Discover and read the best of Twitter Threads about #BorsaIstanbul

Most recents (16)

1/31
Breakout (B/O) Nasıl Onaylanır ?
Öncelikle belirtmem gerekir ki bu konu başlığı altında anlatılacak bilgiler yatay destek-dirençlerin kırılımı için hazırlanmıştır. Diyagonal trend çizgilerinin kırılımlarında da bu bilgilerden faydalanılabileceğiniz gibi, diyagonal
2/31
çizgilerin trade edilmesi farklı aksiyonlar da gerektirmektedir. Benim fokuslandığım alan yatay çizgi kırılımları olduğu için diyagonal trend kırılım detaylarından bu yazıda çok fazla bahsetmeyeceğim. Anlatılacaklar farklı finansal enstrümanlar (hisse, fx, kripto) için++
3/31
uygulanabilir yöntemlerdir ancak en nihayetinde teknik analiz sınırları içerisinde kalacaktır ve teknik analiz size altın tepsi içinde kesin yargılar sunmayacaktır. Her zamanki gibi bazı objektif ve subjektif teknik analiz yöntemlerinden ve belirli kabullerden bahsedeceğim.
Read 25 tweets
#GESAN 🧿
✨[iddialı cümleleri severim şirkette];

📝‘’Marifetimizi dünyanın neresinde olursa olsun kullanacak yetenek, bilgi, finans ve yatırım iştahına sahibiz."
📝‘’ABD, Kanada ve Avrupa'da enerji ile ilgili yatırım yapmak önceliklerimiz.’’
📝‘’Afrika'nın en büyük trafo merkezini Cezayir'de kurduk.’’
📝‘’Firmamız beş kıtada iş yapıyor.’’
📝‘’Siemens, Schneider ve ABB gibi şirketlerin partneriyiz.’’
📝‘’Her üründe ‘yerli malı belgeli’ olarak yüzde 51’in üzerinde yerlilikte ürün üretiyoruz.’’
📝‘’Yerlimalı belgeli ürün ortaya koyan Türkiye'deki tek firmayız.’’
📝‘’Yazılımları %100 imkânlarımızla üretiyoruz ve yerliliğin tamamı bize ait."
📝‘’Trafo mer. ve h.e santralleri için gerekli olan kontrol, kumanda ve SCADA panolarını üretiyoruz. Pazarın yüzde 90’ına sahbz.''
Read 7 tweets
Global piyasalarda fon yöneticileri genelde Aralık ayının son 15 günü ile Ocak ayının ilk 15 günü piyasadan uzak olurlar. Ben de benzer şekilde bu dönemleri geçmiş yılın muhasebesi ve gelecek yılın stratejisinin oluşturulması amacıyla piyasadan uzak geçiririm.
Fakat bu sene Ocak ayında hisse senedi piyasasında sarsıntılı günler geçirdiğimiz için biraz yazma ihtiyacı duyuyorum. Geçen gün yazmıştım, bugün de bir şeyler yazacağım.

Piyasaya son dönemde gelen yeni yatırımcılara hoş geldin sürprizi ile 2023’e merhaba dedik.

#bist #borsa
#BorsaIstanbul’un tecrübeli yatırımcıları bu tarz düşüşlere ve yüksek oynaklığa alışkın. Hatta şu an yaşadıklarımız geçmişte yaşadıklarımıza göre çok hafif kalıyor. Fakat yeni yatırımcılar şaşkın, ne yapacaklarını bilemiyor.
Read 27 tweets
💥BORSADA ACEMİ, TÜYO İLE, SOSYAL MEDYA İLE, TELEGRAM VS. GRUPLARI İLE HAREKET EDENLERİ VE Z KUŞAĞINI BEKLEYEN TEHLİKE NEDİR ? 💥#borsaistanbul #bist100 #xu100 #borsa
2 - Kaldıraç kullanan küçük ve yeni yatırımcılar hisseleri eşi benzeri görülmemiş zirvelere taşıyarak sisteme risk oluşturuyor. Robinhood’da yaptığı yatırım işlemlerinin ardından yüz binlerce dolar borçlandığını düşünerek intihar eden Alex Kearns gibi.
3 - Alex Kearns’ın ailesi, Kearns’ın yatırım işlemlerine başladığında yalnızca birkaç bin dolarının olduğunu tahmin ediyor. 20 yaşındaki Kearns, borsada yatırım yapmaya başladı.
Read 9 tweets
☢ ZOR BİR 2 GÜN GEÇİRDİK. BİR GÜN YÜZDE 7 ÇÖKÜŞ VE BÜYÜKLERİN ÇOĞU TABAN YADA TABANA YAKIN KAPATTI. SATIŞIN BİR MANTIĞI YOKTU. DİREK HABER AKIŞI İLE PANİK SATIŞI. ALGORİTMALARIN TETİKLEMESİ. SONRAKİ GÜN İSE AYNI ŞEKİLDE ALDILAR. YİNE FİYATA BAKMADAN PANİK ALIŞI.
2 - YANİ İŞİN ÖZÜ NE PERŞEMBE SATIŞLAR NORMALDİ NE CUMA ALIŞLAR. BU YÜZDEN 2 GÜNDE KISA VADE TEKNİKLER BOZULDU. ORTALAMALAR ALTINA GİTTİLER. KİMİ GERİ GELDİ. KİMİ GELMEDİ. GELENLER HACİMSİZ GELDİ GİBİ. YANİ BU HAFTA PEK TEKNİK BAKMAK İSTEMİYORUM. YANILIRIZ.
3 - PAZARTESİYİ GÖRMEK LAZIM. YÖN NE OLACAK. ONDAN SONRA DAHA SAĞLIKLI OLUR. ÇÜNKÜ ALGORİTMALAR BİLE PROGRAMLANAMIYOR ŞU AN. AMA BEN ALT - ÜST YAZMADAN BEĞENDİKLERİMİ YAZAYIM. AMA DEDİĞİM GİBİ ÇOK EMİNDE DEĞİLİM ÇÜNKÜ TEKNİK FİLAN BIRAKMADILAR KISA VADECİLERE 2 GÜNDE.
Read 7 tweets
Piyasada günlerdir bariz bir zayıflık vardı, bugün de beklenen büyük satış geldi. Bunun makroekonomiye, FED'e, dolar kuruna bağlanmasını çok doğru bulmuyorum.

Bir süredir devam eden tedirginlik zaten piyasaya yeni alıcı gelmesini engelliyordu.

#BorsaIstanbul
Mevcut portföylerde de herkes diken üstündeydi. Herkes kendince çıkış için kapıya yakın durmaya çalışıyordu.

Bugünkü %4'lük düşüş sonrasında, -%1'e kadar hızlı bir tepki geldi. Orada acaba piyasa geri mi dönüyor diye düşünülürken, düşüş tekrardan %2-3 aralığına geldi.
Fakat öğleden önce yaşanan bu düşüş, muhtemelen fonlardan çıkış talebini tetiklemiştir.

Bugünkü düşüş; kredili/günlük işlemlerin kapanması, fonlara gelen çıkış talebinin karşılanması için fonların hisse satışları, bireysel yatırımcı panik satışlarının birleşmesinden oluştu.
Read 10 tweets
🛒SOHBET DEDİK YA, NAÇİZANE KIT AKLIMLA GÖRDÜKLERİMİ YAZAYIM. PARANIZA, MALINIZA SAHİP ÇIKIN. İDARELİ GİDİN. MALINIZI SATMAYIN. RESETLİYORLAR DÜNYAYI.
2 -CİNSİYETSİZ, DİNSİZ, NAKİTSİZ, MÜLKİYETSİZ TOPLUMLAR YARATMAYA ÇALIŞIP, GIDA VE ENERJİ İLE TERBİYE EDECEKLER. CEBİNİZDE PARA, FİZİKİ ALTIN İSTEMİYORLAR. KREDİ KARTLARINIZADA SAHİP ÇIKIN.ONLARI BİLE ALMAK İSTİYORLAR.TELEFONA, SONRA DERİ ALTI CHIP İLE ÖDEME YAPMANIZI İSTİYORLAR.
3 - O ZAMAN İSTEDİKLERİ ANDA BAKİYENİZİ BLOKLAYIP, SİZİ DEVRE DŞI BIRAKABİLİRLER. CİNSİYETSİZ TOPLUM İSTİYORLAR Kİ, AİLE YAPISI BOZULSUN, KİMSE KİMSEYE SAHİP ÇIKAMASIN VE RAHATÇA YÖNETELİM. DİNSİZ TOPLUM İSTİYORLAR, SIĞINACAK BİR ŞEYİNİZ OLMASIN, PSİKOLOJİK OLARAK KÖLELERİ OLUN.
Read 8 tweets
Bir çok insan tarafından dünyanın en başarılı yatırımcısı olarak görülen Warren Buffett'ın akıl hocası Benjamin Graham'ın 'Akıllı Yatırımcı' kitabından 10 adet ders;

#yatırım #buffett #finans #borsa #bist #bist100 #Warrenbuffett #yatırımcı #BorsaIstanbul
-Akıllı yatırımcı, optimiste hisseyi satıp pesimit olandan alan bir realisttir.
- Kısa vadede piyasa bir oy kullanma yeridir, uzun vadede ise hassas bir tartıdır.
Read 11 tweets
2- 2022 yılında enerji krizi yaşanması riski şimdiden konuşuluyor. Enerji fiyatları çok rahatsız edici şekilde yükseliyor.

Abd tipi ham petrol: %105
Brent petrol: %100
Doğalgaz:%91

Prim yapmış durumda
3- Üstelik sadece abartılı fiyat artışlarından değil. Talebin karşılanamaması riskinden de söz ediliyor.
Read 16 tweets
2- Fed uzun zamandır politikalarını bina ettiği "enflasyon geçici" söyleminden uzaklaşıyor. Dün FED yöneticilerinden Bostic "Enflasyon geçici değil." ifadesini kullandı. Birçok FED yöneticisi enflasyon geçicidir söylemini amalarla tevil etmeye başladı.
3- Bugün ABD'de açıklanan veriyle enflasyon beklentinin (%5,3) bir tık üzerine çıkarak (%5,4) bir iki ay sonra yakın tarih zirvesine geri döndü ki geri dönüş çoktan başlamış olmalıydı. Üstelik yukarı yönlü baskılar da sona ermiş değil. (Ayrı yazı konusu)
Read 12 tweets
2- FED, sıkılaşma döngüsüne girmeye ve varlık alımlarını azaltmaya hazırlanıyor. Önümüzdeki toplantıda varlık alımlarının azaltılması için takvim açıklanması ardından Aralık ayında sürecin başlaması bekleniyor.
Read 15 tweets
1- Stagflasyon nedir 🤔🤔🤔

Neden gündeme gelmeye başladı 🤔

#DolarTL #usdtry #bist100 #bist #Borsaistanbul #BORSA #BorsaIstanbul #BIST30 #gramaltın #xautry #ALTIN #dolar9tl
2- Stagflasyon son zamanlarda daha sık duymaya başladığımız bir kavram. Stagflasyonun teknik anlamı daralan bir ekonomide enflasyonun yükselmesidir fakat birçok analizde bu kavram büyüme- enflasyon ilişkisinin bozulması olarak da kullanılmaktadır.
3- Çünkü her ülkede ideal büyüme farklı farklı olduğu için enflasyon- büyüme ilişkisindeki bozulma farklı makroekonomik düzeylerde kendini hissettirebilmektedir.
Read 14 tweets
1- Piyasalarda ciddi satışlara yol açan küresel büyümeye dair kaygıların gerekçeleri mantıklı mı

Piyasa FED'i sıkıstırmaya çalışıyor olabilir mi

#dolarTL #usdtry #xautry #bist100 #BIST30 #Bist #BORSA #BorsaIstanbul #borsai̇stanbul
2- Son birkaç günde piyasalarda "birden bire" büyüme kaygıları ön plana çıktı. Başta borsalar olmak üzere riskli varlıklarda ciddi bir satış izledik. Bist küresel borsa rallisine pek katılmamışken satışa eşlik etti.
3- Bu durum da mevcut satış eğiliminin makuliyetini sorgulatıyor.
Read 20 tweets
🔔📢 #DUYURU #İşVarant
2020/26 ve 2020/34 sayılı #Borsaİstanbul duyurusu kapsamında 27 Temmuz 2020 Pazartesi günü devreye alınacak olan #BIST30 endekinden iki sıfır atılması ile, dayanak göstergesi #BIST30 olan varantlarımızın kullanım fiyatları ve çarpanları değiştirilecektir.
Yapılan değişikliklerin varant fiyatları üzerinde etkisi bulunmamaktadır. Bu nedenle portföyünde ilgili varantları bulunduran yatırımcılar yapılan değişikliklerden olumlu veya olumsuz yönde etkilenmeyeceklerdir.
İlgili KAP duyurusu linkini incelemek için: kap.org.tr/Bildirim/861332
Değişiklikler 27 Temmuz 2020 Pazartesi günü devreye alınacaktır.

Sorularınız ve geri bildirimleriniz için bize İş Varant Destek Hattından ulaşabilirsiniz. 0 212 350 2300 - isvarant.com
Read 3 tweets
#VarantAkademi'ye #GümüşVarantları ile devam ediyoruz.
🛡️Dayanak varlığı Ons #Gümüş olan varantlardır.
🛡️Kısa kodu #AG ile başlar.
🛡️Veri sağlayıcı terminalde dayanak varlığı #xagusd koduyla takip edilir.
#Gümüş varantlarında vade sonu uzlaşma fiyatı nedir?
🤔
🛡️İtfa günü #Bloomberg #BFIX ekranında #xagusd kuru için #Borsaistanbul pay piyasası süreli işlem kapanış saatinde sabitlenen ortalamadır.
🛡️Gümüş varantlarından elde edilen karlar %10 stopaja tabidir. Stopaj kaynağında kesilir.
🛡️Düşük işlem komisyonu ve işlem yapabilmek için teminat gerektirmemesi gümüş varantlarının avantajları arasında yer alır.
#işVarant #VarantAkademi #varant
Read 3 tweets
#İşVarant DUYURU:
Kurban Bayramı nedeniyle önümüzdeki hafta #Borsaİstanbul’un tatil günleri:
20 Ağustos 2018, Pazartesi - Bayram Arefesi (Yarım Gün Tatil)
21-22-23-24 Ağustos 2018 - Kurban Bayramı
Detaylı bilgi için:
borsaistanbul.com/urunler-ve-piy… Image
İş Yatırım tarafından ihraç edilen varantlarda günlük zaman değer kaybı (TETA) takvim günü esasına göre işlemektedir. Bu nedenle bayram tatilinde piyasanın kapalı olduğu günlerde de günlük zaman değer kaybı işleyecektir. #varant #İşVarant
Yatırımcılar #Varant Analiz isvarant.com/piyasa-analiz/… sayfasından vadeye kalan gün sayısını azaltarak bayram sonrası varantlarının piyasa yapıcı alış fiyatlarını hesaplayabilirler. #İşVarant
Read 3 tweets

Related hashtags

Did Thread Reader help you today?

Support us! We are indie developers!


This site is made by just two indie developers on a laptop doing marketing, support and development! Read more about the story.

Become a Premium Member ($3.00/month or $30.00/year) and get exclusive features!

Become Premium

Too expensive? Make a small donation by buying us coffee ($5) or help with server cost ($10)

Donate via Paypal Become our Patreon

Thank you for your support!