Discover and read the best of Twitter Threads about #Adıyaman

Most recents (8)

1) Depremde en çok hasarı alan şehir olmasına rağmen #Adıyaman ın durumunun 3.- 4. günde ancak duyulabilmesine neden şaşırmadım biliyor musunuz?
Hemen açıklayayım;

Çünkü biz hiçbir zaman yoktuk zaten.

Önce K.Maraş' ın, sonra Diyarbakır' ın, sonra Malatya' ın kazası olup ++
2) 1954' te zar zor il olabilmiş, Güneydoğu' un tam anlamıyla gariban şehrini anlatacağım size. Kulağınızı dört açıp dinleyin ve ders alın lütfen.
Biz şehrimizi sel basacağını sel basınca öğreniriz, bizim hava durumunda ismimiz hiç geçmez çünkü. ++
3) Civar illerdeki değerlere göre tahminde bulunuruz.
Türkiye'den çıkan petrolün hatrı sayılır derecede büyük bir kısmına sahip olmamıza rağmen hiçbir zaman bir Batman kadar bahsedilmeyiz.
Bizim de hem şehir merkezimizde hem de ilçelerimizde çok eski yapılarımız, dünyaca ünlü ++
Read 20 tweets
1- @Kizilay Başkanı @drkerem : "İlk zamanlarda AFAD kendi logosu ile birlikte bizim logomuzu da kullanıyordu. Böylece toplumsal belleğin sahada aradığı hilalimiz de görünür oluyordu ama daha sonra sadece kendi kurumsal logolarını konumlandırmayı tercih ettiler." demiş.
2- Depremin ilk haftası Maraş, Adıyaman, Malatya, Antep ve Hatay bölgesini bir hafta gezerek gözlemledik.
Sivil ya da memur kime sorsanız her başlıkta yaşanan koordinasyonsuzluktan yardımların geç ulaştığından şikayet ediyor, insanların bağıra bağıra can verdiğini anlatıyordu.
3- 8. gün halen dokunulmayan enkazlar vardı, özellikle #Adiyaman çok mazlum ve sahipsiz bir görüntü ile karşıladı bizi... Gidebilenler gitmiş, kalanlar yana yakıla çadır peşinde koşuyordu.
İnsanlar cenazemiz çıkarılacak mı, yoksa molozlarla mı gömülecek tedirginliğindeydi...
Read 7 tweets
YENİ BİLGİLERLE TEKRAR SORUYORUM:
*Aşağıdaki flood'dan sonra çok tehdit aldım. Anadolu Ajansı bizzat ulaşarak "kaynakların adını vermem için" talepte bulundu baskıladı. NEDEN? Anlatıyorum:
1-#Hatay Kırıkhan'da bulunan ve enkazda ölen hocanın adı: Mahmut Durusoy (revize etmiştim)
2-Mahmut Durusoy, Erenköy Cemaati'yle Aziz Mahmut Hüdavi Vakfı'yla ilişkili ve cemaatin Altınoluk adlı dergisinde fetvaları yayınlanıyor
3-Enkaz altında kaldığında, devlet kurumları felçken, ona acil özel arama kurtarma ekibi, yardım gönderen de Abdullah Tivnikli'nin (öldü) sahibi olduğu Eksim Holding, ona bağlı Dicle Edaş
Read 12 tweets
Bulaşıcı hastalıkların yayılmasını kolaylaştıracak mobil, seyyar tuvaletler yerine kısa süreli sahra tuvaleti nasıl yapılır, deprem sonrası atıklar nasıl saklanır? Referans şemalar: @ciyavuz @HUTFHalkSagligi #Antakya #Kahramanmaras #Adıyaman #malatya #Gaziantep
Yukarıdaki bilgi Hacettepe’den, linkteki bilgi TTB’den. Bilim dışı viral tweet/postlar yayılıyor ttb.org.tr/haber_goster.p…
En acil durum 👇🏻 Mevcut toprak zeminde bir çukur ve yine kazılan toprakla çukurun üzerini örtmek (Ref şema) Birden fazla insan ile palet, karkas, levha malzemeleriniz varsa kabinler kurulabilir, askerler varsa sistemli dizilebilir. İleri süreçlerde işbirliği çevre müh. bilimleri
Read 3 tweets
Yaşanan deprem nedeniyle bir çok kişi gibi benimde yakınlarımdan en kaz altında kalanlar oldu.

Bir kısmının canlı, bir kısmının cansız bedenini en kaz altından çıkardık.

#uyanıkolalım
#YaralarSarılsın
#kahramamaras
#hatayantakya
#ADIYAMAN
#depremsondakika
Yirmi bini geçen sayıda vatandaşımız vefat etti, yüz bine yakın vatandaşımızda yaralandı.

Kim olursa olsun bu süreçte zarar gören herkes birinci dereceden yakınımız mesabesindedir.

Bu itibarla zorluğunu bizzat müşahede ettiğim tüm acıları yürekten paylaşıyorum..
Şu kısa sürede bir kere daha gördük ki;

Tüm nüansları ile milletimizin irfanı, duyarlılığı, diğerkâmlığı, adanmışlığı, cesareti ve fedakarlığı, başına gelebilecek her zorluğun üstesinden gelebilecek büyüklükte ve güzelliktedir..
Read 6 tweets
Sayın @drfahrettinkoca sizi acilen sorumluluğunuzu yerine getirmeye çağırıyoruz. Depremin ağır yıkıma neden olduğu bölgelerde temel sağlık hizmetlerinin verilebileceği uygun birinci basamak sağlık birimlerinin kurulması gerekiyor. @saglikbakanligi
Depremin altıncı gününde artık ishal, Üsye, pnömoni gibi bulaşıcı hastalıklar başladı. Bölgede acilen birinci basamak sağlık hizmetlerine başlanmalı ve kronik hastalıklar için ilaç temin noktaları oluşturulmalıdır.
Şimdiden önlem alınamazsa salgın hastalıkların başlaması an meselesi. Acilen yıkımın olduğu yerleşimlere ulaşılabilir konumda birinci basamak sağlık hizmet ve ilaç temin merkezlerinin açılması gerekiyor. #Antakya #Samandağ #Maraş #Adıyaman #Elbistan #Pazarcık #Göksun #Afşin
Read 3 tweets
#GobekliTepe‘s monumental T-pillars are actually giant #anthropomorphic sculptures. Got to admit that in the beginning of my work there, more than 12 yrs ago, I found it quite ... challenging to recognize this likeness. Until we finally excavated the 'hands & loincloth' part ...
Of course #NevaliCori‘s pillars were already known for some time, complete with hands and stola-like garments. But their abstracted and stylised appearance (still impressively expressionistic to me, by the way) made it a bit of a challenge to easily accept their human shape.
Why am I telling all this? Because there is another find which early on helped me better seeing and understanding this human likeness. I am, of course, talking about the so-called #Kilisik-sculpture found near #Adiyaman in Turkey in the 1960s.
Read 17 tweets

Related hashtags

Did Thread Reader help you today?

Support us! We are indie developers!


This site is made by just two indie developers on a laptop doing marketing, support and development! Read more about the story.

Become a Premium Member ($3.00/month or $30.00/year) and get exclusive features!

Become Premium

Too expensive? Make a small donation by buying us coffee ($5) or help with server cost ($10)

Donate via Paypal Become our Patreon

Thank you for your support!