Discover and read the best of Twitter Threads about #VİOP

Most recents (20)

#Teknikanaliz yapıyorsunuz. Peki hangi skalayı kullanıyorsunuz? Aritmetik (lineer) mi, yoksa logaritmik mi? Farkları neler biliyor musunuz? Pazar pazar evde tıkılı kalmışken basit örneklerle açıklamak istedim.

Lineer ya da başka değişle aritmetik skalada fiyat hareketleri
arasındaki boşluk aritmetik olarak değişir. Yani 10-11 arasındaki mesafe ne kadarsa 1000-1001 arasındaki mesafe aynıdır. Dolayısı ile Y eksenindeki değişim aralıkları fiyat değişim aralıkları ile değişir. Ancak burada dikkat edilmesi gereken bir nokta şudur.
Fiyat 10'dan 11'e hareket ederken hisse fiyatındaki yüzdesel değişim %10 iken, 1000'den 1001'e değişimde ise sadece %0.1 lik bir değişim söz konusudur. Logaritmik skalada bu değişim göz önüne alınır. Peki bu teknik analiz yaparken fark yaratır mı? Bunun cevabını aşağıdaki
Read 10 tweets
1- Arkadaşlar herkese merhabalar,
#Endeks ile ilgili fikirlerimi burada zincir şeklinde paylaşmak istedim. Bu zincirde #bist100 ve #bist30 grafiklerinin yanında bazı #bist30 hisselerinin grafiklerini de paylaşacağım.

#borsa #hisse
2- Bu analizdeki amacım, sizlerin farklı bakış açılarını, farklı fikirleri de görerek, kendi analizlerinizi ona göre şekillendirmenize yardımcı olmak. Sizleri etkilemek asla değil. Karar verirken yine lütfen kendi analizlerinize göre karar veriniz.
3- Başlıyorum.
Şimdi aşağıda 2 adet #bist100 grafiği var. 2 saatlik periyotlarda, biri geçmişten, biri güncel. Grafiklerde sadece günlük periyottaki 21 Ema ve 50MA’ya eşdeğer ortalamalar var. ImageImage
Read 32 tweets
1⃣ İyi akşamlar herkese. Yine sorulardan gidelim. Yeni başlayanlara tavsiye sorulmuştu. Bu akşam biraz anlatmaya çalışayım bu konuyu. #VİOP #VİOP30 #BIST30 #GARAN #ASELS #THYAO #EREGL #Algotrading #USD #DOLAR #DolarTL #Altın #GOLD #BTC #fx
2⃣ Arkadaşlar borsa bırakın zengin olmayı kısa sürede para kazanılacak bir mecra kesinlikle değil. Öncelikle herkesin bunun bilincinde olması lazım. Çok arttı veya çok düştü diye bir hisse alınmaz veya satılmaz.
3⃣ Hisse almak ciddi bir iştir. Piyasanın o an belirli bir fiyat biçtiği bir hisse için, o hissede işlem yapan herkese "Ben bu işi sizden daha iyi biliyorum, bu hissenin fiyatı bu kadar olamaz gerçek değeri bu kadar olmalı" diyorsunuz çünkü. Yaptığınız işin ciddi olduğunu bilin.
Read 12 tweets
1⃣ Temel sorular geldiği için bir kaç örnek paylaşmakta yarar var gibi görünüyor. #VİOP #VİOP30 #BIST30 #GARAN #ASELS #THYAO #EREGL #Algotrading #USD #DOLAR #DolarTL #Altın #GOLD #BTC #fx
2⃣ Gel vatandaş gel #matriks 'te robot nasıl yapılır burda :) Golden crossla başlayalım. Önce herhangi bir hissenin grafiğini açalım. İstediğimiz periyodu seçelim. #KCHOL günlük bakalım. Sonra sol üstteki "KHN" menüsünden "System Tester" seçelim. Sonra "Yeni System" ImageImageImage
3⃣ Sisteme Golden_cross ismini verdim. 50 periyotluk üssel hareketli ortalama, 200'lüğü yukarı kesince alsın. Tam tersi durumda da satsın. İsterseniz ön tanımlı fonksiyonlardan "moving average" seçip düzenlersiniz veya kodlamaya aşinaysanız direk yazabilirsiniz. Image
Read 9 tweets
1- Arkadaşlar herkese selam,
Bugün #Tkfen hissesi üzerinden #viop da short pozisyon örneği paylaşıcam sizlerle. Bu paylaşımda ekstra olarak Fibonacci yi ters kullanarak nasıl hedefler belirlenebiliyor onu göstereceğim.
2- Eski paylaşımlarda yaptığım gibi bugün grafiği geriye alarak adım adım ilerlemeyeceğim. Zira öyle yapınca benim çok vaktimi alıyor. Böyle yaptıkça hem daha fazla paylaşım yapma imkanı da bulurum diye düşünüyorum.
3- Şimdi #Tekfen grafiğini günlük olarak aşağıya bırakıyorum. Burda ok ile gösterdiğim yerdeki düşüş nasıl yakalayabilirmişiz onun analizini yapalım. Image
Read 16 tweets
1- Arkadaşlar merhaba,
Bugün teknik analiz ile ilgili dikkat etmeniz gereken 2 konudan bahsedeceğim.
Konularımız: Düşen Kırılımları ve Stoploss un önemi.
Şimdi #kords hissemizin güncel günlük grafiğini aşağıya bırakıyorum. Image
2- Grafikte direk göze çarpan bir simetrik üçgen formasyonu var. Bu formasyonda genellikle üçgen yukarı kırılır veya aşağıya kırılır şeklinde bir yorum yapılmaz. Genel kabul görmüş görüş, kırılım hangi yöne olursa o yöne doğru pozisyon alınacağı yönündedir.
3- Tabii ki #kords hissesi #viop a dahil olmadığından short pozisyon alamayacağımıza göre, (açığa satış işlemini de her küçük yatırımcı yapamayacağına göre) beklenti veya daha doğrusu temenni diyelim, kırılımın yukarı doğru olmasıdır.
Read 31 tweets
1- Arkadaşlar merhaba,
Şimdi sizlere, beynimizin yatırım kararları verirken bizi nasıl yanlış yönlendirdiği hakkında kısa bilgiler vereceğim. Zira önemli bir konu. Başlayalım.
#endeks #bist100 #bist30 #viop #borsa #thyao #garan
2- Rahmetli Yaşar Erdinç hoca bir konuşmasında şöyle demişti: Borsada uygulayacağınız en kötü sistem bile, yani "8 günlük ortalama 20 günlük ortalamayı yukarı kestiğinde al, aşağı kestiğinde sat" gibi bir sistem bile, beyninizle verdiğiniz kararlardan kat be kat daha iyidir.
3- Hocamızın neden böyle dediğini biraz açalım. Yani bir yatırım kararı verirken beynimiz nasıl bir etki sonucunda bize yanlış işlem yaptırıyor onlardan bahsedelim.
Read 15 tweets
1- Arkadaşlar merhaba,
Şimdi #thyao hissesi üzerinden, sık test edilen desteğin kırılması sonrasında nasıl bir short pozisyonu değerlendirebiliriz onu anlatıcam.
Öncelikle #Viop hakkında bilgisi olmayanlar Burayı okuyabilirsiniz.
2- Sık desteğin kırılması konulu Flooda ise aşağıdaki tweetten bakabilirsiniz.
3- Bunlar tamamsa başlıyorum.
Şimdi size aşağıdaki grafiği bırakıyorum. Grafik yakın çekim. Bir inceleyin. Image
Read 22 tweets
1- Arkadaşlar merhaba,
Yine #Borsa da bir eğitim zinciri ile birlikteyiz.Daha önceki analizlerimde, fiyatın bir destek veya direnci sık test etmesi, o destek veya direnci zayıflatır demiştim. Ama yine de aklımızda olsun, bu zayıflama, kısa zaman periyotlarında daha geçerli.
2- Şimdi bu floodda bunun nasıl gerçekleştiğini, desteğin kırılmasındaki yatırımcı psikolojisini, davranış şekillerini, bu davranış şekillerinin nasıl,bir formasyon oluşturduğunu anlatıcam. Daha sonraki aşamada #KCHOL hissesi üzerinden bu duruma örnek bir grafik paylaşacağım.
3- Hazırsanız başlıyorum.

Şimdi bir hissede aşağıdaki gibi bir görüntü olduğunu varsayalım. Fiyat ne yapmış bir inceleyin. Görüntüyü görsel hafızanıza yazın. Image
Read 25 tweets
1- Açıklamalı Hisse Analizi 2 = #TCELL
Açıklamalı hisse analizleri bölümüzün ikinci hissesi #Bist30 hisselerimizden #TCELL . Bu hissede geçmiş tarihli ve eğitim amaçlı teknik analiz çalışması yapıcam.
2- Bu zincirde, hissede alım kararını nasıl verdiğimin yanında, alım yaptıktan sonra hissenin istediğim yönde hareket etmesi halinde potansiyel satış yerimin nereler olabileceğini grafik üzerinden sizlere anlatıcam. Başlıyorum.
3- Şimdi hissenin grafiğini Tradingview’ın yeniden oynat özelliğiyle günlükte geçmiş tarihe aldım. Grafikte gördüğünüz gibi hisse 15,66 seviyesinden 9,13 seviyesine kadar düşmüş. Bu yaklaşık %40 düşüş demek. Grafikte geriye aldığım tarihteki fiyat ise 11,74. Image
Read 46 tweets
1- Açıklamalı Hisse Analizi 1 = #TAVHL
Şimdi sizlere, #TAVHL hissesinde geçmiş tarihli teknik analiz çalışmasını paylaşıyorum. Bu zincirde, bir hissede hangi teknik gerekçelere göre işlem açtığımı anlatacağım. İlk Açıklamalı Hisse Analizim olacak. Başlıyorum.
2- Şimdi hisseyi Tradingview’ın yeniden oynat özelliğiyle hisseyi günlükte geçmiş tarihe aldım. Image
3- Grafikte ilk gözüme çarpan, hissenin son 7 ay içinde aşağıdaki grafikte gösterdiğim, hafif yatay paralel kanal içerisinde hareket etmesi. 7 ayda bu kanalın dışına hiç çıkmamış. Image
Read 33 tweets
1)Piyasalarla yeni tanışan arkadaşlara örnek olması için #EREGL hissesini farklı açılardan incelemeye çalışalım.

Bu bir AL sinyali değildir. Analiz örneğidir.

Belki örnek olarak değerlendirip faydalanan olur.

#borsa #hisse #viop #bist100 #bist30
2)Hissenin uzun vadeli fiyat hareketini ve endeks karşısında göreceli gücünü analiz ederek başlayalım.
Hisse 2017-18 arası endeksten daha güçlü olduğu bir performans dönemi yaşadıktan sonra son iki yıldır da endeksin paralelinde yatay bir konsolidasyon dönemi içerisinde.
#EREGL
3)Uzun vadeli ortalamalarının etrafında seyreden bir fiyat yapısı taban oluşumu görünümü vermekte. 10.00-6.00 fiyatları arasında dalgalanma olasılı fazla olsada fiyatların 10 tl üzerine çıkması ile yeni bir trend oluşturması olasılığı artar.
#EREGL
Read 21 tweets
1)Bir Hisse Senedini birkaç açıdan detaylı olarak analiz ederek özellikle piyasalarla yeni tanışan yatırımcıların finansal okur-yazarlıklarına katkı sağlamaya çalışalım;

Örnek hisse senedimiz #bist30 şirketlerinden #TCELL olsun...

#borsa #hisse #viop
2)#tcell hissesinin uzun vadeli performansını incelemekle işe başlayalım.

Bu grafikte görülen 30 ve 40 haftalık ortalamaların yukarı yönlü olması hissenin uzun vadeli bir uptrend içerisinde olduğunu gösteriyor.

#borsa #hisse #viop #tcell
3)Alt göstergede ise hissenin endeks karşısındaki performansını anlamaya çalışıyoruz.
Bu da bize yıldan yıla endeks karşısında bir miktar daha kuvvetlenmiş ancak getirisi endeksin çok önüne geçmemiş olduğuna işaret ediyor.

#borsa #hisse #viop #tcell
Read 20 tweets
#VİOP
Geçen Cuma, piyasadaki $/TL kontrat sayısının 17'ye çıkmasıyla beraber TCMB üçü hariç her kontrata işlem yaptı ve açık pozisyonların %56'sını üstlenmiş oldu. Bunca kontrata bakmak ve arbitraj kovalamak da robot veya en azından makro desteğine kaldı... Image
MB'nin toplam işlemi henüz $1,07 milyar denki olduğu için kura etkisi yok ama yapılan kimi işlemlerin 1 kontrat, 6 kontrat boyutunda olması, ne bileyim... sorarlarsa: "pasife yazdım o kadar aldılar" diyelim bari 😊 Image
Hem bu yıl hem 2021 vadeli kontratların varlığı, bazı hataları da beraberinde getirdi herhalde:

Cuma günü 07/21 kontratında geçen satışlar
1) 7,450 Vakıf
2) 8,561 Finans
3) 9,115 PhilipCap
= hepsini alan Akbank

Toplam 3 kontrat da olsa bu nasıl fiyat dağılımı; Picasso eseri? 😇 Image
Read 3 tweets
#VİOP'ta dolar/TL sözleşmelerinin işlem gören vade sayısı 16'ya çıkarılacakmış. Mevcut en uzun vade 2021 Aralık. Herhalde aradaki boş ve tek aylara yenileri serpiştirecekler ve belki 2022-Aralık gelir. Amerikan örneği (CME) baz alınabilir ama böyle bir talep kimden geldi acaba 🤔 Image
Birden çok sayıda vadesi olan kontratların ana mantığı; o vadelere kadar işleyecek faiz üzerine bahis tutuşmaktır (yani FED'in faizine). "Borsa vadelileri" deyince tek bir kontrat akla gelmesi bundan: farklı vadeler sadece faiz farkı eklenerek bulunur. Ana konu: fonlama faizidir.
Yeni giren çoğu, "Şubat'ta $ kaç bekleniyor? bakalım Nisan'a kaç milyon basmışlar!" diye hatalı bir algı oluşturur. Halbuki hepsinde SPOT kur üzerine eklenen faiz sonucu verir. Herhangi bir vadeye oynayan da genelde SPOT üzerine kurgu yapmış olur. Tek istisna: faiz traderlarıdır.
Read 3 tweets
Kamu bankalarının #döviz pozisyonlarını pratikte hangi fiyatlardan açtığını bilmek mümkün değil ancak beyin jimnastiği açısından ortalama fiyatlardan hesaplayıp tahminlerde bulunmak mümkün. TCMB #VİOP tiryakiliğinden kurtulunca bunu yapamaz olmuş ve de pas tutmuştuk. Deneyelim 😀
BDDK verilerinden kamunun toplam döviz pozisyonlarını haftalık sıralayıp, her hafta ne kadar "net işlem" yaptıklarına bakalım. Sonra yanlarına o haftanın ortalama MB kurunu yazalım. Bunu da, bugünkü kur 6,85 ile kıyaslayıp "kar/zarar" tespit edelim ve alt alta toplayalım... Image
Özetle; kamu bankaları 20.12.19- 26.06.20 arası $6,88 milyar net pozisyon açmışlar. Bunu ortalama MB kurundan yapmışlar ise; 6,85'e kıyasla 3,55 milyar TL zararı muhasebeleştirmişler. Bugünden sonra, bu pozisyonu aynı seviyede korurlarsa; kur seviyesine göre toplam K/Z hesabı: Image
Read 5 tweets
1⃣ Gecen sene (2019) mart-haziran arasinda bir süre vadeli piyasalarda gün içi al sat yapma (daytrade) imkanı buldum. Mart-haziran arasindaki 4 aylık bu süreçteki tecrübelerimi paylaşmak istiyorum.
#borsa #viop #endeks #bist100
2⃣ Öncelikle en son söyleyeceğimi başta söyleyeyim;
Viop’ta daytrade ile sürdürülebilir bir şekilde kazanmanın bir yöntemini ben bulamadım, gün içi nerdeyse rastgele bir hareket (random) var, üstelik yaşanan stres de cabası. Bu sebeple daytrade'i kimseye tavsiye etmiyorum.
3⃣ Peki bu 4 ay nasil geçmişti;
Mart ayında, temel indikatörlerden olan RSI , momentum gibi indikatörlere göre aşırı satılmışları AL, aşırı alınmışları da SAT şeklinde bir strateji uygulamaya karar verdim. Yaptıgım backtestler aslında kar etmiyordu.
Read 25 tweets
Piyasalarda fiyat hareketleri ve trend dönüşleri nasıl oluşur? birkaç paragrafta açıklamaya çalıştım. Piyasalar ile yeni ilgilenenlere belki faydası olur..

#borsa #hisse #viop #bist100 #usdtry
1) Finans piyasalarında oluşan fiyat hareketleri, piyasaları yeterince tanımayan yatırımcılar tarafından ekonomilerin iktisadi durumlarının bir yansıması olarak kabul edilir. Bu nedenle yatımcılar ekonomi programlarına, ekonomi yorumcularına, pür dikkat kesilir;

#borsa #hisse
2) ekonomistlerden duydukları ekonomi yorumlarına göre de piyasalarda aksiyon almaya çalışırlar. Piyasalardaki düzen sanılandan çok daha farklı bir şekilde işler. Piyasaları daha uzun süredir takip edenler ekonomistler felaket senaryoları anlatırken piyasaların

#borsa #hisse
Read 17 tweets
#BIST30Endeks varantlarıyla başlıyoruz:
🛡️BIST 30 Endeks varantları, dayanak varlığı #BIST'te işlem gören 30 pay senedinden oluşan varantlardır.
🛡️İlk iki harfi "UZ" olan kısa kodla diğer varantlar arasından ayırt edilebilirler.
🛡️BIST30 endeksi üzerine düşüş veya yükseliş beklentisindeki yatırımcılar için uygundur.
🛡️Vade sonu uzlaşma fiyatı: Aynı vadeli #VİOP BIST30 vadeli işlem sözleşmesinin vade sonu uzlaşma fiyatıdır.
#BIST30 Endesk varantlarının avantajları nedir?🤔
🛡️Yatırımcılar dar alım-satım makası,
🛡️Yüksek likidite ve kaldıraçla BIST30 endeksinin hareketlerinden yararlanabilirler.

#VarantAkademi #Varant #İşVarant
Read 3 tweets
1) Arkadaşlar, başlıyorum. #VIOP derslerinin üçüncüsüyle karşınızdayım. Öncelikle klasikleşen çağrımı yapmak istiyorum. Bu derslerin altında ciddi emek var, daha fazla kişiye yayılması mutlu ediyor beni. Siz de destek olmak istiyorsanız lütfen RT ve FAV’ı esirgemeyin.
2) Ayrıca, derslerimizin tamamının bulunduğu sitemizde sabah 1 akşam 1 toz alma işini günlük rutininize eklerseniz çok mutlu olurum, en azından site için cebimden ekstra masraf ödememiş oluyorum. Şu ana kadar vermiş olduğunuz tüm destekler için çok teşekkürler. Evet, başlıyorum.
3) Bildiğiniz gibi, #VIOP Ders 1’de VIOP’a şöyle bir giriş yapmış, kabasını almıştık. Nedir, ne zaman kuruldu, ne amaçla kullanılıyor, işleyiş mantığı, sözleşmeler vesaire. Eğer okumadıysanız lütfen önce Ders 1’i okuyun: borsaninizinden.com/viopa-giris-de…
Read 28 tweets

Related hashtags

Did Thread Reader help you today?

Support us! We are indie developers!


This site is made by just two indie developers on a laptop doing marketing, support and development! Read more about the story.

Become a Premium Member ($3.00/month or $30.00/year) and get exclusive features!

Become Premium

Too expensive? Make a small donation by buying us coffee ($5) or help with server cost ($10)

Donate via Paypal Become our Patreon

Thank you for your support!