Discover and read the best of Twitter Threads about #TEFAS

Most recents (4)

(01/39) Merhaba. 2022'yi bitirip 2023'e başladık. Yeni yılın ilk #XN30 listeleri 31 Aralık'ta fırından çıkmış olmasına rağmen sunuma hazırlamam PC'mdeki bazı teknik sorunlardan dolayı gecikti. Gecikmeden dolayı özür diler, kapsamı artırılmış sonuçları bilgilerinize sunarım.
(02/39) Sunum kapsamı artırımı, #XN30 listelerini ve performans ölçümlerini takiben, akış içerisinde, #TEFAS fonlarının TOP-10 ve TOP-20 performanslarını ve bunların #XN30 listelerinin performansları ile karşılaştırılmalarını da içeriyor. Yeni tablolar ve grafikler eklendi.
(03/39) Bir önceki aya (Kasım 2022 sonu) ait çalışmanın sonuçlarını burada görebilirsiniz:
Read 39 tweets
Yıl sonu yaklaşırken fonlarla ilgili genel eğilimi/ihtiyaçları anlamak adına 12 aylık Google aramalarını analiz ettim. Akademik çalışma değil tabii ki ama sonuçlar mesaj veriyor. Mesajlar dikkate alınmalı, sonuçta ne anlatıldığı değil yatırımcı tarafında ne anlaşıldığı önemli👇
Fon özelinde #YatırımFonu/#Fonlar/#Tefas aramalarının 12 aylık seyrine bakıldığında son dönem getiri arayışı ile fonlara yönelim açıkça görülüyor. Aramaların ağırlığı “TEFAS” kelimesinde görünüyor, bu da TEFAS’ın ne kadar değerli olduğunun göstergesi. İyi ki varsın TEFAS🙏🏻
#HisseSenedi aramaları ile karşılaştırınca maalesef fonlar henüz gereken ilgiyi ve ülke geneli yaygınlığı almış görünmüyor. Burada sektör paydaşlarına ve bizlere önemli rol düşüyor. Getiriler ve gelinen büyüklükler çok iyi ama daha çok bilgilendirmek ve anlatmak şart. 🚨🎯
Read 7 tweets
📌Eurobond Nedir?

#Eurobond, günümüzde online olarak da işlem yapılabilen, tüm dünyada yaklaşık 100 trilyon dolar büyüklüğe ulaşmış, uluslararası piyasalarda yabancı para cinsinden işlem gören uzun vadeli bir yatırım aracı.
Eurobondlar diğer bir deyişle, yabancı para cinsinden tahviller, ihraç edilen ülke para biriminden farklı bir ülke para biriminde, örneğin #ABDDoları veya #Euro cinsinden ihraç edilmektedir.
Hükümetlerin veya şirketlerin, kaynak yaratmak için kendi ülkeleri dışında yabancı para cinsinden ihraç ettikleri uzun vadeli ve kupon ödemeli sabit getirili yatırım aracıdır.
Read 9 tweets
#Petrol fonu %30 gitti dedik, çeyrek #altın patladı 600 TL oldu dedik. Arada gerçekten uçup giden şeyler varmış neredeyse kaçırıyorduk! Gösterge olarak mevduatı, hadi en fazla 30 endeksi alan #fonlar ne yapmış öyle diye şaşa kaldık 😊 (@_Gauss123_ 'a teşekkürler)

Buyrun bakalım:
Her bankadan/kurumdan alınabilen #TEFAS fonlarını açıp, yılbaşından bugüne kadar getirilerine baktığımızda... 3 tane serbest ("hedge") fonun %61, %126 ve %331 getiri verdiğini görüyoruz!! Hadi %61'lik fakir getirisini kenara bırakıp 😂 diğer ikisine bakalım: Image
Acaba yanlışlık mı var yoksa ZP'nin yöneticileri mükemmeliyet peşinde mi? Diğer fonlarına 2020 için bakıyoruz; eski nesil göstergeler seviyesindeler. 2019'a baksak, orada da serbest fon herkesten aşağıda (%15)!

[not: bu fonları sadece nitelikli (zengin) yatırımcılar alabiliyor] ImageImage
Read 10 tweets

Related hashtags

Did Thread Reader help you today?

Support us! We are indie developers!


This site is made by just two indie developers on a laptop doing marketing, support and development! Read more about the story.

Become a Premium Member ($3.00/month or $30.00/year) and get exclusive features!

Become Premium

Too expensive? Make a small donation by buying us coffee ($5) or help with server cost ($10)

Donate via Paypal Become our Patreon

Thank you for your support!