Discover and read the best of Twitter Threads about #DolarTL

Most recents (24)

Goldman Sachs : Turkey — Updating Our Forecasts Post the Election

Kendileri %40 civarı bir faiz telaffuz ettiler. O raporun tamamını veriyorum.Bu arada rapor tarihi 9 Haziran

Okumanız ve okutturmanız dileklerimle...

#viop #usdtry #dolartl #dolar ImageImageImageImage
ImageImageImageImage
ImageImage
Read 3 tweets
as search engines become even more advanced, this abuse will likely become less effective, making it unappealing to those seeking an unfair advantage in SEO. #Google #LoveIsland #DolarTL
twitch.tv/videos/3874938… The majority of SEOs today believe backlinks are not nearly as effective as they were in the past, a recent poll by Barry Schwartz of Search Engine Roundtable revealed.

Search engines use complex algorithms to evaluate the relevance and trustworthiness
podcasters.spotify.com/pod/show/42net… of backlinks. They take into account factors such as: The relevance of the linking website.
The relevance of the anchor text used in the link.
The overall authority of the linking domain.
This means that simply having a large number of backlinks is no
Read 7 tweets
Goldman Sachs

Benchmarking Turkey Credit and FX

Soru cevap ;

Türkçesi var mı ?
YOK
Kısa özeti var mı ?
YOK

#usdtry #dolartl #viop #bist100 twitter.com/i/web/status/1… ImageImageImageImage
ImageImageImageImage
ImageImageImageImage
Read 5 tweets
1⃣ #dolar #DolarTL #bist #bist100 "decade" ingilizce bi tabir.. "ON YIL" olarak tercüme ediliyor sanırım.. ama sanki Tam karşılamıyor.. Biz nasıl "asır" dediğimizde, yüz yıl anlıyor ve zaman zaman kullanıyorsak, bildiğim kadarıyla yabancılar da, "decade" çok sık kullanabiliyorlar
2⃣ Her "decade"in kendine ait özellikleri olabiliyor.. Müzik, sanat, popüler kültür, moda vesaire her "decade" de değişebiliyor.. Bi "decade" moda olan bişi, bi sonraki "decade" terk edilebiliyor.. (90ların çocukları, kartlarla oynuyordu, 2000'lerin çocuklarında, yok oldu galiba)
3⃣ ya da bir "decade" içinde sadece hayal olan veya var olmayan bişi, bir sonraki "decade" çoğunluğun bir numaralı gündemi olabiliyor (2000'lerde #cryptocurrencies olmaması, ama 2010'larda büyük ilgi görmesi gibi) falan filan..
Read 22 tweets
1/7 - Dolar neden düşmez, tane tane anlatayım!

Diyelim ki ülkemizin güzide çorap fabrikalarından biri ihraç etmek amacıyla çorap üretiyor olsun. Bugün #dolartl’nin 17 TL ve yapılan ihracatın da 100 dolar olduğunu varsayalım.
2/7 - Demek ki bu ihracattan elde edilecek gelir 17*100’den 1.700 TL olacak. Bu kadar malın maliyetinin de 1.200 TL olduğunu düşünelim. Yani bizim çorapçı bu işten 500 TL para kazandı.
3/7 - Şimdi üzerinden 1 yıl geçsin. Ülkemizde gelecek yıl Üretici Fiyat Endeksi(ÜFE) artışının %100 olduğunu düşünelim. Çorapçının maliyeti 1.200 TL’den 2.400 TL’ye çıkacak. 100 dolarlık ihracatta da kurun 17 TL'yken 1.700 TL gelir elde ediyordu.
Read 8 tweets
1- Buradan devam edelim (alttaki her bir tivitten sonra, tarih ve seviye ile belirtilen hareketleri, bu grafik üzerinde de gözle takip etmeniz, faydalı olacaktır diye düşünüyorum) :
2- Tarih 21Kasım2019, #Dolar , ÜÇGEN formasyonu alt çizgisine son kez 5.6825 seviyesinde temas edip, aynen beklendiği gibi, yukarı doğru yönlenmiş ve bu yükseliş ile, 6Kasım2020 de 8.5832 fiyat tepesine ulaşmıştı..
3- Tarih 6 Kasım2020, #Dolar 8.5832 fiyat seviyesinde.. Bu tarih ve fiyat seviyesinden itibaren, aynen beklendiği gibi, aşağı yönde bir gerileme süreci içine girmiş ve bu düşüş 16Şubat2021 tarihinde 6.8977 seviyesine kadar devam etmişti..
Read 19 tweets
#DolarTL konusunda MAALESEF toplumda büyük bi ayrışma var.. Temel veya Teknik Analize dayalı, yükseleceği yönünde bi beklenti ortaya koysan, hemen "şucu bucu" ilan edilirsin.. Aynı şekilde eğer düşeceği yönünde bi beklenti ortaya koysan da "işbirlikçi yalaka" ilan edilirsin..1⃣
2⃣ Her iki cenahtan da "troller", saldırmak için, hazır kıta bekliyorlar.. Bu arada, her iki cenahta da, finansal okur yazarlık, MAALESEF arzu edilen düzeyde değil.. Hal böyle olunca da, yorum yapmak/paylaşmak, her geçen gün, daha da zorlaşıyor..
3⃣ Bi yandan TABLO bu.. Ancak bi yandan da, TEVECCÜH GÖSTERİP takip eden, bırakın ne olacağını, bu volatilide(oynaklıkta), gerçekten ne olduğunu anlamaya çalışan, TEKNİK ANALİZ açısından durum değerlendirmesini merak eden arkadaşlar/dostlar var.. Paylaşım yapmadan da olmuyor..
Read 9 tweets
#dolartl #dolar Tarih 20Aralık2021 saat 23:15 kur 13.40.. Gün içinde en yüksek 18.3674 en düşük 12.4997 görüldü (Matriks verilerine göre..) YANİ, 85 Milyonluk ülkenin parası, bi gün içinde %30 oynadı.. Ve siz, (haklı olarak) yorum bekliyorsunuz.. 1⃣
2⃣ bir gün içinde, (ki aslında tam bi gün içinde bile değil, saatler içinde diyelim) %30 oynayan bi finansal ürün için yorum yapmak/yapabilmek, takdir edersiniz ki çok zor☺️ Üstelik, "olan oldu alan aldı satan sattı" gibi bi durum da var ayrıca.. Üzerine sadece geyik🙃yapılabilir
3⃣ Yani bi kez daha belirteyim, zaten olan oldu, alan aldı satan sattı.. Kar eden etti, zarar eden etti.. Bundan sonrası anca, "DolarTL de sahi ne oldu?" onu anlamaya yönelik bir sohbet olabilir sadece (bence tabi.. ben kendi bakışımı söylüyorum).. :
Read 25 tweets
2- 2022 yılında enerji krizi yaşanması riski şimdiden konuşuluyor. Enerji fiyatları çok rahatsız edici şekilde yükseliyor.

Abd tipi ham petrol: %105
Brent petrol: %100
Doğalgaz:%91

Prim yapmış durumda
3- Üstelik sadece abartılı fiyat artışlarından değil. Talebin karşılanamaması riskinden de söz ediliyor.
Read 16 tweets
2- Fed uzun zamandır politikalarını bina ettiği "enflasyon geçici" söyleminden uzaklaşıyor. Dün FED yöneticilerinden Bostic "Enflasyon geçici değil." ifadesini kullandı. Birçok FED yöneticisi enflasyon geçicidir söylemini amalarla tevil etmeye başladı.
3- Bugün ABD'de açıklanan veriyle enflasyon beklentinin (%5,3) bir tık üzerine çıkarak (%5,4) bir iki ay sonra yakın tarih zirvesine geri döndü ki geri dönüş çoktan başlamış olmalıydı. Üstelik yukarı yönlü baskılar da sona ermiş değil. (Ayrı yazı konusu)
Read 12 tweets
2- FED, sıkılaşma döngüsüne girmeye ve varlık alımlarını azaltmaya hazırlanıyor. Önümüzdeki toplantıda varlık alımlarının azaltılması için takvim açıklanması ardından Aralık ayında sürecin başlaması bekleniyor.
Read 15 tweets
1- Stagflasyon nedir 🤔🤔🤔

Neden gündeme gelmeye başladı 🤔

#DolarTL #usdtry #bist100 #bist #Borsaistanbul #BORSA #BorsaIstanbul #BIST30 #gramaltın #xautry #ALTIN #dolar9tl
2- Stagflasyon son zamanlarda daha sık duymaya başladığımız bir kavram. Stagflasyonun teknik anlamı daralan bir ekonomide enflasyonun yükselmesidir fakat birçok analizde bu kavram büyüme- enflasyon ilişkisinin bozulması olarak da kullanılmaktadır.
3- Çünkü her ülkede ideal büyüme farklı farklı olduğu için enflasyon- büyüme ilişkisindeki bozulma farklı makroekonomik düzeylerde kendini hissettirebilmektedir.
Read 14 tweets
PANİK, CÜZDAN YÖNETİMİ VE KÜÇÜK HESAPLAR NASIL İŞLEM YAPMALI FLOODU YAYINDA 🥳🥳🥳

Buradaki prensipler uygularsanız sizlere çok şey katacaktır, umarım flood hoşunuza gider, iyi okumalar.

RT yaparsanız devamı gelecektir 😊

#bitcoin #btc #Solana #DolarTL #SRM #kriptopara #eth
Konuya öncelikle panik ile başlamak istiyorum, Panik sözlük anlamı olarak "birdenbire gelen güçlü korku, ansızın içi kaplayan önlenemez dehşet duygusu." anlamına geliyor, o zaman biz trade ederken neden panik yaparız?;

Bu sorunun cevabı çok kolay+++
Bu sorunun cevabı bizi mental anlamda etkileyebilecek bir parayla trade etmemizden geçiyor, yani eğer siz bir işleme cüzdanınızın %30-%40'ı ile giriyorsanız o işlemin stop olması bile sizi strese sokacaktır.

Fakat eğer siz girdiğiniz her işlem için bir ünite sistemi oluşturur++
Read 11 tweets
1- Piyasalarda ciddi satışlara yol açan küresel büyümeye dair kaygıların gerekçeleri mantıklı mı

Piyasa FED'i sıkıstırmaya çalışıyor olabilir mi

#dolarTL #usdtry #xautry #bist100 #BIST30 #Bist #BORSA #BorsaIstanbul #borsai̇stanbul
2- Son birkaç günde piyasalarda "birden bire" büyüme kaygıları ön plana çıktı. Başta borsalar olmak üzere riskli varlıklarda ciddi bir satış izledik. Bist küresel borsa rallisine pek katılmamışken satışa eşlik etti.
3- Bu durum da mevcut satış eğiliminin makuliyetini sorgulatıyor.
Read 20 tweets
1- Piyasa riskten kaçış moduna geçti.

Her şey aynı anda satılıyor.

#dolarkuru #dolartl #gramaltın #onsaltin #bist #bist100
2- Piyasalarda riskli varlıklardan kaçış görüyoruz. Borsalar, kripto paralar gibi varlıklara satış gelirken ABD tahvilleri, Japon yeni, güvenli varlıklara yönelim var.
3- Altın ise 7 iş günü yükseldikten sonra bugün önemli direnci aşmakta zorlanıyor.
Read 20 tweets
#DolarTL #Dolar Yaşanan/yaşanmakta olan, aşağı/yukarı yönlü, VOLATİL salınımlar, teknik olarak yorum yapmayı (bana göre/bence) zorlaştırıyor.. Ancak buna rağmen, kendimce düşüncelerimi, bir kaç cümle ile arz etmeye çalışayım : 1⃣
2⃣ Kısa vade düşünüldüğünde, şu şekilde izliyorum :
3⃣ Orta vadeye dönük düşünüldüğünde de, bu şekilde : Bilginize, sevgiler
Read 3 tweets
#DolarTL #Dolar Bildiğiniz gibi DolarTL, Ağustos2018de, 7.2169 seviyesinde tepe yaptıktan sonra, sonraki dönemde, beklendiği gibi, bir düzeltme süreci içine girmiş ve bu süreçte, 14 ay boyunca bir simetrik üçgen formasyonu içinde, hareket etmişti.. (bkz: grafik) 1⃣
2⃣14 ay sonunda, Kasım2019da fiyat 5.6825 seviyesinde iken, dip oluşturmuş ve ardından yine beklendiği gibi, üçgen formasyonu üst çizgisini aşarak, üçgen formasyonu hedefine doğru, yükseliş süreci içine girmişti.. (bkz : grafik)
3⃣ 6Kasım2020 tarihinde, fiyat 8.5832 seviyesine ulaştığında ise, üçgen formasyonu hedefine ulaşmış olan DolarTL'nin, artık ters yönde bi akım içine girmesi beklendirdi, Kİ NİTEKİM, söz konusu tarih ve fiyat seviyesinden sonra beklendiği gibi gerileme içine girmişti..(bkz:grafik)
Read 11 tweets
Gelen soruları GENEL olarak toparlayacak olursak; FLAMA formasyonunun, hedefe ulaşma süresi sorulmuş: EĞER endişe edildiği gibi bir flama formasyonu ilerliyor İSE, formasyon hedefine ulaşma süresi, orta vadeye (öyle aylara falan) yayılmaz.. Günler/Haftalar içinde gerçekleşir..1⃣
2⃣ Zaten eğer, yükseliş olmaz ise, ya da yükseliş, tıngır mıngır, isteksiz, çok çok düşük momentumla gerçekleşir ise, Flama formasyonunun ilerlediğinden şüphe etmek gerekir, düşüncesindeyim.. Bi başka deyişle, eğer ki flama formasyonu ise, yükselişin de, hızlı olması beklenir
3⃣Flama formasyonu dışında, acaba son haftalarda, 6Kasım2020 haftasından günümüze, yaşanan süreç bir CUP&Handle (Fincan&Kulp) olabilir mi? diye sorulmuş.. Bu ihtimali, ben de, geçmiş video (sn @mneuzunyol ve sn. @artunckocabalkn ile yaptığımız) yayınlarda, dile getirmiştim..
Read 15 tweets
Çeşitli sosyal medya platformlarında, teknik analiz paylaşımlarım hakkındaki, bi kaç olumsuz eleştiriye olan, açıklamamdır.. :
1-) Bildiğiniz gibi; Kasım2020'nin ilk günlerinde, DolarTL henüz 8.40-8.50 bandında iken, dile getirmeye başladığım, ve 6Kasım2020 tarihinde, #DolarTL, tam olarak 8.5832 fiyat tepesinden hemen önce, çok açık ve çok net olarak, yazarak paylaştığım hali ile;
2-) #DolarTL'nin, ilerleyen dönemde, en az 5.70 fiyat seviyesine doğru, bir gerileme süreci içine gireceği, düşüncesindeydim.. Gerçekten de, #DolarTL, sonraki 2 hafta boyunca hızla düşmüş, ve 7.5160 fiyat seviyesine kadar gerilemişti..
Read 25 tweets
"Düşüş trend çizgisi 7.70 seviyesi civarından geçiyor" diye yazdığım tivitin altına bile, "düşüş trend çizgisi kaçtan geçiyor?" diye, yazan var. Artık buna ne denebilir bilmiyorum. Neyse, yazılanları takip edip anlayanların çok daha fazla sayıda olduğunu düşünerek devam edeyim 1⃣
2⃣ Elmanın armutun birbirine karıştığı günlerdeyiz.. Tekraren söylüyorum : Teknik Analiz, o haber, bu haber VEYA o gelişme, bu gelişme ile il-gi-len-mez.. Teknik Analiz VERİ olarak, piyasa fiyatlaması ne ise, onu kullanır..
3⃣ Eldeki VERİ'lere, yani piyasa fiyatlamasına bakar.. TREND ne? onu belirler.. Trendin neresindeyiz? Trendin gücü ne? indikatörlerden ve bazı yardımcı yöntemlerden, bunu belirlemeye çalışır ve işte bu analiz ile de, geleceğe dönük, ortaya, bir projeksiyon koyar..
Read 20 tweets
#DolarTL SIRF, ısrarla sorulduğu için, paylaşıyorum : 6KasımGünü, tam zirvede iken, düşüş beklentimi, olabilecek en net şekilde ifade ettim( bkz: sabit tivitim).. 6Kasım sonrası, aynen beklendiği gibi, gerileme içine girdi 1️⃣
2️⃣ İlk etapta 7.50ye düştükten sonra 8.05e doğru yükselirken “bu bir TEPKİ’dir ve satış fırsatı olarak kullanılabilir” diye belirttim (bkz : ilgili tarihlerdeki ilgili paylaşımlar) Aynen beklendiği gibi, TEPKİ sonrası gerileme, devam etti..
3️⃣ 8.05lerden 7.24e düştükten sonra da bu sefer 7.55e doğru yükselirken, “bu bir TEPKİ’dir ve satış fırsatı olarak kullanılabilir” diye belirttim (bkz: ilgili tarihlerdeki ilgili paylaşımlar) Aynen beklendiği gibi, 7.55 tepkisi sonrası, gerileme, devam etti..
Read 6 tweets
***ÖNEMLİ*** #DolarTL #Dolar #usdtry #Döviz "Milyon dolarlık soru" derler ya hani, işte o soru şu :
"#DolarTL 6.90 da dip mi yaptı? Ve 9-10 bandına mı gidiyor?" YOKSA, "5.70'e doğru geri çekilme süreci içinde, 6.90, sadece bir ara dip mi? yani düşüşe tepki üretip, ilerleyen haftalarda, düzeltme süreci içindeki gerilemesi, devam mı edecek?"
Bu soruya, benim net bir cevabım yok.. Ancak, izlediğim teknik analiz disiplini, bana şunu diyor : "Muhtemelen, bu sorunun cevabını, PİYASA, Mart Ayı içindeki fiyatlaması ile, verecektir.. " Şöyle ki;
Read 10 tweets
Daha önce de yazdığım gibi : Ben kimseyi bi şeye ikna etmeye vs., çalışmıyorum😡.. Sadece, grafikte gördüğümü, teveccüh gösterip takip eden arkadaşlarımla/dostlarımla paylaşıyorum.. Bunu yaparken de, sadece ve sadece, kendi kişisel bilgim çerçevesinde, TEKNİK ANALİZ kullanıyorum
SİZ, #DolarTL ile ilgili paylaşımlarımı bugün yeni görüyor olabilirsiniz.. Bu durum, sizin sorununuz.. Ne benim Ne teknik analizin, bunda hiç bir suçu yok!!!
Ben, elimden geldiğince, dilim döndüğünce, Kasım ayı ilk günlerinde, İLK KEZ, "mırmırlanmaya" başladım, ve 6Kasım günü de çıktım, sabit tivitimde görüldüğü üzere, kendimce düşüş öngörümü (projeksiyonumu), olabildiğince net, paylaştım.. #DolarTL 8.58de idi..
Read 14 tweets
#dolar #dolartl (bunu sık sık tekrarlıyorum) : Gelecek Bİ-Lİ-NE-MEZ.. Hatta bırakın geleceği, finansal piyasalarda, izlediğiniz finansal ürün, her ne ise, onun fiyatının, 5 dakika sonra dahi, ne olacağını Bİ-LE-ME-YİZ.. Ancak şunu biliyoruz : 1⃣
2⃣ Finansal Ürünlerin fiyatı, PİYASADA, bireysel ve/veya kurumsal, yerli ve/veya yabancı, tüm katılımcıların, o anki şartlar dahilindeki, TALEP ve ARZI ile, oluşmaktadır..
3⃣ İşte bu TALEP ve ARZ dengesini, teknik analiz sayesinde, ölçümlemek, ve ileriye dönük, MUTLAKA ŞARTLARA BAĞLI, elle tutulur, izlenebilir projeksiyonlar/tahminler yürütmek, mümkündür..
Read 11 tweets

Related hashtags

Did Thread Reader help you today?

Support us! We are indie developers!


This site is made by just two indie developers on a laptop doing marketing, support and development! Read more about the story.

Become a Premium Member ($3.00/month or $30.00/year) and get exclusive features!

Become Premium

Too expensive? Make a small donation by buying us coffee ($5) or help with server cost ($10)

Donate via Paypal Become our Patreon

Thank you for your support!