Discover and read the best of Twitter Threads about #مشروطه

Most recents (16)

مخالفین ج‌ا چند طیف اند. مخاطب من هواداران نهاد پادشاهی و طرفداران نظام #مشروطه است. کسانی که ذاتا انقلابی نیستند. میهن‌پرست‌، ایران‌گرا، لیبرال و سکولار هستند و طرفدار لائیسیته. این‌ طیف با ماهیت ضدانقلابی اما می‌خواهند انقلاب کنند. انقلابی ملی برای رسیدن به هدفی دموکراتیک.
۱
اما براندازی یک فرقه تبهکار ایدئولوژیک که خاستگاهی چپ‌گرا و مذهبی دارد و به راحتی و وقیحانه مخالفین خود را قتل‌عام می‌کند آسان نیست مگر #ائتلاف سراسری معترضین و گسترش جنبش اعتراضی در سطحی ملی. انقلاب‌های کلاسیک قرن بیستم اقتضائاتی داشت که ما هم در آن دایره‌ها قرار می‌گیریم.
۲
برای فائق شدن به چپ‌های مذهبی باید از برخی روشهای خود آنها استفاده کرد. پروژه نفوذ در ارکان رژیم، آنالیز طبقاتی برای ائتلاف گروه‌های متفرق اجتماعی و پیاده سازی تاکتیک‌های مبارزه مدنی و دفاع خیابانی در برابر نیروهای سرکوب از جمله اقداماتی است که با آن می‌توان رژیم را فرسود.
۳
Read 6 tweets
شعر رپ؛ عارضهٔ شعر جدولی

۱) شفیعی کدکنی #شعر_جدولی را «شعری که از به‌ هم‌ ریختن‌ خانوادهٔ کلمات‌ و ترکیب‌ تصادفی‌ آنها به‌ مجموعه‌ بی‌‌شماری استعاره‌، مجاز و تمثیل‌ به دست می آید» تعریف می کند. او ایراد چنین شعری را بی حس بودن آن می‌داند که نتیجهٔ فکر نکردن در باب شعر است.
۲) برای توضیح این عارضه او پنج جمله می‌آورد‌ که در آن ها جایگاه واژه ها #حقیقی است یعنی استعاره و مجازی در کار نیست.

۱ـ یک‌ سطر شعر عشق‌ سرودم‌

۲ـ دو رکعت‌ نماز صبح خواندم‌

۳ـ سه‌ ساغر شراب‌ ارغوانی ‌نوشیدم‌

۴ـ چهار قطره‌ اشک‌ شادی گریستم‌

۵ ـ پنج‌ عدد آیینه‌ شفّاف‌ آوردم‌
۳) او سپس با عوض کردن واژه ها به پنج جملهٔ جدید با معنایی #استعاری می رسد. یعنی واژه ها دیگر حقیقی نیستند.

۱) یک‌ سطر اشک‌ شادی‌ گریستم‌.

۲) یک‌ سطر آیینه‌ شفاف‌ آوردم‌.

۳) دو رکعت‌ شعر عشق‌ سرودم‌.

۴) دو رکعت‌ نماز عشق‌ سرودم‌.

۵) سه‌ قطره‌ شعر ارغوانی‌ خواندم‌.
Read 14 tweets
فردای روزی که ورق به نفع #براندازی ج‌ا برگردد، ۷ "سناریو" محتمل خواهد شد؛ ۱) سرنگونی و متلاشی شدن کامل ج‌ا شامل برچیده شدن قانون اساسی بی‌اعتبار ج‌ا، برافتادن اصل ولایت فقیه، انحلال نهادهای حیاتی ج‌ا نظیر خبرگان، نگهبان و از همه مهمتر سپاه و ۱۷ نهاد استخباراتی و بازیگران اصلی.
۱ Image
از دل فروپاشی کامل ج‌ا، بدیل یا آلترناتیو در می‌اید:
الف. بازگشت و احیای #مشروطه و دودمان پهلوی با مجلس موسسان و رفراندوم.
ب. مدل جمهوری سکولار
ج. فدرالیسم، تجزیه و آشوب
هر اپوزیسیون مصممی که بتواند اقبال ملت ایران را به دست آورد طبعا شانس بیشتری برای تشکیل دولت-ملت خواهد داشت.
۲
۲. فروپاشی اما آلترناتیوی ساخته ابرقدرت‌ها و بدیلی تحمیلی نظیر خمینی که از قوطی گوادولوپ درآمد. یکی از خطرناک‌ترین حالت‌ها همین حالت ۲ است.
۳. تسلیم حکومت پیش از فروپاشی کامل و پذیرش شرایط اپوزیسیون و مذاکرات بعدی و رفراندوم که یکی از حالتهای ۱ و ۲ محتمل میشود.
۳
Read 5 tweets
#گفتمان چپ‌گرایی در بازه زمانی ۲۰ تا ۵۰ خورشیدی، یک فاجعه سیاسی تمام عیار بود و اثرات مخرب چپ‌‌ها بر سپهر اجتماعی ایران از اثرات ملایان مذهبی، تشیع حجتیه و خمینیسم کمتر نبوده است. دیسکور چپ؛ دگماتیسم (جمود فکری) و تروریسم (خشونت و مشی مسلحانه)، ایران را به #کژراهه شورش۵۷ کشاند.
۱ Image
پروپاگاندای (تبلیغات دروغین) چپ‌ها از طریق ادبیات و #هنر و شعر سیطره پیدا کرد و باعث شکل‌گیری روایتی انحراف یافته و کاذب از حکومت "پهلوی" و فرسایش و استهلاک نهاد ۳۰۰۰ ساله پادشاهی و نابودی دستاورد‌های جنبش #مشروطه (پارلمان و دادگستری) شد.
۲ ImageImage
هنرمندانی ناسپاس و پرمدعا (useful idiots) که ابزار و آلت دست مسکو و "مهندسی اجتماعی استالین" شدند و نفهمیده آب به آسیاب #کمونیسم ریختند. امثال آل‌احمد، شاملو، کسرایی، بهرنگی، ساعدی، ابتهاج، کیمیایی، لطفی، به‌آذین، ، دانشور، آشوری، گلشیری، پرهام، نوشین و... /
۳ ImageImageImage
Read 4 tweets
مادر تمام گرفتاری‌های ایران معاصر و ام‌الفساد شورش ۵۷، حزب #توده است. از تخمه‌ی حزب منحوس #توده بود که طی ۴۰ سال از دهه ۲۰ تا انتهای دهه ۵۰ خورشیدی، نفوذ به ارتش شاهنشاهی توسط سازمان افسران حزب توده انجام شد و بعدها از بطن تفکرات سمی حزب #توده، تطوری در ماهیت تئوریک چپ رخ داد.
۱ Image
تمامی سازمانهای تروریستی چپ و اسلامی و التقاطی علیه نهاد پادشاهی ایران، از دل حزب کثیف #توده درآمدند. حزب توده، نوکر بی‌چون و چرای #استالین و شعبه تهران حزب کمونیست شوروی در کرملین مسکو بود. کمونیست‌ها از ایجاد حزب توده در ایران، ۳ قصد و غرض اصلی داشتند؛
۲ Image
سه هدف عمده توده‌ای ها این بود:
۱) سرنگونی نهاد پادشاهی در ایران.
۲) تجزیه آذربایجان، کردستان، گیلان و...
۳) استقرار نظام سیاسی کمونیستی به نیابت از شوروی.
برخی از خاندان‌های ناراضی #قاجار و ناراحت از انقراض سلسله قاجاریه توسط رضاشاه پهلوی هرگز مسئله انقراض قجر را برنتافتند و/
۳ Image
Read 24 tweets
ایران ۱۱۵ سال است که زیر سایه ۲ انقلاب است. ۲ انقلاب با ۲ چهره متضاد و در ۲ جهت مخالف. نخست انقلاب #مشروطیت و دوم انقلاب مسموم ۵۷. در انقلاب #مشروطه قوه عقل و خرد حاکم بود که خروجی‌ آن دادگستری، پارلمان، قانون اساسی، حکومتی تابع قانون، ایران‌گرایی، میهن‌دوستی و تجدد حاکم شد.
۱
در انقلاب شورش‌وار۵۷ که انقلابی عقل‌سوز بود و زمانه‌ای فضیلت‌سوز شد، ارزش‌های مدرن و فضیلت‌های اخلاقی و انسانی بازیچه گروهی جزم اندیش و تشنه قدرت شد. ۴۳ سال تباهی بس است. زمان آن رسیده که از #کژراهه۵۷ به ریل مشروطه بازگردیم و شاهنشاهی ایران و #مشروطه را احیاء کنیم، زمانش رسیده.
۲
▪️منبع؛
▫️چکیده گفتگوی بنیاد داریوش‌همایون با حجت‌کلاشی
▪️تفاوت بنیادین انقلاب‌مشروطه با انقلابی‌گری‌ایدئولوژیک
Read 3 tweets
تهران شهر #مشروطه است. مهمترین واقعه تهران به ثمر رسیدن جنبش مشروطیت است. از ۱۱۴سال پیش و طبق اصل۴ متمم قانون اساسی مشروطه، تهران قانونا پایتخت ایران شد. دامنه‌های جنوبی البرز آب و هوایی به غایت بهشتی داشت و خواجه تاجدار قجر، شیفته‌ آن مکان فردوس شد و آنجا را به پایتختی برگزید.
۱ Image
وجه تسمیه و ریشه واژه تهران به ته‌ران (پائین‌دست) در برابر شمیران (بالادست) و نیز تهرام و تهِ راهان برمی‌گردد. در دهه ۴۰ در تپه‌های عباس آباد و سلطنت‌آباد سفال‌هایی ۳۲۰۰ ساله کشف شد که متعلق به تمدن و اقوام قیطریه است. تا پیش از پایتخت شدن، تهران، ییلاق #ری بود.
۲ ImageImageImageImage
با آوار کردن ری توسط مغولان، تهران آباد شد. نادرشاه افشار در آبادانی آنجا کوشش بسیار کرد و آغامحمدخان قاجار آنجا را تبدیل به ۳۲مین #پایتخت ایران کرد. پیش از تهران ۱۳ شهر دیگر نیز پای‌تخت ایران بوده‌اند. در دوره ناصرالدین شاه دروازه‌ها و محله‌هایی چون عودلاجان و سنگلج رونق گرفت.
۳ ImageImageImageImage
Read 9 tweets
برای ثبت در تاریخ معاصر ایران:

در ۵ عصر ۵ شنبه ۱۴مرداد ۱۴۰۰ یک جلاد و عمامه به سر خونریز با نمایش پوچ در مجلس مشروعه اسلامی؛ بر کُرسی ریاست جمهوری می نشیند
شاید ۱۱۵مقام از۷۳ کشور جهان هم به تماشای #وحشت_بزرگ در #ایران آمده اند!
#رئیسی_جلاد۶۷ #نه_به_جمهوري_اسلامي
#RaisiTerrorist
منشأ مشروطه، بیداری و تحول فکری ایرانیان برای رهایی از عقب ماندگی مذهبی بود. اما مُلای شیعه مزاحم موفقیت مشروطه و خواهان #مشروعه بود.

همان شرع جعلی و موهوم که چیزی جز خرافات و موهومات نبود. ۱۴مرداد ۱۲۸۵ فرمان #مشروطه امضا شد و امروز بعد از گذشت ۱۱۵سال، هنوز اندر خم یک کوچه ایم!
هدف، تبدیل حکومت استبدادی به حکومت مشروطه بود و تشکیل مجلس شورای ملی و تصویب قانون اساسی در ایران و تکاپو برای کسب آزادی و توسعه.
اما درین استبداد دینی ظلمانی و منجلاب حکومت مشروعه ولایت فقیه خشن، کدام آزادی؟ نه قانونی هست و نه اندیشه ای؛ مایه سرشکستگی است. تاریخ مان سانسور شده!
Read 3 tweets
#تحریم_فعال_انتخابات تازه قدم اول ماست.باید برای بعدش هم برنامه داشته باشیم. یقین بدونین بعد انتخابات پاک‌سازی های زیادی داخل خود نظام خواهیم داشت و تعداد زیادی ازعناصر اصلاح طلب و امنیتی های باند رفسنجانی روحانی حذف میشن. بدیهیه که اونام بیکار نمیشنن، یا تلاش میکنن جو رو ملتهب👇
کنن و رواعتراضات مردمی سوار شن و اعتراضات رو به نام خودشون بزنن که با توجه به صادراتی هاشون و منفعل بودن اپوزسیون زیاد هم دور از انتظار نیست، اصلاح طلبان دراین امت برانداز ظاهر بشن و با تحولخواهی اصولگرایان رو حذف کرده وخودشون دوباره قدرت رو بدست بگیرن و ملت رو هم با ازادی حجاب👇
و استادیوم و یکم بهبود اقتصادی سرکار بذارن و همه رو راضی کنن. البته نقش صادراتی هاشون (امثال مصی قمی) در این مرحله خیلی زیاده
اما نقش ما در این مرحله خیلی مهمه. باید کاملا هوشیار باشیم و اجازه ندیم براندازی مصادره بشه. مرحله گذار بسیار حساس تر و خطرناک تر از خود براندازیه 👇
Read 4 tweets
🔴هشدار مهم
همراهان پادشاهیخواه، مشروطه خواهان بدانند که به دلیل محبوبیت برقراری قانون اساسی مشروطه همانطور که خواست شاهزاده رضا پهلوی نیز در این باره بویژه برای دوران گذار عنوان شده است، موجب شده مجاهدین خلق نیز برنامه هایی را زیر نام مشروطه و انقلاب مشروطه منتشر می کنند و ImageImage
توجه کنید که حتی نام فرستنده ماهواره ای خود را که " سیمای آزادی" نام داشت اکنون به " سیمای آزادی تلویزیون ملی ایران" بدل کردند و آرم هایی که استفاده میکنند، شباهتهایی با آرم های ملی ایران در دوره پهلوی دارد.در کلیپهایی که بر خورد می کنید، به آرم فیک شیر و خورشید مجاهدین دقت کنید
#مجاهدین_خلق تنها سازمان خفت آور و جمهوری اسلامی آوری نیست که دست به این کار زده است بلکه آن 57 ی های پست و کذّاب چون محمد امینی نیز اکنون در باره مشروطه سخن میگویند.
ایرانیان در نظر داشته باشید که ما صد تا #مشروطه نداریم بلکه فقط و فقط یک قانون اساسی مشروطه داریم Image
Read 4 tweets
#معما #مشروطه
امشب قصد داریم روی یه معما کار کنیم. نیاز به سواد تاریخی چندانی هم نداره. اغلب شما اسم شیخ فضل الله نوری رو شنیدین. از مخالفان مشروطه که اعدام شد.
تا ما صورت سوال رو بنویسیم و کمی زمان بدیم، شما به دقت به این دو عکس معروف نگاه کنید.
به تصویر زیر دقت کنید. در ردیف میانی چهار روحانی عمامه سفید داریم. نفر اول از راست یک خال روی گونه دارد. نفر دوم از راست هم یک خال روی گونه دارد. نفر سوم از راست، شیخ معمای ما هست. او که یک خال بزرگ در گونه‌اش دارد، در این عکس که خال بقیه را ثبت کرده، خالی ندارد!
شاید عکس قبلی دچار تغییراتی در نگاتیو شده است. تصحیح عکس به قصد پاک کردن خال هم بعید است چون خال بقیه را نگه داشته.
اما تصویر با کیفیت زیر نیز خالی ندارد!
Read 5 tweets
#رشتو
درباره‌ی سلطنت‌طلبی - #مسعود_رجوی

اولا- #سلطنت، نه در تعریف ملوکانه آن، نه در عملکرد و نه در سابقه‌ی #تاریخی ، هیچگاه امری طلبیدنی و موکول به خواسته و را مردم نبوده است. بنابراین چیزی به نام سلطنت‌طلبی از اساس موضوعیت ندارد.
انگلیسی‌ها هم اول می‌خواستند سلسله #قاجار را منقرض کنند و #رضاخان را با الگوبرداری از ترکیه بعنوان رئیس جمهور روی کار بیاورند اما مخالفت نیروهای ملی و رجال بزرگی مثل مدرس و #مصدق این برنامه را به شکست کشاند و ان را به بایگانی سپرد.
اما از بد روزگار و تحت حمایت انگلیسی‌ها، مدتی بعد پروژه به سلطنت رساندن رضاخان سردار سپه به اجرا در آمد که جزئیات آن در کتاب‌های تاریخ آن روزگار نوشته شده است.
ثانیا- جبهه‌ی مردم ایران، همچنان که نمی‌پذیرد #خمینی و #خامنه‌ای نمایندگان و ولی‌امر خدا باشند،
Read 6 tweets
1-
#رشتو
معرفی کتاب #میکادونامه مثنوی حماسی در ستایش ژاپن، سروده شده در سال 1284 هجری خورشیدی
پس از جنگ‌های ایران و روسیه در زمان فتحعلیشاه قاجار و جدا شدن بخش‌هایی از ایران طی- معاهده_گلستان و معاهده_ترکمان‌چای، روسیه در نظر ایرانیان به دشمنی قدرتمند و شکست‌ناپذیر تبدیل می‌شود.
2- در سال 1283 جنگ‌های ژاپن و روسیه آغاز می‌شود که به پیروزی ژاپن و امضای معاهده پورت‌اسموث می‌انجامد. ایرانیان در روزنامه‌های ‌فارسی‌زبان آن دوره می‌خوانند که جزیره‌ای کوچک به نام ژاپون که به «مملکت شمس طالع» مشهور است نیروی دریایی روسیه را نابود کرده و دلگرم و امیدوار می‌شوند.
3- بسیاری از روشنفکران ایرانی درباره این جنگ می‌نویسند، اما در این میان، شاعری گمنام و مشروطه‌خواه به نام حسینعلی تاجر شیرازی در عرض دو ماه مثنوی حماسی بلندی درباره جنگ‌های ژاپن و روسیه مشتمل بر دو هزار بیت در بحر متقارب (وزن شاهنامه) می‌سراید و نام آن را میکادونامه می‌گذارد
Read 11 tweets
1/حاکمیت #دین و #سلطنت دو روی یک سکه مندرس منسوخ ست، احکام منقرض عهد عتیق و مناسک/اداب مضحک قرون وسطی، زبان برکذب، عمل به ریا/روضه وعوامفریبی، و هدف، #سودجویی
#ایران
#اصفهان
#تهران #شیراز
#تبریز
#احمدی_نژاد
#دانشجو #دانشگاه
#زاهدان #کردستان #لرستان
#زنجان #رشت #مازندران #گیلان ImageImageImage
2/هردو بر مرید ومرادی ست، تملق و دستبوسی نه شایسته سالاری، قائم به جهل وخرافه نه دانش ومنطق،وپیامد،تبعیض،نه عدالت. به بیانی، دروازه های تمدن همایونی و مدینه فاضله معنوی سرابیست درفریب عوام!
ولایت، خلافت، پادشاهی/#مشروطه وغیر..نسخه های متنوع اسارت واستثمار
Image
3/مخلوقاتیست برده نامیده/رعیت عوام،توسط موجودات شیادی غریبه بادانش وتلاش معروف به فرهیختگان حکومتی/اعیان،خواص
ناممکن ست #رفاه #امنیت #عدالت_اجتماعی باچکمه #پادشاه وفتوای #فقیه
گوش فلک کرست از فریاداعتراض مردم #اروپا به رسوایی مالی اخلاقی وهزینه های نجومی خاندان سلطنتی/انگلستان... ImageImageImageImage
Read 6 tweets
۱.
مجلس شورای ملی مکان پدیدارشدن خرد جمعی ایرانیان بود که از سده‌ای پیش از آن در جستجوی حکومت قانون بودند. از همان آغاز، مجلس نیز چنین تصوری از خود و امر ملی داشت، چنانکه تقی‌زاده در جلسهٔ ۲۴ محرم ۱۳۲۴ به تصریح گفت: «این مجلس مجمع عقلانی ملت است».
۲.
تشکیل مجلس رخداد مهمی در تاریخ معاصر ایران بود و با شروع به کارِ آن، ایران بطور بازگشت‌ناپذیری وارد دوران جدید خود شد. همهٔ نمایندگان به هر مناسبتی تکرار می‌کردند که نمایندگان ملت واحدی هستند و مهم‌ترین وظیفهٔ آنان قانونگذاری برای یک ملت واحد است.
Read 4 tweets
پنجم خرداد ۱۲۸۷ در حالی که تهران در تب جنگ میان #محمدعلی_شاه و #مشروطه_خواهان می‌سوخت و آبستن حوادث آینده بود در جنوب ایران و #مسجدسلیمان از حفره‌ای که در دره خرسان و منطقه موسوم به #نفتون توسط کارگرهای محلی به هدایت فرنگی‌ها ایجاد شده بود مایع سیاه رنگی به هوا پرت شد، #نفت بود
این آبشار سیاه‌رنگ نفت که در #مسجدسلیمان از زمین خارج شد اولین چاه نفت منطقه مهم خاورمیانه بود و دقیقا از همین روز مناسبات در منطقه با این اتفاق تغییر کرد. اتفاقی که تهران هیچ اطلاع از آن نداشت و یا اگر هم داشت آن قدر درگیر #مشروطه و #مشروعه و #استبداد و #مجلس بودند مهم نبود/۲
اما این آبشار سیاه‌رنگ در #نفتون #مسجدسلیمان دقیقا در میانه ماجرای #نفت در ایران از زمین گرم به هوا برخاست. مردم ایران پیش از حضور آن استرالیایی میلیارد که امتیاز نفت را در قبال ۲۰٫۰۰۰ پوند به شاه گرفت هم با مقوله نفت بیگانه نبودند و می‌دانستند که آن چشمه‌های سیاه‌رنگ چیست/۳
Read 20 tweets

Related hashtags

Did Thread Reader help you today?

Support us! We are indie developers!


This site is made by just two indie developers on a laptop doing marketing, support and development! Read more about the story.

Become a Premium Member ($3.00/month or $30.00/year) and get exclusive features!

Become Premium

Too expensive? Make a small donation by buying us coffee ($5) or help with server cost ($10)

Donate via Paypal Become our Patreon

Thank you for your support!