Discover and read the best of Twitter Threads about #ناتو

Most recents (7)

۱/
#اختصاصی: رشتو با عنوان، «دورخیز #چین، برای زدن کارت پاکستان از زیر دست #کدخدا!!»

تحولاتی جالب در #پاکستان در حال وقوع است..!

- عمران خان، به دردسر بزرگی افتاده است.
۲/
ارتش پاکستان، دقایقی قبل که بعلت دیدار عمران خان با مقامات چین در سفارت این کشور اعلام شده درخواست «استعفا سریع» کرده است!

این درخواست سران ارتش پاکستان پس از آن اعلام میشود که هفته قبل هم دیداری بین مخالفان دولت پاکستان با مقامات چینی در همین سفارت صورت گرفته بود..!
۳/
یک دیپلمات ارشد چینی روز یکشنبه گذشته با رهبران اتحادیه مسلمانان پاکستان (PML-Q) دیدار کرد تا در مورد وضعیت سیاسی فعلی در این کشور گفتگو کند…!

Chunxue در بیانیه PML-Q گفت: "چین خواهان ثبات سیاسی و اقتصادی در #پاکستان است."
Read 9 tweets
نه به گسترش ناتو!
اما در مورد #ناتو چه میدانیم؟
تمام واقعیاتی که لازم است در مورد ناتو بدانیم ...و احتمالا نمیدانیم!
(از انتقادات شما استقبال میکنم)👇🏼
1. اول اینکه، ناتو یک معاهده دفاعی ست، نه تهاجمی. برای حمله به یک کشور ثالث، ناتو خود را ملزم به اطاعت از تصمیمات #سازمان_ملل میداند. به همین خاطر، در جریان جنگ با عراق، آمریکا نتوانست از ناتو کمک بگیرد و اتحادی جدا از آن تشکیل داد!
2. اهداف ناتو بر اساس تهدیدهای زمان تغییر میکند. ناتو برای خود این حق را قائل است که جهت دفاع از اعضای خود مستقلانه تصمیم بگیرد و عمل کند. اما در دیگر موارد (مانند دفاع از اوکراین) #ناتو تابع تصمیمات و ماموریتهای #سازمان_ملل میباشد.
Read 13 tweets
گویا قرار است بدیهیات را به #سانتیمانتال‌ها یادآوری کنیم؛ غرب به مسکو اطمینان داده‌بود که با خروج روس‌ها از آلمان‌شرقی، #ناتو به سمت شرق گسترش نخواهد یافت. ولی این مسئله بارها توسط غرب نقض شده و #اوکراین آخرین نمونه است.
۱/۷
در نقشه زیر گسترش #ناتو را از زمان شکل‌گیری آن در سال ۱۹۴۹ به بعد می‌بینید. مناطق سبزرنگ (طیف تیره تا روشن) نمایانگر گسترش ناتو پی از #جنگ_سرد است. در واقع از ابتدای دهه ۱۹۹۰ غرب تعهدات خود نسبت به مسکو را نقض کرده. خروج آنها از سایر پیمان‌های نظامی نیز موضوع مهم و مرتبطی ست.
۲/۷
آنها قرار بود حتی «یک اینچ» به سوی شرق نروند، پایگاه‌های خود را در شرق اروپا گسترش دادند. تصور کنید روسیه در مرز آمریکا-مکزیک پایگاه نظامی می‌زد؛ این برنامه #ناتو و غرب برای مرز اوکراین-روسیه است و مسکو به طور ویژه از زمان روی کار آمدن دولت کودتا در #اوکراین به آن معترض بوده.
۳/۷
Read 7 tweets
برای واکنش مقتدرانه به احتمال واگذاری #سیونیک توسط #پاشینیان یا حمله غافلگیرانه گازانبری باکو و ترکیه برای اشغال سیونیک آماده باشیم.💪👊

باتوجه به سخنان اخیر مقام انگلیسی ناتو مبنی برضرورت حیاتی دستیابی ناتو به #کاسپین (منظور منابع نفت باکو)و نیز شاخ و شانه کشیدن مجدد عردوقان /۱
علیه ایران مبنی بر تصمیم قطعی ترکیه براشغال قهری سیونیک، حتی باوجود مخالفت ایران، مقام های سیاسی و نظامی ایران باید خود را برای هر حمله غافلگیرانه و گازانبری باکو و ترکیه ازدوسوی سیونیک ( ازسوی زنگیلان #قراباغ درشرق و اردوباد #نخجوان درغرب سیونیک ) برای اشغال منطقه آماده کنند. /۲
درصورت چنین خطری، ایران این حق را دارد که راسا ورودکرده و از #تمامیت_سرزمینی و #منافع_ملی کشور درآن سوی #ارس و عمق خاک سیونیک، نخجوان، قراباغ و #تالشان مقتدرانه دفاع کند و در این صورت همه موظف به حضور در خط اول نبرد و حفظ و حراست از تمامیت سرزمینی و منافع ملی ایران خواهیم بود. /۳
Read 9 tweets
سازمان سرّی پیمان ناتو، «گلادیو»

شبکه #گلادیو پس از جنگ جهانی دوم تشکیل شد، اما در ابتدا بر آن نام «استی بهایند» اطلاق می‌شد. کشورهای غربی بر این باور بودند که باید شبکه مقاومت مسلحانه‌ای تشکیل دهند که با حملات احتمالی اتحاد شوروی سابق به اروپای غربی مقابله کند.
#رشتو
۱/۱۱
حضور این شبکه‌های سرّی در میدان و نقش آنها بر سیر حوادث بعدی به صورت غیر مستقیم موجب امضای توافق‌نامه‌های «یالتا» و «پوتسدام» شدند،توسط سازمان «#سیا» آمریکا و سرویس‌های اطلاعاتی MI6 #انگلیس اداره می‌شدندتا اینکه در سراسر اروپای غربی نفوذ کرده وبه سرعت در «#ناتو» ادغام شدند.
۲/۱۱
دیدگاه آمریکا این بود که وجود این شبکه در اروپا در سایه بی‌توجهی و عدم آمادگی برخی از کشورها جهت مقابله با خطر کمونیست امری ضروری است.
با گسترش دامنه نفوذ این شبکه ماهیت کارکرد آن نیز به‌سرعت تغییر کرد. به این ترتیب،مأموریت‌های محوله بر این شبکه از مقابله با نفوذ کمونیست...
۳/۱۱
Read 11 tweets
مراد از cherry picking در سیاست حقوق‌بشری و #صنعت_پناهجوپذیری غرب چیست؟

بگذارید مثالی بزنم. بعد از آتش‌سوزی در کمپ پناهجویان در یونان، نروژ گفته ۵۰ #پناهجو می‌پذیرد، گروهی از شهروندان سخاوتمند و بشردوست نروژی گفته‌اند ما ثروتمندیم و می‌توانیم بیشتر کمک کنیم! ۵۰۰ تن بگیرید!/۱ Image
نروژ یکی از اعضای #ناتو ست و در تمام جنگ‌های خانمان‌سوز آمریکا از جمله در عراق و افغانستان، دوشادوش این کشور جنگیده‌است. طبق آمار بانک جهانی، از لحاظ #سرانه_ثروت، نروژ سومین کشور برتر دنیا و ایران در رتبه ۹۵ قرار دارد. در حالی که ایران در دو سده گذشته آغازگر هیچ جنگی نبوده‌است./۲
با این حال ایران میزبان سه‌میلیون پناهجوست که بسیاری‌شان را کشورهایی مثل نروژ آواره کرده‌اند. با وجود تحریم، فساد مالی و خطر جنگ، ایران نه‌تنها توان رسیدگی به سه‌میلیون پناهجو را ندارد، بلکه بنا بر دلایلی نامعلوم (لااقل برای من) برایشان محدودیت‌هایی هم می‌گذارد؛ مثل تحدید تردد./۳
Read 11 tweets
مقال مهم للكتاب الأستاذ إياد أبو شقرا @eyad1949 في صحيفة #الشرق_الأوسط بعنوان الشرق الأوسط... في مهبّ رياح القوى الإقليمية الثلاث.
(#إيران #تركيا #إسرائيل).
سأحاول اختصره وانقل اهم ماجاء فيه في هذا الثريد 👇🏻 وسأضع رابط المقال كاملاً في آخر تغريدة.
إذا كان بالإمكان تصوير حالة #المشرق_العربي هذه الأيام، قد يكون الوصف الأدق هو قارب تتلاعب به رياحٌ عاتية رُقعتها أوسع بكثير من موضعها المباشر.
خلف هذا المشهد عاملان مقلقان،

هما: أولاً، نوعية القيادات العالمية والإقليمية التي تتعامل مع ملفات المنطقة.
وثانياً، الظرف الزمني الضاغط على أصحاب القرار على مختلف المستويات... من الانتخابات الأميركية إلى المشاريع الصينية والروسية، مروراً بالواقع الاقتصادي المأزوم إقليمياً ودولياً، وتداعيات جائحة «كوفيد - 19».
Read 21 tweets

Related hashtags

Did Thread Reader help you today?

Support us! We are indie developers!


This site is made by just two indie developers on a laptop doing marketing, support and development! Read more about the story.

Become a Premium Member ($3.00/month or $30.00/year) and get exclusive features!

Become Premium

Too expensive? Make a small donation by buying us coffee ($5) or help with server cost ($10)

Donate via Paypal Become our Patreon

Thank you for your support!