Discover and read the best of Twitter Threads about #FROTO

Most recents (24)

İyi akşamlar,

Kendi içerisinde ne kadar dengeli bir portföye sahip olursanız, başarı oranınızın o kadar artacağını hep vurgulamışımdır.

Bu vesileyle, hafta başında sizlere bahsettiğim, güçlü ihracat oranı ve yatırımlarıyla portföyüme eklediğim #EUREN analizine başlıyorum; Image
Öncelikle sektöre olan ilgisi sebebiyle sevgili @alperkirdal‘ı ve kuvvetli analizleriyle keyifle takip ettiğim sevgili @acgozen’i doğru tahminlerinden dolayı tebrik ederim.

#EUREN geçen yılsonunda açıkladığı üzere güneş paneli camı (fotovoltaik cam da denilmekte) üretimi için… twitter.com/i/web/status/1…
Sektörü incelediğimde Türkiye’de şu anda halka açık ve mevcutta üretim yapan #SISE’nin de aynı alanda yatırımları bulunduğunu görmekteyim.

Son yıllarda yaşadığımız enerjiye talep artışı ve özellikle batının temiz/yeşil enerji kaynaklarına yönelmesiyle güneş enerjisi… twitter.com/i/web/status/1…
Read 19 tweets
Piyasa oldukça güçsüz ve oynak. Ancak odağımızın olabildiğince şirket ve sektörlerde olması gerekiyor.

İlk çeyrek bitmek üzere ve bu çeyrekte neler olup bittiğine bakmak istedim. Sektörel veriler ve araştırma raporlarını bu seride derleyeceğim.(1/13)
Bankacılıkla başlayalım. 🏦

Yıla başlarken yerli özel bankaların olduğu tarafta bir miktar güç kaybı görmüştük. Tahvil portföyleri dolayısıyla seçim belirsizliğini en baskılı yaşayan sektör olabilir. Üstüne globalde yaşanan bankacılık krizi geldi.

(2/13)
Yine de yüksek sermaye yeterlilikleri, düşük NPL rasyoları ve enflasyona karşı dayanıklı TÜFE portföyüyle iyi bir ilk çeyrek göreceğiz.

Garanti Bankası'nın (#GARAN) bulunduğu yabancı mevduat tarafının pozitif ayrışması mümkün gözüküyor.

Çıkan raporlar ekte.

(3/13)
Read 13 tweets
#Devler ligi sektör analizimize başlayalım.
Burada bulunan 8 firmanın FD değeri 1.5 Trilyon olup her biri ülkemizin bir değeri sektörlerinin ise liderleridir.

2022/12--- #smkasAnaliz
#Tuprs #Arclk #Enkaı #Froto #Hekts #Sasa #Sıse #Thyao Haydi İnceleyelim.
Tutarsal tüm kalemlerde tuprs dev kar yaratıyor diyebiliriz.Büyüme açısından tabi piyasanında rüzgarıyla sasa hekts oranları yüksek bulunurken ana iş karlılığında ilk üçte Tuprs Thy Sise geliyor.

#Tuprs #Arclk #Enkaı #Froto #Hekts #Sasa #Sıse #Thyao
Devler genel olarak çok güçlü dönen varlık artışları sağladı son çyreklerde hafif duruldu diyebiliriz.Fakat artışı devam edenler ise Froto sise hekts olarak belirtebiliriz.En yüksek overall artış ise Thy ve Tuprsa ait.

#Tuprs #Arclk #Enkaı #Froto #Hekts #Sasa #Sıse #Thyao
Read 20 tweets
Oto sektörünün 4 firmasını birlikte inceleyerek güç dengelerini görelim.Bakalım gelişimler nasıl ilerliyor.

2022/12---#smkasAnaliz #froto #doas #asuzu #toaso
Haydi İnceleyelim.
Sanırım sektörün durumunu anlatmaya gerek yok sürekli gelişiyor.Detay indiğimizde dönen varlıklar tarafında son çyrkte en yüksek artış froto +7,1 toaso +5,7 Doas +1,6 ve asuzu +1,1 Mia TL artış getiriyor.Overallda tabi ki froto artış rekoru kırıyor.

#froto #doas #asuzu #toaso
Duran varlık tarafında gelişim dengeleri dikkat çekiyor bakınız doas ve asuzu kendi iç gelişimine göre aşırı agresif son çeyrek artışları yaşarken froto tabi ki lider özellikle son 3 çyrekte rekor kırıyor.Toaso tarafında nbu çyrekte toparlanma geldi.

#froto #doas #asuzu #toaso
Read 19 tweets
Günaydın,

Bilançolar gelmeye, hacimlere dengelenmeye, yükseliş genele yayılmaya ve 275$ üzerinde kalmaya devam ediyoruz. Anlık 282$’dayız. Her ne kadar o güven ortamı kaybolsa da siyasi riskler ön planda olmaz ise, ilerisi için tekrar heyecan duyabileceğimiz günleri konuşacağız.
Havacılık’ta kuvvetli seyir devam ederken, bilanço beklentisiyle #THYAO açılıştan itibaren bayrağı taşıdı. İlerleyen saatlerde #SISE #FROTO #TOASO ve Holdingler omuz verirken öğleden sonra Bankalar, #SASA ve #EREGL’nin de desteğiyle topyekün bir yükselişe şahit olduk.
Endeks üzerinde ağırlığı olan #EREGL’de yabancı satışları devam ederken, 15 Şubat tarihinden bugüne Mittal, Ak Yatırım üzerinden ~71m lot satış yaptı. Bu satışların bir kısmını Bofa (bir kısmı Norveç Varlık Fonu), bir kısmını da Ziraat (BES/BYF) şu ana kadar karşılamış gözüküyor.
Read 9 tweets
Otomotiv sektörünün iki devi için karşılaştırmalı olarak durumlarını görelim.

2022/12---#Froto #Toaso #smkasAnaliz
Haydi İnceleyelim. Image
#Froto #Toaso Varlık tarafında bariz frotonun güçlü gelişimde olduğunu görüyoru.Dönen varlıklarda +2 Duran varlıklarda ise +9 Mia TL daha yüksel artışla fark yaratıyor.Genel anlamda ise iki şirkette gelişim halinde bulunuyor. Image
Sermaye gelişimi açısından yine frotonun önde gittiğini söyleyebiliriz.Gelişim açısında ilk farkı ikinci çeyrekte atan şirket tutarsal olarak her çeyrek daha yüksek sermayesini büyütüyor.
Froto +5.7 Mia TL Toaso +3.3 Mia TL

#Froto #Toaso Image
Read 16 tweets
#froto 31.12.2022 faaliyet raporu ve finansal rapor sonuçları faaliyet raporu çok profesyonel hazırlanmış bunu belirtmek isterim
📌2022 yılında Türkiye otomotiv pazarında kamyon dahil satışlar %7 artışla 821.664 adet olmuştur
yurt içi faaliyetlerini binek araçlarda 1⃣
#froto kârlılık, ticari araçlarda ise kârlı büyüme odağıyla sürdürmektedir📌2022’de yurt içi araç satışı 86.401 adet 📌Toplam endüstride pazar payı %10,5 olarak gerçekleşmiş ve 3’üncü sıradaki yerini korumuştur. toplam ticari araçlarda 4 puan artışla pazar payını %34 2⃣
#froto seviyesine yükseltmeyi başarmış ve liderliğini sürdürmüştür📌Ford Tourneo Courier “Yılın En Çok Satılan Hafif Ticari Aracı”, Ford ise “Yılın En Çok Satılan Hafif Ticari Araç Markası” olmuştur 1 Temmuz 2022 itibarıyla Ford’un 250 bin araç ve 350 bin motor üretim 3⃣
Read 23 tweets
#froto
✅Ford Romanya’nın 1 Temmuz-31 Aralık 2022 arasında gruba 24.526 milyon TL hasılat ve 89.522 TL net kar katkısı olmuş.
✅4Ç22 satış hasılatı 61 milyar TL. (Yıllık 171.796 milyar TL)
✅Satışların maliyeti son çeyrekte %84.60 olmuş. 3Ç22’de bu %88.65 idi.
Bunun sebebini sormama rağmen açıklayıcı bir cevap
alamamıştım şirketten. Hala merak ediyorum. Neden 3.çeyrek satış maliyeti yükselmiştide 4.çeyrek %4 düşmüş. Brüt kar marjının artmasının sebebi de bu.
✅ 4Ç22 esas faaliyet kar marjı %11.67 olmuş. Önce ki çeyrek %8.35.

#froto
Net kar marjı %13.61. Önceki çeyrek %7.61. Favök marjı %12.72. Önceki çeyrek %9.68
✅ Faaliyet giderleri içinde bulunan pazarlama giderleri 1.064 milyon TL olarak çok artmış. Daha önceki çeyreklerde en fazla 600 milyon imiş. Neden??
✅1.960 milyar TL ertelenmiş vergi geliri var.
Read 5 tweets
#froto 2022/12---Haydi İnceleyelim.
#smkasAnaliz
#froto Sektörün devi, dev gibi adımlarla büyümeye devam ediyor.Aktiflerden başladık artışlar hız kesmiyor özellikle duran varlıklar tarafında yeni yatırımlarla gelen artış bu çeyrekte agresif büyüdü +9.1 Mia TL Dönen varlık tarafında ise gelişim devam ediyor +7.1 Mia TL.
#froto Sermayenin durumuna baktığımızda, evet yılın ikinci çeyreğinde başlayan gelişim üstüne ekleyerek devam ediyor.Bu çeyrekte ayrıca şöyle bir durum var önceki artışların en yüksek sermaye gelişimi sağlandı artış +5.7 Mia TL.
Read 12 tweets
Ian Cassel (@iancassel) başarılı hisse senedini şöyle tanımlıyor: Başarılı hisse senedi seçmenin %10'u harika hisse senetleri seçmektir. Geri kalan %90 onları satmamaktır.
Günaydın portföyümü aktif yönetip defalarca kara kanıp iyi şirketlerimi satan biri olarak, bu sabah bazen karda oturmanın bazen de beklentiyi bilmenin sonucunda neye sahip olabileceğimizi yazmak istedim.
Dün tasarrufu ve fare yarışını anlattığım yazıma karşın harcamanın ya da araba almanın daha kârlı olacağını söyleyenler için bu konuyu seçtim diyebilirim. Çünkü yazının devamında yapacağım alıntı ile dolar bazlı elde edilebilecek kârları da paylaşmak istedim.
Read 9 tweets
Herkese merhaba bugün Ankara’da gerçekleşen @NNFHedefPortfoy ve @HKHHedefPortfoy sohbetlerinde konuşmacılar @yasaryildirimFK ve @YUNInvest’di. Oturumdan aldığım bazı notların satır başlarını sizlerle paylaşacağım. Umarım faydalı olur.
Yunus Şahin 💬

📌İmalat verilerinin geriye gittiğini görüyoruz.
📌Hizmet dönemine girdik diyebiliriz.
📌Türkiye’de ekstra durum var.
📌Dövizin sabit kalması ile sanayi etkilenebilir. Biliyoruz ki sanayi için en büyük maliyet işçilik.
📌Sanayideki maliyetlerin arttığı ve gelecek dönem marjların düşeceğini düşünüyorum.
📌Avrupa resesyonu, eur/usd paritesi ve marjları düşününce sanayici için en kötü yıllardan biri (hatta belki de son 10 yılın en kötüsü) olabilir.
Read 24 tweets
Tacirler Yatırım, bugün #FROTO için için tahminlerini ve 12 aylık hedef fiyatını 703₺ olarak revize etti.

📍Craiova satın alımı ile üretim kapasitesinde artış,
📍Avrupa’da en çok satılan Ford binek araç modeli Puma’nın üreticisi olması, 1⃣
#FROTO

📍Yurtiçi pazardaki güçlü konumu,
📍Ürün portföyünün binek araçlar ile çeşitlendirilmesi,
ana katalistler.
📍2023T dönemi tahminlerinde FROTO, 8.3x FD/FAVÖK ve 9.6x F/K çarpanından işlem görüyor.2⃣
#FROTO

📍Yeniköy fabrikasında gerçekleştirilen Courier üretimini 2Y23’te Craiova’ya adapte edecek. 3 yıl içerisinde gerçekleştirilmesi planlan 490 milyon Euro tutarındaki yatırım ile Puma ve Courier’in toplam üretim kapasitesi 250 bin adetten 272 bin adete yükselecek.3⃣
Read 5 tweets
Günaydın,

Beni dikkatli bir şekilde okumanızı rica ediyorum.

Son 2 yılda dünkü gibi “13” düşüş yaşadık. Hepsinden şirketlerimiz daha güçlü çıktılar. Bu işin psikolojisi biraz farklı, nasıl 300$’a gelirken birçok sebep sayıyorsak yaşadığımız düşüşe de birçok sebep sayabiliriz.
Vadeli İşlemlerdeki teminat düzenlemesi, Erken seçim ve İBB ile ilgili kayyum dedikoduları, Kredi oran ve limitlerinin azaltılması, üç gündür #EREGL özelindeki yabancı ordinosu (Mittal) ve halka arzlar sebebiyle dolaşımda olan paranın tıkanması, dolayısıyla iştahın azalması vs.
Burada önemli olan değer. Her zaman değere odaklanmamız gerektiğini, değere odaklandığımız sürece bu gibi düşüşlerin iştahımızı artırması gerektiğini vurguladım. Emin olun kısa bir süre sonra bu değerin karşılığını aldığınızı göreceksiniz. 120$’dayken de böyledi 300$’da iken de.
Read 13 tweets
Günaydın,

2022 yılında yüksek enflasyon, düşük faiz ve sakin kur politikası yatırımcıları alternatif getiri arayışına yöneltti. Bu arayışa en iyi cevap veren varlığın Borsamız olması endeksin yılı %195 yükseliş ile tamamlamasını sağladı.

2023’de bizi neler bekliyor? Başlıyoruz;
2023 yılını 3 ayrı bölüme ayırmak istiyorum.

Birinci bölüm Ocak-Mart 2023 arasındaki Bilanço dönemi. Ocak ayı sonunda Bankacılık endeksi ile başlacak olan dönem belki de zor yıl öncesi en çok getiri sağlayacağımız dönem olabilir.

Bu sebeple, sizlere yol göstermesi açısından;
2022 yılsonu yaklaşırken kuvvetli bilanço beklediğim şirketler;

Havacılık - #THYAO #PGSUS
Bankacılık - #AKBNK #YKBNK #ISCTR #GARAN
Enerji - #ODAS #ALARK #AKSEN
Gıda - #TUKAS
Perakende - #MGROS
Otomotiv - #TOASO #FROTO #EGEEN #DOAS
Endüstriyel Tekstil - #AKSA
Petrokimya - #TUPRS
Read 13 tweets
1) 2023 PORTFÖYÜM:

Kasım ayından itibaren, 2023 yılına hazırlık yapıyordum. Bu hazırlığa Aralık ayı eğitimindeki arkadaşları da dahil ettim. Onlardan da güzel fikirler ve geri dönüşler geldi. Kendilerine de teşekkür ediyorum. Bilgiyi paylaşmak ve birlikte kazanmak en güzeli.
2) Yine uzun bir bilgisel olacak. Ben bazı ÖNEMLİ konuları, kısa kısa anlatmak yerine, uzun ve detaylı anlatmayı daha çok seviyorum. Bu nedenle, klasik bir "Çaylar kahveler hazırlansın, yatırımcı baba yazıyor" bilgiseli daha geliyor.

Vatana, millete hayırlısı olsun :)
3) 19 Kasım’da paylaştığım, 2022 yılında neler yaptım?
Finansal yatırımlarımı nasıl değerlendirdim yazısını yeniden sunuyorum. Bu yazıda 2022 yılında portföyüm %471 büyüdü demiştim.

#alka #aksa #eregl #hekts #sasa #gesan #smrtg #kontr #kmpur

Read 72 tweets
İyi akşamlar,

2022 yılının son 10 işlem günü, geri sayıma başlıyoruz. Haftaya gayet güçlü başlayacağımızı düşünüyorum. Özellikle Bankalarda müthiş bir momentum söz konusu. 280$ seviyesinin üzerinde kalacağımız her gün yılı 300$ üzerinde bitireceğimize dair inancım artacaktır.
Dönelim hisse senedi tarafına;

Havacılık sakin bir hafta geçirdi. Bir çok Yatırım ve Emeklilik fonunun en yüksek paya yer verdiği #THYAO iyi bir yıl kapanışı yapacaktır. Fiyat performansları beraber hareket eden #PGSUS ile beraber bu hafta yukarı doğru bir ivme gözlemlenebilir.
GYO tarafında #EKGYO hacimli ve kuvvetli performansını devam ettirecektir. GYO’lar her yılsonunda aktiflerindeki gayrimenkullere değerleme yaptırır ve gelecek bir yıl boyunca bilançolarında gayrimenkullerini bu değerden taşırlar. Bu bakış açısıyla #EKGYO müthiş fırsat sunuyor.
Read 11 tweets
Tekrar merhaba,

Bu sabah @YKYatirim’in yayınladığı “Otomotiv sektörü Kasım 2022” araştırma raporunu sizlerle paylaşıyorum;

Kasım 2022’de binek ve hafif ticari otomotiv satışları yıllık bazda yaklaşık %37 yükseldi ve 82.3 bin adet olarak gerçekleşti.
Binek oto hacimleri %38’lik bir yükseliş sergilerken yükselişte öncü oldu. Burada da özellikle ayın sonlarına doğru vergi matrahında yapılan değişiklikler itici güç oldu. hafif ticari araç hacimleri ise yine güçlü şekilde %34 büyüdü.
Kasım ayındaki toplam hacim son 10 yıllık ortalamanın sadece %3 üzerinde kaldı. 11A22 döneminde toplam hacim 668 bin adet olurken yıllık %1 düşüş sergiledi (binek: -%2, hafif ticari: +%3). Kasım ayında #DOAS #FROTO ve #TOASO hacim olarak piyasadan daha iyi performans sergiledi.
Read 13 tweets
Günaydın,

Kasım ayında %25 yükselen endeks, Aralık ayına da güçlü başladı. Nakış gibi işlenen bir piyasa var. Dünkü gap'li açılış sonrası akşam üzeri dönüp o gap'i almamız şahaneydi. Önümüz açlılıyor, piyasa kuvvetleniyor, yatırımcı sayımız, hacimler artıyor. Daha da iyi olacak.
Şirket/sektör özelinde konuşacak olursak;

Dün. Havacılık, GYO ve Madencilik endekslerinin sürüklediği bir endeks izledik. Bankalardan #ISCTR yükü omuzuna alırken, #SASA #HEKTS toparlanma sinyalleri verdi. MSCI alımı sonrası #HEKTS'da kuvvetli seyrin bugün de devamını bekliyorum.
Ocak ayı sonunda kuvvetli bilançoları ile başta #AKBNK #YKBNK #ISCTR ile Bankalar,

Operasyonları/ karlılığı, en az 3. çeyrek kadar kuvvetli seyreden başta #THYAO ve #PGSUS olmak üzere Havacılık sektörü,

Kamunun başlatacağı kampanyaya kilitlenen #EKGYO ve GYO sektörü,
Read 6 tweets
Günaydın,

Geçtiğimiz hafta $ bazında %7.6 yükselen, ortalamada 6.2mia $ günlük hacmin oluştuğu, yatırımcı sayısının 3.3m kişiye ulaştığı güçlü bir piyasa görüyoruz. 280$/5.200 seviyelerine kadar momentumun devam edeceğini, bu seviyelerde temkinli olmak gerektiğini düşünüyorum.
#SASA #HEKTAS ve Bankacılık endeksi özelindeki direnç devam etmesine rağmen #EKGYO #SISE #ASELS #TUPRS #PETKM #KCHOL #AKSEN #FROTO’da güçlü trendin devam ettiğini görüyoruz. Bu hafta Bankacılık endeksinin, özellikle özel bankaların katkılarıyla güçlü trendin devamını görebiliriz.
Ocak ayı sonunda özel bankaların bilançoları gelmeye başlayacak. Bilançolara kadar Bankacılık endeksinin Özellikle #AKBNK #YKBNK ve #ISCTR’nin endeksin zorlandığı günlerde insiyatifi eline alıp endeksi sırtlayacağını düşünüyorum. Dost tavsiyesi, Bankacılık endeksinden korkmayın.
Read 6 tweets
🔵🟢 TEK BİR FON İLE 15 ŞİRKETE BİRDEN ORTAK OLUN 🟢🔵
Hem de dev şirketlere 🧏🏻 Nasıl mı? Buyrun efendim 😊

1. Şu gördüğünüz şirketlerden bir lot alsanız toplamda 2.623,94 TL ödemeniz gerekiyor +
2. Ama siz 2.623,94 yerine yalnızca 4,687745 TL bile yatırarak burada bulunan tüm şirketlere ortak olabilirsiniz 😊 işte YAS Yapı Kredi Portföy Koç Holding İştirak ve Hisse Senedi Fonu (Hisse Senedi Yoğun Fon) +
3. Getiri bilgileri 👇🧏🏻 +
Read 7 tweets
Yapı Kredi Yatırım, Ünlü Yatırım Holding'in hedef fiyatını 9,61 TL'den 11,20 TL'ye revize ederken, "al" tavsiyesini korudu #UNLU
@HaberForeks
Garanti BBVA Yatırım, Pegasus için "endeksin üzerinde getiri" tavsiyesini korudu, hedef fiyat 480,00 TL #PGSUS
Halk Yatırım, Vestel Elektronik için hedef fiyatını 38,64 TL'den 59,21 TL'ye revize ederken, "al" tavsiyesini sürdürdü #VESTL
Read 29 tweets
Vakıf Yatırım, BİM için hedef fiyatını 151,00 TL'den 199,00 TL'ye yükseltirken, "al" tavsiyesini sürdürdü #BIMAS
@HaberForeks
Yapı Kredi Yatırım, Enka İnşaat için hedef fiyatını 30,30 TL, tavsiyesini "tut" olarak korudu #ENKAI
@HaberForeks
İş Yatırım, AGHOL-Anadolu Grubu Holding için hedef fiyatını 90,00 TL'den 125,00 TL'ye, tavsiyesini "tut"tan "al"a yükseltti #AGHOL
@HaberForeks
Read 28 tweets
Garanti BBVA Yatırım, #THYAO-THY için hedef fiyatını 135,00 TL olarak belirledi, "endeksin üzerinde getiri" tavsiyesini korudu
Yapı Kredi Yatırım, Ford Otosan'ı 526,60 TL hedef fiyat ve "al" tavsiyesini koruyarak, model portföyünde tuttu
#FROTO
Garanti BBVA Yatırım, Anadolu Efes hedef fiyatını 50,50 TL'den 70,50 TL'ye, tavsiyesini “endekse paralel getiri”den “endeks üzerinde getiri”ye revize etti
#AEFES
Read 23 tweets
Halk Yatırım, #TSKB için hedef fiyatını 3,15 TL'den 3,56 TL'ye yükseltirken, "al" tavsiyesini korudu
Oyak Yatırım, #TSKB için hedef fiyatını 3.88 TL, tavsiyesini "endeks üstü getiri" olarak korudu
Yapı Kredi Yatırım, TSKB için hedef fiyatını 2,90 TL'den 4.40 TL'ye, tavsiyesini "tut"tan 'al'a yükseltti #TSKB
Read 12 tweets

Related hashtags

Did Thread Reader help you today?

Support us! We are indie developers!


This site is made by just two indie developers on a laptop doing marketing, support and development! Read more about the story.

Become a Premium Member ($3.00/month or $30.00/year) and get exclusive features!

Become Premium

Too expensive? Make a small donation by buying us coffee ($5) or help with server cost ($10)

Donate via Paypal Become our Patreon

Thank you for your support!