Discover and read the best of Twitter Threads about #PrzewodzikJęzykowy

Most recents (4)

#PrzewodzikJęzykowy #ChińskiTydzień

Na filmiku możemy usłyszeć recytację żartobliwego wiersza napisanego przez Zhao Yuanrena (1892-1982), chińskiego językoznawcę, pisarza i kompozytora. W utworze, który składa się z 10 wersów i 92 znaków, jest tylko słowo „shi” w różnych (1)
tonach. W standardowym mandaryńskim brzmią one niemal identycznie – jako „shi” (pomijając tony). Wiersz jest łatwy do zrozumienia, gdy jest czytany w formie pisemnej w chińskich znakach, ze względu na to, że każdy znak jest związany z innym podstawowym znaczeniem. Jest on (2)
również zrozumiały w formie mówionej w językach chińskich oprócz mandaryńskiego. Gdy jest w formie zromanizowanej lub mówionej formie mandaryńskiej staje się kompletnie niezrozumiały, ze względu na homofonię występującą w chińskim. Tekst w polskim przekładzie: „Poeta Shi Shi (3)
Read 5 tweets
#PrzewodzikJęzykowy

Niezła kupa, czyli skąd się wzięła nauka.

Nie będę tu tak do końca szukał początków namysłu nad poznaniem świata (ale trochę jednak!), ale raczej niepodziewanych językowych powiązań, które łączą kupę z nauką. Otóż angielskie słowo „shit”, które większość (1) Rafael Sant - Szkoła Ateńska (1509–1511)
zapewne kojarzy pochodzi od staroangielskiego czasownika scitan (który oznaczał czynność, po której pojawia się „shit”), a ten z kolei pochodzi od protogermańskiego „skit” (stąd „scheisse”). Idąc dalej, tak ok. 4000 p.n.e., cofamy się do protoindoeuropejskiego słowa „skhei”, (2) Zasięg języka proto-germańskiego ok. 500 r p.n.e.
które oznaczało oddzielać lub dzielić – tu zapewne chodziło o to, że odchody oddzielały się od ciała człowieka (można też porównać greckie „skhizein” - "rozdzielać, rozszczepiać" czy gockie „skaidan”, stąd też niedaleko do „schizmy”). Taką drogę słowo to przeszło do (3) Publiczna latryna w starożytnym Rzymie
Read 6 tweets
#PrzewodzikJęzykowy #PrzewodzikHistoryczny

Francuzi, kura, garnek i ewolucja pewnego słowa.
W dawnej Francji, oprócz kości i kart, była też inna ulubiona zabawa hazardowa, której zasady były proste jak budowa cepa: kilka osób zbierało się na placu lub ulicy, a do zabawy (1) Średniowieczne kości do gry...
potrzebny był garnek oraz kura. Do garnka, grający wrzucali ustaloną (dla wszystkich taką samą) sumę pieniędzy w monetach, a potem zaczynała się rozgrywka, która polegała na tym, że kurę odpędzało się na pewną odległość, zawodnicy brali do ręki kamień i kolejno starali się (2) Średniowieczny garnek
trafić w biednego nielota. Pierwsza osoba, która trafiła w uciekającego ptaka, wygrywała zawartość garnka. Grę nazywano po prostu „jeu de poule” (gra w kurę). W XVII w. słowo „poule” zostało podchwycone przez angielskich hazardzistów, którzy podpatrzyli tę grę oraz sposób (3) Image
Read 5 tweets
#PrzewodzikHistoryczny #PrzewodzikJęzykowy

Czy wiecie, że słowo "pocztówka" kończy dziś 122 lata? 27 XI 1900 zostało ono zgłoszone na konkurs na nową nazwę karty pocztowej z okazji Pierwszej Wystawy Kart Pocztowych w Warszawie. Autorem słowa "pocztówka", które wygrało, był (1)
nie kto inny tylko... Henryk Sienkiewicz, który na zgłoszeniu podpisał się jako "Maria z B.” Wśród innych propozycji były np: "otwartolist”, "kartolist", "nibylist”, „śmieciuszka”, "niedyskretka", "nagopis". Wśród finałowej 5 zaś oprócz "pocztówki": "liścik"”, "listówka", (2)
"otwartka" i "pisanka". Innym słowem, które powstało w wyniku konkursu, jest także "podomka". W latach 50-tych tygodnik "Przekrój" ogłosił konkurs na nazwę dla zbyt niemiecko brzmiącego wówczas szlafroku. Wśród propozycji były "tulipani", "okryjciałko", ale wygrała "podomka". (3)
Read 3 tweets

Related hashtags

Did Thread Reader help you today?

Support us! We are indie developers!


This site is made by just two indie developers on a laptop doing marketing, support and development! Read more about the story.

Become a Premium Member ($3.00/month or $30.00/year) and get exclusive features!

Become Premium

Too expensive? Make a small donation by buying us coffee ($5) or help with server cost ($10)

Donate via Paypal Become our Patreon

Thank you for your support!