Discover and read the best of Twitter Threads about #Balkanlar

Most recents (3)

Slovenya’nın Bosna’yı bölüp 3 büyük devlet çıkaran Balkanlar haritası…

Slovenya Başbakanı Janez Jansa’nın Batı Balkanlardaki istikrarsızlığa çözüm olarak sunduğu “Batı #Balkanlar-Daha ileriye” başlıklı non-paper belge, Image
Bosna Hersek’in bölünmesini ve bölgede üç büyük devletin varlığının olmasını istiyor.

Bildiğiniz gibi Bosna Hersek’in kendi içerisinde Sırp ve Hırvat bölgeleri var. Jansa’nın belgesinde bu bölgelerin Sırbistan ve Hırvatistan’a bağlanılması isteniyor.
Zaten bir liman ile denizlere ulaşan Bosna Hersek denizlerden koparılarak, savaş öncesi haline getirilmeye çalışılıyor.

Balkaneu’da yer alan haritaya göre Kosova ve Makedonya’nın belli bir kısmının Arnavutluk çatısında bir araya getirilmesi,
Read 9 tweets
Siyasal bir söylem ve yalandan ibaret olan 1915 olaylarıyla Her 24 Nisan ısıtılıp gündeme getirmeye çalışanların asıl amacı üzeri bir duvar gibi örülmeye çalışılan bir gerçek olan bizim bile hatırlamadığımız 144 yıl önce bugün (24 Nisan 1877) 93 harbi ile başlayan 5 milyon
soydaşımizin canına ırzına malına malolacak bununla birlikte yerinden yurdundan vatanindan edecek 19 yy başlarindan ilk Sırp isyanları ve ilerdeki isyan ve katliamlara örnek teşkil edecek 1821'deki Yunan isyani, 93 harbi ile Balkan Harbi katliamlari ve soykırmlarıdir
Asil soykırim ve katliam 1804'den 1912 kadar olan süreç içinde isyanlar ve 144 yıl önce bugün başlayan 93 harbi ile 1912 deki Balkan harpleri neticesinde Balkanlarda Türklere karşı yapılmiştir..
Read 15 tweets
Türkiye’nin ‘yurt dışında deniz üssünün bulunduğu ülke’ Arnavutluk ile ilişkiler…

1️⃣ Balkanlar ve Adriyatik Denizi’nin güvenliği için önemli bir ülke olan Arnavutluk, 1997’de #Paşalimanı’nı Arnavut Donanması’nın modernizesi ve askerlerin eğitimi için #Türk ordusuna açtı.
Şu anda 20 asker burada görev yapıyor ve Türk savaş gemileri sık sık bu limana demir atıyor.

2️⃣ Arnavutluk'un ilk hava yolu şirketi olan Air Albania, 2018'de THY ortaklığıyla kuruldu. Şirketin yüzde 49'luk hissesine sahip olan THY, filoyu her geçen gün büyütüyor.
3️⃣ Arnavutluk Başbakanı Edi Rama, Türkiye’yi, "Avrupa'nın güvenliği için kilit bir ülke" olarak tanımlıyor.

4️⃣ FETÖ’nün #Balkanlar’da en güçlü yapılanmasını yürüttüğü ülke olarak bilinen Arnavutluk, FETÖ okullarını kapatarak FETÖ unsurlarını iade eden nadir Avrupa ülkelerinden.
Read 10 tweets

Related hashtags

Did Thread Reader help you today?

Support us! We are indie developers!


This site is made by just two indie developers on a laptop doing marketing, support and development! Read more about the story.

Become a Premium Member ($3.00/month or $30.00/year) and get exclusive features!

Become Premium

Too expensive? Make a small donation by buying us coffee ($5) or help with server cost ($10)

Donate via Paypal Become our Patreon

Thank you for your support!