگاه #کتاب_تبریز، ناشران مهم ‌و شناخته شده اجازه حضور نگرفتند:

۱-بوتا(اورمیه)
۲- یاز(اورمیه)
۳- آذرتوران(تبریز)
۴- دنیزچین(تبریز )
۵- کیرپی(تبریز)
۶- پارلاق قلم(بناب)
۷- اندیشه نو(تهران)
Read 3 tweets

Related hashtags

Did Thread Reader help you today?

Support us! We are indie developers!


This site is made by just two indie developers on a laptop doing marketing, support and development! Read more about the story.

Become a Premium Member ($3.00/month or $30.00/year) and get exclusive features!

Become Premium

Too expensive? Make a small donation by buying us coffee ($5) or help with server cost ($10)

Donate via Paypal Become our Patreon

Thank you for your support!