Discover and read the best of Twitter Threads about #چپ

Most recents (12)

🧵رشتو
« سیاست به زبان آدمیزاد ! »
اول از همه بگم که من آدم سیاست‌دانی نیستم و چون درس و کارم عمرانی هست زیاد باهاش کاری نداشتم.اما خب مثل همه شما دوستان ما توی کشوری زندگی میکنیم که خوشبختانه یا متاسفانه همه درگیر مسائل سیاسی میشیم.
هدفم ازین رشته تویت توضیح مفاهیم و اصطلاحات/۱
رایج سیاسی به زبان عامیانه و ساده است تا در این زمان حساس بتوانیم بهتر با بحثهای مطرح شده ارتباط برقرار کنیم. ممنون میشم اگر اشتباهی داشتم اصلاح بفرمایید.قبل از هرچی ذکر این نکته لازم است که دنیای واژگان سیاسی تقریبا به مانند خودش قابل انعطاف است و بسته به شرایط کشورها و نوع /۲
گفتمانِ حاکم،قابل تفسیر است. #دمکراسی :موضوعات اصلی دموکراسی عبارتنداز: آزادی اجتماع، آزادی بیان، رضایت حکومت‌شوندگان، حق زندگی و حقوق اقلیت‌ها و در یک کلام مردم‌سالاری است.انواع مختلفی از دموکراسی وجود دارند. میان انواع گوناگون دموکراسی موجود، تفاوت‌های بنیادینی وجود دارد. /۳
Read 29 tweets
تحلیل: توئیت مشترک موسوم به #ائتلاف_اپوزیسیون
فرقی نمیکند شما موافق یا مخالف این ائتلاف باشید یا بهش امید داشته باشید یا ناامید باشید. بهرحال قضاوت شما بر پایه احساسات است نه شواهد. برای قضاوت درست نیاز هست بیشتر صبر کنید. چون این فقط یک توئیت هست نه ائتلاف. هیچکس هم رسما اعلامش
نکرده. طبیعتا باید اعلام رسمی میشد یا بشود. حالا فرض ما اینه که این ائتلاف واقعا شکل گرفته و بر همین اساس موضوع رو بررسی خواهیم کرد.
حمله کنندگان به این ائتلاف چه کسانی هستند؟
گروه اول: جا اندازان
جا اندازان گروهی از مخالفان منفور هستند که با دستور و اطلاع از منفور بودن خود به هر
مبحثی که نیاز به جااندازی دارد حمله میکنند و به این ترتیب شمارو هل میدهند که با مبحث هدف یا آدمهای هدف در یک جبهه قرار بگیرید. اساسا آدمهایی مثل الهه هیکس، علی افشاری و.. کارکردشان همین ایجاد نیرو جهت جااندازی است.
گروه دوم: هواداران رژیم. توضیح نیاز نیست آنها بهر چیزی حمله میکنن
Read 23 tweets
◾واقعه سیاهکل، جنایتی که حماسه شد
۱) #واقعه_سیاهکل به یورش مسلحانه‌ی هواداران سازمان #چریک‌های_فدایی_خلق به پاسگاه ژاندارمری #سیاهکل در تاریخ ۱۹ بهمن ماه سال ۱۳۴۹، گفته می‌شود. این واقعه که به عنوان اولین حرکت مسلحانه با انگیزه سیاسی در تاریخ معاصر #ایران شناخته می‌شود نکته‌های آموزنده‌ای دارد.
۲) پس از آنکه گروهی از #دانشجویان_مارکسیست، تصمیم به مبارزه‌ی مسلحانه با #پادشاهی_پارلمانی و نظام ملی ایران را گرفتند، گروه‌های مباحثه مخفی و کوچکی را برای بررسی تجربیات اخیر چین، ویتنام، کوبا و الجزایر و ترجمه‌ی آثار مائو، جیاپ، چه‌گوارا و فانون تشکیل دادند.
Read 15 tweets
#رشتو

۱_ایران قبل از دوره #محمد_رضا_شاه پهلوی همچون بسیاری از کشورهای دیگر نظام اجتماعی اش بر پایه فئودالیسم بود
به زبان خودمان همان ارباب و رعیتی
اگر از پدربزرگها و مادربزرگها سراغ آن دوران را بگیرید برایتان از سختی ها و له شدن کرامت انسانها قصه ها خواهند گفت Image
۲_این زمینداران که به نام ارباب یا خان معروف بودند معمولا صاحب چندین روستا یا شهر بودند که بواسطه ارتباطات تنگاتنگ با حاکمان محلی یا حکومت مرکزی و باج و خراجی که به آنها از بهره کشی و غارت جان و مال مردم داده میشد، صاحب قدرت و نفوذ در منطقه خود می شدند.
۳_در این مناطق همیشه روحانیون شیعه یار و مددکار خوانین بودند و در حقیقت بازوی مغزشویی و آرام کردن مردم نسبت به ظلم خانها و اربابها محسوب می شدند.

در فیلم #تنگسیر با بازی بهروز وثوقی به این موضوع به خوبی پرداخت شده است. Image
Read 28 tweets
#چپ وطن ستیزان مارکسیست
چپ های مدعی حقوق اقوام و
تدوین و انتشار جوک های قومیتی در راستای اهداف ایدئولوژیکی
دکتر محمدتقی رهنمایی، استاد جغرافیا و فارغ التحصیل از دانشگاه فیلیپس ماربورگ آلمان، در یک گفتگو درباره زبان تالشی و گیلان، از یکی از خیانت های شرم آور حزب توده پرده برداشت.
وی در پاسخ به پرسش خبرنگار در خصوص جوک های قومیتی می گوید:
“منشا جوک سازی برای ترک ها و گیلک ها حزب توده بود. حزب توده یک گروه کاری داشت که وظیفه آن این بود که برای این دو قوم ایرانی جوک بسازند. علت آن بود که شوروی ها می خواستند
به هر ترتیب که شده #گیلان و #آذربایجان را از #ایران جدا کنند… بله کمیته ای بود که وظیفه اش این بود که جوک درست کند، برای اینکه مردم آذربایجان و گیلان را از فارسی زبانان و ایران متنفر بکند.”
برگرفته از:
مجله فرهنگی و اجتماعی دیلمان؛
شماره چهارم؛ آبان ۱۳۹۵؛
صفحات ۲۰۶ و ۲۰۸
#چپکش
Read 3 tweets
انقلاب چیست و #انقلاب آینده ایران از چه جنسیست؟ #رشته_توییت
بیشتر ما تصویر مشخصی از انقلاب و انقلابی داریم. ریش، پشم، اغتشاش، چریک، شعار، تخریب و...
اتفاقا این ۵۰٪ از تعریف مفهوم انقلاب است. چون دقیقا تصویر یک انقلاب در ذهن ما از نوع کمونیستی آن یا بهتر بگم نوع ضد بشریتی آن است.
۲- بدلیل تفاوت ماهوی انقلابها هنوز تعریف مشخصی از آن ارائه نشده است. تعریف من از انقلابهایی مانند ایران این است: جا به جایی اضداد! جا به جایی #سواد با بیسوادی، خرد با جنون، ثروتمند با فقیر و... این مورد آخر یعنی ثروت و #فقر جای بحث دارد ولی بهرحال اساس نوع خاصی از انقلاب است.
۳- انقلابهای مادر
انقلاب کبیر فرانسه
انقلاب روسیه
انقلاب چین
انقلاب آمریکا
تمام انقلابهای معاصر به نوعی زاده این انقلابها هستند. این توهم وجود دارد که انقلابها بوسیله مردم اتفاق می افتند در صورتی که اینطور نیست. انقلابها هنوز هم وابسته به مادرشان هستند!
Read 16 tweets
اسرائیل دوست است یا دشمن؟ #رشته_توئیت
از اونجایی که #اسرائیل به نوعی صندوقچه اسرار سر به مهر بخشی از تاریخ معاصر حساب میشه هیچوقت کارشناسان از روی غرض یا مصلحت پاسخ واضحی به این سوال نداده اند. من برای پاسخ، بخشهای قابل عنوانی از تاریخ رو براتون به شکل یک پازل رسم میکنم.
۲.حدودا نیم قرن به عقب برمیگردیم به زمانی که تیم فوتبال ایران در دو فینال پیاپی جام ملتها و آسیایی #اسرائیل را شکست میدهد و قهرمان میشود. این درحالیست که اعراب و حتی چین و کره شمالی مقابل اسرائیل بازی نمیکنند. پرچمهای اسرائیل در امجدیه به آتش کشیده میشود. شیشه مغازه های یهودیان
۳.شکسته میشوند. جو جهود ستیزی به راه می افتد. شایعات بی پایه در مورد جهودها پخش میشود، مثلا همه بلیطهای استادیوم رو خریدن تا ایرانیهارو راه ندن. مثلا عتیقه های ایران رو دارن میخرن میفرستن اسرائیل! اینکه پدرتون هنوز ضد جهوده یادگار همون دوران است. عامل این شایعات و خرابکاریها کیه؟
Read 19 tweets
#موشک و توان موشکی سپاه
در #بازگشت_به_مشروطه و در اندیشه های سرور حجت الله کلاشی

"قدرت فقط موشک نیست, اما موشک هم هست."
-سرور حجت الله کلاشی

#نه_به_مشروطه_بازان
#معنازدایی_از_مشروطه
#رشته_توییت
1 Image
کلاشی در تشریح نگاه #بازگشت_به_مشروطه به مفهوم ملت, شخصیت ملی ر تابعی از وجود سلاح می داند. یعنی مدیون موشک بازیهای #سپاه که برایش چه سرمایه ها که تلف و چه خونهایی که ریخته نشده.
وی با بازی با واژگان محبوبی چون سلطنت و شهریار, حصول آزادی ر نیز به وجود موشکها پیوند میزند.
2 Image
کلاشی, تبلور دولت ملی ر محتاج توان نظامی ای می داند که محصول سپاه و سپاهی گری ست. آیا این بدین مفهوم است که جای سپاه در دولت ملی می بایست محفوظ بماند؟
شاید!
چون وی مقابله با آن نهاد نظامی سرگوبگر ر با بیش از سنگ و کلوخ هم جایز نمی داند.
3 ImageImage
Read 11 tweets
آیا کرونا در چین میلیون‌ها نفر را کشته است؟ / #رشته‌توییت تحقیقی و مفصل

چین این هفته مدعی شد که ابتلا به #کرونا_ویروس را به صفر رسانده و دیگر هیچ مورد ابتلای جدیدی را (تا دیروز) گزارش نکرد. هم‌زمان گزارش‌های تاییدشده می‌گویند که #چین به‌شدت در حال دروغ‌پردازی‌ست ...
۱/۲۵
...و صفر شدن آمار ابتلا مربوط است به نگرفتن تست ‌از مبتلایان، نه کنترل پاندمی. به مرور ما داریم با ابعاد بسیار هول‌ناکی از بلایی که #چین بر سر مردمش و جهان آورده نیز روبه‌رو می‌شویم. ما هرگز نخواهیم فهمید حقیقتن چند نفر در چین به بیماری مخوف مبتلا شدند و چند نفر جان باختند..
۲/۲۵
... هم‌چنان‌که در #چرنوبیل نیز هرگز جهان این را نفهمید اما یک چیز بسیار شفاف است: علم، ریاضیات، تجربه‌ی موجود و گزارش‌های مستقل تایید می‌کند؛ چین دروغ گفته، یک #دروغ_خیلی_خیلی_خیلی_بزرگ، و احتمالن صدها هزار نفر، و شاید رقمی میلیونی از شهروندان چین سر به نیست شده باشند ...
۳/۲۵
Read 25 tweets
📃 سبک سوسیال‌دموکراتِ سوسیالیسم ۲
✍🏻هانس هرمان هوپ
#سوسیال‌دموکراسی

خصوصیات بنیادی سبک سوسیال‌دموکرات سوسیالیسم چیست؟ اساساً برای آن دو ویژگی می‌توان متصور شد. نخست، تمیز آن از سبک مارکسیستیِ #سوسیالیسم؛ سوسیالیسمِ سوسیال‌دموکرات، مالکیت خصوصی بر عوامل #تولید را نسخ نمی‌کند
۱
حتی نظریه خصوصی شدن همه عوامل تولید را می‌پذیرد، البته به استثنای نظام آموزشی، خطوط مواصلاتی، بانک مرکزی و نیروی پلیس و محاکم. اصولاً هرکس حق تخصیص و مالکیت عوامل تولید را دارد: اینکه عوامل تولید را بفروشد، بخرد یا با آن‌ها چیز جدیدی تولید کند یا طی قراردادی به دیگری اجاره دهد.
۲
دوم، هیچ مالک عوامل تولیدی حقا مالک همه‌ی درآمدی نیست که برخاسته از کاربرد عوامل تولید خودش است و هیچ مالکی حق ندارد درباره کل درآمد برخاسته از تولید، اعم از مصرفی یا سرمایه‌گذاری، تصمیم بگیرد. در عوض، بخشی از #درآمد_حاصل_از_تولید شرعاً به جامعه تعلّق دارد
#مالیات_بر_درآمد
۳
Read 14 tweets
📃 سبک سوسیال‌دموکراتِ سوسیالیسم ۱
✍🏻هانس هرمان هوپ
#کمونیسم_پنهان

... احزاب سوسیالیست یا سوسیال‌دموکرات از همان ابتدا دلِ خوشی از سبک روسی #سوسیالیسم نداشتند و از این‌رو با اتخاذ سیاست اصلاح‌طلب-دموکراتیک، کوتاه آمدند و بر موضوعاتی مانند سوسیالیستی‌کردن جزئی مصالحه کردند.
۱
این احزاب در واکنش به تجربه‌های روسیه و اروپای شرقی، در روند روبه‌فزونی، اندیشه تولید سوسیالیستی را به کناری گذاشتند و به‌جای آن، بیشتر و بیشتر بر طبل مالیات‌ستانی و #مساوات‌طلبی کوبیدند و در جهشی دیگر، برابرکردن فرصت‌ها را ستون حقیقی سوسیالیسم دانستند.

#سوسیال‌دموکراسی
۲
در حالی‌که گذار از سبک روسی سوسیالیسم به سبک سوسیال‌دموکرات در حال وقوع بود، و همچنان در جوامع غربی در حال وقوع است، این امر در همه‌جا با اراده‌ی یکسانی انجام نشد. قطع نظر از جزئیات، کافی است فقط به اروپا نگاهی بیاندازیم که گذار از سبک پیشین به سبک جدید برای جماعتی بسیار هویدا
۳
Read 11 tweets
1- در این مجموعه تویت از جنبش چپ و انتقاد از اون مینویسم, البته این یک مجموعه آماده نیست و به تدریج نوشته میشه( تنبلی بد دردیه :) )
#چپ #سیستم_سیاسی
2- همیشه برام سوال بود که چرا چپها و مسلمین اینقدر خوب باهم کنار میان(اتحاد سرخ و سیاه) باوجود اینکه نباید اینطور باشه اما حالا به جواب رسیدم. هردو فکر میکنند که تنها راه سعادت بشر رو اونها میدونند و بقیه تحت تاثیر تبلیغات غرب شستشوی مغزی داده شدند و این ماموریت تاریخی یا الهی /
3- اونهاست که مردم رو از زندان امپریایسم نجات بدند و به بهشت کارگری یا اسلام هدایت کنند.
در این راه هردو گروه خیلی از نقایصشون رو که بصورت بنادین باعث سقوط و بدبختی جوامع میشه رو نادیده می گیرند اما قبل از اینکه به این نواقص بپردازم باید مشخص کنیم که منظور ما از چپ یا راست چیه
Read 28 tweets

Related hashtags

Did Thread Reader help you today?

Support us! We are indie developers!


This site is made by just two indie developers on a laptop doing marketing, support and development! Read more about the story.

Become a Premium Member ($3.00/month or $30.00/year) and get exclusive features!

Become Premium

Too expensive? Make a small donation by buying us coffee ($5) or help with server cost ($10)

Donate via Paypal Become our Patreon

Thank you for your support!