Discover and read the best of Twitter Threads about #مشروطیت

Most recents (9)

#مشروطیت
برای بررسی موضوع،مجلسی در دربار تشکیل شد. در حین مذا کره بین امیر بهادر وزیر جنگ و احتشام السلطنه مجادله کلامی صورت گرفت. ناصر الملک نیز اظهار داشت مجلس برای کشوری مثل ایران ضرورت ندارد و همان شورای مشورتی برای وضع قوانین به مقتضای وضعیت کشور کافی است. /1 Image
از دید ناصرالملک قانون نیازمند مجری و نظارت و دستورالعمل‌های کافی بود، امری که تحقق آن در شرایط ایران آن روز به سهولت ممکن نبود. این مجادله به زیان احتشام السلطنه خاتمه یافت، او را مأمور سرحدات کردند و از تهران دور نمودند.
#مخالفت_ناصرالملک با مشروطه بسیار بامعنا بود /2
او در اروپا تحصیل کرده بود. پدربزرگش میرزامحمودخان ناصر الملک، از دوره ناصری برای استقرار نظم قانونی در کشور کوشیده بود. این پدربزرگ و نوه رسائلی در باب قانون نوشته بودند؛ به ویژه ابوالقاسم خان که به هر حال با مبانی قانون گذاری آشنایی داشت. /3
Read 13 tweets
عرض شود خدمتتون که ، ی عده میگه قانعی‌فرد ، یا کلاشی و .... بدن و خارمادر فلانن و بهمانن ، چرا ؟
چون طرف رو بدون اینکه حتی ری‌اکشنی باهاشون داشته باشه ، بلاک کردن .
ی عده هم دائم عکس و تفصیلات این حضرات رو میگذارن و شات پشت شات از توئیتهای گذشته‌شون که بله ، اینا‌
۱.
مزدورن و مامورن و دشمن شاهزاده هستند
خوب ،
باید بگم که بنده به شخصه تمام اینها برام کوچکترین اهمیتی نداره . به من چه که قانعی‌فرد با کیا عکس گرفته ، یا از سر بدبختی و استیصال دائم به پرویزثابتی آویزون میشه که با این حربه برای خودش مشروعیت بخره .
مسئله بنده با این دشمنان Image
۲.
ملت سر حرف و کلام امروز این حضراته .
ینی چیزی که دارن به اسم #مشروطیت معرفی میکنند و تا اونجا که از قدیم به یاد دارم ، کلاشی چند سالیه دائم #مشروطه ، مشروطه میکنه و لقلقه زبانش بازگشت به #مشروطیت هست .
چقدرم خوب .
اما این دوستان میترسن و جرعت نمیکنند که بگن منظورشون
Read 15 tweets
مقدمه :
یارکشیهای جدی (۱)
در این مقاله به مطلبی پرداخته شده که تا کنون کسی براتون نگفته ، چون سطح شعور و فرهنگ و درک سیاسی افراد ، نه برآمده از تفکرات و عقل و‌ منطق که براساس‌غذائی تعیین میشه که میخورن و از اونجا‌ که غذاهای ایرانی اغلب نفاخ هستند ، بیشتر از روی همون باد
۱.
تولید شده است .
پس عزیزم به محضی که متوجه شدی باد درون معده و روده‌هات داره به طوفان تبدیل میشه ، بجای عربده کشی و فحش دادن ی انفالو کن و خودت و ما رو راحت کن .
آ باریکالا
۲.
اگه این مسئله رو بپذیربم که افسار ۹۰٪ این اپوزسیون فیک در دست خانواده هاشمیه (که بعید میدونم) آزادی فائزه هاشمی و سپس ابراز امیدواریش به آینده و این جمله‌ای که به صادق زیباکلام گفته که :
وضعمون خوبه و امیدوارم
نشون از توافقاتی مهم میده ، من نمیدونم که چه دستی
Read 27 tweets
#رشتو
فیلسوف تبریز؛ نظریه‌پرداز ایران
موسی غنی‌نژاد:
1/گردش روزگار چنین بود که بنیان‌گذار مهم‌ترین نظریه ایرانشهری از خطه آذربایجان برخیزد. #سیدجواد_طباطبایی کاخی از اندیشه فرهنگ، تمدن و ملیت ایران بنا نهاد که مانند کاخ بلند فردوسی، از باد و باران گزندی به آن نخواهد رسید.
2/طباطبایی با تکیه بر استعداد ذاتی، حافظه شگفت‌‌‌‌انگیز و سختکوشی بی‌مانندش به‌تنهایی باری را در عرصه پژوهش بر دوش کشید که در شرایط عادی نیازمند کمک ده‌‌‌‌ها دستیار کارآزموده است. دستاورد پژوهشی بی‌‌‌‌نظیرش البته به ایرانشهری و مفهوم «جدید در قدیم امر ملی در ایران» مربوط می‌شود.
3/پرداختن طباطبایی به موضوع تجدد در اروپا در حقیقت مکمل کار او درباره ایران بود؛ چراکه عقیده داشت ایران با نهضت #مشروطه عملا وارد دنیای جدید شد؛ اما به‌رغم تلاش‌‌‌‌های اهل اندیشه در کشور ما هنوز منابع دست‌اول کافی درباره اندیشه تجدد در دسترس پژوهشگران نیست.
Read 24 tweets
ـ #رشتوی_جدید:
«تاریخ جمهوری‌خواهی در ایران»
ـ لطفا #ریتوییت کنید.

صد سال پیش و در اواخر دوران قاجار، در حدفاصل سال‌های ١٣٠٢ و ١٣٠٣ خورشیدی، در ایران بحثی داغ شد مبنی‌بر این‌که رژیم #پادشاهی منحل و #جمهوری جایگزین آن بشود.
این طرح تا مرحلهٔ تصویب‌شدن هم پیش رفت اما نهایتا با مخالفت مردم، شکست خورد و یک سال بعد با انتقال قدرت از #قاجاریه به #پهلوی، سیستم پادشاهی ادامه پیدا کرد.

اما چگونگی برآمدن فعل #جمهوریت در اوج دوران دلبستگی مردم به #مشروطیت، روایت جالبی داره که در ادامه توضیح می‌دم.
در آن زمان بحث #پادشاهی_خواهی و #جمهوری_خواهی نقل محافل بود. روشنفکرانی که چشم به شرق‌وغرب دوخته بودند، طرفدار جمهوری بودند و میهن‌پرستانِ مشروطه‌خواه به همراه طبقهٔ متوسط، از سیستم پادشاهی که سیستم همیشگی ایران و کاملا سینک شده با #فرهنگ_ایرانی بود، حمایت می‌کردند.
Read 14 tweets
#انقلاب_مشروطه
#مشروطیت چیست؟

ابتدا اولین کتاب قانون اساسی مصوب۱۲۸۵ را به شما معرفی و‌ آپلود جدید آنرا ارایه میدهم،سپس در مورد مشروطه و وقایع آن مینویسم.
t.me/danestanihayem…
این کتاب درست یکسال پس از انقلاب مشروطه نوشته و قوانین آن ذکر گردید.
اما مشروطه چیست؟👇
جُنبِشِ مَشروطه، جنبش مشروطه‌خواهی، جنبش مشروطیت، انقلاب مشروطه یا انقلاب مشروطیت مجموعه کوشش‌ها و رویدادهائی است که در دوره مظفرالدین شاه قاجار و سپس در دوره محمدعلی شاه قاجار برای تبدیل حکومت استبدادی به حکومت مشروطه رخ داد و به تشکیل مجلس شورای ملی و تصویب نخستین قانون 👇
اساسی ایران انجامید.

از اوائل پادشاهی ناصرالدین شاه قاجار ناخشنودی مردم از ستم وابستگان حکومت رو به افزایش بود. تأسیس دارالفنون و آشنایی تدریجی ایرانیان با تغییرات و تحولات جهانی، اندیشه تغییر و لزوم حکومت قانون و پایان حکومت استبدادی را نیرو بخشید.

نوشته‌های روشنفکرانی مثل 👇
Read 23 tweets
امر ملی قدیم با #مشروطیت، صورتی نوآئین به خود گرفت و ملت جدید ایران را به وجود آورد. ملتی که از کهن‌ترین روزگاران، وحدت در کثرت‌ داشتند و در تحول تاریخی انقلاب مشروطه آن را پدیدار کردند. مجلس اول مشروطیت، مکان پدیدار شدن نظام گفتاری ملت ایران به عنوان یک واحد در عین کثرت بود.
۱
ملت در #مشروطیت تجسم بیرونی پیدا کرد و روح خود را در یک پیکر سیاسی دمید. جنبش کنونی #همسان با انقلاب نخست مشروطیت است چون این انقلاب برای بازپس گرفتن حقوق بنیادین است. جنبش کنونی ملت، قانون‌خواه است. انقلاب ملی همه چیز است مگر آن‌ چیزی که رسانه‌ها و سلبریتی‌ها ادعا می‌کنند.
۲
سلبریتی‌ها به عنوان شهروند قابل احترام اند، اما عقایدشان به هیچ وجه. مگر اینکه کسی از میان آنان سخنی قابل اعتنا بگوید. گروه‌هایی از اینان [تحلیل‌گران و سلبریتی‌ها] در حوزه عمومی، از #مشکوک‌ترین افراد فراهم آمده‌اند. وظیفۀ کنونی ما فهمیدن ِ درون اتفاقی است که در حال افتادن است.
۳
Read 4 tweets
این که اگر رهبری ارتش به دست #کلنل_محمدتقی_خان_پسیان یا هر افسر دیگری که بیش از #رضاشاه نماینده قابل اعتماد #مشروطیت ایران بود می افتاد, تاریخ ایران در دهه های 1300 و 1310 تا چه اندازه ممکن بود متفاوت شود, پرسشی است که تنها با حدس و گمان می توان به آن پاسخ داد... ImageImage
شاید در این خصوص مقایسه ای با تحولات ترکیه در دوره حکومت یک افسر تجدد خواه دیگر, #مصطفی_کمال_آتاتورک, آموزنده باشد. هرچند رضاشاه و مصطفی کمال هر دو اقتدار طلب,حتی دیکتاتور مآب, بودند. اما نظام هایی که هر کدام مستقر ساختند, هم در عملکرد روز مره شان و هم در نتایجشان برای آینده... ImageImage
بسیار متفاوت بودند. کمال همواره مراقب بود که برای اقداماتش در پی #مشروعیت باشد و آن ها را بر اصولی #قانونی مبتنی سازد. او ارتش را از دخالت در زندگی سیاسی بازداشت و یک حزب سیاسی بادوام, حزب جمهوری خواه خلق, را بوجود آورد, که سرانجام این آمادگی را داشت که از قدرت دست بکشد,... Image
Read 7 tweets
چه کسی #ناصر_الدین_شاه را کشت؟

بسیاری #ناصر_الدین_شاه را نماد استبداد مطلقه و #میرزا_رضای_کرمانی را نماد آزادیخواهی تصور میکنند.
با این حال، ترور #ناصر_الدین_شاه آنگونه که در تاریخِ تحریف شده ی ایران معاصر بیان گشته، نبوده است.
در این #رشته_توییت توضیحاتی عرض میکنم: Image
۱. #ناصر_الدین_شاه نخستین فرمانروای ایرانی بوده است که بدون جنگ، تا قلب اروپا قدم گذاشته است. سفرهای فرنگی او که هزینه زیادی را تحمیل میکرده، در ایجاد تغییر نگرش در وی بسیار موثر بوده است.
به گونه ای که تفاوت فراوانی میان شخصیت و باورهای ناصرالدین شاه در سفر اول و سوم فرنگ است. Image
۲. وی پس از سفر سوم فرنگ، تصمیم میگیرد تا دست به اصلاحاتی اساسی در ایران بزند و از آنجایی که درباریان و صدر اعظم را مانعی جدی می یافت، تا حد امکان این مسئله را محرمانه پیش میبرد و ایده های اصلاحی اش را در دفترچه ای یادداشت و سپس در کیفی چرمی میگذاشته و کلیدش را به گردن می انداخته Image
Read 18 tweets

Related hashtags

Did Thread Reader help you today?

Support us! We are indie developers!


This site is made by just two indie developers on a laptop doing marketing, support and development! Read more about the story.

Become a Premium Member ($3.00/month or $30.00/year) and get exclusive features!

Become Premium

Too expensive? Make a small donation by buying us coffee ($5) or help with server cost ($10)

Donate via Paypal Become our Patreon

Thank you for your support!