Discover and read the best of Twitter Threads about #Türk

Most recents (24)

İsveç’in kirli tarihi
-
Rusya korkusunda #NATO’ya girmeye çalışan ve bu arada #Türkiye’yi ‘güçlü ülkelerle iyi ilişkileri’ olduğunu belirterek tehdit etmeye çalışan #İsveç’in en kirli tarihini uzun bir floodla anlatacağım.
@hermes_z @SireneOznur @leon_mrt
İsveç'in dillere destan sosyal refah devleti sisteminin temelinde onlarca yıl süren feci bir etnik temizlik kampanyasının olduğunu kaç kişi biliyor. İsveçte 60 binden fazla insan sırf tipleri kuzeyli ırka benzemiyor diye Nazi tarzı zorunlu kısırlaştırma kampanyasının mağduru oldu
‘İdeal’ bir toplum yaratmak için, safkan olmayanları kısırlaştırıp nesillerini tüketmenin adını ne koymalı? Dünyada ilk kez 1921'de İsveç'te kurulan Irk Biyolojisi Enstitüsü'nün "İdeal kuzey tipi" diye afişler bastırmasının arkasında ne gibi düşünceler vardı?
Read 26 tweets
Bir çırpıda...

Türkiye ile #SuudiArabistan arasındaki ilişkiler, Arap Baharı’nın kırılma noktası haline gelen, Mısır’da Mursi’nin devrilmesiyle “limonileşmeye” başladı. Kopuş ise 2017’de Katar’a uygulanan Arap koalisyonun ambargosuyla gerçekleşti.
Katar’a dayatılan listenin maddelerinden biri de Katar’daki #Türk askeri üssünün kapatılmasıydı. Türkiye’nin Katar’a olan desteği durmaksızın devam ederken, Türk üssü daha da genişletildi. Türkiye Katar konusunda geri adım atmadı.
Ancak, Libya’daki General Hafter’in Riyad ziyareti sonrası savaşı başlatması ve Libya’da tarafların arasındaki çizgilerin belirginleşmesi, bu gerginliğin nereye gideceği sorularını beraberinde getirdi. Kimse dile getirmese de ilk yumuşama burada gerçekleşti.
Read 13 tweets
#ANEMEDIA :

💢💢💢💥 KAMUOYUNA SUNULUR💢💥💥
GIZLIbelgeler Türk hükümeti tarafından Interpol mekanizmalarının kötüye kullanıldığını ortaya koyuyor

#pegasusboykot
elde edilen gizli belgeler, #Türk istihbarat teşkilatının Uluslararası Kriminal Polis Teşkilatı'nın (Interpol) mekanizmalarını eleştirmenlere ve muhaliflere zulmetmek, taciz etmek ve korkutmak için nasıl açıkça kötüye kullandığını ortaya koyuyor.
#pegasusboykot
Belgeler, Türkiye'nin otokratik Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı meşru eleştirenleri yakalamak için Interpol aracılığıyla sunduğu şüpheli ve asılsız suçlamaların bazı durumlarda Avrupa'daki en az üç ülkede kısmi bilgi edinmeyi başardığını gösteriyor.
#pegasusboykot
Read 107 tweets
#Türkiye, #Ukrayna ile #Rusya arasında barış görüşmelerine ev sahipliği yapmasına rağmen Kiev'de mahsur kalan 2 askeri uçağı çıkaramadı...
#Türkiye, #Rusya'nın 24 Şubat'ta #Ukrayna'yı işgaline başlamasına birkaç saat kala Kiev'e inen iki askeri kargo uçağını henüz kurtaramadı. (Kiev'in Borispil Havaalanından)
TUAF600 sefer sayılı A400M askeri nakliye uçağı, 24 Şubat günü Eskişehir Hava Kuvvetleri Komutanlığı'ndan 24 Şubat günü saat 01:49'da havalandı & yerel saatle 03:47'de Boryspil Havalimanı'na indi. TUAF601 sefer sayılı A400M, Eskişehir'den 02:47'de havalandı&04:49'da Kiev'e indi.
Read 23 tweets
Türkiye'nin '#gizlianayasası' Batı'yı büyük bir tehdit olarak tanımlamış olabilir..
Türkiye'nin üst düzey iç güvenlik şefi, #KırmızıKitap veya #Türkiye'nin “gizli anayasası” olarak adlandırılan oldukça gizli bir politika belgesinde, Amerika Birleşik Devletleri de dahil olmak üzere Batı'nın büyük bir ulusal güvenlik tehdidi olarak adlandırıldığını ima etti.
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, 23 Mart 2022'de İslamcı yayın kuruluşu TVNet'e verdiği röportajda , "Milli Güvenlik Politika Belgesi" (MGSB) resmi adı olan Kırmızı Kitap'ın, temel değerler olarak nitelendirdiği değerlere göre yeniden yazıldığını söyledi.
Read 38 tweets
DER SPIEGEL: Roman Abramoviç'in 'Solaris' isimli süper yat'ı 140 metre boyunda, 8 güvertede 48 kabini ve bir helikopter pisti var.
Anlaşılan #Rus milyarder mal varlığının bir kısmını #Türkiye'ye kaçırmaya çalışıyor.
Ancak sosyal medyada büyük ilgi gören bir olay yaşandı.
Solaris Salı günü bir Türk tatil beldesine yanaşırken, küçük bir teknede ellerinde #Ukrayna bayrağıyla yüksek sesle slogan atan bir grup insan yollarını kapattı ve üstünde '#SavaşaHayır' yazan #Ukrayna bayrakları salladılar.
Ayrıca Abramoviç'in '#Eclipse' isimli dünyanın en büyük yatlarından biri olan diğer süper yatıda da bu hafta #Türkiye'nin güneybatısında demirledi.
Gemide iki helikopter pisti, 9 güverte, bir yüzme havuzu ve bir füze #savunma sistemi olduğu söyleniyor.
Read 6 tweets
Anlaşılan Lütfü Türkkan'ında (@LutfuTurkkan) aynı @meral_aksener gibi @RTErdogan, @suleymansoylu ve @dbdevletbahceli gibilerinden bir farkları yok...

@iyiparti'nin @Akparti'den/@MHP_Bilgi'den bir farkı yok, onlar gibi #serefsiz, #yolsuz, #terbiyesiz yalakalardan oluşuyorlar.
Demek istediğim şey Lütfü Türkkan'ın olduğu @iyiparti zaten parsel rantından da hoşlanıyor:
Yangınlar sırasında imar yasasından oylamada kabul edenler arasında #erdoğan ile çıkar ilişkisi olan bazı @iyiparti'lilerin de el kaldırdığını @Profiozturk (@MoonStar_TV) anlatmıştı zaten:
Read 9 tweets
Suriye'deki Bu harektlilikte elimizden geldiği kadar anlık haber akışı yapacağız ...
Rejime ait askeri konvoy Afrin bölgesine doğru ilerleyor..
Konvoyun güzergahı Image
Esed rejimi PKK yı korumak için kendini parçalıyor .
#Esed Rejimine ait askeri konvoyun
#Minbij bölgesine doğru ilerleyişi sürüyor .
Esed birliklerini sağa sola kaydırıyor .
Daha önce Bir haftada elindeki envanterin yüzde 25ini kaybetmiş idi . #İran ve #Rusya takviye yaptı . Image
Haberleri hergun aynı twet serisinde yayinlayarak haberleri arşivlemek istiyorum .
Sayfalarınızı bu şekilde rahatsız edebilirim şimdiden özür dilerim
#gencöncü #suriye #haleb #idlib
#arsivdedursun ,.
Read 103 tweets
'Soykırıma uğrayan tek hayvan' ama neden?

Buzul çağından kalan mumyalaşmış cesetlerde safkan kalan tek at ırkı olarak biliniyor. Üç bin yıl önce insanlığın evcilleştirdiği ilk at türü. Manas Destanı ve Dede Korkut hikayelerinde bile adı geçiyor.
Müthiş bir görselliğe sahip olan Ahal Teke’ler, Türkmen atı olarak da biliniyor. Dünyada At Bakanlığının olduğu tek ülke #Türkmenistan’ın Ahal vilayetinde yaşıyor. Şu anda dünya üzerine 7 bin civarı Ahal Teke kaldığı söyleniyor.
‘Soykırıma uğrayan tek hayvan olarak’ ifade edilmesinin nedeni ise 2. Dünya Savaşı sırasında Türkmen direnişini kırmak için Stalin’in 80 bin Ahal Teke atını katletmesi.
Read 5 tweets
Resim yaparak hayata bağlandı

Kazadan sonra hayata küsmeyen Çolak, “Engellilikten sonra daha mutlu bir birey oldum”

-ÖMER KUNDAKÇI-GÜRCAN KUNDAKÇI

Ortaca ilçesinde yaşayan 1 çocuk annesi Gülay Çolak (42) bir evin duvarını tuvale çevirdi.
Geçirdiği kaza sonucu tekerlekli sandalyeye bağımlı olarak yaşamını sürdüren Çolak, yaptığı resimlerle geçimini sağlıyor.

Çolak, Ortaca’nın Dalyan mahallesinde yaşayan Maria Jonker’in evinin duvarına doğum günü hediyesi olarak köy yaşantısını simgeleyen resim yaptı.
Köyceğiz 1979 doğumlu Gülay Çolak, 2001 yılında yüksekten düşme sonucu omurilik felçlisi olarak tekerlekli sandalyede yaşamaya başladı. Hayatının ikinci dönüm noktası olarak gördüğü süreçte hayatı çok değişti.
Read 11 tweets
1/ Ik ben empatisch voor het politiek-rechtse gedachtegoed van "er is een #allochtonen invasie", want hoewel het een foute frame is en ik er niet volledig mee eens ben,
2/ ik kan me goed voorstellen dat het niet leuk is het gevoel te krijgen dat je op machteloze wijze moet toekijken hoe je #cultuur, waaronder je taal, tradities, en omgangsvormen, over een aantal decennia helemaal anders wordt.
3/ Tijdens de Tweede Wereldoorlog namen mensen voor vanzelfsprekende redenen weinig #kinderen. Toen in 1945 de oorlog voorbij was en ons land bevrijd werd van de nazi's, kregen mensen tussen 1945–1955 plotseling heel erg veel kinderen, die men vaak #boomers of babyboomers noemt.
Read 17 tweets
19. Yüzyıl: Mülheim kentinden geçen Ren Nehri’nin bir yakasında Almanlar, öbür yakasında da Fransızlar yaşar.
Fransızlar, her sene ekin biçme zamanında nehrin karşı kıyısına geçip Almanlara âit topraklardaki mahsûlün tümünü çalarlar.... @Y_Bahadiroglu na birer Fatiha okuyalım.
Kendi yöneticilerinden yardım göremeyen yöre halkı, çâreyi #Osmanlı Padişahına müracaat etmekte arar: Bir mektupla durumu bildirirler:
#Fransızlar her sene bize zulmediyor, mahsûlümüzü elimizden alıyorlar. Siz ki, dünyâya adâlet dağıtan bir imparatorluğun sultânı, İslâmiyet’in de halifesisiniz, bizi bu zulümden kurtarın. Asker gönderin. Ürünlerimizi bu sene olsun toplama imkânı sağlayın.”
Read 15 tweets
1-Türkiye 'nin birçok noktasında başlatılan yangınlar ...
Sistematik saldırı stratejisi olan saldırılardır.
Özellikle Akdeniz - Toros hattının hedeflenmesi manidar değildir.
İki nokta önemlidir.
PKK - YPG teröristleri...
Suriye'li mülteciler....
Demografik yerleşim için yer
2-açma ve özellikle su kaynaklarını, tarım arazierini hedef alarak Antalya bölgesinden #türk nüfusu uzaklaştırma projeksiyonu içermektedir .

Bunun yanında aylar önce en kolay çıkartma alanı işgal için ANTALYA sahilleri demiştim.

Turist akışının kesilmesinin sebebi bu demiştim.
3-Bunun yanında binlerce askerin sıhhi, steril ve su ihtiyacı için en elverişli bölge , MANAVGAT bölgesi .
Göl, akarsu,dere gibi birçok tatlı su kaynağını barındırıyor.
Bunun yanında kısa sürede SERA vasıtalarıyla gıda ihtiyacının bir çoğu karşılanabilir.
Read 5 tweets
8 Ağustos 1964 Tarihinde Eskişehir'den kalkan 4'lü filo komutanı olarak görev alan ;
Kıbrıs harekatında şehit olan Yzb. Cengiz Topel’in nasıl şehit olduğunu bileniniz var mı?

Uçağı rumlarca vurulunca paraşütle atlayan Topel Rumların kontrolündeki bölgeye iner. Image
Rumlar barış gücü askerlerinin gözü önünde onu esir aldıktan sonra Lefkoşa’ya götürürler. #Türkiye Lefkoşa BE aracılığıyla Yüzbaşının serbest bırakılması istenir. Rumlar Yüzbaşı Cengiz Topel’in hayatta olduğunu ve sorgulandığını bildirirler.
Fakat beş gün sonra cesedini Birleşmiş Milletler barış gücü askerleri vasıtasıyla #Türk yetkililere gönderirler. Ceset üzerinde işkence gördüğü anlaşılır. Rumlar Cenevre Sözleşmesi’ni hiçe saymışlar, genç Yüzbaşıyı korkunç işkencelere tâbi tutarak öldürmüşlerdir.
Read 8 tweets
🔥 Geçen hafta dünyada yaşanan 9 önemli gelişme...

1️⃣ #Hindistan, son aylarda Cammu Keşmir ve Ladak bölgeleri ağırlıklı olmak üzere Çin sınırına 50 binden fazla asker konuşlandırdı.
Halihazırda paramiliter güçlerle birlikte sadece Çin sınırında 450 bin Hint askerin olduğu belirtiliyor.

2️⃣ Rusya’da Vladimir Putin’in partisi Birleşik Rusya, Ramazan Kadirov’u Çeçenistan’da yeniden başkanlığa aday gösterdi.
3️⃣ Uluslararası Af Örgütü, hazırladığı raporda Yunanistan hükümetinin kasıtlı olarak tüm mültecileri Türk sularına ittirdiğini ortaya çıkardı.
Read 9 tweets
Türkiye, AB ve Doğu Türkistan meselesi...

Doğu Türkistan Milli Meclis Başkanı Seyit Tümtürk, “BM de 44 ülke Çin’in Doğu Türkistan’da Uygur ve diğer #Türk halklarına uyguladığı soykırımı kınadılar.” dedi. Bu ülkeler arasında Türkiye yoktu.
Ben de kararın detaylarını okuduğumda, bunun BM kararı olmadığını, yine klasik araştırma yapılması için Avrupa kaynaklı eski bir öneri metni olduğu gördüm.
Hatırlarsanız geçtiğimiz haftalarda ABD’nin de zorlamasıyla NATO Zirvesi’nde Çin’e yönelik sert önlemler alınması gerektiği vurgulanmış, #Avrupa ülkeleri çekimser kalmıştı. Herkes kendi çıkarları gereği strateji yürütüyor. Olayı biraz daha detaylandırayım.
Read 10 tweets
‘Siyaset turnusolu’: Katarlı öğrenciler sınavsız mı okuyacak?

Sabah "Protokol onaylandı: Katarlı gençler, Türkiye'de sınavsız tıp okuyabilecek” başlıklı haberi gördüğümde, bu da mı olmuş derken haberi tıkladım.
Mart ayında iki ülke arasında imzalanan birçok protokolden biri olan "#Askeri Sağlık Alanı’nda Eğitim ve İşbirliği Protokolü" olduğunu görünce, eski bir editör olarak “Bu haber böyle mi verilir?” deyip işime devam etmiştim.
Saatler sonra, haberi muhtemelen 7 kelimelik bir Instagram postunda gören birilerinin konuşmasından sonra fark ettim. Twitter’a baktım ki tüm muhalif medya kanalları haberi bu şekilde vermiş.
Read 11 tweets
Çerkes Sürgünü’nün 157. yılını bilmek…

#Karadeniz sahillerinde hakimiyet kurmayı öncelikli hedefleri arasına koyan Çarlık Rusya, 1556'dan itibaren Kafkaslarda birçok savaşa girişti. Bu savaşlar, yüz binlerce kadın ve çocuğun katledilmesiyle sonuçlandı.
Savaş ahlakından bir haber olan Ruslar, hani tarih kitaplarında Cengizhan’ın o korkutucu ordusundan bahsediliyor ya, tıpkı onun gibi köyleri yakıp yıkarak talan etti. Yakın zamanda Myanmar’da ordunun Arakanlılara ait yerleşim yerlerini haritadan silmesi gibi, halkı
“ya bizim yanımızda savaş ya da öl” diyerek birçok katliamdan geçirdi. Yaklaşık 300 yılın ardından, Soçi’de zafer çığlıkları atan Ruslar, kılıçlarını Çerkes halkına doğrulttu. Katliamlar ve arkasından gelen sürgün.
Read 8 tweets
🔥 Geçtiğimiz hafta neler yaşandı?

1️⃣ Suudi Arabistan makamları, ülkedeki 8 #Türk okulunu 2020-2021 eğitim ve öğretim yılı sonunda kapatma kararı aldı.
2️⃣ Çin'in yurt dışında daha sert ve agresif bir politika izlediğini söyleyen ABD Dışişleri Bakanı Blinken, ”Dünya düzenine tek tehdit Çin’dir.” dedi.
3️⃣ Kırgız halkına başsağlığı dileyen Kazakistan Cumhurbaşkanı Tokayev, Kırgız-Tacik sınırındaki silahlı çatışma sonrası Kırgızistan’a yardım göndermeye hazır olduklarını açıkladı.
Read 9 tweets
İngiltere KKTC'yi tanır mı?

Kıbrıs’ta garantör devlet olan İngiltere, adada #Türkiye ve Yunanistan’dan farklı olarak egemen devlet statüsünde. Ağrotur ve Dikelya bölgelerinde toplam 254 kilometrekarelik bir alanın sahibi olan İngiltere, adanın yaklaşık %3’ünü kontrol ediyor.
İngiliz hukukunun geçerli olduğu bu bölgede iki İngiliz askeri üssü var ve 8 bine yakın Kıbrıslı yaşıyor. (Geçen yıl sivil alanların işletim hakkını Güney Kıbrıs’a verdi)
Geçtiğimiz günlerde İngiliz The Sunday Express gazetesi’nin ortaya attığı iddia, haber sitelerindeki manşetler gibi okuyanları şoke etti, başlığı görenler gözlerine inanamadı.
Read 10 tweets
Acaba?

Dün Biden’ın Ermeni Olayları’na ilişkin ‘#soykırım’ ifadesini kullanması, sosyal medyayı hararetlendirdi ama farkında olmamız lazım.

Birincisi, Türkiye’nin ‘soykırım tanıma’ gibi bir uygulaması yok ve bunu dış politika araçları arasına dahil etmiyor.
Türkiye’nin Ermenistan’ın 1915 iddialarına yönelik en büyük karşı tezi “soykırım ve benzeri olayların tarihçilerin konusu olduğu” ve meclislerin bu yöndeki kararlarının bağlayıcılığının bulunmaması. 100 yıllık savunmamız yani.
#İncirlik üssünün kapatılması konusunu için ise 46 yıl geriye gitmemiz lazım.

1975 yılında ABD, Kıbrıs Barış Harekatı sonrası Türkiye’ye silah ambargosu uygulama kararı aldı.
Read 10 tweets
İran’a karşı ‘İsrail-Türkiye ortaklığı’

Dün İran destekli Şii milislerin Irak’taki Türk üssüne yaptığı roket saldırı sonrası bir askerimiz şehadete ulaştı. Aklıma da İsrail’in geçen seneki Türkiye Maslahatgüzarı Roey Gilad’ın şu sözleri geldi:
“İdlib’deki savaş bazı önemli jeopolitik gerçekleri ortaya çıkardı. Bunlardan biri, İran’ın Suriye’deki mevcudiyetinin #Türk çıkarlarına ters çalışıyor olmasıdır.
İranlı milisler, başta Lübnan Hizbullah’ı olmak üzere, İdlib’de 50’den fazla Türk askerinin hayatını kaybettiği çatışmalarda baskın bir rol oynamıştı”

İranlı Şii milislerin hem #Suriye hem de Irak’taki Türk noktalarına yönelik tehdit ve saldırıları artarak devam ederse,
Read 9 tweets
Türkiye’nin ‘yurt dışında deniz üssünün bulunduğu ülke’ Arnavutluk ile ilişkiler…

1️⃣ Balkanlar ve Adriyatik Denizi’nin güvenliği için önemli bir ülke olan Arnavutluk, 1997’de #Paşalimanı’nı Arnavut Donanması’nın modernizesi ve askerlerin eğitimi için #Türk ordusuna açtı.
Şu anda 20 asker burada görev yapıyor ve Türk savaş gemileri sık sık bu limana demir atıyor.

2️⃣ Arnavutluk'un ilk hava yolu şirketi olan Air Albania, 2018'de THY ortaklığıyla kuruldu. Şirketin yüzde 49'luk hissesine sahip olan THY, filoyu her geçen gün büyütüyor.
3️⃣ Arnavutluk Başbakanı Edi Rama, Türkiye’yi, "Avrupa'nın güvenliği için kilit bir ülke" olarak tanımlıyor.

4️⃣ FETÖ’nün #Balkanlar’da en güçlü yapılanmasını yürüttüğü ülke olarak bilinen Arnavutluk, FETÖ okullarını kapatarak FETÖ unsurlarını iade eden nadir Avrupa ülkelerinden.
Read 10 tweets
Adriyatik'te Türk askerinin bulunduğu ülke: Arnavutluk - #1

1️⃣ 1912 yılında Osmanlı’dan bağımsızlığını kazanan #Arnavutluk, 28.748 km2’lik yüzölçümü ile Adriyatik Denizi’nin girişinde yer alıyor.
2️⃣ İkinci Dünya Savaşı’nın ardından ülkeyi yöneten komünist lider Enver Hoca, katı politikalar ile dışa kapalı bir Arnavutluk inşa etti. 40 yıllık komünist rejimin getirdiği ekonomik altyapı enkazından kurtulmak da kolay olmadı.
3️⃣ Yüzde 15'ye yakın işsizlik, % 30'a yakın yoksulluk oranı ile #Avrupa'nın en fakir ülkeleri arasında olan Arnavutluk, bu olumsuz tabloya rağmen Balkan ülkeleri arasında en hızlı büyüme oranına sahip ülkelerden.
Read 11 tweets

Related hashtags

Did Thread Reader help you today?

Support us! We are indie developers!


This site is made by just two indie developers on a laptop doing marketing, support and development! Read more about the story.

Become a Premium Member ($3.00/month or $30.00/year) and get exclusive features!

Become Premium

Too expensive? Make a small donation by buying us coffee ($5) or help with server cost ($10)

Donate via Paypal Become our Patreon

Thank you for your support!