Discover and read the best of Twitter Threads about #Suleymansoylu

Most recents (3)

#Turkey: İstanbul court due to hold first hearing of “insulting the president” case against #SedefKabaş. Arrested after using a popular proverb on live TV, senior journalist @SedefKabas was deemed a “flight risk” & jailed on Jan 22. #CFWIJ is monitoring trial.

#FreeSedefKabas
#Türkiye: 49 gündür tutuklu olan gazeteci @SedefKabas'ın 'Cumhurbaşkanına ve kamu görevlilerine hakaret' suçlamasıyla yargılandığı davanın ilk duruşması İstanbul 36. Asliye Ceza Mahkemesinde görülecek. #CFWIJ'den @damlaatarhann davayı takip ediyor. #SedefKabasaÖzgürlük
Duruşma salonuna pandemi koşulları ve salonun küçük olması nedeniyle sınırlı sayıda gazeteci ve gözlemciye izin verildi. #CFWIJ'den @damlaatarhann Çağlayan'dan aktarıyor.
Read 58 tweets
1)ABDÜLAZİZ EL-BEDRİ
Kutlu bir şehit, cesur bir alim...
Abdülaziz el-Bedri, 1928 yılında Irak 'ta dünyaya geldi. Şeyh Emced ez-Zevahi, şeyh Abdülkadir el-Hatip, ve şeyh Muhammed Fuad el-Alusi gibi dönemin önde gelen alimlerinden; ...

#uenililerhibriticinsokakta #Suleymansoylu Image
2)...gramer, hadis, tefsir, fıkıh usulü ve benzeri akli ve nakli ilimleri okuyarak icazet almıştır. Ayrıca Hizb-ut Tahrir ile çalışmış ve bizzat Hizb-ut Tahrir'in kurucusu şeyh Takiyyuddin en-Nebhani'den de kültür almıştır.

#911video #COVID19
3)İslami dava taşıyıcısı olarak ömrünü feda eden şeyh saray mollalarının aksine zalim yöneticiler ve gayri İslami sisteme karşı durmuş, cesur ve dik duruşuyla hakkı söylemekten geri kalmamıştır. Kendisine uygulanan zulümlere karşı asla pes etmemiştir.

#mugeanliyalnizdegildir
Read 6 tweets
#BREAKING : US Treasury Sanctions #Turkish Officials with Leading Roles in Unjust Detention of U.S. #PastorAndrew Brunson

home.treasury.gov/news/press-rel…
#US Treasury’s #OFAC took action today targeting #Turkey’s Minister of Justice #AbdulhamitGul and Minister of Interior #SuleymanSoylu, both of whom played leading roles in the organizations responsible for the arrest and detention of #PastorAndrew Brunson.
These officials serve as leaders of #Turkish government organizations responsible for implementing #Turkey’s serious human rights abuses, and are being targeted pursuant to Executive Order (E.O.) 13818.
Read 7 tweets

Related hashtags

Did Thread Reader help you today?

Support us! We are indie developers!


This site is made by just two indie developers on a laptop doing marketing, support and development! Read more about the story.

Become a Premium Member ($3.00/month or $30.00/year) and get exclusive features!

Become Premium

Too expensive? Make a small donation by buying us coffee ($5) or help with server cost ($10)

Donate via Paypal Become our Patreon

Thank you for your support!