Discover and read the best of Twitter Threads about #BİST

Most recents (24)

Gelen istekler üzerine çimento sektöründe faaliyet gösteren Bursa Çimento'nun yeni gelen bilançosunu kısa bir şekilde inceledim.

#bucım #borsa #bist #xu100 #bist100
1) İlk olarak satışlara baktığımızda Bursa Çimento geçen seneye göre satışlarını %19 arttırmış bulunmakta.
2) Dönen Varlıklar : 1 yıl içinde nakite dönüştürülmesi beklenen varlıklardır. Dönen varlıklara baktığımızda şirketin son çeyrekte bir önceki çeyreğe göre dönen varlıklarında %5 azalış geçen seneye göre ise %45 artış mevcut.
Read 15 tweets
Bugün teknoloji ve bilişim sektöründe faaliyet gösteren Fonet şirketinin son çeyrek bilançosunu kısa bir şekilde inceledim.

#Fonet #bist #bist100 #xu100 Image
1) İlk olarak satışlara baktığımda Fonet geçen seneye göre satışlarını %30 arttırmış bulunmakta. Gayet başarılı bir artış gözüküyor.
2) Dönen Varlıklar : 1 yıl içinde nakite dönüştürülmesi beklenen varlıklardır. Dönen varlıklara baktığımızda şirket son çeyreğe göre dönen varlıklarını %28 arttırmış. Olumlu bir artış mevcut.
Read 17 tweets
1-Morgan Stanley güzel ve çok detaylı bir Türk Ekonomisi, Makro ve Hisse Senedi Stratejisi raporu yayınlamış. Burada bazı öne çıkan hususları paylaşacağım.

Enflasyon tahminlerin üzerinde ve daha da yükselirken, Merkez Bankası'nın bir kez daha faiz yükseleceğini düşünüyoruz.#bist
2-Ancak harekete geçmeden önce daha fazla veri beklemesi muhtemeldir. Strateji tarafında, #bist Türk hisse senetlerinde taktiksel olarak pozitif kalırken, #usdtry’nin 6,80'e ineceğini görüyor ve USD eğrisinin uzun ucunu tercih ediyoruz.
3-Ekonomi: MB şahin duruşunu sürdürecektir. Enflasyonun Merkez Bankası'nın tahminlerinin üzerinde olması ve ekonomik büyümenin hala güçlü olmasıyla birlikte, Merkez Bankası'nın 18 Şubat'ta yapılacak PPK toplantısında ana politika faizini değiştirmeyeceğini ve ileriye dönük
Read 18 tweets
1-Regülatörler;ABD’deki büyük bankaların,borsaların %55 çöküşü SENARYOSUNA direnebileceklerini kanıtlamaları gerektiğini belirterek,bankaların hissedarlarına ne kadar temettü ödeyebileceklerine karar veren yıllık stres testleri parametrelerini açıklamışlar.google.com.tr/amp/s/amp.ft.c…
2-Hisse senedi fiyatlarında büyük bir düşüş için çarpıcı SENARYO, ABD ve küresel hisse senetlerinin bu hafta rekor seviyelere ulaşması ve balon korkusunu körüklemesi ile ortaya çıkmış..😁

Fed, JPMorgan Chase liderliğindeki en büyük 19 banka için geçerli olan yıllık tatbikatının
3-şartlarını belirlemiş. Ekonomik çıktıda, Eylül ayında Covid-19 salgını yoluyla bankaların direncini değerlendirmek için özel bir testte kullanılan, ancak işsizlikte daha düşük bir zirve olan son senaryoya göre daha keskin bir düşüş içeriyor. Senaryolar TAHMİN DEĞİLDİR.
Read 7 tweets
JAPON BALIKLARI BALİNALARA KARŞI

(GameSpot Corp. Hakkında Bilinen ve Bilinmeyen Her Şey) #GME #bist #bist100

1-Sizlere tarihin en büyük ve en başarısız yüksek teknoloji yatırımlarından birisini bahsetmeyi planlıyordum ancak +++
2-birden GameSpot konusu patlak verince konuyu değiştirmeye karar verdim. Herkes kendince meseleden bahsediyor ama ben sizlere hem tarihin tozlu raflarında +++
3-kalmış muazzam bir yatırımcılık ve girişimcilik hikayesi olan Gamespot’un geçmişini, hem de günümüzde yaşanan ve dünyada infial uyandıran +++
Read 287 tweets
Merhabalar, bugün sizlere uzun vadeli yatırım stratejisi kapsamında, temel analizden faydalanarak incelemiş olduğum #FMIZP Federal Mogul İzmit Piston ve Pim Üretim Tesisleri A.Ş hakkında bilgiselini paylaşacağım.
Sadece analiz amaçlı olup kesinlikle yatırım tavsiyesi niteliği taşımamaktadır.
Öncelikle, şirketimizi incelerken faaliyet raporları, kap, şirketin internet sitesi, @FinfreeApp ve diğer kaynaklardan yararlandım.
1- #FMIZP Federal Mogul İzmit Piston ve Pim Üretim Tesisleri A.Ş, otomotiv yedek parça sektöründe faaliyet gösteren bir dev, şimdi bu devin kuruluş hikayesini sizlerle paylaşıp ardından işletmiş olduğu iki bağımsız iş bölümünün incelemesini yapacağız.
Read 34 tweets
1⃣ Bir patron tahtasında yaşadığım zorlu mu zorlu hikayeden bahsedeceğim sizlere. Yine bir teknoloji şirketi! Osmanlı tokadını ne zaman yediysek hep idealistik dönemlerimize geldi nedense! Bilişime yeni yeni yatırımların yapıldığı dönemler. Önden görüyoruz ya güya her şeyi!
2⃣ Borsada beklentiler satın alınır diye bir klişe yok mu? Teknolojinin insan hayatının en önemli bir parçası olacağını yıllar öncesinden öngördüğümüz günler! O dönemler teknoloji sektörü daha yeni doğmuş bir bebek gibiydi! Sektörün ise müthiş karlılığı ağız şaplattırır cinsten!
3⃣ Ericson 688 lerin, Nokia 3110 ların piyasayı kasıp kavurduğu o ihtişamlı şarz kutularının vitrinleri süslediği dönemler. İstanbul'un ben de çok ayrı bir yeri vardır. Tarihi, tarihi silueti, o manevi kokusu, altın boynuzu, mahzenleri, surları, çarşıları, dünya ticaretinin kalbi
Read 65 tweets
kendimce düşüncelerimi, paylaşmaya, buradan devam ediyorum : 1⃣
2⃣ İçinde bulunduğumuz günlerde/dönemde, BORSA, yani #bist üzerine konuşurken, ANALİZ yapıyor ve paylaşıyor olmanın, büyük zorlukları var.. EN BÜYÜK ZORLUK, endeksler arası farklılıklar.. Bunu daha önce de belirtmiştim..
3⃣ Örneğin XU030, XU050, XU100 ve bir de XUTUM endekslerini ele alalım.. Sözel olarak ifade etmek gerekir ise, son yıllarda, yabancı payının geçmişte yoğun olduğu hisselerde, yabancıların satışı sebebiyle, XU030, XU050 diğerlerine göre daha kötü bir performans sergilerken,
Read 9 tweets
#bist üzerine düşünceler 2 .. (maddeler halinde yakın zaman önce yazmıştım.. Onun devamı) 1⃣
2⃣ Klasik Teknik Analiz, trend, var ise formasyon, ve hareketli ortalamalar, ve indikatörler ile, doğru yönde pozisyonda kalmamıza, YARDIMCI olmaya çalışır.. Tepe ve Dipler ile ilgilenmez.. Trend takip etmeye çalışır..
3⃣ Geleceğe dair projeksiyon yapmak için ise, mesela, Elliott Wave principle, YARDIMCI olmaya çalışır.. EW, geçmiş dalgaları inceler ve kendi KURAL ve REHBER İLKELER doğrultusunda "etiketler".. Bu "etiketler", kalıp netleşene kadar, NİHAİ değildir..
Read 8 tweets
Sosyal medyada son zamanlarda yatırım fonları,altın yatırımı ve yurtdışı hisse yatırımları çok dillendiriliyor...

Öncelikle fonlardan başlayalım.. Bahsi geçen fonların bir çoğu döviz bazlı fonlar.. Altının TL karşısında değer kazancı da dövizden kaynaklanıyor.++
Yurtdışı borsalarına gelecek olursak,senelerdir yaşanan bir ralli var yurtdışında özellikle ABD'de.. Ya bi düzeltme gelirse ya da küresel bir kriz? Küresel bir kriz gelirse #Bist'in en fazla düşeceği yer 80 bin civarıdır.. Peki ya senelerdir yükselen yurtdışı borsaları ne olur?
Türkiye'mize dönecek olursak.. Ülkelerde ekonomik krizler bir hikâyeler ve değişimlerle biter.. Nasıl ki mevcut hükümet ilk göreve geldiğinde bir hikâye yazdı ve dünyada da ucuz dolar bolluğu vardı? 1.60 TL'den aldıkları doları 2008 krizine kadar 1.10 TL'ye kadar indirmişlerdi?
Read 8 tweets
1️⃣SPK'ya gerçeğe aykırı,yanıltıcı bilgi vererek denetim yaptırılmasına neden olan kişiye verilecek idari para cezası?

SPK 103/8⬇️

Kurula gerçeğe aykırı, yanıltıcı nitelikte bilgi,belge vermek veya açıklamalarda bulunmak suretiyle,

#bist #bist100 #bist30 #dolar
2️⃣gereksiz olarak Kanunun 88 inci maddesi uyarınca denetim yapılmasına neden olan kişiler hakkında "bin Türk lirasından yirmi beş bin Türk lirasına kadar" idari para cezası verilir.
3️⃣İftira Suçu

TCK Mad.267- (1)Yetkili makamlara ihbar veya şikayette bulunarak ya da basın ve yayın yoluyla,işlemediğini bildiği halde,hakkında soruşturma ve kovuşturma başlatılmasını ya da "idari bir yaptırım uygulanmasını sağlamak" için++
Read 5 tweets
YENİ ÇIKAN YÖNETMELİK📌
SPK TEBLİĞİ 📌
PİYASA DOLANDIRICILIĞI📌

1️⃣18.09.2020 tarihinde Resmi Gazete ’de yayımlanarak yürürlüğe giren“Borsa İstanbul A.Ş. Borsacılık Faaliyetlerine İlişkin Esaslar Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik”ile borsa faaliyetlerine
#bist
2️⃣yönelik disiplin cezalarının miktarları artırılarak, disiplin cezasını gerektiren fiillerin kapsamı genişletildi. “Borsa İstanbul A.Ş. Borsacılık Faaliyetlerine İlişkin Esaslar Yönetmeliği” nin md.52/1-c uyarınca; borsada işlem yapma yetkisi verilenlere ve/veya temsilcilerine
3️⃣verilecek disiplin para cezasının alt sınırı 5.000-TL - üst sınırı 50.000-TL iken, yapılan değişiklik ile birlikte alt sınırı 10.000-TL - üst sınırı 5.000.000-TL olacak şekilde artırıldı.Bununla birlikte disiplin cezalarını gerektiren fiillerin düzenlendiği
Read 22 tweets
1️⃣Sosyal medya ve gruplarda yanıltıcı ve yalan bilgi verenler,bilgi verilmesine yardımcı olanlar ve bu gruplara üye olanlar suc kapsamina alınacak ve cezasi "50bin TL" den az olamayacak"

#bist #bist100 #bist30 Image
2️⃣DİKKAT!!! Ancak yapılan fiilin yoğunluğuna ve mevcut duruma göre "idari para cezası çok daha yüksekte olabilir",bu durum ise takdiren ve teşhiden yükseltilmek üzere kurumun takdirine bırakılmış.
3️⃣Yine ilgili yönetmelik hükmünü ihlal edenler için para cezası miktarı da 5.000.000(beş milyon) TL’ye kadar artırılmış.
Read 6 tweets
1️⃣WHATSAAP,TELEGRAM,TWİTTER V.S GİBİ SOSYAL MEDYA PLATFORMLARINDA

"PİYASA DOLANDIRICILIĞI VE BUNA İŞTİRAK EDENLER'E HAPİS CEZASI UYARISI"

SPK107/2:Sermaye piyasası araçlarının fiyatlarını, değerlerini veya yatırımcıların kararlarını etkilemek amacıyla yalan,
#bist #bist100 Image
2️⃣yanlış veya yanıltıcı bilgi veren, söylenti çıkaran, haber veren, yorum yapan veya rapor hazırlayan ya da bunları yayan ve bu suretle menfaat sağlayan" kişilerin "3 yıldan 5 yıla kadar hapis ve beş bin güne kadar adlî para cezası" ile cezalandırılacağı hükme bağlamıştır.
3️⃣SUÇA İŞTİRAK
Türk Ceza Kanunu Mad 37:Suçun kanuni tanımında yer alan fiili birlikte gerçekleştiren kişilerden her biri,fail(suçlu)olarak sorumlu olur.
Read 6 tweets
1) Evvet sevgili borsa sakinleri. Bundan sonra bu akışın altına borsa adına bilgiler, grafik veya analiz yorumları, reel sektör-borsa ilişkisi şeklinde paylaşacağım🧑‍💻

Strateji ve teknik bilgileri
Teknik analizi anlama-yorumlama-yapma
Bakış açısı geliştirmek..

#adımadımborsa
2) İlk ders ise yukarıdaki paylaşımımdır

#adımadımborsa #bist #bist100 #borsa #technicalanalysis
3) KAP haberleri tüm vadeler için takip edilmesi önemlidir. Telefonunuza KAP uygulamasını indirip takipteki firmaların bildirimlerini açabilirsiniz
Mesela #RALYH için bir açıklama. Bakalım bu açıklamadan önceki-sonraki seyirleri nasıl olacak?
İnceleme periyodu 5 öncesi ve sonrası ImageImage
Read 47 tweets
PİYASA DOLANDIRICILIĞI KAPSAMINDA
SUÇA İŞTİRAK TCK37.MAD

1️⃣Hukuki kanaatimce;borsa icin kurulan sosyal medya gruplarina üye olan ve bu olusum kapsaminda suc eylemlerine katilanlar,kural olarak TCK 37 vd. hukumlerince sorumlu olabilirler.

#bist #bist100 #bist30 ImageImage
2️⃣Ancak ceza sorumlulugunun tespiti;somut olayda ozellikle borsa gibi teknik bir alanda islenen suclar bakimindan kisinin “suc isleme kastı” nın ayrica irdelenmesi,borsa gecmisi,sosya-ekonomik seviyesi ve nihayetinde somut olayin gelisimi belirleyici olacaktir.
3️⃣Türk Ceza Kanunu 37. mad:Bir suç işleme kararının icrası kapsamında birden fazla kişi tarafından fikir ve eylem birliği içinde birlikte suç işlenmesini ifade eder.
Read 4 tweets
1️⃣Birde şu var;SPK'nun 107/3 maddesini(etkin pişmanlık) incelerseniz,şahsın hapis yerine ciddi bir para cezası ödemesi halinde de cezaya hükmolunmuyor.Bu yüzden de cezaevinde birilerini çok göremiyor olabilirsiniz.Kanun maddesini aşağıya yazdım⬇️ #bist #bist100 #bist30
2️⃣SPK'nun 107/3 mad.

Birinci fıkrada tanımlanan suçu işleyen kişi pişmanlık göstererek, beş yüz bin Türk Lirasından az olmamak üzere, elde ettiği veya elde edilmesine sebep olduğu menfaatin iki katı miktarı kadar parayı,Hazineye;
4️⃣a) Henüz soruşturma başlamadan önce ödediği takdirde, hakkında "cezaya hükmolunmaz"

b) Soruşturma evresinde ödediği takdirde, verilecek ceza yarısı oranında indirilir.

c) Kovuşturma evresinde hüküm verilinceye kadar ödediği takdirde, verilecek ceza üçte
biri oranında indilir
Read 3 tweets
1️⃣Süreç devam ediyor,bu sadece kurul tarafından verilen para cezaları ve tedbirler,kurul aynı zamanda 6362 sayılı kanunun 107/2 mad(PİYASA DOLANDIRICILIĞI) göre bir suç tespit ederse,konuyla ilgili Cumhuriyet Başsavcılığına 107/2 mad kapsamında suç duyurusunda bulunabilir.
#bist
2️⃣Sermaye piyasası araçlarının fiyatlarını, değerlerini veya yatırımcıların kararlarını etkilemek amacıyla yalan, yanlış veya yanıltıcı bilgi veren, söylenti çıkaran, haber veren, yorum yapan veya rapor hazırlayan ya da bunları yayanlar "üç yıldan beş yıla kadar hapis"
3️⃣ve beş bin güne kadar adli para cezası ile cezalandırılırlar.

Sermaye piyasası araçlarının fiyatlarına, fiyat değişimlerine, arz ve taleplerine ilişkin olarak yanlış veya yanıltıcı izlenim uyandırmak amacıyla alım veya satım yapanlar, emir verenler, emir iptal edenler,
Read 6 tweets
Piyasa değerine göre sıralı ilk 200 #BİST hissesi, dolaşım oranı (halka açıklık), sermayeleri, Piyasa/Defter değeri ve Fiyat/Kazanç oranları ile beraber (kaynak: Foreks) ImageImageImageImage
Tüm BİST'in piyasa/defter değeri en düşük oranlı şirketleri ile en düşük dolaşım oranına sahiplileri sıralamaları: ImageImage
🚩 Terminalin verilerini hiç ellemeden doğrudan aktardım. ISKUR gibi hatalı verisi olan olabilir.

🏁 QNBFB, KENT, KLNMA gibi çok az hissesi piyasada olanların piyasa değerine anlam yüklememek lazım. %5 hisselerini bedelli arz etseler, o fiyatların yarısını ödeyen çıkar mı? 😏
Read 3 tweets
BORSA'DA BİLİNÇLİ YATIRIMCI OLMAK!!!

1️⃣Ben bir türlü şunu anlamıyorum;herkes kendi bütçesine göre borsaya yatırım yapıyor,belki tek tuşla aldığınız karı yine bir tuşla kaybetme durumunuz var!!

Niye bu işin eğitimini hakkıyla veren üstatlardan eğitim almıyorsunuz?
#bist #bist100 Image
2️⃣Bu kadar hazırcı olmayın!!!
Bir hisseye yerine göre kredi çekip ciddi rakamlar yatırıp gözü kapalı giriyorsunuz ama borsa ile ilgili kitap okumaya ve eğitim almaya üşeniyor veya vereceğiniz parayı belki gereksiz buluyorsunuz.
3️⃣Halbuki çok değil az bir gayretle bu işi öğrenebilirsiniz!!!

Bunu yapmayıp sağdan soldan eksik bilgilerle arşa kadar gitmiş hisseye yatırıp yapıp,ey Spk nerdesin diye feryat ediyor,Spk göreve diyorsunuz.
Read 5 tweets
1️⃣Türk borsasına ve ekonomisine güvenip,borsanın 85binden başlayıp bu seviyelere gelinceye kadarki süreçte,

Ne varsa,gerek sosyal medyada gerekse Tv mecralarında eğitim çalışmalarıyla yatırımcının dostu,iyiniyetli üstatlarda var.

#bist #bist30 #bist100
2️⃣Gerçek piyasadan uzak,sırça köşklerinde ekonominin ve borsanın çöküş tellalığı yapanlar!!!Umarım bu durumdan artık bir ders çıkarmıştır.
3️⃣Ama hiç sanmıyorum,onlar yine büyük ekonomist edalarıyla ekranlarda ve sosyal medyada hiçbirşey olmamışçasına bir özür bile dilemeden boy göstermeye devam edeceklerdir.
Read 9 tweets
1️⃣"Gerçeklerin bir gün ortaya çıkmak gibi kötü bir huyu vardır"

Hiç kimse,devletimizin kanunlarından daha imtiyazlı ve üstün değildir.

Aşağıdaki "YAZI DİZİMİ" son kez dikkatlice okuyunuz⬇️

#borsadamanipülasyon #bist #bist100 #bist30 #rtalb #alkim #tukas
2️⃣Günümüz itibariyle,borsa forum sitelerinde,whatsapp gruplarında ve twitter gibi sair sosyal ağlar üzerinde yatırım tavsiyesi sunan birçok hesap mevcut olup;aralarında bu faaliyeti kötüye kullanmak suretiyle yatırımcıları
3️⃣aldatan ve bu suretle kendilerine haksız kazanç sağlayanlar da bulunmaktadır. Konuya ilişkin şikâyetlerin artmasıyla birlikte Sermaye Piyasası Kurulu 07.02.2020 tarihli resmi açıklamasında; sosyal medya platformlarında yatırımcıları yanlış yönlendirmek suretiyle menfaat
Read 24 tweets
Daha önce yatırım yaparken özellikle yurtdışı hisselerin temel bilgilerini araştırmak için kullandığım siteleri vermiştim. Ama maalesef bu siteler #bist100 hisselerini içermiyordu. Şimdi ise hem #bist hem de yurtdışı hisseler için bir siteden bahsedeceğim.
İlk yapacağımız tradingveiw.com dan bir ücretiz üyelik açıyoruz.
Açtıktan sonra hemen istediğimiz bir şirketi arıyoruz.
Örnek #petkm
İkinci adım fotoğraftaki gibi kırmızı okla gösterdiğim alana tıklıyoruz. bu alan bir çok temel bilgiye kolayca ulaşabileceğimiz harika bir tuş.
Read 7 tweets
1️⃣BUGÜN Kİ SPK BAŞKANIN BASIN AÇIKLAMASI IŞIĞINDA,HUKUKİ "YENİ" DEĞERLENDİRMELERİM VE DÜŞÜNCELERİM!!!

LÜTFEN DİKKATLE OKUYALIM ÖNEMLİ!!!

Sayın başkanın ve daha önce kurulca yapmış olunan açıklamalar çerçevesinde muhakkak ki işlem bazlı hissede manipilasyon yapanlar,
#bist
2️⃣çeşitli sosyal medya mecralarında(twitter,instagram,youtube v.s) hisse ya da hisselerle ilgili yatırımcılardan menfaat temini karşılığında yalnızca beyanda bulunanlar ve/veya yanıltıcı beyanlarda bulunanlar,
3️⃣bir başkasının nam ve hesabına bir hisseyi gereğinden fazla övücü,gerçek dışı söylemler ile Spk tebliği 104 mad. gereğince piyasa bozdukları gibi Spk 107.mad kapsamında da bilgi bazlı bazlı piyasa dolandırıcılığı suçunu da gerçekleştirmiş olacaklardır.
Read 6 tweets

Related hashtags

Did Thread Reader help you today?

Support us! We are indie developers!


This site is made by just two indie developers on a laptop doing marketing, support and development! Read more about the story.

Become a Premium Member ($3.00/month or $30.00/year) and get exclusive features!

Become Premium

Too expensive? Make a small donation by buying us coffee ($5) or help with server cost ($10)

Donate via Paypal Become our Patreon

Thank you for your support!