Discover and read the best of Twitter Threads about #Mersin

Most recents (6)

Şirin dede olarak biliniyor asıl ismi Hüseyin. O kadar yalnız, o kadar hüzünlü ki.. çocukların var mı diye sorulduğunda varlar ama yoklar diyor. Ufacık bir dükkanda kirada kalıyor, ne tuvaleti var ne banyosu... içerisi fırın gibi, dedenin zaten kemik erimesi hastalığı var.
2-Bu yaşta tek derdi sokak kedileri..her sabah kediler dükkana gelip mama yiyormuş, "tek mutluluğu bu, 80 yaşından sonra ne kadar yaşayabilirim ki, şu saatten sonra tek derdim hayvanlar" diyor. Işığını yakamıyor elektrik 100 lira geliyor ödeyemiyorum diyerek ağladı.
3-Geçen sene 20 gelirdi şimdi 120 geliyor diye karanlıkta oturuyor.
500 lira ev kirasını mahalledeki esnaflardan 10-20 lira gelen yardımlarından veriyor.
Read 4 tweets
📌HANEFİ AVCI’NIN ELİNDEKİ KANLI PAPUÇLARIN HİKÂYESİ...

1- Ünlü polis şefi #HanefiAvcı’yı tanımayan çok azdır. Şöyle ya da böyle Avcı’yı tanıyanlar acaba kimsesizler mezarlığına gömülen öğretmen Ali Uygur’u tanır mı?
2- İşte biz bu flodumuzda bir çuvalın içine -doğal sorgu yöntemi gereği - elleri kelepçeli bir şekilde kediyle birlikte konulan ve başına vurularak öldürülen #AliUygur’un hikayesi hatırlatalım, hatırlatalım ki unutulmasın istedik.
3-Bazı dikkatli okurlarımızın işkencede öldürülen öğretmen ile televizyonlarda üst perdeden akıl veren Hanefi Avcı ile ne alakası var dediğinizi duyar gibiyim.
Read 67 tweets
19. United States decided to label #IRGC terrorists. But who are the real terrorists? Who created, trained, armed & financed the worst terrorist groups in the world?

#Hypocrites #DoubleStandards #Liars #Warlords #USRealTerrorists
Wrong US policies in the Middle East. Sanctions against Iran. Sanctions used by the USA as a war weapon🤨👇🏼
1. United States decided to label #IRGC terrorists. But who are the real terrorists? Who created, trained, armed & financed the worst terrorist groups in the world?🤨👇🏼
threadreaderapp.com/thread/1116293…
Read 165 tweets
Preliminary observations on #TurkeyElections:
1) The opposition (#Nation bloc) making major gains, including the capital Ankara & Antalya.
2) HDP proved to be kingmakers - swayed votes to the #Nation bloc.
3) AKP losing significant votes & mayors to its #Peoples bloc partner MHP.
Preliminary prediction on #TurkeyElections: AKP cadres have seen that #Erdoğan's strategy of framing the elections around the theme "existential threat" has backfired, and will start complaining of losing votes, municipalities, & spoils to their ultranationalist partner #MHP.
Of #Turkey's 12 largest cities, the opposition is winning at least 7: #Ankara, #İzmir, #Adana, #Antalya, #Mersin, #Eskişehir, & #Diyarbakır. The largest city #Istanbul is a toss-up! #Bursa, too, is too close to call. AKP is losing Turkey's economic power houses. #TurkeyElections
Read 18 tweets
🇹🇷 Elections locales en #Turquie dans un climat économique très dégradé par rapport aux présidentielles et aux législatives de juin 2018. economist.com/europe/2019/01…
🇹🇷 Dans ce contexte, l'opposition espère faire basculer plusieurs villes majeures :

➡️#Ankara, où @mansuryavas06 du #CHP (centre-gauche laïque) semble bien placé pour l'emporter
➡️#Istanbul, où @ekrem_imamoglu (CHP) est au coude-à-coude dans les sondages avec @BA_Yildirim (AKP)
🇹🇷 La troisième ville du pays, #Izmir, est un bastion du CHP et devrait le rester, mais l'opposition CHP+İYİ (nationaliste laïque) espère aussi gagner les grandes métropoles d'#Adana, #Bursa ou #Antalya et de nombreuses villes moyennes.
Read 32 tweets

Related hashtags

Did Thread Reader help you today?

Support us! We are indie developers!


This site is made by just two indie developers on a laptop doing marketing, support and development! Read more about the story.

Become a Premium Member ($3.00/month or $30.00/year) and get exclusive features!

Become Premium

Too expensive? Make a small donation by buying us coffee ($5) or help with server cost ($10)

Donate via Paypal Become our Patreon

Thank you for your support!