Discover and read the best of Twitter Threads about #Suriye

Most recents (24)

1◾🇷🇺 #Rusya'nın tüm doğalgazı Türkiye'ye akacak.
🇮🇶 #Irak ve özerk bölgesinin tüm petrolü Türkiye'den geçecek.
🇮🇷 #İran'ın doğalgazı Türkiye'den geçiyor.
🇦🇿 #Azerbaycan doğalgazı Türkiye'den geçiyor.
🇹🇲 #Türkmen doğalgazı Türkiye'den geçiyor. Image
2◾🇶🇦 #Katar'ın petrolü ve doğalgazı #Suriye'de oluşacak, #istikrâr ile Türkiye'den geçecek..
🇮🇱#İsrail'in doğalgazı Türkiye' den geçecek..
🇱🇾 #Libya'da bulunan petrol ve doğalgaz %50 %40 paylaşımıyla kazan kazan modeli ile Türkiye'den geçecek.
3◾#Türkiye'nin Karadeniz'de bulduğu doğalgaz 528 milyar metreküpten trilyon metreküplere çıkacak..
#Karadeniz'de keşfedilen ve teknolojisi için çalışılan doğalgazın ana maddesi katı #hidrokarbon Türkiye'nin 200 yıllık ihtiyacını karşılıyor..
Read 6 tweets
James Jeffrey tarafından kaleme alınan yazı iki gündür #Suriye konularıyla ilgili kişilerce paylaşılıyor. Farklı analizler yapıldı, ben size tarih- politika- ekonomi içeren bir görüş belirtmek istedim. Uzun ama adım adım giden bir yazı hazırlamaya çalıştım
foreignpolicy.com/2022/12/09/us-…
Süper Güç hüküm sürdüğü çağın icinde yaşayan insan üzerinde çok güçlü etki oluşturur. Hatta öyle abartılar ortaya çıkar ki sanki süper güç her hamlesinde doğru, hedefe yürüyen, sarsılmaz bir strateji izler. Gerçekler bize tam tersini gösteriyor...inceleyelim!
Ünlü Macar Tarihçi Pal Fodor'un Osmanlı imparatorluğunun yükselişi üzerine güçlü bir analizi vardır. Ona göre 1530lardan sonra Osmanlı stratejik üstünlüğünü kaybetmişti. Yani aslında güçlüydü ama daha güçlü olma şansını Mohaç sonrası fırsatını oyalanarak kaybetmişti.
Read 25 tweets
#sondakika

Suriye'de ypg/pkk terör örgütünün işlettiği petrol tesisleri, Şu dakikalar itibariyle Türk Sihaları tarafından hedef alınmaya devam ediyor. TSK sabahtan beri petrol tesislerini vurarak örgütün kafasını koparmaya devam ediyor. #Suriye
Petrol tesislerinin ve gaz üretim merkezlerinin vurulması, Operasyonun ne denli ciddi olacağını gözler önüne seriyor. Onlar için ölmüş teröristin bir kıymeti yok, Bizde onlar için önemli olan para kaynaklarını vuruyoruz. Olması gerekeni yapmaya başladık çok şükür..
Hakkımızı ve gücümüzü ortaya koyduğumuzda, demek ki örgütün en can alıcı noktalarını imha edebiliyoruz. Eğer alt yapılar dahil birçok önemli yerler Türk ordusu tarafından vurulmaya başlandıysa, Türk Tanklarının Ayn El Arab ve çevre bölgelere girişini yakında izleriz.
Read 4 tweets
1) #Suriye- Bölgede muhalif bir gazeteciye yönelik suikast sonrası başlayan gerginlikte muhalif gruplar arasında çatışmalar çıktı.
Gruplar arasında yükselen çatışmalara Ceyşul İslam ve Cebhe Şamiyye gibi gruplar da dahil oldu.
#Afrin #Azez
2) Çatışmalara gruplar arasındaki güç rekabeti, sınır geçişi kontrolü ve yerel idari anlaşmazlıklar yol açtı.
#Afrin #Azez
3) #İdlib merkezli Tahrir el Şam Heyeti (HTŞ) de çatışmalara müdahale ederek İdlib'den #Afrin kırsalına giriş yaptı.
#Azez'e doğru da ilerleyecektir.
Bu hamle HTŞ'nin ikinci Afrin hamlesi oldu. (Haziran da girmişti)
Read 14 tweets
1960'ların "türban misyoneri" nasıl şule yüksel şenler ise 1990'lar da bu görevi üstlenen ablamız da merve kavakçı idi.
Ablalarımızın 2 ortak yönü: Biri amerikancılık diğeri türbancılık.
#Cumartesi #BirErdoğanEseriSöyle #Gülşen #Suriye
1994'te türbanı yaygınlaştırma çalışmalarını yoğunlaştıran nakşibendi şeyhi nazım kıbrısi ile "naqshbandi" adıyla yayın yapan sitede önüne diz çökmüş fotoğrafları bulunuyordu. Image
Bu arada ablamız 1999'da fp'den seçilen ilk türbanlı milletvekilidir. Meclise getiren nazlı ılıcaktır, nazlı başlı başına başka bir konu. Geçmişte rp'nin cia ile ilişkilerini yürüten abdullah gülün yardımcısıydı kendisi. Abdullah gül rp'nin uluslararası ilişkiler sorumlusuydu. Image
Read 19 tweets
Ottowa Antlaşması'ndan Ayrılalım!

#Türkiye-Erm. sınırının mayından arındırılması haberinin ardından tüm gözlerimiz Kafkasya sınırlarımıza çevrildi. Bahsedilen temizlik 20 yıldır siyasi ve demografik istilasına girişilen Türkiye için bir ilk olmasa da en düşündürücü olanıdır.👇
Türkiye'nin #Suriye, #İran, #Irak sınırlarındaki mayınları temizlemesi ve nedense temizler temizlemez ülkeye bir göç hareketinin yaşanması emperyalizmin izahata gerek bırakmayan bir yansımasıdır. CIA Başkanının Erm. ziyaretiyle başlayan mayın temizliği bunun en büyük örneğidir 👇
Bu yapılan #mayın temizlikleri ile ulus-devlet temelinde inşa edilmiş cumhuriyetimizin temellerinin dinamitlenmesi ise hukuken temellendirilmekte ve her nedense Türkiye Cumhuriyeti devleti özellikle Batı bloğundan gelen sözleşme taslaklarına çekince koymaksızın atlamaktadır. 👇
Read 10 tweets
Merhaba, bu seride 28 Mayıs’ta #İran’ın gizli yeraltı ''313.Stratejik İHA Üssü'ne'' dair yayınladığı görüntülerdeki bazı detayları sizlere aktarmaya çalışacağım.

İlk olarak üssün tahmini konumunu ardından ise üs içerisindeki İHA’lara ve ilk kez ortaya çıkanlara dair konuşacağız. Image
Görüntüleri yayınlayan IRIB kanalının muhabiri, üsse gideceği helikoptere bineceği sırada (5.saniyede) ‘’1.Hava Kuvvetleri Üssü/Kermanşah’’ ifadelerini kullanıyor.

Ardından 30. saniyede ''yaklaşık 40 dakika uçtuk'' diyor ve muhabirin gözleri bağlanıyor.
Açık kaynak verilerine göre Bell 214 helikopterinin 40 dakika içerisinde ortalama hız ile uçabileceği mesafe 110-120 km’dir. (Kermanşah'tan, gizli yeraltı üssüne olan mesafe)

Bu durumda üssün ortalama yerinin aşağıdaki daire içerisinde yer alması ihtimal dahilinde. Image
Read 19 tweets
Fransız felsefeci ve liberal olarak bilinen, kimine göre de #MOSSAD ajanı olarak tanımlanan Bernard-Henri Lévy…

İlk olarak 2003’te Gürcistan’daki Gül Devrimi’nin destekçisi olarak tanıdığımız Lévy,
2008’de Rusya’nın Güney Osetya müdahalesine karşı çıkarak Batılı ülkeleri Ruslara karşı harekete geçmeye çağırdı. Gürcistan’ın Batı yörüngesinde olması gerektiğine dair makaleler yazdı. İç savaşlardan önce de sonra da hep o bölgelerde bulundu.
Ya doğrudan sahada ya da gizli kapılar ardında.

2011’de Suriye’deki iç savaş başladığında Esad rejimine karşı Özgür Suriye Ordusu’nu destekledi. O dönem Cannes’daki filminin gösterimine ÖSO bayrağını yüzüne sarmış iki kişiyle birlikte katılmıştı.
Read 9 tweets
#Lübnan İflas ettiğini duyurmuş.
Lübnan için beklenen sondu bu.
Bir zamanlar Ortadoğu'nun İsviçresi olan Lübnan neden bu duruma düştü peki?
Bunun sebebi hiç şüphesiz ki #Mülteciler-#Sığınmacılar'dı.
Şu şarkı eşliğinde Okuyunuz Lütfen.
#Bilgisel
#Lübnan cumhuriyeti, #Ortadoğu bataklığında açan bir çiçekti bir zamanlar.
Ortadoğu'nun İsviçresiydi...
Lübnan'ın gözbebeği #Beyrut ise, Ortadoğu'nun Paris'i...
#Lübnan'da dengeli bir demografik yapı vardı.
Nüfusun yüzde 55'i Müslüman, yüzde 40'tan fazlası Hristiyan.
Etnik olarak ise nüfusun büyük çoğunluğu Araptı.
Arapların yarıdan fazlası Müslüman, yüzde 10 kadarı #Dürzi geri kalanı ise #Maruni Hristiyandı...
Read 18 tweets
Bu 🐦🪡🧵'i, burada sürekli olarak "#Batı'nın ikiyüzlülüğü" hakkında şikayette bulunanlar içindir.

Bu arada mültecilere yinede en çok tolerans gösteren #Batı olduğunu unutmamak lazım. Biz Türkler birçok anlamda bu konularda çok daha kötüyüz. (🧵1/11)
#Avrupa'dan para almak ve #Türkiye'yi destabilize etmek için #Putin ile birlikte #Suriye'de "#mülteci" yaratma ve #silah gibi kullanılmasını da unutmayalım.
#Soykırımı yapmak konusunda öndeyiz, örneğin #KHK'lıları. Bu soykırı yüzünden yurt dışına kovulanları unutmayalım. (🧵2/11)
Alın size "ikiyüzlü olmayan" bir cumhurbaşkanı. #Türkiye'deki mültecilere gelince ikiyüzlülükte çok iyisiniz eyyyy #Putin'ci #muhalefet. 😉
#Batı'nın ikiyüzlülüğüne kızıyorsanız, şu yolsuzun "#mülteci politikasına" peki SİZ neden kızıyorsunuz?
(🧵3/11)
tr.euronews.com/2022/03/15/erd…
Read 11 tweets
Örgütün son bir yıldaki hedeflerinin açıklayıcı bir tablosu:
PKK Hapishaneleri Hakkında Bilgi:
Grubun yaklaşık 12.000 üyesi sekiz hapishanede tutuluyor: Hasaka'daki Goiran ve El SİNAA, Şadadi'deki Balgar Kampı ve Şaddadiya, El Malikia'daki Derek, Deir ez-Zor'daki El Kasra, Rumailan'daki Ramlan, Rakka'nın merkezi.
Read 9 tweets
Anlaşılan Lütfü Türkkan'ında (@LutfuTurkkan) aynı @meral_aksener gibi @RTErdogan, @suleymansoylu ve @dbdevletbahceli gibilerinden bir farkları yok...

@iyiparti'nin @Akparti'den/@MHP_Bilgi'den bir farkı yok, onlar gibi #serefsiz, #yolsuz, #terbiyesiz yalakalardan oluşuyorlar.
Demek istediğim şey Lütfü Türkkan'ın olduğu @iyiparti zaten parsel rantından da hoşlanıyor:
Yangınlar sırasında imar yasasından oylamada kabul edenler arasında #erdoğan ile çıkar ilişkisi olan bazı @iyiparti'lilerin de el kaldırdığını @Profiozturk (@MoonStar_TV) anlatmıştı zaten:
Read 9 tweets
Suriye'deki Bu harektlilikte elimizden geldiği kadar anlık haber akışı yapacağız ...
Rejime ait askeri konvoy Afrin bölgesine doğru ilerleyor..
Konvoyun güzergahı Image
Esed rejimi PKK yı korumak için kendini parçalıyor .
#Esed Rejimine ait askeri konvoyun
#Minbij bölgesine doğru ilerleyişi sürüyor .
Esed birliklerini sağa sola kaydırıyor .
Daha önce Bir haftada elindeki envanterin yüzde 25ini kaybetmiş idi . #İran ve #Rusya takviye yaptı . Image
Haberleri hergun aynı twet serisinde yayinlayarak haberleri arşivlemek istiyorum .
Sayfalarınızı bu şekilde rahatsız edebilirim şimdiden özür dilerim
#gencöncü #suriye #haleb #idlib
#arsivdedursun ,.
Read 103 tweets
2019 Londra Liderler toplantısı öncesinde #Fransa Cbşk Macron #NATO’nun beyin ölümünden bahsetmişti. Hedefinde özellikle Suriye bağlamında #Turkiye ve o dönemki kararıyla Trump yönetimi vardı.
1/5
#NATO2030 çalışmasında İttifakın siyasi boyutunun güçlendirilmesi fikri bu arka plan içinde doğdu. Geniş kapsamlı ve önemli bir hedef. Dar anlamda, Müttefiklerin birbirlerini ilgilendirebilecek her konuda önceden istişare yapmaları anlayışının hakim kılınması amaçlandı.
2/5
#ABD ve diğer bazı müttefiklerin #Türklye’nin çıkarları hilafına #Suriye’deki uygulamaları dikkate alındığında #NATO2030’un İttifakın siyasi boyutunu güçlendirme hedefi, çıkış noktası yanlış olmakla birlikte, Ankara açısından isabetliydi. 👇
3/5

edam.org.tr/en/a-turkish-p…
Read 5 tweets
Türkiye sınırındaki mayınlar neden temizleniyor?

Azerbaycan’ın 15 Ermeni esir karşılığında Ağdam’daki Ermenilerin döşediği mayın haritasını vermesi, bu soruyu aklıma getirdi. Ben de o iddiayı sizle paylaşmak istedim. 2011’de Türkiye-Suriye sınırında mayınlar temizlendi.
Bu temizlik, savaş başlamadan hemen önce yapıldı ve iki sene gibi bir sürede temizlendikten sonra mülteciler #Türkiye’ye akın etti. Temizlenen bölgeler tam da Suriyelilerin geçiş güzergahıydı. Şimdi de İran sınırı temizleniyor. Bunlar tesadüf mü?
Ottawa Sözleşmesi olarak da bilinen “mayın yasağı girişimine” 160’tan fazla ülke taraf oldu. Anlaşmaya taraf olan ülkeler mayın üretimini durdururken, çeşitli destekler ile 10 yıl içerisinde mayınların temizlenmesi konusunda adım atmak zorunda kalıyor.
Read 9 tweets
Müslüman halkların mezhep ve fikir ayrılığına düşmediği son yer Bosna Savaşı'ydı...

İnanmazsınız ama Vahhabi ağırlıklı Suudi savaşçılardan ülkücülere, İran Devrim Muhafızları'ndan Kuzey Afrikalılara, Afgan mücahitlerden Trakyalılara.
Hepsi yan yana Müslümanları katledenlere karşı savaştı. NATO raporlarında hem İran hem de Suudi Arabistan tarafından desteklenen İslami grupların varlığından bahsediliyordu. Dünyanın farklı ülkelerindeki binlerce Müslüman savaşmak için Bosna’ya akın etmişti.
1995’teki Dayton Barış Anlaşması’ndan sonra da birçoğu #Bosna’da kalarak bu ülkenin vatandaşı oldu.

Zaman geçiyordu. Hoşgörülü bir topluluk olarak bilinen, Hanefi mezhebine bağlı Bosnalılar, Osmanlı egemenliği altında Katolik, Ortadoks ve Yuhudilerle iç içe yaşamış
Read 9 tweets
🔥 Geçtiğimiz hafta neler yaşandı?

1️⃣ Suudi Arabistan makamları, ülkedeki 8 #Türk okulunu 2020-2021 eğitim ve öğretim yılı sonunda kapatma kararı aldı.
2️⃣ Çin'in yurt dışında daha sert ve agresif bir politika izlediğini söyleyen ABD Dışişleri Bakanı Blinken, ”Dünya düzenine tek tehdit Çin’dir.” dedi.
3️⃣ Kırgız halkına başsağlığı dileyen Kazakistan Cumhurbaşkanı Tokayev, Kırgız-Tacik sınırındaki silahlı çatışma sonrası Kırgızistan’a yardım göndermeye hazır olduklarını açıkladı.
Read 9 tweets
Acaba?

Dün Biden’ın Ermeni Olayları’na ilişkin ‘#soykırım’ ifadesini kullanması, sosyal medyayı hararetlendirdi ama farkında olmamız lazım.

Birincisi, Türkiye’nin ‘soykırım tanıma’ gibi bir uygulaması yok ve bunu dış politika araçları arasına dahil etmiyor.
Türkiye’nin Ermenistan’ın 1915 iddialarına yönelik en büyük karşı tezi “soykırım ve benzeri olayların tarihçilerin konusu olduğu” ve meclislerin bu yöndeki kararlarının bağlayıcılığının bulunmaması. 100 yıllık savunmamız yani.
#İncirlik üssünün kapatılması konusunu için ise 46 yıl geriye gitmemiz lazım.

1975 yılında ABD, Kıbrıs Barış Harekatı sonrası Türkiye’ye silah ambargosu uygulama kararı aldı.
Read 10 tweets
🔥 Geçtiğimiz hafta dünyada neler yaşandı?

1️⃣ Dünyanın en büyük altın alıcısı olan #Çin'in, 850 milyar dolar değerinde #altın ithal edeceği belirtildi.
2️⃣ Türkiye’de yayın yapan El Sharq TV'nin önde gelen isimlerinden Müslüman Kardeşler bağlantılı Mısırlı gazeteci Matar, "Türkiye tarafından bir kısıtlama yaşadık. Yayınlarımızda artık Sisi'yi eleştiremiyoruz." dedi.
3️⃣ İsrail ve Yunanistan, 1,6 milyar dolarlık (aralarındaki) bugüne kadarki en büyük savunma anlaşmasını imzaladı.
Read 8 tweets
İran’a karşı ‘İsrail-Türkiye ortaklığı’

Dün İran destekli Şii milislerin Irak’taki Türk üssüne yaptığı roket saldırı sonrası bir askerimiz şehadete ulaştı. Aklıma da İsrail’in geçen seneki Türkiye Maslahatgüzarı Roey Gilad’ın şu sözleri geldi:
“İdlib’deki savaş bazı önemli jeopolitik gerçekleri ortaya çıkardı. Bunlardan biri, İran’ın Suriye’deki mevcudiyetinin #Türk çıkarlarına ters çalışıyor olmasıdır.
İranlı milisler, başta Lübnan Hizbullah’ı olmak üzere, İdlib’de 50’den fazla Türk askerinin hayatını kaybettiği çatışmalarda baskın bir rol oynamıştı”

İranlı Şii milislerin hem #Suriye hem de Irak’taki Türk noktalarına yönelik tehdit ve saldırıları artarak devam ederse,
Read 9 tweets
Pek bilinmeyen Ukrayna Savaşı’nın özeti...

2004 yılındaki Turuncu Devrim ile birlikte Batı ile Rusya yanlıları arasındaki gerginlik gün yüzüne çıkmış, 2013’te Rus yanlısı Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç’in #AB Ortaklık Anlaşması’nı imzalamaması sonrası taraflar arasındaki... ImageImage
çizgiler çizilmişti. Yanukoviç bu anlaşmayı reddetmesinden yaklaşık bir ay sonra Rusya ile bir anlaşma yaptı. Moskova, Ukrayna’ya ait devlet tahvillerini satın alacak ve Ukrayna’ya doğal gazı indirimli verecekti.
Gösteriler ülke geneline yayılmaya başlıyordu. 24 Şubat’a kadar direnen Yanukoviç, muhaliflerin Kiev’de kontrolü sağlamasının ardından Rusya’ya kaçtı ve Moskova Batı ile olan üstü örtülü savaşını kaybediyordu.
Read 10 tweets
Suriye’de yaşanan gelişmelere ilişkin üzerinde düşünülmesi, araştırılması ve cevaplanması gereken 10 sorumuz vardır;

1. Özellikle Zeytin Dalı (ve Fırat Kalkanı ) bölgesinden bölgeler arası ticaret kapıları açılıyor mu?
2. Açılıyor ya da açılacaksa bu kapılar PYD/YPG kontrolündeki bölgelerle bağlantılı olacak mı?

3. Bu ticaret kapılarının bir kısmında Rusya kontrolü olacak mı?
4. Eğer 2. ve 3. soruların cevaplarından birisi EVET ise Türkiye için ticaret adı altında büyük bir önüne geçilemez tehlike oluşturduğunun farkına varan var mı?
Read 7 tweets
1-TÜRK- AMERİKAN SAVAŞI
#Girit 'e tarihin en büyük yığınağını yapan #ABD ...
#Yunanistan 'a #Türk adalarını işgal ettiren ABD...
#Dedeağaç 'a tatbikat adı altında 20 bin #asker ,1.800 zırhlı araç yığan ABD...
#Doğu #Akdeniz ve #Ege 'ye çıkartma gemileri, #füze atabilen Image
2- #savaş gemileri vs #uçak gemileri yığan ABD...
#Bulgaristan 'a savaş uçakları konumlandıran ABD...
YPG- PKK 'ya ait 40 bin #teröristi silahlandıran,bakan,besleyen ABD ...
#Suriye 'de YPG- PKK teröristlerine #Türkiye 'ye karşı hava sahasını kapatan #Rusya , koruyan Rusya...
3- Silah veren Rusya...
YPG- PKK terör örgütü ile güvenlik devriyesi atan ABD ve Rusya...
#Rum muhafız ordusuna silahlı eğitim veren ABD...
#Iğdır sınırında en büyük askeri üslerinden birisini kuran Rusya...
#Uygur #Türk 'lerine katliam ve soykırım yapan Çin...
Yunanistan'a
Read 7 tweets
THREAD
@EdamOrg Güvenlik ve Savunma Araştırmaları Program Direktörü Dr. Can Kasapoglu:
#Suriye'nin kimyasal silahsızlanması ile ilgili ciddi teknik sorular sormamız gerekiyor;
1) Baas rejiminin kimyasal harp envanteri deklarasyonlarında çok öldürücü bir sinir ajanı olan VX var mıydı? Yoksa nedeni nedir? OPCW misyonuna bu konuda ne yalan söylendi?
2) Mart 2017'de, Latamine kimyasal saldırıları sırasında, General Ali Abdullah Eyyub Hama'da ne yapıyordu?
3) #Suriye Arap Hava Kuvvetleri 22. Tümeni ne gizliyor? Şayrat Üssü'nde bulunan Su-22'ler hangi görevlerde kullanıldı, harp yükleri neydi? Hama'da bulunan 63. Hava Tugayı'na bağlı helikopterler varil bombalarında ne taşıdılar?
Read 7 tweets

Related hashtags

Did Thread Reader help you today?

Support us! We are indie developers!


This site is made by just two indie developers on a laptop doing marketing, support and development! Read more about the story.

Become a Premium Member ($3.00/month or $30.00/year) and get exclusive features!

Become Premium

Too expensive? Make a small donation by buying us coffee ($5) or help with server cost ($10)

Donate via Paypal Become our Patreon

Thank you for your support!