Discover and read the best of Twitter Threads about #Bozkurt

Most recents (4)

Ben Kastamonuluyum. Bozkurt’ta doğdum, Çatalzeytin’de büyüdüm. Bu topraklarda yaşayan herkes bilir ki haziran ve ağustos ayları yoğun yağışla geçer. Hatta öyle büyük yağışlar yaşanır ki, dağlardan büyük tomruklar çay yolu ile denize dökülür.
İnsanlar dağdan inen çalı çırpı tomruk ağaç parçalarını kışın yakacak olarak kullanmak için deniz kenarına iner ve toplar. Hatta geçmişte bu yüzden boğularak ölen çok sayıda insan olduğu halk arasında bilinir. Yani Karadeniz’deki mevsimsel yağış ilk defa görülmemiştir.
Fakat ilk defa görülen bazı şeyler var;
1. HES kapaklarının patlaması sonucu bir ilçenin sel altında kalması (bu olağan bir yağışın getirdiği sel felaketi değil, öyle olsa Abana, Çatalzeytin gibi ilçeler Bozkurt gibi büyük bir yıkımla karşılaşırdı, burada özel bir durum var)
Read 13 tweets
Felakete dair öğrenilmesi gereken çok detay var ancak; #Bozkurt ve Abana'da 1985 yılından bugüne yoğunlaşan ve sıklaşan yerleşim dokusu göz ardı edilemez.

2000'lerle birlikte yollar genişlemiş, dere yatağı ve ağzında çok katlı yapılaşma başlamış #bozkurtyokoldu ++
1984'ten itibaren verilen uydu görüntülerinde 2000'ler sonrasına kadar alanda neredeyse yerleşim yok.

İmar planına erişemedim ama eğime, topografyaya veya diğer coğrafi özelliklerine dikkat edilmeden Karadeniz kıyısına 'döşenmiş' ızgara düzenden anlaşılıyor.
Izgara düzen geometrik olarak dere yatağının düzlüğünde yani 'kağıt üzerinde' tamam(?). Peki planlamanın en önemli adımlarından olan analiz çalışmaları bulguları nedir merak ediyorum.

İzmir #Bayraklı örneğinde rapor sıvılaşma tehlikesini dile getiriyordu, uygulama ise malumunuz.
Read 9 tweets
Tuvalete tekerlekli sandalye ile giden adam Fransa ile durum sertleşince ayağa kalktı. Hudutta Orduyu teftiş edeceğim dedi.
Fransızlar Kemal hasta, savaşı göze alamaz kanısına kapılmasın istiyordu.
#Atatürk
Doktorların durumunuz kritik toparlayamayız uyarılarına rağmen Adana ya gitti.
5 saat o sıcakta ayakta ordu denetledi. Etrafi bulanık görüyorum dedi yaverine, benzi iyice sararmıştı.
Dünya'ya ayaktayım mesajı verecekti.
#Bozkurt
Verdi ama dönüşte Istanbul da geminin merdivenlerinden inemiyordu. Koluna girseler hastaliği anlasilacakti, yavaş inse belli olacakti. Sakladı. Küçük Ülkünün elinden tutup çocuk adımlarıyla indi.

#Başkomutan
Read 4 tweets
1-#ATATÜRK 'ÜN HAYALI " #BOZKURT BAŞLI GÖK BAYRAK."
Atatürk 'e kut alırken, kutsanma diyelim verilen Tuğ Kızıl Tuğ idi...
Yıl 1921 sonları…
Anadolu’nun her yerinde kurtuluş mücadelesi hız kazanmış ve düşman perişan durumdadır. Ancak asıl savaş, Ankara’ya yaklaşan Yunan ordusu
2-İle yapılmaktadır. Sakarya Meydan Savaşı’nın henüz bitmediği, ancak düşmana büyük kayıplar verdirilerek geri çekilmeye mecbur bırakıldığı günlerde bir akşam Atatürk silâh arkadaşları ile sohbet ederken konu yeni devletin kuruluşuna gelir.
İşte bu sırada Atatürk(mealen):
3-“Arkadaşlar! Yakın zamanda yeni bir devlet kuracağız. Bu devlete bir gök bayrak gerek. Ama bu bayrağın üzerinde -ön yüzden bir Bozkurt başı olsun’” der…
Bu sözü üzerine birden şaşkınlık geçiren arkadaşları, halkın Ay-yıldızlı bayrağa alıştıklarını ve bunun halk üzerinde de
Read 9 tweets

Related hashtags

Did Thread Reader help you today?

Support us! We are indie developers!


This site is made by just two indie developers on a laptop doing marketing, support and development! Read more about the story.

Become a Premium Member ($3.00/month or $30.00/year) and get exclusive features!

Become Premium

Too expensive? Make a small donation by buying us coffee ($5) or help with server cost ($10)

Donate via Paypal Become our Patreon

Thank you for your support!