Discover and read the best of Twitter Threads about #Flood

Most recents (24)

Keçiören'de doğmuş, 20 küsür yıl orada yaşamış, ilçenin gerici yapısına tamamen zıt biri olarak, Arda'nın uğradığı şiddet sonrası tekrar gündeme gelen 'A Takımı' isimli paramiliter yapı ile ilgili bir #flood yapalım, toplanın bakalım.

Baştan uyarayım, uzun olacak. İlgilenmeyenler beni sessize alabilirler. Ama okumanızı öneririm. Çünkü bildikleriniz gerçeğin sadece bir kısmı... Takipçilerimin arasında gazeteci ya da editör varsa, onlara da okumalarını öneririm.
1) A Takımı, belediyeye değil, doğrudan Belediye Başkanı Turgut Altınok'a bağlı bir ekip. Eskiden MHP, şu an AKP'den Belediye Başkanı bu pislik. 1994-2009 arası da Keçiören Belediye Başkanıydı. Daha öncesi de MHP il ve ilçe Başkanlığı, MHP Genel Sekreterliğine kadar gidiyor...
Read 42 tweets
#HAGIBIS #TYPHOON COMING TO #JAPAN

In #Tokyo's #Shibuya ward, you notice little of the threatening storm that is approaching

Until you want to get water or cash

None of the stores I visited had large water bottles (even though they bought extra stock), ATM's had people waiting
#HAGIBIS #TYPHOON COMING TO #JAPAN

Apparently there also many stores where far more than water has been sold out

#Tokyo and surrounding areas seem to be getting ready for something serious

#HAGIBIS #TYPHOON COMING TO #JAPAN

Weather warnings by the Japan Meteorological Agency as of 17:39 JST on Oct 11

The typhoon is not expected in Tokyo until Saturday

More information at jma.go.jp/en/warn/index.…
Read 74 tweets
1. I always feel the need to explain things. To understand beyond physical view. Threads & Decodes have been merging together like nothing I’ve ever imagined. #GodatWork Recently I realized why they are intersecting & where its pointing me so I’m going to go deep into that here⚠️
2. This is really an extension of a thread from here👇🏻 It all came to a head. Multiple crossovers from @paulacblades001, @JackalsLast & @voeljegoed were exploding in front of me💥 & it’s really felt unexplainable... until I looked for a birds eye view🦅
👉🏻
3. I will do my best to explain it as clearly as possible. 🙏🏻 I know it will be hard for some, just remember fear is not from our Creator! It is said that “FEAR NOT” is mentioned 365 times in the Bible. That is not a mistake. I think He means it.
Read 80 tweets
Adolf Hitlerin Propaganda Bakanı Joseph Goebbels'in Geçerliliğini Hiç Yitirmeyen Tavsiyeleri #flood

“halkı her zaman ateşleyin, asla soğumasına ve düşünmesine izin vermeyin”
"insanların beyin tembelliğini gördükçe, her istediğimizi yapabiliriz”

Joseph Goebbels
"bir şeyi ne kadar uzun süre tekrarlarsanız, insanlar ona o kadar fazla inanırlar"
Read 11 tweets
Söz verdiğim #flood
Size etraflıca faizi ve osmanlıdaki yani sözde bir islam devletindeki yerini anlatayım.

Hem de tarihler resmi belgeler vs boğucu içerikler olmadan. Tamamen kolay anlaşılır biçimde dünyanın bu günkü halini neye borçluyuz anlayın.

#dayıoriginals
DAYI ORIGINALS
1-Faiz ne enteresan bişey öyle değil mi? Borç bulamayanın yakasına yapışır bir şeytan ve “gel beni al bak ordayım uzansan dokunacağın bir sms mesafesindeyim” der.

Peki bütün dünyanın seyrini değiştiren tüm sistemi bocalayan bu sistem ilk kimin aklına geldi?

DİN ADAMLARININ!
2-Faizi ilk sistemli alıp verenler yahudi din adamlarıydılar. Faiz yahudilikte de haramdır. Hristiyanlıkta da haramdır. Onların Büyük mabedleri vardı. İçlerinde bir hayat dönüyordu. Hahamlar mabedde yaşıyorlar ve giderlerini mabedden karşılayıp maaş alıyorlardı.
Read 22 tweets
1- Bir kadının sıradan bir instagram gönderisine eklediği konumdan dolayı gerçek hayatta neler yaşadığını anlatacağız. Peki siz dijital hayatınızda neler paylaşıyorsunuz? Anlık paylaştığınız görsel, konum ya da herhangi bir post gerçek hayatta başınıza dert açabilir mi? #Flood
2- Siber Takip, şu an herkesin stalk dediği şey. Birileri bu konuda ne kadar ileriye gidebilir? Bugün anlatacağım şey sanırım ileriye gitmekten öte bir şey. İnternette paylaşılan her bilginin kullanılabilir olduğunun kanıtı. Biraz üzücü biraz da ürkütücü.
3- Bazı zamanlar haberlerde duyuyor ya da forum sitelerinde, dizilerde görüyorduk. Bu tür şeylerin olabileceğini kestirebiliyor fakat çevremizden birisinin yaşayacak olmasına ihtimal vermiyorduk.
Read 23 tweets
Adım Tuba Korkmaz. Eskişehir’de bir seramik fabrikasında müdür yardımcısına denk pozisyonda çalışan bir tasarımcıyım. Size, “Bu benim başıma gelmez!” dediğim ama gelen bir felaketi anlatacağım…
+
#kadınaşiddetehayır #TubaKorkmazYalnızDeğildir

#flood
#Persembe
+
30 yaşında anne olduğumda, doktora derslerimi bitirip tez aşamasına geçmiş, kendi küçük atölyemde sanat yaparak ayakta kalmaya çalışan bir kadındım. Kızımın “Goldenhar Sendromu” olduğunu o bebekken öğrendim. İlk ameliyatını 8 aylıkken oldu.

+
+
Ve Özüm, 1 yaşındayken, ben artık bekâr bir anneydim. 2 yaşında, ikinci ameliyatını oldu. İkisi de birbirinden zor ameliyatlar. Daha başka ameliyatlar da olacak. Boşanınca ve atölye işleri hastane işleriyle karışınca, anladım ki bordrolu bir iş lazım bana…

+
Read 22 tweets
a) Twitter’ı daha profesyonel kullanmak istediğinizi düşünüyorum. Bu yüzden bu konuyla ilgili bir #flood hazırladım. Bu flood sayesinde her şeye erişiminiz daha kolay olacak. Müsaitseniz başlıyoruz.
b) Twitter'da arama nasıl yapılır?

*Arama'ya bunu yaz: from:ekrem_imamoglu
(Kişinin attığı tüm tweetleri çekin)

* from:ekrem_imamoglu to:kilicdarogluk
(Kullanıcılar arasındaki muhabbeti yakalayın)

* youtube.com min_faves:500
(En az 500 fav almış Youtube videoları)
c) Twitter'da arama nasıl yapılır?

* CHP min_retweets:30
En az 30 RT almış “CHP” içeren tweetler

* #Turkey lang:en
İngilizce atılan “#Turkey” içeren tweetler

* Referandum since:2016–12–16 until:2016–08–01
Belli bir aralıkta atılan tweetleri içerir.
Read 4 tweets
💵💴💷
Dünyada 1971 yılından beri para kullanılmıyor. Evet, doğru okudunuz..!

Siz sadece elinizdeki kağıtların para olduğuna inandırıldınız ama değil.
Ve tarihin en vahşi kölelik dönemi işte böyle başladı. Nasıl mı?

#Flood'a başlayalım..

#Cumartesi
1- Para sadece altın ve gümüştür. Tarih boyunca da hep böyle olmuştur. 1000'lerce yıl.
Bugün devam eden kağıt para sisteminin ise ilk temelleri 1789’daki Fransız ihtilalinden sonra, endüstri devrimi ile atıldı.

Yeni başlayan bu çağa “aydınlanma” çağı dendi.
2- İlk zamanlarda herşey güzeldi. Kıymetli metallere karşılık gelen çekler bankalar tarafından, gerçek para (altın/gümüş) sahiplerine veriliyordu.

Ve bu kağıtlar gerçek bir değeri ifade ediyordu.
Bunu şöyle bir örnekle anlatmaya çalışalım!!
Read 26 tweets
🚨#Iran
Daily problems
NO: 1
Sistan & Balouchestan #province
Water and sewage penetrated into the market and inflicted heavy losses on the textile merchants.
The lack of minimum urban infrastructure is the results of the corrupt regime.
#IranRegimeChange
@USAdarFarsi @SecPompeo
🚨#Iran
Daily problems
NO: 2
Lorestan #province
42 days passed of the #IranFloods & the #Flood victims say, “our only wish we have is that officials would fix our homes. We need shelter. We have no money or capital to pay for rent.
#IranRegimeChange
@USAdarFarsi @SecPompeo
🚨#Iran
Daily problems
NO: 3
Khorasan Razavi #province
Despite past experiences with #Flood running through the same spot due to rain, officials did nothing to prevent yet another flood & prevent people’s home from being destroyed.
#IranRegimeChange
@USAdarFarsi @SecPompeo
Read 4 tweets
I pray for the oppressed & #Flood -stricken people of #Iran, for our occupied homeland & for our country which is burning in the fire of repression, poverty & destruction.
maryam-rajavi.com/en/item/maryam…
#Ramadan is the month of solidarity among people, so that people’s hearts could get closer during common rituals & they could love one another, & so that ill will, spite and discord promoted by the #Iran mullahs would no longer have any place among people.
In #Ramadan we remember the hungry and the poor, victims of floods & earthquake who have lost their homes under the mullahs’ rule, those who sell their kidneys out of extreme poverty, the workers & unemployed who cannot not afford to feed their children.
#Iran
Read 13 tweets
Verilerinizi saklamak için merkeziyetsiz platformları neden tercih etmelisiniz? Bu merkeziyetsiz bulut platformlarına örnek var mı? Ne şekilde çalışıyorlar? Bunun hakkında zamanında yazdığım bir blog yazısını #flood haline getirdim. İlgililerine duyurulur! 🥳 #blockchain
Fotoğraflarınız nasıl olsa Instagram’da duruyor diye rahat mısınız? Ya da aileniz ile geçen yaz tatilinden kalan videonuz Facebook’da duruyor nasıl olsa, seneler sonra açar izlersiniz diye mi düşünüyorsunuz? Depolama amacıyla kullandığınız bu platformlar aslında oldukça güvensiz.
Örneğin geçen aylarda gün yüzüne çıkan, 2003-2015 yılları arasındaki tüm müzik ve dosya verilerini yanlışlıkla sildiğini kamuoyuna duyuran #MySpace gibi. MySpace sadece bir sosyal ağ fakat insanlar diğer sosyal ağlarda olduğu gibi burada da merkezi yapıya güvenerek hata yaptılar.
Read 14 tweets
Sevgili Galatasaraylılar,

Sizlerden tek ricam benim bu #flood’umu olabildiğince her yerde PAYLAŞMANIZ! Bütün algı oyunlarına hep birlikte son verelim.

#KudurunŞampiyonGalatasaray +
Galatasaray - Konyaspor maçında hakem bu pozisyonda aleyhimize penaltı verdi, ki VAR uyarıp izlemesini önermedi.

Bu pozisyon dünyanın her yerinde temiz bir pozisyon ama utanma ve arlanma olmayınca penaltı veriliyor!

Maç sonucu 1-1 (2 PUAN KAYBETTİK) +
Galatasaray - Rizespor maçında hakem bu pozisyona VAR’a rağmen penaltı ver(e)medi. Dünyanın her yerinde penaltı olan bu pozisyona kimseler sesini çıkarmadı!

Maç sonucu 2-2 (2 PUAN KAYBETTİK) +
Read 24 tweets
🚨#Iran
The #suffering of the Iranian people by corrupt officials
NO: 1
#Razavi_Khorasan Province
The repressive security force of the Iran regime is preventing depositors from gathering.
They protest "#IRGC " with their own stolen money
@SecPompeo
#IranRegimeChange #NCRI
🚨#Iran
The #suffering of the Iranian people by corrupt officials
NO: 2
#Khuzestan Province
Food for a family for breaking fast during Ramadan. And even this food was provided by the people. No help comes to flood victims from the government.
@SecPompeo
#IranRegimeChange #NCRI
🚨#Iran
The #suffering of the Iranian people by corrupt officials
NO: 3
#Kurdistan province
Due to failure 2dredg flood paths,once again there is #Flood in the city center after only a light rain.
@SecPompeo
#IranRegimeChange #NCRI
Read 4 tweets
🚨#Iran
#IranProtests
NO: 1
Workers' Protest Rally Attacked by Repressive Forces, Tens Arrested Call for urgent action to free those arrested, condemn regime’s anti-worker policies
@SecPompeo
#IranRegimeChange
🚨#Iran
#IranProtests
NO: 2
Connecting routes between villages have been destroyed due to the #Flood. People used these bridges to commute that are now destroyed.
Iran is being managed by unworthy mullahs.
@SecPompeo
#IranRegimeChange
🚨#Iran
#IranProtests
NO: 3
Clashes between students & basij forces stationed at social sciences school of Tehran University due 2imprisonment of a student during international labor day demonstration.
@SecPompeo
#IranRegimeChange
Read 4 tweets
🚨#Iran
National Iran #Flood disaster
4/27/2019
#AqQala, Golestan Province, N #Iran.
NO:1
While regime officials told locals very little water will return, locals are reporting floods all over again & no state aid.
#IranFloods
@SecPompeo #IranRegimeChange
🚨#Iran
National Iran #Flood disaster
4/27/2019
#AqQala, Golestan Province, N #Iran.
NO:2
With no sign of any state aid, locals are desperately trying to tackle rising floodwaters & repair their flood barriers.
#IranFloods
@SecPompeo #IranRegimeChange
🚨#Iran
National Iran #Flood disaster
4/27/2019
#AqQala, Golestan Province, N #Iran.
NO:3
The devastating flood surrounded the inhabitants of the city.
The inadequate control of the crisis by the government is quite obvious.
#IranFloods
@SecPompeo #IranRegimeChange
Read 4 tweets
🚨#Iran
Report of severe #Flood and #poverty in Iran
NO: 1
#Golestan province in N, Iran
This young man says:The flood has entered our homes, government officials do not give us any help.
They just come, take pictures, film and go.
@USAdarFarsi
@SecPompeo #IranRegimeChange
🚨#Iran
Report of severe #flood and #poverty in Iran
NO: 2
#Khuzestan Province in S, Iran
The flood covered the main roads and private cars are passing hard.
But there is no news of #Rouhani's government's efforts to rebuild.
@USAdarFarsi
@SecPompeo #IranRegimeChange
🚨#Iran
Report of severe #flood and #poverty in Iran
NO: 3
#Sistan and #Baluchestan Province in E, Iran
This young woman says: We do not have bread to eat. My kids are hungry
But the #Rouhani's government's does not give us money.
@USAdarFarsi
@SecPompeo #IranRegimeChange
Read 4 tweets
#Flood: Türk diplomatları hedef alan Ermeni terör örgütü #ASALA nasıl bitirildi? MİT içinde oluşturulan özel bir suikast timini merkeze alan uzun bir haber/belge/arşiv ile destekli (aşağıdaki görsel Ercan Karakoç'un doktora tezinden)
8 Ağustos 1982: ASALA için dönüm noktası ilk kez Türkiye'de gerçekleştirdiği terör saldırısı ile oldu. Bu saldırıda yaralı yakalanan Levon Ekmekçiyan sorgusu ile ASALA'ya ilişkin ilk elden bilgiler elde edildi. Sorguda Erken Gürvit ve Hiram Abas da yer aldı.
Ocak 1984: ASALA'nın eylemlerine ABD'nin karşı olması Türkiye'nin yurt dışında ASALA üyelerine suikast politikasını imkanlı kılmıştı. Bir CIA raporuna göre, 1982'de ABD ve Türkiye arasında "Ermeni Terörüne Yönelik Komite" oluşturulmuştu.
Read 19 tweets
Hazırlanın!! kapsamlı bir #flood geliyor, Ermeni Terör Örgütü ASALA tarafından 1973-1985 yılları arasında öldürülen Türk diplomatların detaylı arşiv/haber/belge listesi
27 Ocak 1973: Los Angeles Başkonsolosu diplomatları Başkonsolos Mehmet BAYDAR ve Konsolos Bahadır DEMİR, Mıgırdıç Yanıkyan tarafından öldürüldüler. Bu ilk eylem ve ASALA arasında net bir bağ kurulmasa da, bu eylem sonraki yıllarda devam edecek ASALA suikastlarına örnek oluşturdu.
1973: Los Angeles'ta öldürülen iki Türk diplomatın katili Mıgırdıç Yanıkyan'ın Osmanlı'daki ayrılıkçı Ermeni örgütünün üyesi olduğu basına yansıdı. O tarihte ASALA adı Türk basınında yoktu
Read 48 tweets
🚨#Iran
The dangers of flooding
NO: 1
#Sistan and #Baluchestan Province
The moment of destruction the bridge on the road of friend- Mohammed to Zabul city by #Flood.
But the government of #Rouhani just watches and does not help
#IRGCTerrorists @USAdarFarsi
🚨#Iran
The dangers of flooding
NO: 2
#Kermanshah province
Horrendous conditions of a family with three daughters in a country that is on the sea of oil.
Yes, Corrupt mullahs help the terrorists, but they do not help us.
#IRGCTerrorists @USAdarFarsi
🚨#Iran
The dangers of flooding
NO: 3
#Khuzestan Province
When all facilities are monopolized by the #IRGC forces, the locals themselves made Flood strap. They should risk their lives.
But Iranian regime officials do not provide any assistance.
#IRGCTerrorists @USAdarFarsi
Read 4 tweets
🚨#IranFloods
#Flood wave in #Iran
NO : 1
Bardaskan #Khorasan provine, NE #Iran
Failure to build a bridge over the river and now the road is submerged in Flood.
But Corrupt officials in Iran do nothing.
#IranRegimeChange
@USAdarFarsi @SecPompeo @FoxNews
🚨#IranFloods
#Flood wave in #Iran
NO : 2
#Hormozgan Province, S #Iran
Heavy flood at Sirik and the village is completely submerged under the Flood.
But No sign of any help or support from regime authorities.
#IranRegimeChange
@USAdarFarsi @SecPompeo @FoxNews
🚨#IranFloods
#Flood wave in #Iran
NO : 3
#Khozestan Province, SW #Iran
The result of 40 years, economic corruption and repression of the Iranian people by the #IRGCTerrorists and a regime which supports of terrorist.
#IranRegimeChange
@USAdarFarsi @SecPompeo @FoxNews
Read 4 tweets
🚨#Flood threats in #Iran
NO : 1
Extreme rainfall causes flooding in all provinces of #Iran.
Despite weather forecasts, the government has taken no action to save lives & they have made it vulnerable
#IranRegimeChange
@AFP @SecPompeo @FoxNews
🚨#Flood threats in #Iran
NO : 2
Severe rains have endangered the lives Iran's provinces, hundreds have already died, People are angry & protest against the government.
But the government doesn't help anyone to save People.
#IranRegimeChange
@AFP @SecPompeo @FoxNews
🚨#Flood threats in #Iran
NO : 3
The young man With ridiculous says: "Flood has destroyed our lives. I ask the people of Lebanon, Yemen & Syria to provide their cash & non-cash aid to the flood-hit people of Iran..."
Iraqi militias..
#IranRegimeChange
@AFP @SecPompeo @FoxNews
Read 4 tweets
🚨#Iran
#Flood threats
NO : 1
Bandar Abbas, #Hormozgan Province, S #Iran
April 14, 2019
Heavy rainfall, storm and flooding.
Cars sieged by floods.
But no sign of any help or support from regime authorities.
#IranRegimeChange @SecPompeo @FoxNews
🚨#Iran
#Flood threats
NO : 2
Ahvaz, #Khozestan province SW #Iran
April 14, 2019
The farmer said: All our wheat fields are under the #Flood, our wealth were these agricultural land -"No government official will do nothing to save it."
#IranRegimeChange @SecPompeo @FoxNews
🚨#Iran
#Flood threats
NO : 3
#Sistan and #Baluchestan Province E #Iran
April 14, 2019
At least 4 people died & one injured as a Flood "system".
But no sign of support from regime authorities.
#IranRegimeChange @SecPompeo @FoxNews
Read 4 tweets
🚨#IranFloods
#Flood threats are rising
NO : 1
Bandar Abbas, #Hormozgan Province, S #Iran
April 14,
Heavy rainfall, storm and flooding.
Cars sieged by floods.
But no sign of any help or support from regime authorities.
#IranRegimeChange @SecPompeo @AP
🚨#IranFloods
#Flood threats are rising
NO : 2
Ahvaz, Khozestan province SW #Iran
April 14,
The farmer said: All our wheat fields are under the #Flood, our wealth were these agricultural land -"No government official will do nothing to save it."
#IranRegimeChange @SecPompeo @AP
🚨#IranFloods
#Flood threats are rising
NO : 3
Sistan and Baluchestan Province E #Iran
April 14,
At least 4 people died & one injured as a Flood "system".
But no sign of support from regime authorities.
#IRGCTerrorists
@USAdarFarsi #IranRegimeChange @SecPompeo @AP
Read 4 tweets

Related hashtags

Did Thread Reader help you today?

Support us! We are indie developers!


This site is made by just three indie developers on a laptop doing marketing, support and development! Read more about the story.

Become a Premium Member ($3.00/month or $30.00/year) and get exclusive features!

Become Premium

Too expensive? Make a small donation by buying us coffee ($5) or help with server cost ($10)

Donate via Paypal Become our Patreon

Thank you for your support!